Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-09-06, 11:29
SERIE1 Ο χρήστης SERIE1 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 05-09-2006
Μηνύματα: 42
SERIE1 is on a distinguished road
116i SPORT

Καλημερα σε ολους!

Υπαρχει κανεις που μπορει να μου εξηγισει με απλα λογια τι κανει το dtc στον "ασσο" μου? Διαβαζω το manual και δεν καταλαβαινω και παρα πολλα ισως επειδη δεν ειμαι πολυ ψαγμενος με τα αυτοκινητα. Τι διαφορες εχει στιν οδηγηση οταν ειναι ενεργο και οταν οχι? Επισης, μπορω να το ενεργοποιω και να το απενεργοποιω εν κινηση?

Παντως πριν ειχα ενα Α3 του 97 και οφειλω να ομολόγησω απο αποψη επιδοσεων (εκτος τελικης βεβαια) και καταναλωσης ηταν καλυτερο. Απο αποψης κρατηματος, δεσιματος και ποιοτητας μακραν καλυτερος ο ασσος!

Τα run flat προβληματιζουν επισης και δεν ξερω τι να κανω οταν ερθει η ωρα να αλλαξω λαστιχα. Ηθελα να βαλω και 17'' αλλα μετα θα σερνεται και θα καιει πολλα.

Επισης, το αυτοκινητο το πηρα με 7.500 χλμ και ο δεικτης του service γραφει στις 20.000. Υποθετω δεν χρειαζεται ενδιαμεσο service ετσι δεν ειναι?? Φανταζομαι οτι το αυτοκινητο πρεπει να το πηγαινω στον "γιατρο" οποτε μου λεει εκεινο!

Γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την επιλογη μου και παρ'ολο το βραδυ της αποφασης (ημουν μεταξυ Α3 και 116) που δεν εκλεισα ματι, πηγα το πρωι και εκλεισα τον ασσο στον Σπανο (μακραν ο καλυτερος κατ'εμε). Στην αρχη το σχημα του δεν μου αρεσε τοοοοοσο ωστε να το θελω πολυ ομως οσο παιρνουν οι μερες εχω κολησει ασχημα σε σημειο που βλεπω Α3 και λεω ευτυχως που δεν πηρα αυτη τη μ.....κια που εχει γεμισει ο κοσμος!

Καλω ολους τους ασσους και οσους ξερουν, να ενωθουν και να με βοηθησουν στις αποριες μου, να ανταλλαξουμε αποψεις και εμπειριες μπας και μαθουμε και τιποτα που δεν ξερουμε!

Ασσοι ενωθειτε!

Φιλικα, Δημητρης

Συντομα θα ανεβασω και φωτογραφιες. Σας καλω να κανουμε ολοι το ιδιο!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-09-06, 12:01
Το avatar του χρήστη DjBac
DjBac Ο χρήστης DjBac δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-09-2005
Μηνύματα: 328
DjBac is on a distinguished road
Καλορίζικος ο άσσος σου!! Αν και δεν έχω το συγκεκριμένο, στο θέμα του DTC (Dynamic Traction Control) μπορώ να σε βοηθήσω!!

Όταν βάζεις μπροστά το αυτοκίνητο και δεν έχεις πειράξει το κουμπί DTC, τότε είναι ενεργοποιημένο το DSC (Dynamic Stability Control)... Δυναμικό σύστημα ελέγχου ευστάθειας!! Με ΑΠΛΑ λόγια κρατάει το αυτοκίνητο σε σταθερή πορεία όταν αυτό πάει να φύγει, επίσης το Traction Control στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι ενεργοποιημένο--> δεν αφήνει το αυτοκίνητο να σπινιάρει...
Όταν πατήσεις μια φορά το DTC, τότε ενεργοποιείται αυτό (ανάβει και στο καντράν το DTC).... Αυτό σε αφήνει να σπινιάρεις (αρκετά εώς πολύ) σε ευθεία!! Μέχρι τα 100km/h περίπου αφήνει το αυτοκίνητο να φεύγει κάπως από την πορεία του (για να το πλασσάρεις σε μια στροφή για παράδειγμα), αλλά όταν πάει να φύγει πολύ τότε ενεργοποιεί το DSC!!
Όταν πατήσεις το μαγικό κουμπί για 2 δευτερόλπτα τότε απεργοποιείς όλα τα ηλεκτρονικά και μένουν μόνο ABS και EBD (ηλεκτρονικός κατανεμητής δύναμης πέδησης)...
έτσι με τον όρο dynamic εννοούν, για παράδειγμα στο DTC, ότι δε λειτουργεί ΠΑΝΤΑ, αλλά όταν πραγματικά χρειάζεται!!!

