Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση > Λάδια

Λάδια Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τα λάδια.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-05-11, 20:55
Το avatar του χρήστη taSOS1304
taSOS1304 Ο χρήστης taSOS1304 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 23-02-2010
Μηνύματα: 5
taSOS1304 is on a distinguished road
Ερώτηση για λάδια

Καλησπέρα σε όλους.Θα ήθελα να ρωτήσω τους πιο ειδικούς για το τύπο λαδιού που πρέπει να χρησιμοποιήσω στην αλλαγή λαδιών που πρόκειται να κάνω.Το αμάξι μου είναι ένα e46 316i του 2001 με τον κινητήρα Μ43 1,6 και 51.000 χιλιόμετρα.Σε όποιο συνεργείο και να έχω ρωτήσει μου λένε να βάλω λάδια ημισυνθετικά 10W40 υποστηρίζοντας ότι για το μέρος που ζω (Ηράκλειο Κρήτης) και για τις καιρικές συνθήκες είναι ο ιδανικός τύπος λαδιού.Όμως εγώ έχω τις επιφυλάξεις μου από τη στιγμή που η bmw για τον κινητήρα μου συνιστά λάδια συνθετικά 5W30 ή 0W40.Η αλήθεια είναι ότι δεν μου πάει με τίποτα να βάλω στο bmw μου ημισυνθετικά την στιγμή που στο προηγούμενο αμάξι μου (Citroen C3) έβαζα συνθετικά λάδια.Περιμένω απαντήσεις και ελπίζω να γράψει και κανένας φίλος απο κρήτη για να δώ τελικά τι λάδια να βάλω.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-05-11, 21:06
Το avatar του χρήστη race535
race535 Ο χρήστης race535 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-01-2006
Μηνύματα: 565
race535 has a spectacular aura aboutrace535 has a spectacular aura about
Καλως ηλθες στην Παρεα!

5W30 η 5W40 ειναι αρκετα καλα.
Το 0W ειναι πολυ ψιλο για Κρητικο καλοκαιρι και το 10W πολυ χοντρο για κρυα ξεκινηματα για ενα μοτερ με τοσο λιγα χλμ.
Το υμισυνθετικο δεν ειναι κατα αναγκην κακο. Μπορει ενα ακριβο ημισυνθετικο να ειναι πολυ καλυτερο απο ενα φτηνο συνθετικο!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-05-11, 21:15
Το avatar του χρήστη R-load
R-load Ο χρήστης R-load δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-02-2011
Μηνύματα: 146
R-load is on a distinguished road
εχει συζητηθει αρκετα αναλογο θεμα..αν ψαξεις λιγακι θα το βρεις κ θα σου λυθουν κ οι αποριες..μν κολλας στις λεξεις!οπως πολυ σωστα ειπε ο φιλος απο πανω!ημισυνθετικο,δν σημαινει απαραιτητα οτι ειναι κακο..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-05-11, 22:36
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από taSOS1304 Εμφάνιση μηνυμάτων
υποστηρίζοντας ότι για το μέρος που ζω (Ηράκλειο Κρήτης) και για τις καιρικές συνθήκες είναι ο ιδανικός τύπος λαδιού.
54 φορά που το λέω...

Οι (μη ακραίες) καιρικές συνθήκες δεν έχουν καμία σχέση με το λιπαντικό του κινητήρα, ο κινητήρας λειτουργεί πάντα σε μία θερμοκρασία - την δική του. Γι'αυτό έχουμε θερμοστάτες, αυτόματα βεντιλατέρ κτλ. Το μόνο που αλλάζει είναι ο χρόνος για τον οποίο θέλει να φτάσει την θερμοκρασία λειτουργίας του.

Ο κινητήρας σου παίρνει 4 είδη λιπαντικών - 0W30, 0W40, 5W40 και 5W30. Σχεδόν όλα τα λιπαντικά σε αυτά τα ιξώδη είναι συνθετικά. Εγώ θα πρότεινα 5W40 όχι για θέμα θερμοκρασίων κτλ (όπου το 0W40 υπερτερεί, πάντα) αλλά από οικονομικής άποψης, άψογα 5W40 λιπαντικά κοστίζουν μόλις 5-7€ το λίτρο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-05-11, 00:36
gupakos Ο χρήστης gupakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-07-2008
Μηνύματα: 252
gupakos will become famous soon enough
Για το κόστος βέβαια να πούμε ότι υπάρχει και το ebay...0W40 original bmw από εδώ για παράδειγμα:

