Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 27-05-15, 23:16
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
λοιπον στα δικα μου θεματακια...
εδω κ πολυ καιρο κανει θορυβο οταν το αμαξι ρολλαρει κυριως με 2α μεσα και χαμηλες στροφες.. ακουγεται κ στο ρελαντι οταν ειναι ζεστο το αμαξι -ο κινητηρας δλδ- και μεχρι τις περιπου 2000σαλ.
το ακουσε κ ο παναγιωτης προχειρα κ βιαστικα στην κοπη πιτας κ στην αρχη νομισαμε οτι ειναι θορυβος απο βολαν.
πηγα σε εξειδικευμενο συνεργειο κ μου ειπε αρχικα εξωτερικο ρουλεμαν-συμπλεκτης του συμπιεστη αιρκοντισιον...
εχουμε κ λεμε:
σε χαμηλες στροφες λοιπον ακουγεται ενα "γουμ-γουμ-γουμ-γουμ" που προερχεται απο κατι που γυρναει κ με συχνοτητα ας πουμε 1 συντομο "γουμ" το δευτερολεπτο
βαλαμε καντυτερο ιμαντα απομονωνωντας το αιρκοντισιον κ πραγματι δεν ακουγοταν κιχ στην βολτα που εκανα με τον κοντυτερο ιμαντα...
με κομπλαρισμενο το αιρκοντισιον ο θορυβος εξαφανιζεται και εχω επαρκη ψυξη (ισως εχει πεσει κατα ενα 15-20% μονο αλλα μπορει κ να ειναι ιδεα μου)
σερβις με γεμισμα φρεον ειχα κανει περυσι τον ιουνιο για 1η φορα κ ειχε χαθει μολις 40γρ (απο τα 595γρ που παιρνει το κυκλωμα μου)
ο μαστορας πηγε λοιπον να βγαλει το εξωτερικο ρουλεμαν-συμπλεκτη του συμπιεστη αλλα σταματησε και αφου φωναξε τον αρχιμηχανικο ειπαν τσαμπα τα λεφτα θα δωσω γτ ηδη εχει παρει μεσα ο κομπρεσορας κ θελει αλλαγμα βασικα με αλλον μεταχειρο ή ανακατασκευασμενον...
αποφασιζω να παω σε ανθρωπο στην αργυρουπολη που ασχολειται μονο με κομπρεσερ χωρις να του πω την προιστορια για να δω τι θα μου πει αυτος. αρχικα ελεγε οτι δεν κανει τετοιο θορυβο ο κομπρεσορας οταν χαλαει κ οτι εχω προβληματικο τεντωτηρα κλπ. μετα με μακρυ κατσαβιδι ακουσε τελικα οτι προερχεται ο θορυβος απο τον κομπρεσορα. μου ειπε λοιπον οτι ακομα εχει πολυ ψωμι κ να μην ασχοληθω με αντικατασταση ή ανακατασκευη του γτ ακομα δν εχει χαλασει. τον ρωτησα λοιπον γτ οταν το αναβω σταματαει να ακουγεται ο θορυβος, μηπως προερχεται τελικα απο το εξωτερικο ρουλεμαν κ οχι απο τον ιδιο τον κομπρεσορα. η απαντηση του ηταν οτι ειναι-δεν ειναι κομπλαρισμενος ο συμπιεστης αυτος γυρζει με τον στροφαλο κ τα εσωτερικα ρουλεμαν που εχει το αξονακι του χαλανε συχνα...
προσπαθω λοιπον να καταλαβω πως γινεται να γυρναει ο εσωτερικος αξονας του συμπιεστη χωρις να ειναι κομπλαρισμενος και χωρις να συμπιεζει το φρεον....ισχυει κατι τετοιο???
προσωπικα εχω καταληξει οτι ο θορυβος προερχεται απο το εξωτερικο ρουλεμαν που γυρναει απο τον στροφαλο μεσω ιμαντα κ αυτο το ρουλεμαν παραγει τον θορυβο...οταν κομπλαρω απλα ζοριζεται καπως κ σταματαει ο θορυβος (ή αλλαζει κ δεν τον ακουω)
ακουω γνωμες και αν εχετε καποιον ειδικο να με στειλετε μηπως βγει ακρη τελικα κ ειναι το ρουλεμαν κ την βγαλω φτηνα (γτ συμπιεστη δεν αλλαζω ακομα αν δν τα φτυσει, απλα σκεφτομαι μην τυχον τελικα το χαλασμενο εξωτερικο ρουλεμαν δημιουργησει προβλημα και εσωτερικα στο τελος αν μεινει πολυ καιρο ακομα ετσι, γτ ο θορυβος δεν κρυβω οτι ειναι καιρο εκει-αρκετους μηνες- )
συγγνωμη για το μεγαλο ποστ
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 28-05-15, 07:32
Το avatar του χρήστη s1fis
s1fis Ο χρήστης s1fis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-11-2011
Μηνύματα: 150
s1fis is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KAZA Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί συμπλήρωσαν....; Μήπως έχεις διαρροή απο κάπου;
Εκτός εαν η ποσότητα που σου έβαλαν ήταν λίγα gr.
Απο την αλλη όμως και γεμάτο να ήταν το μηχάνημα αδειάζει οτι έχει μέσα
το κύκλωμα καθαρίζει και βάζει την νεα ποσότητα που του έχει ορίσει ο
μηχανικός.
Δεν ξέρω εαν οταν το συνδέει μετράει τι εχεις μέσα....
Είδες κατι τετοιο; Τι είχες και πόσο σου εβαλε η οτι σου ειπε;
Κοίτα, δε θυμάμαι πόσο συμπλήρωσε, γιατι μου το είπε, αλλά θυμάμαι που μου είπε πως αυτό είχε χάσει ήταν οκ εξαιτίας φυσιολογικής φθοράς από διάφορα λάστιχα κλπ. Έβαλε κ κάτι μέσα (φώσφορο το είπε; για να φανεί η διαρροή.
Απ'το μηχάνημα βλέπει πόσο έχεις μέσα.
Πάντως πριν το πάω η απόδοση του ήταν καλή - δεν ξέρω με την ζέστη του καλοκαιριού - αλλά μέχρι τότε ήταν οκ.
__________________
Όταν ένας άντρας ανοίγει την πόρτα του αυτοκινήτου στη σύζυγό του, δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν: Ή είναι καινούρια σύζυγος ή είναι καινούριο το αυτοκίνητο!
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 28-05-15, 09:17
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Λευτερη καλημερα.
Παρομοιο προβλημα εχω κι εγω. Παρομοια πραγματα μου κανανε κι εμενα στο συνεργειο με τον ιμαντα εκτος, να δουνε ολα τα ραουλα και ρουλεμαν κλπ.

