Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 31-03-09, 01:27
Το avatar του χρήστη manos///3
manos///3 Ο χρήστης manos///3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-10-2008
Μηνύματα: 773
manos///3 has a spectacular aura aboutmanos///3 has a spectacular aura aboutmanos///3 has a spectacular aura about
Πολυ καλα τα Ragid αλλα μου εχουν σπασει τα νευρα απο τη φασαρια! Απο το John τα πηρα και εγω! Αντε πηγαινε καμια βολτα απο κει να μου πεις..τα εχει και σε καλη τιμη!
Τα Brembo δεν ειναι τοσο ακριβα. 3.050 ευρω απο demon tweeks 6πιστονα με 380mm δισκους! Here in Greece are very expensive.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manos///3 : 31-03-09 στις 01:29
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 31-03-09, 15:18
kplc16 Ο χρήστης kplc16 δεν είναι συνδεδεμένος
Νίκος ο Όμορφος
 
Εγγραφή: 08-05-2008
Μηνύματα: 979
kplc16 will become famous soon enoughkplc16 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexk Εμφάνιση μηνυμάτων
Φτιάχνουν τις βάσεις τώρα για τα διπίστονα.
καλοριζικα
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 31-03-09, 15:19
kplc16 Ο χρήστης kplc16 δεν είναι συνδεδεμένος
Νίκος ο Όμορφος
 
Εγγραφή: 08-05-2008
Μηνύματα: 979
kplc16 will become famous soon enoughkplc16 will become famous soon enough
εχει κανεις αποψη gia ΧΥZ κιτ φρενων;;;;;;
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 02-05-09, 08:28
Το avatar του χρήστη alexk
alexk Ο χρήστης alexk δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Μηνύματα: 2.065
alexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από redlover Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ καλα τα Ragid αλλα μου εχουν σπασει τα νευρα απο τη φασαρια! Απο το John τα πηρα και εγω! Αντε πηγαινε καμια βολτα απο κει να μου πεις..τα εχει και σε καλη τιμη!
Τα Brembo δεν ειναι τοσο ακριβα. 3.050 ευρω απο demon tweeks 6πιστονα με 380mm δισκους! Here in Greece are very expensive.
Συνεχίζοντας το θρεντ και μετά από 1200 χλμ με τα νέα τακάκια (Pagid RS29) και υγρά φρένων.

Θετικά :
Πλέον το αυτοκίνητο σταματάει.
Το φρένο δεν κουράζεται όσα πάνω κάτω και να κάνεις.

Αρνητικά:
Η αίσθηση στο πεντάλ είναι χάλια, μαγκώνει το φρένο.
Ο θόρυβος είναι απίστευτος. Σαν 5 τραμ μαζί. ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ, ντρέπομαι να κυκλοφορήσω το αυτοκίνητο πλέον, γιατί σε κάθε φανάρι που πρέπει να σταματήσεις ΟΛΟΣ ο κόσμος κοιτάζει να δει τι είναι αυτό που κάνει τον απαίσιο θόρυβο.
Στο Λουγκάνο πετάχτηκε το εμπρός ελατήριο της δαγκάνας στο δρόμο.Τρέξιμο να γυρίσουμε να το βρούμε. Το ξαναέβαλα αλλά η δαγκάνα χτυπάει ακόμη (μάλλον έχει στραβώσει λιγάκι και δεν την κοντράρει σωστά).

Πραγματική απογοήτευση. Νομίζω η επιλογή αφτερμάρκετ φρένων είναι μονόδρομος.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 02-05-09, 10:08
Το avatar του χρήστη NINJA2
NINJA2 Ο χρήστης NINJA2 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 08-02-2009
Μηνύματα: 183
NINJA2 is an unknown quantity at this point
Δοκιμασες να αλαξεις τακακια ?.Μιπος και μιοσησ το φενομενο.
__________________
BMW 116i CBR 1000 RR 08 KONICA MINOLTA
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 02-05-09, 20:43
sm6 Ο χρήστης sm6 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-12-2007
Μηνύματα: 1.833
sm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexk Εμφάνιση μηνυμάτων
Συνεχίζοντας το θρεντ και μετά από 1200 χλμ με τα νέα τακάκια (Pagid RS29) και υγρά φρένων.

