Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση > Λάδια

Λάδια Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τα λάδια.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 14-05-07, 07:31
konas Ο χρήστης konas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-09-2006
Μηνύματα: 2.707
konas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nice
Η αναρρόφηση γίνεται από πανω. Αφού βγάλουν τη βέργα που δείχνει την ποσότητα των λαδιών, βάζουν ένα σωληνάκι εκεί και μετά τα τραβάνε.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-05-07, 09:56
Το avatar του χρήστη eddy_e46
eddy_e46 Ο χρήστης eddy_e46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-04-2006
Μηνύματα: 267
eddy_e46 is an unknown quantity at this point
Tελικά δίκιο είχε όποιος έλεγε ότι η τάπα αυτή μπαίνει για να μην μπορούμε να αλλάζουμε τα λάδια μόνοι μας και να πρέπει να απευθυνόμαστε στην αντιπροσωπεία.
Σήμερα πήγα και αγόρασα (από ανταλλακτικά BMW) κανονική τάπα η οποία μοιαζει και μάλλον θα είναι "αθάνατη" έχει μεγάλο κεφάλι και ξεβιδώνει άνετα με ένα απλό καρυδάκι.
Τώρα το θέμα είναι να βγάλω την παλιά.
Εχω κάνει φοβερή πατέντα που θα τη δοκιμάσω σήμερα το απόγευμα και αν έχω επιτυχία θα βάλω φωτογραφίες της πατέντας για όποιον την έχει πάθει σαν κι εμένα.
__________________
Οι απόψεις είναι σαν τις απολήξεις του ορθού. Ο καθένας έχει από μία!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-06-07, 14:06
Sras Ο χρήστης Sras δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-10-2004
Μηνύματα: 227
Sras is on a distinguished road
Καλημερα
Ξερει καποιος απο εσας να μου πει που μπορω να βρω μια μικρη αντλια αναροφισης για αλλαζω τα λαδια της μπεμπας μου μονος μου?
Sras
__________________
Εαν με κρεμασουν με τους λογικους θα παω αδικα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-06-07, 14:23
Το avatar του χρήστη onyx
onyx Ο χρήστης onyx δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-04-2007
Μηνύματα: 267
onyx will become famous soon enoughonyx will become famous soon enough
Υπάρχει χειροκίνητη αντλία αναρρόφησης σε μαγαζιά με ναυτικά είδη. Αυτό γιατί πολλές μηχανές θαλάσσης έχουν πολύ λίγο χώρο κάτω από τη μηχανή.
Μια τέτοια αντλία που είχα πριν από χρόνια ήταν η πιο συνηθισμένη και ήταν μεταλλική με 2 διαφανή ελαστικά σωληνάκια, ένα λεπτό και μακρύ για να μπαίνει στην τρύπα της βέργας κι ένα πιο κοντό και παχύ για να αδειάζει το λάδι.
Θεωρώ πολύ πιθανό να έχουν αναβαθμιστεί σε ηλεκτρικές....
Πάντως μάλλον αδειάζεις καλύτερα τον κινητήρα αν ανοίξεις την τάπα από κάτω...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-06-07, 14:25
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από onyx Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχει χειροκίνητη αντλία αναρρόφησης σε μαγαζιά με ναυτικά είδη. Αυτό γιατί πολλές μηχανές θαλάσσης έχουν πολύ λίγο χώρο κάτω από τη μηχανή.
Μια τέτοια αντλία που είχα πριν από χρόνια ήταν η πιο συνηθισμένη και ήταν μεταλλική με 2 διαφανή ελαστικά σωληνάκια, ένα λεπτό και μακρύ για να μπαίνει στην τρύπα της βέργας κι ένα πιο κοντό και παχύ για να αδειάζει το λάδι.
Θεωρώ πολύ πιθανό να έχουν αναβαθμιστεί σε ηλεκτρικές....
Πάντως μάλλον αδειάζεις καλύτερα τον κινητήρα αν ανοίξεις την τάπα από κάτω...
Το θέμα είναι τα λάδια μετά να τα πηγαίνουμε στα συνεργεία γιατί είναι κίνδυνος θάνατος για το περιβάλλον.

Αν δεις φίλε μου πως είναι το κάρτερ μετά από αλλαγή με αναρόφηση και πως είναι μετά από το άνοιγμα της τάπας, ίσως και να αλλάξεις γνώμη.