Εμενα ο συμπιεστης κανει ενα βουητο, σα σφυριγμα, οπως ακουγεται ενα ηλεκτρικο μοτερ να φανταστεις, σαν βζζζιιιιννν, καπως ετσι σκεψου, οταν αυτος ειναι 'φορτωμενος'.

Τωρα στην απορια σου. Η τροχαλια του συμπιεστη κλιμα στρεφει συνεχως απ τον ιμαντα. Οχι ομως παντα και ο αξονας του συμπιεστη! Αυτο γινεται γιατι μεσα σε αυτη τη τροχαλια, υπαρχει ενας μαγνητικος συμπλεκτης κι οποτε εμεις παταμε το κουμπακι του κλιμα, τη νιφαδα, αυτος ο συμπλεκτης 'κλεινει' και συμπαρασυρει μαζι με την τροχαλια και τον αξονα του συμπιεστη ωστε να ξεκινησει η συμπιεση του φρεον κι απο κει ο ψυκτικος κυκλος και να χουμε εμεις τελικα κλιματισμο στην καμπινα.
Συνηθως σε αυτα τα κομπρεσερ, ακουγεται αυξημενος θορυβος με το κλιμα εντος, δηλαδη με το μαγνητικο αυτο συμπλεκτη συμπλεγμενο, αρα ακουγονται ουσιαστικα οι ατερμονες κοχλιες που αντιπεριστρεφονται κι αυτοι συμπιεζουν το φρεον μεσα στο συμπιεστη. Αυτοι σε περιστροφικους συμπιεστες κλιματισμου, με τα χρονια φθειρονται, ειτε μεγαλωνουν τα διακενα της κοχλιωσης τους και δεν εχεις συμπιεση, ειτε ερχονται τοσο κοντα και βρισκουν μεταξυ τους και σπανε και καταστρεφονται.