http://cgi.ebay.de/Original-BMW-Moto...item2a0ac55468

Και με αποστολή σε Ελλάδα...μοναδικό μειονέκτημα το flat κόστος για αποστολή σε Ελλάδα, το οποίο όμως μπορεί να επιμεριστεί αν μαζευτούν π.χ 3 άτομα και παραγγείλουν 7 λίτρα έκαστος...τότε συνολικά πάει (20,5+21*6,4)/3= 52 ευρώ (περίπου) για 7 λίτρα, άρα το λίτρο λίγο παραπάνω από 7 ευρώ και παίρνεις BMW original 0W40...αν κάποιος ψήνεται για goup buy πάντως εγώ μέσα...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-05-11, 00:40
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gupakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Για το κόστος βέβαια να πούμε ότι υπάρχει και το ebay...0W40 original bmw από εδώ για παράδειγμα:

http://cgi.ebay.de/Original-BMW-Moto...item2a0ac55468

Και με αποστολή σε Ελλάδα...μοναδικό μειονέκτημα το flat κόστος για αποστολή σε Ελλάδα, το οποίο όμως μπορεί να επιμεριστεί αν μαζευτούν π.χ 3 άτομα και παραγγείλουν 7 λίτρα έκαστος...τότε συνολικά πάει (20,5+21*6,4)/3= 52 ευρώ (περίπου) για 7 λίτρα, άρα το λίτρο λίγο παραπάνω από 7 ευρώ και παίρνεις BMW original 0W40...αν κάποιος ψήνεται για goup buy πάντως εγώ μέσα...
Το BMW 5W40 έχει 4,1€ ενώ το 0W40 6,4€, μιλάμε για +50% και βάλε.

Από Γερμανία παραγγέλνω συχνά και εγώ, και για BMW και για άλλα. Μπορείτε να πάρετε και όσα χρειάζεστε για 2-3 αλλαγές και να τα έχετε στην άκρη. ΠΡΟΣΟΧΗ, υπάρχει όριο στα 25 λίτρα ΑΝΑ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ. ΔΕΝ γίνονται μεγάλα group buy κτλ.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-05-11, 00:44
Το avatar του χρήστη taSOS1304
taSOS1304 Ο χρήστης taSOS1304 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 23-02-2010
Μηνύματα: 5
taSOS1304 is on a distinguished road
Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα και για τις απαντήσεις.Οπότε ψάχνω για λάδια 5W40 ή 5W30 αλλά να είναι προδιαγραφών LL01 ή LL04,έτσι?
Δηλαδή ένα λάδι σαν το MOBIL 1 5W30 ESP FORMULA ή το CASTROL EDGE 5W30 ή το ELF SOLARIS LSX 5W30.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-05-11, 00:54
gupakos Ο χρήστης gupakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-07-2008
Μηνύματα: 252
gupakos will become famous soon enough
Βλέπω όλοι νωρίς νωρίς για νάνι ...ερώτηση (ίσως και άσχετη): τα λάδια δεν δεν χάνουν τίποτα από τις ιδιότητές τους αν τα αποθηκεύσεις για ένα χρόνο...; Δεν είναι καλύτερο (έστω και με κάποιο μικρό κόστος) να βάζεις 'φρέσκα' λάδια (όσο φρέσκα είναι αυτά που θα στου στείλουν);
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-05-11, 02:05
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gupakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Βλέπω όλοι νωρίς νωρίς για νάνι ...ερώτηση (ίσως και άσχετη): τα λάδια δεν δεν χάνουν τίποτα από τις ιδιότητές τους αν τα αποθηκεύσεις για ένα χρόνο...; Δεν είναι καλύτερο (έστω και με κάποιο μικρό κόστος) να βάζεις 'φρέσκα' λάδια (όσο φρέσκα είναι αυτά που θα στου στείλουν);
Για ένα χρόνο δεν υπάρχει σίγουρα πρόβλημα.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-05-11, 15:24
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gupakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Βλέπω όλοι νωρίς νωρίς για νάνι ...ερώτηση (ίσως και άσχετη): τα λάδια δεν δεν χάνουν τίποτα από τις ιδιότητές τους αν τα αποθηκεύσεις για ένα χρόνο...; Δεν είναι καλύτερο (έστω και με κάποιο μικρό κόστος) να βάζεις 'φρέσκα' λάδια (όσο φρέσκα είναι αυτά που θα στου στείλουν);
Σε ένα χρόνο όχι. 4-6 χρόνια από την ημερομηνία κατασκευής συνήθως είναι τα ελάχιστα "όρια" πριν αρχίσει να φθίνει το λιπαντικό.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.