Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση > Λάδια

Λάδια Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τα λάδια.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 09-08-07, 21:10
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να σου πω....το δικο μου πεφτει απο τους 60-65 βαθμους στους 55 και καρφωνει εκει οταν ειμαι εθνικη και παω σχετικα γρηγορα με 120-140 συνεχεια (3500-5000rpm). Δεν νομιζω να σηκωνεις παραπανω στην εθνικη, μαλλον το αντιθετο, στην κινηση σηκωνεις!
Απότι θυμάμαι σε κίνηση σηκώνεται πολύ η θερμοκρασία του νερού, ενώ στην εθνική γίνεται το αντίθετο, σηκώνει θερμοκρασία το λάδι. Στα 170 χιλ. το Ε46 του δουλεύει περίπου 5000rpm...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-08-07, 22:40
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστα, δεν χρειαζεται καθολου.

Πχ. το Μ40 μου δουλευει θερμοκρασια λαδιου 65-80 βαθμους, αναλογα με το ποσο του βγαζω τα ματια. 85 εχω δει ΧΩΡΙΣ κομπλερ πανω. Να του βαλω ψυγειο λαδιου γιατι? Για να πρεπει να κανω 200 χλμ αντι για τα 10-15 που κανω τωρα για να πιασει 50-55 βαθμους θερμοκρασια? 55-60 βαθμους ειχα οταν πηγαινα εθνικη με 4000-5000 στροφες ολη την ωρα για καμια 120αρια χλμ, γιατι να το ψυξω και αλλο?

Το να βαλει καποιος σε αυτοκινητο καθημερινης χρησης ψυγειο λαδιου και μετα να βαλει θερμοστατη 110 βαθμων για να ζεσταινονται τα λαδια νομιζω ειναι καπως....ακυρο!!!! Ασε που μετα θα θελεις και ειδικα παραφλου.

Το λαδι πρεπει να εχει συγκεκριμενη θερμοκρασια για να δουλευει σωστα η οποια αναλογει με του μοτερ, δεν πρεπει ουτε να ζεσταινεται ουτε ομως να κρυωνει παραπανω.

Τα Ε30 325i είχαν από την μάνα τους πάντως, για τα επόμενα δε ξέρω.

Γιατί ρε συ; Σκέψου να έχεις το ψυγείο για standby στην περίπτωση που σηκώσει θερμοκρασία (πχ Διόνυσο, Καστανιά, ή κάποιο βουνό τέλος πάντων).

Το παραφλού ρε συ τι σχέση έχει με το λάδι;


Τέτοιοι θερμοστάτες είναι ειδικοί λογικά για λάδι έτσι;

Που μπορώ να βρω ένα τέτοιο και πόσο κοστίζει;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να σου πω....το δικο μου πεφτει απο τους 60-65 βαθμους στους 55 και καρφωνει εκει οταν ειμαι εθνικη και παω σχετικα γρηγορα με 120-140 συνεχεια (3500-5000rpm). Δεν νομιζω να σηκωνεις παραπανω στην εθνικη, μαλλον το αντιθετο, στην κινηση σηκωνεις!
Όχι ρε συ το λάδι σηκώνει θερμοκρασία όταν το μοτέρ έχει φορτίο δλδ στην εθνική ή σε φούλ γκάζι.

Στην εθνική μπορεί να σου πέφτει η θερμοκρασία του λαδιού γιατί το χτυπάει και ο αέρας και έχουμε και αλουμινένιο κάρτερ (καλύτερη αγωγή θερμότητας), το θέμα είναι σε πίεση πάνω σε βουνό όπωε ξαναείπα όπου είσαι 2α - 3η - 4η το πολύ και συνέχεια σανίδα.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-08-07, 00:22
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Απότι θυμάμαι σε κίνηση σηκώνεται πολύ η θερμοκρασία του νερού, ενώ στην εθνική γίνεται το αντίθετο, σηκώνει θερμοκρασία το λάδι. Στα 170 χιλ. το Ε46 του δουλεύει περίπου 5000rpm...
Εχω οργανο λαδιου εγω, βλεπω την θερμοκρασια και τη πιεση.

Οπου σηκωνει θερμοκρασια το νερο κατα βαση σηκωνει και το λαδι. Δεν γινεται το ενα να κρυωνει και το αλλο να ζεσταινεται εκτος αμα κατι δεν παει καλα! Απλως το λαδι ζεσταινεται πολυ πιο αργα απο το νερο παντα. Και βεβαια κρυωνει και πιο δυσκολα.