Σιγουρα οτιδηποτε περιστρεφεται, φθειρεται και κανει θορυβο! Ολα αυτα εδραζονται πανω σε ρουλεμαν κι αυτα τα ρημαδια χαλανε και κανουν θορυβο. Μπορει να ειναι κι οι ιδιοι οι κοχλιες μεσα στο συμπιεστη που κανουν θορυβο.

Για μενα...Μην ασχοληθεις καν! Αστο, πραγματικα μεχρι να σπασει! Απλα να χεις καλη οδικη γιατι αμα σπασει θα σπασει κι ο ιμαντας και θα ακινητοποιηθεις. Μου ειχε τυχει ηδη μια φορα, μου χε σπασει η τροχαλια που ειπαμε παραπανω, κοπηκε το λουρι κι εμεινα, ευτυχως ημουν σταματημενος σε φαναρι, γιατι στο δικο μου μοτερ εχει ενα λουρι για ολα και για την αντλια υδραυλικου τιμονιου, για το συμπ.κλιμα, για την αντλια νερου κλπ.Οποτε θελει προσοχη!
Τωρα αμα σου περισσευουν χρηματα, αλλαξε το μ' ενα καινουριο ή με ανακατασκευασμενο μεταχειρισμενο, αλλα να σου δινουν εγγυηση οπωσδηποτε!

Στο δικο μου δεν κανω τιποτα, δεν ασχολουμαι, αμα ειναι να σπασει, ας σπασει!
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 28-05-15, 18:47
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
ευχαριστω γιαννη. λεφτα δεν περισσευουν ουτε για αερα στα λαστιχα πλεον (οντας ανεργος πανω απο χρονο κ μολις βρεθηκε κατι βασικα απο εργασια)
απλα οπως περιεγραψα κ πιο πριν, δεν θελω να τραβαω τα ελαχιστα μαλλαι που εχω και να πληρωνω πολλαπλες ζημιες στο τελος.
το οτι με το κομπρεσορα σε λειτουργια δεν ακουγεται τιποτα μου κανει οτι τελικα ο κομπρεσορας ειναι ακομα οκ. απλα δν καταλαβαινω γτ ολοι επεμεναν οτι ο θορυβος προερχεται απο μεσα κ οτι φταιει ο κομπρεσορας κ οχι το εξωτερικο ρουλεμαν.
θα πεταξω κανα καλο λιπαντικο στην τροχαλια κ θα παρατηρησω αν τελικα σταματησει ο εν λογω θορυβος
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 28-05-15, 20:00
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LefterisK Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστω γιαννη. λεφτα δεν περισσευουν ουτε για αερα στα λαστιχα πλεον (οντας ανεργος πανω απο χρονο κ μολις βρεθηκε κατι βασικα απο εργασια)
απλα οπως περιεγραψα κ πιο πριν, δεν θελω να τραβαω τα ελαχιστα μαλλαι που εχω και να πληρωνω πολλαπλες ζημιες στο τελος.
το οτι με το κομπρεσορα σε λειτουργια δεν ακουγεται τιποτα μου κανει οτι τελικα ο κομπρεσορας ειναι ακομα οκ. απλα δν καταλαβαινω γτ ολοι επεμεναν οτι ο θορυβος προερχεται απο μεσα κ οτι φταιει ο κομπρεσορας κ οχι το εξωτερικο ρουλεμαν.
θα πεταξω κανα καλο λιπαντικο στην τροχαλια κ θα παρατηρησω αν τελικα σταματησει ο εν λογω θορυβος
Θα σου προτεινα να ΜΗΝ κανεις τιποτα απολυτως γιατι αυτα τα ρουλεμαν ειναι κλειστου τυπου, με αλλα λογια δεν λιπαινονται, ουτε εχουν γρασαδορακια να τους βαζεις γρασσα, ουτε σπρευ γιατι μπορει να γλιστραει και να πατιναρει η τροχαλια στον ιμαντα, τιποτα! Ή τ αλλαζεις, ή τ αφηνεις οπως ειναι κι ευχεσαι μη σπασει τιποτα, τουλαχιστον οχι συντομα!
Μια χαρα εισαι πιστεψε με. Να ανησυχουσες αν σου εκανε θορυβο με το συμπιεστη 'φορτωμενο', οπως κανει το δικο μου. Αφου ηρεμει τοτε, μη σκας κι εσυ. Αστο οπως ειναι.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.