Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 21-12-11, 04:15
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετά απο μία ώρα που κατάφερα να πείσω τον εαυτό μου να μην αυτοκτονήσει απο αυτό
που διάβασα, σου απαντάω για την κουλτούρα του θέματος..
Η σάαμπ είναι το υπόδειγμα της αυτοκινητοβιομηχανίας που έβγαλε ένα και μόνο αυτοκίνητο..
Καμιά εικοσαριά χρόνια είχε το 900, βαρέθηκα να βλέπω το 900 και να μην ξέρω αν είναι
του κουτιού, ή δέκα ετών....
Και το τραγικότερο..
Εβγαλε το 9-3, που ήταν ολόιδιο καρμπόν με το 900 και το κράτησε άλλα δέκα χρόνια..!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Θεωρώ το 900 σαν το μοναδικό αυτοκίνητο που μπορεί στα ίσια να ανταγωνιστεί το
μούλτιπλα και το τελευταίο σκόρπιο σαν το πιό άσχημο και αδιάφορο σχεδιαστικά
κατασκεύασμα με 4 τροχούς..
Ομοίως το εσωτερικό ενός σάαμπ διαφέρει απο ένα φέρετρο μόνο στην έλλειψη σεντονιού..
Για τα κρατήματα δε έχω άποψη, το 900 τούρμπο με τα TRX λάστιχα, δεν έμπαινε
ούτε σαν την Ε28 με τα ΤRΧ, και μιλάμε για μεγάλη διαφορά, όχι αστεία..
Ασε που στα φρένα ήταν ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ..
SAAB=ένα αίσχος και μισό, το αυτοκίνητο του γυναικολόγου....

Υ.Γ. Καθαρά προσωπική άποψη..

Μηπως...δουλευεις στο Top Gear?! Σα να ακουω τον Κλαρκσον μεσα απ τα γραφομενα σου!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 21-12-11, 09:12
Το avatar του χρήστη gsova
gsova Ο χρήστης gsova δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Μηνύματα: 624
gsova has a spectacular aura aboutgsova has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετά απο μία ώρα που κατάφερα να πείσω τον εαυτό μου να μην αυτοκτονήσει απο αυτό
που διάβασα, σου απαντάω για την κουλτούρα του θέματος..
Η σάαμπ είναι το υπόδειγμα της αυτοκινητοβιομηχανίας που έβγαλε ένα και μόνο αυτοκίνητο..
Καμιά εικοσαριά χρόνια είχε το 900, βαρέθηκα να βλέπω το 900 και να μην ξέρω αν είναι
του κουτιού, ή δέκα ετών....
Και το τραγικότερο..
Εβγαλε το 9-3, που ήταν ολόιδιο καρμπόν με το 900 και το κράτησε άλλα δέκα χρόνια..!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Θεωρώ το 900 σαν το μοναδικό αυτοκίνητο που μπορεί στα ίσια να ανταγωνιστεί το
μούλτιπλα και το τελευταίο σκόρπιο σαν το πιό άσχημο και αδιάφορο σχεδιαστικά
κατασκεύασμα με 4 τροχούς..
Ομοίως το εσωτερικό ενός σάαμπ διαφέρει απο ένα φέρετρο μόνο στην έλλειψη σεντονιού..
Για τα κρατήματα δε έχω άποψη, το 900 τούρμπο με τα TRX λάστιχα, δεν έμπαινε
ούτε σαν την Ε28 με τα ΤRΧ, και μιλάμε για μεγάλη διαφορά, όχι αστεία..
Ασε που στα φρένα ήταν ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ..
SAAB=ένα αίσχος και μισό, το αυτοκίνητο του γυναικολόγου....

Υ.Γ. Καθαρά προσωπική άποψη..
χαχαχα, φοβερή άποψη... όπως πάντα αιχμηρός ο ράπιντ (πάλι καλά που δεν αυτοκτόνησες).