Η αναρόφηση ΡΟΥΦΆΕΙ τα ΠΆΝΤΑ, αντίθετα με το άνοιγμα της τάπας.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-06-07, 14:27
Το avatar του χρήστη jackdaniels
jackdaniels Ο χρήστης jackdaniels δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-09-2004
Μηνύματα: 466
jackdaniels is on a distinguished road
Και μπένει από την είσοδο τις βέργας ή από εκεί που βάζουμε τα νέα λάδια ρε παιδιά? Ενδιαφέρον θέμα +1
__________________
Πάντα βαριόμουν την ορθογραφία
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 22-06-07, 14:32
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jackdaniels Εμφάνιση μηνυμάτων
Και μπένει από την είσοδο τις βέργας ή από εκεί που βάζουμε τα νέα λάδια ρε παιδιά? Ενδιαφέρον θέμα +1
NΑι από εκεί μπαίνει και πρέπει να τερματίσει, δλδ να φτάσει κάτω στο κάρτερ, όπως και η βέργα.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 22-06-07, 14:36
Το avatar του χρήστη jackdaniels
jackdaniels Ο χρήστης jackdaniels δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-09-2004
Μηνύματα: 466
jackdaniels is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
NΑι από εκεί μπαίνει και πρέπει να τερματίσει, δλδ να φτάσει κάτω στο κάρτερ, όπως και η βέργα.
Μ'άλλα λόγια τα Ε90-92-87 που δεν έχουν βέργα θα έχουν πρόβλημα αν χαλάσει η τάπα τους!
Και υποθέτο το κάνη γυαλλί το κάρτερ ε? Να το δοκιμάσο? Θέλω καιρό τώρα να αλάξω λάδια και δεν ξέρω που να ανεβάσω τ'αμαξη γιατή δεν χωράο απο κάτω! Πόσο κάνει μια χηροκίνητη αντλία?
__________________
Πάντα βαριόμουν την ορθογραφία
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 22-06-07, 17:21
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jackdaniels Εμφάνιση μηνυμάτων
Μ'άλλα λόγια τα Ε90-92-87 που δεν έχουν βέργα θα έχουν πρόβλημα αν χαλάσει η τάπα τους!
Και υποθέτο το κάνη γυαλλί το κάρτερ ε? Να το δοκιμάσο? Θέλω καιρό τώρα να αλάξω λάδια και δεν ξέρω που να ανεβάσω τ'αμαξη γιατή δεν χωράο απο κάτω! Πόσο κάνει μια χηροκίνητη αντλία?

Αυτό δεν το γνώριζα και να σου πω την αλήθεια δε με απασχολεί γιατί προς το παρόν και άλλα 10 χρόναι δε σκοπεύω να πάρω E90-92-87, αλλά δε μπορεί κάτι θα έχει προβλέψει η BMW.

Κοίτα εγώ άλλαξα μια φορά με αναρρόφηση, στη συνέχεια το αμάξι σηκώθηκε στο αναβατόρι για κάτι ψιλοδουλείες, στο κατέβασμα λοιπόν ο μηχανικός κάτι είχε ξεχάσει από κάτω με αποτέλεσμα να χτυπήσει (το ήδη ραγισμένο) κάρτερ και κάποια άλλα πράματα, όταν το βγάλαμε ήταν καθαρό αλουμίνιο.

Δε ξέρω βέβαια πως είναι το κάρτερ όταν το αδειάζεις << The Classic Way >> αλλά κάνε το εξής, όταν το κάνεις με αναρρόφηση άνοιξε για έλεγχο την τάπα, θα δεις ότι δε στάζει ΤΊΠΟΤΑ, αντίθετα με τον κλασσικό τρόπο που και μισή ώρα να το αφήσεις πάλι κάτι θα κατουράει.

Για τιμή χειροκίνητης δεν έχω ιδέα.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 23-06-07, 10:01
BILL007 Ο χρήστης BILL007 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-12-2006
Μηνύματα: 3.956
BILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από onyx Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχει χειροκίνητη αντλία αναρρόφησης σε μαγαζιά με ναυτικά είδη. Αυτό γιατί πολλές μηχανές θαλάσσης έχουν πολύ λίγο χώρο κάτω από τη μηχανή.
Μια τέτοια αντλία που είχα πριν από χρόνια ήταν η πιο συνηθισμένη και ήταν μεταλλική με 2 διαφανή ελαστικά σωληνάκια, ένα λεπτό και μακρύ για να μπαίνει στην τρύπα της βέργας κι ένα πιο κοντό και παχύ για να αδειάζει το λάδι.
Θεωρώ πολύ πιθανό να έχουν αναβαθμιστεί σε ηλεκτρικές....
Πάντως μάλλον αδειάζεις καλύτερα τον κινητήρα αν ανοίξεις την τάπα από κάτω...
+1 Eκεί να ψάξεις φίλε μου...Σε μαγαζιά με ναυτικά είδη.Θα βρείς στάνταρ!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.