Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά Z > Σειρά Z - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-02-13, 21:55
Το avatar του χρήστη 318is
318is Ο χρήστης 318is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-03-2005
Μηνύματα: 114
318is is on a distinguished road
Ηρθε η ωρα για αλλαγες...

Γεια σας παιδια...Καλησπερα σε ολους...
Για να μη σας κουραζω... Εχω ενα Ζ3 1.9 μ43...με 167.000 χλμ...και "επαθα" φλαντζα κεφαλης... Το μοτερ ειναι μια χαρα... αλλα λεω... ευκαιρια για μια μετατροπη που παντα ειχα στο μυαλο μου...
Το εψαξα απο εδω και απο εκει...τα εβαλα κατω...τα υπολογισα... και καταλαβα οτι M Roadster δεν προκειται να το κανω... Θελει πολλα πραγματα να αλλαξω...ακρα...φρενα... Οποτε κατεληξα στο να βαλω απλα ενα 2.5αρι η 2.8αρι...

Και εδω ειναι που θα ηθελα μια μικρη βοηθεια...η εστω μια γνωμη...

Διαβασα πολλα post εδω στο forum απο παλιοτερες συνομιλιες...και οι πιο πολλοι προτεινουν 2.8αρι... Εχει ομως τοσο πολυ διαφορα απο ενα 2.5αρι??Οι τιμες που ρωτησα ειναι περιπου στα 1000-1300 ευρω... μονο για μοτερ-σασμαν-εγκεφαλο-πλεξουδα...

Ευχαριστω προκαταβολικα...
__________________
Με το πλάι...κι' όπου πάει ! ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-02-13, 12:58
nikZ3 Ο χρήστης nikZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 15-12-2009
Μηνύματα: 26
nikZ3 is on a distinguished road
Θελεις δηλαδη να αντικαταστησεις ενα μοτερ 167.000 χλμ με ενα αλλο που θα εχει στην πλατη του καμμια 200αρια χιλιαδες στη καλυτερη των περιπτωσεων ...?
Και να ξερεις οτι οι ευρωπαιοι δεν τα συντηρουν καθολου καλα τα αυτοκινητα τους.
Ειδικα αν βγουν απο εγγυηση και μετα, επειδη το σκεπτικο τους ειναι οτι θα το στειλουν για ανακυκλωση παυουν να το συντηρουν γιατι κοστιζουν παρα πολυ τα σερβις οποτε δεν αλλαζουν ουτε λαδια ... απλα συμπληρωνουν !!!
Αυτο ετσι για την ιστορια.

Αν θελεις να παρεις το ρισκο σου και δεν σε προβληματιζουν αυτα τοτε οκει.
Το Ζ3 σου ειναι πρωτης γενιας η' ειναι το facelift ? Αν ειναι facelift τοτε κατι παει κι ερχεται.
Αν ομως ειναι πρωτης γενιας τοτε ετοιμασου να ξοδεψεις πολλα, εως και παρα πολλα !!!

Να θυμασαι ενα πραγμα ! Τα Ζ3 δεν τα πολυγνωριζουν τα μαστορια μας εδω στην Ελλαδα κι ας λενε πως ολα τα σφαζουν και ολα τα μαχαιρωνουν !

Παμε παρακατω, το 2.8 με το μονο βανος ειναι εκπληκτικο μοτερ και οπως μου ελεγε και καποιος φιλος μηχανικος το θεωρουσαν τοτε ως ενα μικρο Μ3 ... Επισης με προσθηκη εισαγωγης απο Μ50 πανε κοπια με τα 3λιτρα (Μ54) !!!
Και σαφως καλυτερα σε επιδοσεις απο ενα 25αρι. Ομως ... εχε υποψη σου οτι τα 28αρια εχουν επιστρωση Νικασιλ που σημαινει οτι σε περιπτωση "αρπαγματος" στους κυλινδρους ΔΕΝ ΕΠΙΣΚΕΥΑΖΟΝΤΑΙ.

Συνηθες ελαττωμα υψηλη καταναλωση λαδιου απο οδηγους στις βαλβιδες και ελατηρια στα εμβολα και ακομα χειροτερα φθορα του Νικασιλ στους κυλινδρους και τοτε το μοτερ παει, χαιρεται ...

Υπαρχουν και 28αρια που ειναι φυσικα αψογα χωρις το παραμικρο προβλημα εννοειται !

Το 2.5 (Μ52) νομιζω δεν ηταν με Νικασιλ οποτε εκει ισως δεν εχεις φοβο.