Θετικά :
Πλέον το αυτοκίνητο σταματάει.
Το φρένο δεν κουράζεται όσα πάνω κάτω και να κάνεις.

Αρνητικά:
Η αίσθηση στο πεντάλ είναι χάλια, μαγκώνει το φρένο.
Ο θόρυβος είναι απίστευτος. Σαν 5 τραμ μαζί. ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ, ντρέπομαι να κυκλοφορήσω το αυτοκίνητο πλέον, γιατί σε κάθε φανάρι που πρέπει να σταματήσεις ΟΛΟΣ ο κόσμος κοιτάζει να δει τι είναι αυτό που κάνει τον απαίσιο θόρυβο.
Στο Λουγκάνο πετάχτηκε το εμπρός ελατήριο της δαγκάνας στο δρόμο.Τρέξιμο να γυρίσουμε να το βρούμε. Το ξαναέβαλα αλλά η δαγκάνα χτυπάει ακόμη (μάλλον έχει στραβώσει λιγάκι και δεν την κοντράρει σωστά).

Πραγματική απογοήτευση. Νομίζω η επιλογή αφτερμάρκετ φρένων είναι μονόδρομος.

χεχε, ειναι ενα θεματακι ο θορυβος και η σκονη...
τουλαχιστον τωρα εχεις φρενο.
τι δισκους φορας? με χαρακτους ισως μειωθει το φαινομενο.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 02-05-09, 21:02
Το avatar του χρήστη alexk
alexk Ο χρήστης alexk δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Μηνύματα: 2.065
alexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sm6 Εμφάνιση μηνυμάτων
χεχε, ειναι ενα θεματακι ο θορυβος και η σκονη...
τουλαχιστον τωρα εχεις φρενο.
τι δισκους φορας? με χαρακτους ισως μειωθει το φαινομενο.
Εργοστασιακούς δίσκους έχω.
Δεν πρόκειται να αλλάξω σκέτους δίσκους, δεν πιστεύω ότι αξίζει αυτό το έξοδο.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 02-05-09, 21:34
sm6 Ο χρήστης sm6 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-12-2007
Μηνύματα: 1.833
sm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to all
αρα πας για εξαπιστονα περφορμανς.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 04-05-09, 09:05
Το avatar του χρήστη Strax
Strax Ο χρήστης Strax δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 2.285
Strax has a spectacular aura aboutStrax has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexk Εμφάνιση μηνυμάτων
Συνεχίζοντας το θρεντ και μετά από 1200 χλμ με τα νέα τακάκια (Pagid RS29) και υγρά φρένων.

Θετικά :
Πλέον το αυτοκίνητο σταματάει.
Το φρένο δεν κουράζεται όσα πάνω κάτω και να κάνεις.

Αρνητικά:
Η αίσθηση στο πεντάλ είναι χάλια, μαγκώνει το φρένο.
Ο θόρυβος είναι απίστευτος. Σαν 5 τραμ μαζί. ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ, ντρέπομαι να κυκλοφορήσω το αυτοκίνητο πλέον, γιατί σε κάθε φανάρι που πρέπει να σταματήσεις ΟΛΟΣ ο κόσμος κοιτάζει να δει τι είναι αυτό που κάνει τον απαίσιο θόρυβο.
Στο Λουγκάνο πετάχτηκε το εμπρός ελατήριο της δαγκάνας στο δρόμο.Τρέξιμο να γυρίσουμε να το βρούμε. Το ξαναέβαλα αλλά η δαγκάνα χτυπάει ακόμη (μάλλον έχει στραβώσει λιγάκι και δεν την κοντράρει σωστά).

