Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > GPS και Car PC

GPS και Car PC Συζητήσεις γύρω από το θέμα του GPS και των Car PCs. Σχόλια, τεχνική υποστήριξη, εφαρμογές, λειτουργικά προγράμματα κλπ.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-10-07, 13:37
Το avatar του χρήστη MiSSLiTTleDeVil
MiSSLiTTleDeVil Ο χρήστης MiSSLiTTleDeVil δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Μηνύματα: 223
MiSSLiTTleDeVil is on a distinguished road
Βοηθεια, για επιλογη GPS

Λοιπον, θελω να παρω/βαλω GPS στην μπουμπου μου κι αυτο γιατι τα εχω εντελως χαμενα οταν πρεπει να παω καπου, οπου δεν γνωριζω την διαδρομη με αποτελεσμα να χανομαι και να βρισκομαι αλλου ντ' αλλου.

[Τελευταια φορα, προσπαθουσα να βρω να παρκαρω στο Χαλανδρι και βρεθηκα να ψαχνομαι στα στενα του Αμαρουσιου. ]

Οι επιλογες λοιπον ειναι δυο:
α) Πηγαινω στην bmw -εκει που πηρα την μπουμπου- και μου κανουν εγκατασταση με 350€
β) Αγοραζω εγω ενα με 180€, και το τοποθετω (αυτο ειναι ενα μικρο θεμα καθως δεν εχω ιδεα τι/πως/γιατι κλπ).

Και στις δυο περιπτωσεις, δεν γνωριζω να σας πω "τυπο" και τα σχετικα, απλα θελω να παρω γνωμες για το τι ειναι καλυτερο να κανω.

Ευχαριστω!
__________________
Σ' αυτόν τον κόσμο που μόνη μου ζω
δεν υπάρχουν κανόνες, μα μόνο εξαιρέσεις..
♪♪♪
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-10-07, 13:39
Snoopy Ο χρήστης Snoopy δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 17-07-2006
Μηνύματα: 2.651
Snoopy has a spectacular aura aboutSnoopy has a spectacular aura aboutSnoopy has a spectacular aura about
Πας στην BMW και σου κάνουν εγκατάσταση.

Τέλος.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-10-07, 14:07
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Ο χρήστης Fanis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-09-2004
Μηνύματα: 1.134
Fanis will become famous soon enoughFanis will become famous soon enough
Προφανώς μιλάς για aftermarket και όχι το ΟΕΜ που έχει κοντά στα € 3.000.

Σε Aftermarket έχει πολλές επιλογές, με την καλύτερη να είναι ότι τρέχει Destinator χάρτες. Αυτά δεν χρειάζονται καμμια ειδική εγκατάσταση. Απλά αγοράζεις μια βάση, το βάζεις πάνω και το τροφοδοτείς από τον αναπτήρα. Οικονομική και καλή λύση είναι τα MIO. Κορυφαίο για εμένα (έχω δεί καμια 10αρια γιατί ψάχνω και εγώ) είναι το TIBO S-1000 αλλά έχει γύρω στα €450.

Εάν τώρα θες λύση aftermarket με μονιμη οθόνη και εγκατάσταση, θα ξεπεράσεις τα €1.000 και πρέπει να στην κάνει κάποιος ειδικός.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-10-07, 16:18
Το avatar του χρήστη joseph
joseph Ο χρήστης joseph δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-08-2007
Μηνύματα: 513
joseph will become famous soon enough
φιλε παρε tibo, εχω δοκιμασει και αλλα ,ειναι κορυφαιο σε χαρτες και πολυ ευχρηστο
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-10-07, 17:03
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Και μια πιο οικονομική λύση είναι να πάρεις την κεραιούλα αυτή σε περίπτωση που έχεις κάποιο από τα συμβατά κινητά που λέει.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-10-07, 18:57
Snoopy Ο χρήστης Snoopy δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 17-07-2006
Μηνύματα: 2.651
Snoopy has a spectacular aura aboutSnoopy has a spectacular aura aboutSnoopy has a spectacular aura about
το αυτοκίνητο ειναι ακόμα στην εγγύηση.
αυτό θα ήθελα να τονίσω.

Οπότε αφτερμαρκετ και μονιμη εγκατάσταση δεν παίζει.

αν υπάρχει περίπτωση να βάλει κατι στην αντιπροσωπεία με 350 δεν υπάρχει θέμα.