Τέλος εν κινηση μπορείς να το απενεργοποιείς (είτε πατώντας το μια φορά που ενεργοποιείς το DTC είτε πατώντας το 2 δευτερόλεπτα που απενεργοποιείς όλα εκτός από ABS/EBD).

Ελπίζω να βοήθησα!!
__________________
www.billionaires-club.biz

Z4 3.0i SMG
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-09-06, 12:10
SERIE1 Ο χρήστης SERIE1 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 05-09-2006
Μηνύματα: 42
SERIE1 is on a distinguished road
Ευχαριστω για τα καλοριζικα! Βοηθησες και με το παραπανω!! Ετσι επρεπε να τα γραφουν στο manual!

Thanks Ζ4!

Σχολια και για τις υπολοιπες αποριες κανεις???
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-09-06, 12:12
Το avatar του χρήστη pvalavan
pvalavan Ο χρήστης pvalavan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-08-2006
Μηνύματα: 145
pvalavan is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DjBac

Όταν πατήσεις μια φορά το DTC, τότε ενεργοποιείται αυτό (ανάβει και στο καντράν το DTC).... Αυτό σε αφήνει να σπινιάρεις (αρκετά εώς πολύ) σε ευθεία!! Μέχρι τα 100km/h περίπου αφήνει το αυτοκίνητο να φεύγει κάπως από την πορεία του (για να το πλασσάρεις σε μια στροφή για παράδειγμα), αλλά όταν πάει να φύγει πολύ τότε ενεργοποιεί το DSC!!
Συμφωνώ μαζί σου και τυχαίνει να έχω την 116. Δεν είμαι σίγουρος όμως για το πάτημα 1 φορά του DTC. Από την αντιπροσωπεία όταν το πήρα μου έκαναν παρουσίαση λειτουργιών και μου είπαν ότι με 1 φορά πατημένο το DTC επιτυγχάνεις εύκολο ξεκίνημα σε ανηφόρες και χιόνια.
Λες να μου έλεγαν μ@@@@ιες???


Δημήτρη καλορίζικο και καλοτάξιδο
__________________
116 Sport
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-09-06, 12:23
Το avatar του χρήστη kyriakos33
kyriakos33 Ο χρήστης kyriakos33 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 13-06-2006
Μηνύματα: 64
kyriakos33 is on a distinguished road
Καλορίζικο και από μένα!

-Ο DjBac ήταν πολύ κατατοπιστικός σχετικά με το dtc.

-Όσον αφορά για το service τώρα θα πρότεινα αφού έχει 7.500 Km να του κάνεις μια αλλαγή στα λάδια αν δεν του έχει κάνει το παλικάρι που το πήρες. Θα ήταν καλό να τα αλλάξεις τώρα να φύγουν τα πρώτα λάδια πριν το service στα 20000 km.
Εγώ τουλάχιστον στο ίδιο αυτοκίνητο με το δικό σου σκοπεύω να το κάνω αυτή την αλλαγή στα λάδια γύρω στις 6.500-7.000 Km και μου το πρότεινε και ο πωλητής της αντιπροσωπείας που το πήρα.

-Για τα runflat είναι λίγο διαφορετικά ως προς την αίσθηση και τις επιδοσεις από τα απλά. Θα βρεις πολλά posts που αναφέρονται στα runflats εδω. Προσωπικά με προβληματίζει και μένα το γεγονός στο να αλλάξω σε κλασσικά για πολλούς και διάφορους λόγους αλλά δεν έχω καταλήξει ακόμα.

-Τέλος όσο για την ευχαρίστηση είμαι και εγώ στην ίδια θέση. Το ευχαριστιέμαι κάθε μέρα και περισσότερο και χαίρομαι για την απόφαση που πήρα να το αγοράσω.(Βέβαια ήμουν ανάμεσα σε περισσότερα μοντέλα από ότι εσύ, Golf, Α3, 147).
Εύχομαι να το ευχαριστιέσαι όλο και περισσότερο μέρα με την μέρα, χιλιόμετρο με χιλιόμετρο.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-09-06, 12:36
Το avatar του χρήστη DjBac
DjBac Ο χρήστης DjBac δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-09-2005
Μηνύματα: 328
DjBac is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pvalavan
Συμφωνώ μαζί σου και τυχαίνει να έχω την 116. Δεν είμαι σίγουρος όμως για το πάτημα 1 φορά του DTC. Από την αντιπροσωπεία όταν το πήρα μου έκαναν παρουσίαση λειτουργιών και μου είπαν ότι με 1 φορά πατημένο το DTC επιτυγχάνεις εύκολο ξεκίνημα σε ανηφόρες και χιόνια.
Λες να μου έλεγαν μ@@@@ιες???


Δημήτρη καλορίζικο και καλοτάξιδο
Αυτό ισχύει.. Γιατί, στο χίονι που η πρόσφυση είναι σαφώς μικρότερη από την άσφαλτο. Άρα αν έχεις τα ηλεκτρονικά το αμάξι δε θα ξεκινήσει!!