Πραγματική απογοήτευση. Νομίζω η επιλογή αφτερμάρκετ φρένων είναι μονόδρομος.
Έχουμε ρίξει γενικά και εμείς πολύ γέλιο με τα αγωνιστικά τακάκια. Θυμάμαι στη Θεσσαλονίκη (μετά από Σέρρες) που σταμάταγα στο φανάρι και έπαιζα ρυθμούς με το εκκωφαντικό σφύριγμα...Και τα βλέμματα διαπεραστικά!
Γενικά για κυκλοφορία στο δρόμο, νομίζω ότι δεν μπορείς να πας πάνω από κατηγορία Ferodo 2500.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 04-05-09, 10:22
Το avatar του χρήστη Panoz_335i
Panoz_335i Ο χρήστης Panoz_335i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-01-2007
Μηνύματα: 462
Panoz_335i will become famous soon enoughPanoz_335i will become famous soon enough
Eπειδη ασχοληθηκα λιγο τελευταια με το θεμα της αναβαθμισης /αλλαγης φρενων θα ηθελα να σχολιασω καποια πραγματα. Τα φρενα της 135 ειναι τα ιδια με τα λεγομενα BMW Performace (μονο που τα δευτερα εχουν κιτρινο χρωμα και χρησημοποιουν τρυπητους αεριζομενους δισκους). Το κιτ BMW Performance ειναι κατασκευης Brembo (!!!).

Ειμουν ετοιμος να τα αγορασω μεχρι που επεσα πανω σε ενα εκτενεστατο review ενος αγγλου κατοχου 335ι ο οποιος ειχε αγορασει τα Performance και στην συνεχεια τα "πεταξε" και φορεσε ΑP Racing.
-Τα φρενα αυτα χρησημοποιουν ειδικο τυπο τακακιων Brembo (μεσα στην συσκευασια κατα την αγορα) τα οποια ειναι σχεδον αδυνατο να τα βρεις σαν ξεχωριστο Part Number καθως η Brembo δεν τα διαθετει σαν αυτονομο προιον. Αποτελεσμα αυτου ειναι να χρησημοποιεις στην συνεχεια νορμαλ τακακια τα οποια φυσικα θα μειωσουν και την αποδοση ...οποτε εχεις φρενα Performance αλλα εχεις κανει μια τρυπα στο νερο
-Τα δοκιμασε εκτενεστατα σε πιστα και δυστηχως η αποδοση τους αρχισε να πεφτει αναπαντεχα γρηγορα για τα δεδομενα ενος σετ Brembo. Δηλωσε μαλιστα οτι "τεχνικα" , παρολο οτι ειναι 6-πιστονα , ειναι ενα εντελως βασικο μοντελο φρενων (με ο,τι και αν σημαινει αυτο...δεν ειμαι ειδημων).
-Στην πιεση και τις αυξημενες απαιτησεις της πιστας τα πιστονια της δαγκανας εχουν την ταση να ραγιζουν (!!)...Η BMW τον καλυψε με εγγυηση και του τα αλλαξε αμεσως (υποθετω οτι δεν ειπε τιποτα για πιστα)
-Τελος , αναφορικα με την δικη μου περιπτωση (335) η ιδια η BMW ΔΕΝ προτεινει την εγκατασταση των εν λογω φρενων στο μοντελο διοτι η διαφορα αποδοσης ειναι μικρη απο τα μαμα(!!). Δεν ξερω γιατι...αλλα ξερω εμπειρικα απο αλλους φιλους που κανανε το τολμημα οτι τα φρενα "σκοτωνουν" σε street χρηση. Το γεγονος αυτο με εχει φερει σε δηλιμμα καθως αυτην την στιγμη εχω βρει το εμπρος σετ σε ασυναγωνιστη τιμη (κατω απο χιλιαρικο, κοντα στα 900).

Μετα σκεφτηκα να παω σε μπροστινο σετ AP Racing τα οποια ειναι της συνομοταξιας Brembo (περιπου) αλλα με πολυ καλυτερες τιμες. Ενα εμπρος σετακι θα κοστισει κοντα στα 1500Ευρω με βαση πληροφοριας που πηρα απο Αγγλο dealer.

Το ΑP ειναι καλη λυση αλλα ειμαι αρκετα τσιγγουνης, αυτην την περιοδο ,να δωσω 1500+ Ευρωπουλα.

Εχω ακουσει οτι αναβαθμισμενα τακακια , σωλινακια υψηλης και υγρα φρενων μπορουν να βγαλουν καλο αποτελεσμα..το εχει δοκιμασει καποιος?
__________________

ΒΜW Freak -E92 335i -Space Grey

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panoz_335i : 04-05-09 στις 10:25
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.