Συνεχεια, αν ειναι πρωτης γενιας το Ζ3 και πας για 25αρι κρατας σαζμαν (ιδια ειναι μεχρι τα 2.5) αλλα θελεις ακομα κεντρικο αξονα απο Ζ3 2.5 (δεν προκειται να βρεις),
διαφορικο αποκλειστικα απο Ζ3 με βημα 3.15 (δεν εχει σχεδον κανεις εδω Ελλαδα), πισω ψαλιδια απο facelift, ημιαξονια μονο απο 2.5 η' 2.8. υπαρχει πιθανοτητα να ειναι ιδια και του 2.2, δεν το θυμαμαι ομως σιγουρα.
και φυσικα αλλαγη (και βαφη ισως ?) στα πισω φτερα για να χωρανε μεσα οι πισω τροχοι αλλα και στον πισω προφυλακτηρα. Ξεχασα και την κομπλε εξατμιση απο 6κιυλινδρη Ζ3 που ειναι πανακριβη ως μεταχειρισμενη.
Αν πας σε 2.8, σε ολα αυτα προσθετεις αλλαγη σασμαν + αξονα απο 2.8 (μονο).

Στα facelift γλυτωνεις αλλαγες πισω φτερων και πισω ψαλιδιων και εκει βαζεις μοτερ απο την επομενη γενια με διπλο βανος.

Η εργασια για ολα αυτα ειναι ασ'το καλυτερα ...
Βεβαια αν ολα πανε καλα και το μοτερ βγει καλο η ευχαριστηση θα ειναι σε αλλα επιπεδα !

Αν ομως σκασουν μυτη τα προβληματα και τους εχεις πληρωσει ολους και θα ψαχνεις για εγγυηση τοτε εκει την "εκατσες" τη βαρκα ...

Γι' αυτο ξανασκεψου το καλυτερα πριν κανεις κατι. Προταση μου πουλα το δικο σου και βαλε και μερικα ακομα και παρε ενα καλο μεταχειρισμενο 6κιλυνδρο 2.0 η' 2.2 και ειδικα με το δευτερο θα μεινεις πολυ ευχαριστημενος και θα εχεις αποφυγει πολλες κακοτοπιες ...


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikZ3 : 13-02-13 στις 13:10
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-02-13, 15:35
Το avatar του χρήστη leonidaskal
leonidaskal Ο χρήστης leonidaskal δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-02-2012
Μηνύματα: 393
leonidaskal is on a distinguished road
νομιζω οτι ο φιλος μας νικολας εχει απολυτο δικιο
δεν εχω να προσθεσω τιποτα απλα εγω θα εφτιαχνα το υπαρχων μοτερακι
κια χαρα το τσουλαει το ζετακι σου,μην ξεχνας οτι ετσι θα ξερεισ και τι εχεις
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-02-13, 15:39
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 318is Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας παιδια...Καλησπερα σε ολους...
Για να μη σας κουραζω... Εχω ενα Ζ3 1.9 μ43...με 167.000 χλμ...και "επαθα" φλαντζα κεφαλης... Το μοτερ ειναι μια χαρα... αλλα λεω... ευκαιρια για μια μετατροπη που παντα ειχα στο μυαλο μου...
Το εψαξα απο εδω και απο εκει...τα εβαλα κατω...τα υπολογισα... και καταλαβα οτι M Roadster δεν προκειται να το κανω... Θελει πολλα πραγματα να αλλαξω...ακρα...φρενα... Οποτε κατεληξα στο να βαλω απλα ενα 2.5αρι η 2.8αρι...

Και εδω ειναι που θα ηθελα μια μικρη βοηθεια...η εστω μια γνωμη...

Διαβασα πολλα post εδω στο forum απο παλιοτερες συνομιλιες...και οι πιο πολλοι προτεινουν 2.8αρι... Εχει ομως τοσο πολυ διαφορα απο ενα 2.5αρι??Οι τιμες που ρωτησα ειναι περιπου στα 1000-1300 ευρω... μονο για μοτερ-σασμαν-εγκεφαλο-πλεξουδα...

Ευχαριστω προκαταβολικα...
Μείνε όπως είσαι... Και να προσέχεις το αντιψυκτικό...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-02-13, 16:09
Το avatar του χρήστη Nickolas_s2k
Nickolas_s2k Ο χρήστης Nickolas_s2k δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-07-2009
Μηνύματα: 254
Nickolas_s2k is on a distinguished road
Αντωνη τελικα αποφασισες να μην το πουλησεις το αυτοκινητο ?
Αν ναι τοτε πολυ καλα εκανες!
και απο μενα μεινε οπως εισαι..
αν ομως η ''φλατζα της κεφαλης σου'' εχει καει εντελως και δεν παιρνει γιατρεια ----> m54b30 κουμπωνει κουτι στα δικα μας

ουπς το ανεβασα 2 φορες αν μπορει καποιος Mod να διαγραψει την πρωτη
__________________

If trouble was money
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-02-13, 16:17
Το avatar του χρήστη Bassakos
Bassakos Ο χρήστης Bassakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-12-2009
Μηνύματα: 554
Bassakos has a spectacular aura aboutBassakos has a spectacular aura about
εαν αλλαξεις μοτερ βαλε Μ54Β30 οπως ειπε και ο φιλος