Μου έχει τύχει σε χιόνι, το δοκίμασα επί τούτου και όντως δεν ξεκινάει, γιατί δε σε αφήνει να σπινιάρεις!!

Όσον αφορά στα run flat... Αν θες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο σε περίπτωση που σου σκάσει λάστιχο τότε βάλε πάλι τα ίδια.. Αν θες καλύτερο πάτημα, άνεση και λιγότερο tram-lining (ειδικά από 17άρα και πάνω) τότε βάλε συμβατικά και πάρε και ένα repair kit (70-100 ευρώ)...
__________________
www.billionaires-club.biz

Z4 3.0i SMG
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-09-06, 12:48
Το avatar του χρήστη pvalavan
pvalavan Ο χρήστης pvalavan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-08-2006
Μηνύματα: 145
pvalavan is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DjBac
Αυτό ισχύει.. Γιατί, στο χίονι που η πρόσφυση είναι σαφώς μικρότερη από την άσφαλτο. Άρα αν έχεις τα ηλεκτρονικά το αμάξι δε θα ξεκινήσει!!

Μου έχει τύχει σε χιόνι, το δοκίμασα επί τούτου και όντως δεν ξεκινάει, γιατί δε σε αφήνει να σπινιάρεις!!

Όσον αφορά στα run flat... Αν θες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο σε περίπτωση που σου σκάσει λάστιχο τότε βάλε πάλι τα ίδια.. Αν θες καλύτερο πάτημα, άνεση και λιγότερο tram-lining (ειδικά από 17άρα και πάνω) τότε βάλε συμβατικά και πάρε και ένα repair kit (70-100 ευρώ)...
Thanks DjBac.
Επειδή την έχω πατήσει με τα RUN FLAT , πιστεύω πως η λύση με τα συμβατικά ειναι καλύτερη. http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...highlight=flat
__________________
116 Sport
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-09-06, 14:11
Ghost_ Ο χρήστης Ghost_ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-10-2004
Μηνύματα: 127
Ghost_ is on a distinguished road
Καλησπέρα,

Κι εγώ φίλε μου το ίδιο αυτοκίνητο με σένα έχω αλλά τη DYNAMIC έκδοση.
Δεν λέω ωραίο αμάξι είναι αλλά κατα τη γνώμη μου πολύ ευαίσθητο.
Γι αυτό χρειάζεται να το προσέχεις λίγο.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-09-06, 14:14
Το avatar του χρήστη paspas
paspas Ο χρήστης paspas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-01-2006
Μηνύματα: 194
paspas is on a distinguished road
Καλοριζικο και καλοταξιδο

Ακριβως τις ιδιες αποριες ειχα και εγω οταν το πηρα αλλα να εισαι σιγουρος οτι εδω μεσα θα λυθουν ολες.Πολυ καλα σου τα'πανε ηδη

-Τα DSC και DTC κανουν καλα τη δουλεια τους.Μια συμβουλη ειναι να πας σε καμια ερημια και να τα δοκιμασεις.
-Καλα τα Runflat αλλα ακριβα.Κι εγω σκεφτομαι για αλλαγη ζαντας και ελαστικου σε συμβατικο με ενα repair kit
-Οσο για τα λαδια αλλοι λενε οτι χρειαζεται αλλαγη στα 7500χλμ αλλοι συμφωνουν με τις οδηγιες της BMW.Εγω ειμαι ακομη σε διλημμα.

Καλοσορισες λοιπον και βαλε και καμια φωτο
__________________
Loading ....


Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-09-06, 14:15
SERIE1 Ο χρήστης SERIE1 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 05-09-2006
Μηνύματα: 42
SERIE1 is on a distinguished road
Ευχαριστω για τα καλοριζικα ολους σας!!

Για τα run flat νομιζω οτι δεν θα εχουν τρομερες διαφορες απο τα συμβατικα. Τουλαχιστον εγω δεν καταλαβαινω διαφορα σε σχεση με το προηγουμενο αυτοκινητο (Α3).

Λογικα, γιανα τα εχει βαλει η ιδια η bmw πανω στα αυτοκινητα μας κατι παραπανω θα ξερει απο ολους μας!!

Τωρα θα μου πει καποιος σε χιονισμενο δρομο/παγωμενο/βρεγμενο οδηγας με τα συστηματα dtc/dsc ενεργοποιημενα η οχι??? Βαζεις μπρος και φευγεις η πατας μια φορα το μαγικο κουμπι??

Εχω χασει την μπαλα!

Συγνωμη παιδια αλλα δεν ειμαι ακομα εξοικειωμενος. Ακομα ψαχνομαι να βρω πως δουλευει καλυτερα το αυτοκινητο σε διαφορετικες συνθηκες.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.