Όντως η Σάαμπ δεν είχε πληθώρα μοντέλων. Το κύριο της ήταν το 900-άρι, εγώ έχω εμπειρία από 900-άρι δεύτερης γενιάς το κάμπριο. Έχω την αίσθηση ότι η GM δεν της έδωσε την πρέπουσα σημασία, την βάσισε πολύ στις τεχνολογίες της opel και "πνίγηκε" λίγο η διαφορετικότητα της. Επίσης έχω την αίσθηση ότι το budget ήταν πάντα χαμηλό (τουλάχιστον επί GM εποχής) οπότε το lineup των μοντέλων δυστηχώς ήταν περιορισμένο.

Το 9-3 πρώτης γενιάς ήταν ουσιαστικά το 900-άρι NG βελτιωμένο. Το 9-5 ήταν σαν facelift του 9000 (που βασιζόταν σε Fiat Croma ). Πάντως είχαν αρκετές -μη εμφανείς- βελτιώσεις.

Σχετικά με το ντιζαϊν... η σουηδική σχολή είναι λίγο ιδιαίτερη. Σε άλλους αρέσει και σε άλλους όχι -> εμένα μου αρέσει και δεν είμαι νεκρόφιλος (πέρι του φέρετρου το λέω )

Πάντως αν γυρίσουμε τη χρονομηχανή πίσω καμμιά 20-αριά χρόνια και διαβάσουμε αντίστοιχα συγκριτικά των 4Τ με τους γερμανούς, θα δούμε ότι τότε που οι γερμανοί θεωρούσαν επίτευγμα τα 130-150 άλογα στα 2 λίτρα η Σάαμπ σου έδινε παραπάνω ιπποδύναμη με τα light turbo της. Καλά τότε το VAG κοιμόταν, δε το συζητάμε. Άν δεν κάνω λάθος είχαν και καλύτερο επίπεδο εξοπλισμού από τους αντίστοιχους γερμανούς οπότε με τα ίδια λεφτά στη συγκεκριμένη κλάση έπαιρνες "περισσότερο" αμάξι (σε επιδόσεις/εξοπλισμό). Τώρα βέβαια ο αντίλογος είναι η μεταπώληση αλλά αυτό είναι άλλο θέμα...

Για κρατήματα είναι λίγο άτοπο νομίζω να συγκρίνουμε το Saab (με πάτωμα από Όπελ) με οτιδήποτε προέρχεται από τη BMW λόγω διαφορετικής μετάδοσης, αναρτήσεων κλπ.

Εγώ πάντως στεναχωρήθηκα που έκλεισε... είχε και παράδοση στα Ραλλύ...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 26-12-11, 21:38
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gsova Εμφάνιση μηνυμάτων
Δημήτρη δεν είναι "παλτά"... απλά είναι παρεξηγημένα στην Ελλάδα (όπως νομίζω ότι είναι και τα Βόλβο - αν και σε μικρότερο βαθμό).

Τεχνολογικά ήταν πολύ μπροστά για την εποχή τους από τους αντίστοιχους ευρωπαίους, τις δεκαετίες '80 και '90 κοντράριζαν στα ίσια τους Γερμανούς και τους ξεπερνούσαν σε επίδόσεις στα μικρά κυβικά, είχαν πολυτέλεια είχαν πολύ πιό ενδιαφέρον design από τα μονότονα (τότε) γερμανικά σεντάν. Δεν ήταν τόσο ενδιαφέροντα οδηγικά ελέω μπροστινής κίνησης όμως δε σημαίνει ότι δεν πάνε και δεν "κρατάνε".
Τεχνολογικά μπροστά;; Γιατί; Επειδή οι μισές βαλβίδες εξαγωγής είχαν άλλο χρονισμό από τις άλλες μισές για να μειωθεί και καλά το lag;

Καλά αυτοκίνητα ναι, αλλά ΤΕΛΕΙΩΣ μέχρι εκεί.

Οπτικά εμένα πάντως μου αρέσουν, δυστυχώς.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.