Αλλιώς η κεραιούλα που λέει ο Κικαζ ειναι πολύ καλή περίπτωση.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-10-07, 19:18
Το avatar του χρήστη MrZ
MrZ Ο χρήστης MrZ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2005
Μηνύματα: 713
MrZ will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
Και μια πιο οικονομική λύση είναι να πάρεις την κεραιούλα αυτή σε περίπτωση που έχεις κάποιο από τα συμβατά κινητά που λέει.
Προσοχή! λέει :Το ασύρματο Nokia GPS Module LD-3W συνδέεται με συμβατό τηλέφωνο, Η/Υ ή PDA μέσω της τεχνολογίας ασύρματης σύνδεσης Bluetooth και έχει σχεδιαστεί ώστε να εξασφαλίζει συμβατότητα με μια μεγάλη ποικιλία εφαρμογών άλλων κατασκευαστών, όπως το Wayfinder Navigator, το ROUTE 66 Mobile, το ADnota album και το Genimap WeatherGuide.

Το οποίο σημαίνει: Είναι μόνο η κεραία.Δεν σου δίνουν πρόγραμμα navigation μαζί.Έχω μια παρόμοια.Αν έχεις Nokia S60 και θέλεις να το δοκιμάσεις μπορώ να σε βοηθήσω.

Εγώ αγόρασα για ένα φίλο μου αυτό Ενώ εγώ έχω αυτό.Και τα 2 τα αγόρασα από εδώΑλλά τώρα που έψαχνα δεν τα έβλεπα να τα έχουν.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MrZ : 06-10-07 στις 19:31
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-10-07, 20:04
Το avatar του χρήστη MaSt0RaS
MaSt0RaS Ο χρήστης MaSt0RaS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-02-2007
Μηνύματα: 1.463
MaSt0RaS is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
Και μια πιο οικονομική λύση είναι να πάρεις την κεραιούλα αυτή σε περίπτωση που έχεις κάποιο από τα συμβατά κινητά που λέει.
Να σας ρωτησω κατι λεει οτι υποστηριζει και το Ν95 αλλα γιατι χρειαζεται αυτη η κεραια αφου το κινητο εχει gps απο μονο του?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-10-07, 21:24
Το avatar του χρήστη MrZ
MrZ Ο χρήστης MrZ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2005
Μηνύματα: 713
MrZ will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MaSt0RaS Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σας ρωτησω κατι λεει οτι υποστηριζει και το Ν95 αλλα γιατι χρειαζεται αυτη η κεραια αφου το κινητο εχει gps απο μονο του?
Το λειτουργικό του κινητού επιτρέπει να το συνδέσεις με την κεραία άσχετα αν έχει ήδη το κινητό δική του.Είναι σαν να χρησιμοποιείς hands-free,το κινητό έχει ακουστικό και ηχεία αλλά εσύ συνδέεις ασύρματα γιοτί έτσι σε βολέυει.

Επειδή το ανέφερες και τυχαίνει να χρησιμοποιώ εγώ την κεραία μου με N95 θα σου πώ γιατί να το κάνει κάποιος αυτό.Γιατί έχω Ε36 και έχω το κινητό στη θέση κάτω από το ρολόι/μπροστά από το λεβιέ ταχυτήτων.Εκεί όμως η κεραία του κινητού δεν δείχνει στίγμα γιατί δεν έχει οπτική επαφή με δορυφόρους.Γι'αυτό εγώ βάζω τη bluetooth κεραιούλα μπροστά στο παρμπρίζ και το κινητό εκεί που το έχω και μου δείχνει στίγμα κανονικά
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-10-07, 09:20
Το avatar του χρήστη MiSSLiTTleDeVil
MiSSLiTTleDeVil Ο χρήστης MiSSLiTTleDeVil δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Μηνύματα: 223
MiSSLiTTleDeVil is on a distinguished road
Σας ευχαριστω για τις πληροφοριες!
Δεν με ενδιαφερει αυτο με την κεραια που αναφερθηκε, γιατι πρωτον συσκευες τηλεφωνου αλλαζω συχνα δεν θελω να δεσμευτω με το να πρεπει να χρησιμοποιω μια συγκεκριμενη και δευτερον εχω ηδη εγκατεστημενο bluetooth στο αυτοκινητο για τηλεφωνο (υποθετω οτι σε αυτην την περιπτωση βγαινει αχρηστο, σωστα?).
__________________
Σ' αυτόν τον κόσμο που μόνη μου ζω
δεν υπάρχουν κανόνες, μα μόνο εξαιρέσεις..
♪♪♪
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.