Στην εθνικη που εχεις δεν εχεις ψυγειο λαδιου ψυχεται το λαδι απο τα καρτερ σιγουρα ψυχεται πολυ πιο αποτεσματικα απο το να εισαι ακινητος σε κινηση.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
Το παραφλού ρε συ τι σχέση έχει με το λάδι;

Τέτοιοι θερμοστάτες είναι ειδικοί λογικά για λάδι έτσι;

Όχι ρε συ το λάδι σηκώνει θερμοκρασία όταν το μοτέρ έχει φορτίο δλδ στην εθνική ή σε φούλ γκάζι.

Στην εθνική μπορεί να σου πέφτει η θερμοκρασία του λαδιού γιατί το χτυπάει και ο αέρας και έχουμε και αλουμινένιο κάρτερ (καλύτερη αγωγή θερμότητας), το θέμα είναι σε πίεση πάνω σε βουνό όπωε ξαναείπα όπου είσαι 2α - 3η - 4η το πολύ και συνέχεια σανίδα.
Αμα βαλεις ψυγειο λαδιου σε αμαξι που χωρις αυτο δουλευει 60-70 βαθμους θερμοκρασια λαδιου, δεν θα αφηνει το λαδι να περασει τους 40 (παραδειγμα). Ετσι βαζεις πολυ μεγαλο θερμοστατη για να βαρανε τα νερα 100-120 βαθμους πριν ανοιξουν για να ζεσταινεται το λαδι και να σκιζεις το μοτερ. Τα περισσοτερα παραφλου στους 105 βαθμους γινονται ατμος. Το νερο στους 100 εχει εξαφανιστει. Θελεις ειδικο παραφλου να αντεχει τουλαχιστον 140-150 βαθμους πριν βρασει, τα οποια ειναι μονο για αγωνες και πανακριβα. Αυτη ειναι η 'γυφτικη' ελληνικη λυση δυστυχως.

Μια σωστη τετοια κατασκευη ειναι με ενα ειδος θερμοστατη για το ψυγειο λαδιου ομως. Να ανοιγει μονο αμα το λαδι ξεπερασει μια συγκεκριμενη θερμοκρασια. Και παλι ομως θελεις τετοια παραφλου γιατι θα βαλεις θερμοστατη παραπανω απο την θερμοκρασια λειτουργιας του κινητηρα και αμα ζεσταθουν παραπανω θα παρουν και τα νερα, και εχει ενα σωρο αλλα νουμερα. ΠΧ θελεις αλλη αντλια λαδιου γιατι οταν ανοιγει το ψυγειο θα πεφτει πολυ η πιεση στο κυκλωμα, θελεις πειραματισμους με λαδια για να πετυχεις ιδανικη πιεση και θερμοκρασια σε καθημερινες αλλα και σπορ συνθηκες κτλ κτλ.

Στην εθνικη λογω καρτερ, ψυγειου, οτιδηποτε παντα η θερμοκρασια πολυ δυσκολα ανεβαινει. Μαλιστα σε συγκριση με της πολης, πεφτει παντα. Σε αναβαση που λες αλλο πραγμα, ναι ζοριζεται αλλα και παλι οσο κινειται το αμαξι εισαι οκ. Ε αμα θελεις να το σκισεις, βαλε καλυτερα λαδια που να εχουν μεγαλες θερμοχωρητικοτητες. Δεν νομιζω να πας να τρεξεις και στο le mans σωνει και καλα για να χρειαζεται ψυγειο λαδιου εξτρα.

ΥΓ. Πολλα 6-κυλινδρα BMW εχουν ψυγειο λαδιου και καλα κανουν. Δεν εχω δει κανενα BMW να πασχει απο θεμα ψυξης λαδιου.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-08-07, 09:35
Το avatar του χρήστη Marioz
Marioz Ο χρήστης Marioz δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-10-2006
Μηνύματα: 284
Marioz is on a distinguished road
εγώ πάλι ψυγείο λαδιού ξέρω έχουν μόνο τα φορτηγά.........κάτι ΜΑΝ μεγάλα που ανεβαίνουν τον Πράλλο ας πούμε με 1η και 15km/h.........
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.