διαφορετικα φτιαξε το δικο σου
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-02-13, 20:35
Το avatar του χρήστη Nickolas_s2k
Nickolas_s2k Ο χρήστης Nickolas_s2k δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-07-2009
Μηνύματα: 254
Nickolas_s2k is on a distinguished road
Αντωνη επειδη παρανοησα μαλλον με το ''επαθα'' φλατζα εκαψες οντως τη φλατζα στο καπακι η εννοουσες οτι εκαψες φλατζα εσυ ο ιδιος και μπηκες στο τρυπακι μετατροπης?? εγω για αυτο σου ειπα αν η φλαντζα (του μυαλου σου) εχει καει εντελως και δε παιρνει γιατρεια να πας σε 3λιτρο

Τα εισαγωγικα μου στησανε παγιδα
__________________

If trouble was money
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-02-13, 14:14
Το avatar του χρήστη 318is
318is Ο χρήστης 318is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-03-2005
Μηνύματα: 114
318is is on a distinguished road
ΝικΖ3...το αυτοκινητο ειναι facelift 2001......και δεν θελω ουτε εγω να βαλω μοτερ με 200.000χλμ... Ουτε σκοπευω να ξοδεψω χρηματα χωρις να ειμαι αρκετα σιγουρος... Ειμαι και εγω καχυποπτος οπως και εσυ...

Βρηκα ενα 2.5αρι...απο 323 Station(170hp)...με 90.000 (ετσι μου ειπε ο μαντρας χωρις να σημαινει αυτο οτι τον πιστευω)...Αυτο μου το δινει 1000 ευρω ή 1250 τοποθετημενο απο αυτον... Αλλα θελω 28αρι...

Και τωρα αυτος (εχει μαντρα με ανταλ/κα bmw)..απο εβδομαδα θα κατεβασει απο Γερμανια μια νταλικα με 7-8 τρακαρισμενα bmw... Τα 4 απο αυτα...ειναι 328... Το ενα απο αυτα εχει 123.000 χλμ (328 Ε46 Limo) ,το ειδα απο το mobile.de που τα βρισκει και αυτος...
Τα αλλα 3 δεν ξερω τι χιλιομετρα εχουνε...αλλα μου ειπε οτι οταν τα φερει...να παω απο εκει να τα βαλουμε μπροστα ολα...να τα δουμε ,να τα ακουσουμε(αφου ειναι τοποθετημενα πανω σε αυτοκινητα) και να διαλεξω ενα απο αυτα να μου το περασει ο ιδιος...(Αν μου το τοποθετησει αυτος...μου δινει εγγυση 1 χρονο )... Αλλιως δε μου δινει καθολου εγγυηση...
Ετσι λοιπον λεω να παω με ενα φιλο μου μηχανικο...να τα κοιταξει... Κατι παραπανω απο μενα θα δει... Tου ζητησα να μου βαλει και εισαγωγη απο 2.5αρι..και μου ειπε οκ...
Νομιζω οτι τωρα ειναι αρκετα μικροτερο το ρισκο...

Nickolas... βρηκα νερα μεσα στα λαδια... Το αμαξακι εκαψε φλαντζα στις 167.000...Δεν ξερω ακριβως το λογο...Μπορει επειδη μου τρυπησε το ψυγειο το καλοκαιρι και μου ανεβασε 2 φορες θερμοκρασια...Εγω "εκαψα" πολυ πιο πριν... Απο τις 50.000 θελω να αλλαξω μοτερ... Καλο...χρυσο...τιμιο...αλλα αργο...Η αληθεια να λεγεται...
Παρα λιγο να το πουλησω που λες...ειχα φαει κολημα ενα διαστημα με Mini Cooper S... αλλα εκανα μερικα παντιλικια και συνηλθα...χαχαχαχα
ΤΟ Ζ3 ΕΙΝΑΙ ΕΡΩΤΑΣ... ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΩ ΠΟΤΕ...Οποτε το παρκαρω καπου και φευγω...παντα γυριζω το κεφαλι να το κοιταξω...
__________________
Με το πλάι...κι' όπου πάει ! ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-02-13, 15:46
Το avatar του χρήστη Nickolas_s2k
Nickolas_s2k Ο χρήστης Nickolas_s2k δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-07-2009
Μηνύματα: 254
Nickolas_s2k is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 318is Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω "εκαψα" πολυ πιο πριν..
Καλα και εγω ετσι ειμαι..οσοι ξερουν την αρρωστια μου λενε παει ..αυτος
λογω μερας και καιρου σημερα ειναι και ''μουσκεμα'' η ζετα και με περιμενει ! χααχαχα
__________________

If trouble was money
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-02-13, 16:00
paganis Ο χρήστης paganis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-06-2009
Μηνύματα: 2.177
paganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nickolas_s2k Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλα και εγω ετσι ειμαι..οσοι ξερουν την αρρωστια μου λενε παει ..αυτος
λογω μερας και καιρου σημερα ειναι και ''μουσκεμα'' η ζετα και με περιμενει ! χααχαχα
παρε και κανα λουλουδι στην ζετα...μερα που ειναι...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.