Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-10-10, 16:09
mikepower Ο χρήστης mikepower δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Μηνύματα: 55
mikepower is on a distinguished road
ΡΕΛΑΝΤΙ?

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΠΙΑΣΕ ΤΟ ΚΡΥΟ ΟΤΑΝ ΒΑΖΩ ΜΠΡΟς ΤΟ ΑΜΑΞΙ 318IS E36 ΜΠΕΡΔΕΥΕΙ ΑΛΛΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΖΕΣΤΑΘΕΙ.... ΜΕΤΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ ΛΕΤΕ?????ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΟ ABS ΕΝΩ ΔΕΝ ΑΝΑΒΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΛΑΜΠΑΚΙ.. ΛΕΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΔΑ?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-10-10, 16:36
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikepower Εμφάνιση μηνυμάτων
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΠΙΑΣΕ ΤΟ ΚΡΥΟ ΟΤΑΝ ΒΑΖΩ ΜΠΡΟς ΤΟ ΑΜΑΞΙ 318IS E36 ΜΠΕΡΔΕΥΕΙ ΑΛΛΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΖΕΣΤΑΘΕΙ.... ΜΕΤΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ ΛΕΤΕ?????ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΟ ABS ΕΝΩ ΔΕΝ ΑΝΑΒΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΛΑΜΠΑΚΙ.. ΛΕΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΔΑ?
Καθάρισε τη βαλβίδα πρωινού..
Εναλλακτικά, μπορεί να έχεις τρύπα σε κολάρο και να ρουφάς αέρα..
Μπορεί να είναι καμμένο το λαμπάκι του ABS..
Στην αρχική διάγνωση ανάβει??
Πώς είσαι σίγουρος ότι δεν δουλευει το ABS???
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-10-10, 16:46
mikepower Ο χρήστης mikepower δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Μηνύματα: 55
mikepower is on a distinguished road
ΤΗΝ ΕΧΩ ΚΑΘΑΡΙΣΗ....... ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΓΙΑΤΙ ΜΠΛΟΚΑΡΟΥΝ ΟΙ ΤΡΟΧΟΙ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-10-10, 16:51
Το avatar του χρήστη Driftakos
Driftakos Ο χρήστης Driftakos δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 22-01-2009
Μηνύματα: 1.233
Driftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of light
Καλό θα ήταν να γράφεις με μικρά. Είναι σαν να φωνάζεις με τα κεφαλαία, και στην δεδομένη περίπτωση δεν νομίζω να έχεις λόγο να το κάνεις.

Σε διαγνωστικό το έχεις βάλει να δεις τι ενδείξεις διαβάζει ο εγκέφαλος όταν το αυτοκίνητο είναι κρύο?
Όσο για το ABS οταν γυρίζεις τον διακόπτη ανάβει το λαμπάκι? Αν οχι μπορεί να σου έχει καει. Και πάλι όμως ενα διαγνωστικό θα την δει την βλάβη αν υπάρχει.

EDIT : Νομίζω [και διορθώστε με αν κάνω λάθος] το ABS απενεργοποιείται αυτόματα όταν κινείσαι κάτω από κάποια km/h. Μηπως οταν το ελέγχεις είσαι κάτω από αυτό το όριο?
__________________
ο Γιατρός μπορεί να θάψει τα λάθη του, ενώ ο αρχιτέκτονας το πολύ πολύ να σου προτείνει να φυτέψεις ένα αναρριχητικό φυτό...

avatar: special thnx to E36rules [driftson]
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-10-10, 18:27
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driftakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλό θα ήταν να γράφεις με μικρά. Είναι σαν να φωνάζεις με τα κεφαλαία, και στην δεδομένη περίπτωση δεν νομίζω να έχεις λόγο να το κάνεις.

Σε διαγνωστικό το έχεις βάλει να δεις τι ενδείξεις διαβάζει ο εγκέφαλος όταν το αυτοκίνητο είναι κρύο?
Όσο για το ABS οταν γυρίζεις τον διακόπτη ανάβει το λαμπάκι? Αν οχι μπορεί να σου έχει καει. Και πάλι όμως ενα διαγνωστικό θα την δει την βλάβη αν υπάρχει.

EDIT : Νομίζω [και διορθώστε με αν κάνω λάθος] το ABS απενεργοποιείται αυτόματα όταν κινείσαι κάτω από κάποια km/h. Μηπως οταν το ελέγχεις είσαι κάτω από αυτό το όριο?
Ορθά σύ λέγεις..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-10-10, 19:44
teo21 Ο χρήστης teo21 δεν είναι συνδεδεμένος
driftloveR
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Μηνύματα: 504
teo21 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driftakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω [και διορθώστε με αν κάνω λάθος] το ABS απενεργοποιείται αυτόματα όταν κινείσαι κάτω από κάποια km/h. Μηπως οταν το ελέγχεις είσαι κάτω από αυτό το όριο?
Στο δικό μου είτε πάω με 10χλμ/ώρα είτε με 100 και φρενάρω απότομα το ΑΒS λειτουργεί κανονικά. Δεν υπάρχει θέμα ταχύτητας δηλαδή...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-05-12, 13:15
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Όταν κινούμαι και βάλω νεκρά στο σασμάν, οι στροφές δεν πέφτουν στα κανονικό ρελαντί στις ~850 σαλ, αλλά είναι πάντα στις 1000. Μόνο εάν ακινητοπποιηθώ τελείως πέφτει στις 850.

Είναι σωστό αυτό ή παίζει τίποτα?
__________________
E36 M44B19
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-05-12, 22:28
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Σε Ε36 εδώ και καμιά εβδομάδα εμφανίζεται το εξής.

Όταν το αυτοκινήτο κινείται και βάζω νεκρά πέφτουν οι στροφές στις ~500σαλ και ανεβοκατεβαίνουν μεταξύ ~500-1200 με συνεχώς μειωμένο εύρος. Δηλ. 500-1200-550-1150-600-1100-650-1050 κλπ. αλλά ΠΟΤΕ δεν σταθεροποιείται, εκτός και αν σταματήσω.

Όταν σταματήσω λοιπόν σταθεροποιείται το ρελαντί. Πατώντας γκάζι στο ρελαντί και αφήνοντάς το δεν το κάνει.

Εάν είναι κατηφόρα, είμαι ακίνητος και το αφήσω να τσουλήσει αρχίζει και το ξανακάνει.

Αυτό λοιπόν δεν συμβαίνει συνέχεια, μπορεί και ποτέ μέσα στη μέρα. Όταν συμβαίνει διαρκεί κανά 10λεπτο και μετά εξαφανίζεται.

Από ό,τι έχω καταλάβει για όλα αυτά τα συμπτώματα συνήθως συνδυάζονται με MAF, λ και όχι με βαλβίδα ρελαντί, αφού όταν είναι ακίνητο ποτέ δεν έχει πρόβλημα.

Γνωρίζετε ίσως κάτι πιο συγκεκριμένο;
__________________
E36 M44B19
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.