Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 01-05-12, 22:56
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
δοκιμασε να κανεις ενα καλο στρώσιμο και ισος κατι καλο θα βγει αν μείνει ενα μέρος τακακι πανω στον δίσκο

http://www.zeckhausen.com/bedding_in_brakes.htm
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-05-12, 00:31
Το avatar του χρήστη vaspap
vaspap Ο χρήστης vaspap δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-08-2004
Μηνύματα: 546
vaspap is on a distinguished road
ΦΡΕΝΑΡΕ ΑΠΟΤΟΜΑ απο μια μεγαλη ταχυτητα (160χλμ) μεχρι να σταματησεις εντελως, φροντισε να εχουν ζεσταθει αρκετα και πιο πριν, μετα καθισε 20 λεπτα μεχρι να κρυωσουν, καντο δυο φορες. μην τα κρυωσεις με νερο.
θα δεις οτι δεν θα ξανασφυριξουν.
__________________
δεν οδηγω γρηγορα αυτοκινητα.... οδηγω τα αυτοκινητα γρηγορα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-05-12, 16:33
KAZA Ο χρήστης KAZA δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Μηνύματα: 652
KAZA will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, το είδα ότι ήταν οι BMW. Αυτό δεν πάει να πει ότι είναι οι ίδιοι με αυτούς που έβαζες πάντα. Η BMW δεν προμηθεύεται από έναν κατασκευαστή - ειδικά τώρα τελευταία έχει "κινεζοποιήσει" πολλά ανταλλακτικά.

Όχι γραμμές. Πρέπει να κάνει σαν στίγματα όπως είπες και εσύ ή ένα κρυσταλλιζέ μοτίβο, από πριν τον βάλεις πάνω, όχι από τα σημάδια που αφήνουν τα τακάκια. Όλα αυτά φαίνονται μόνο από ΠΟΛΥ κοντά. Όσο περισσότερο εμφανή, τόσο μεγαλύτερη περιεκτικότητα σε άνθρακα. Όσο περισσότερη αυτή, τόσο καλύτερες επιδόσεις και μικρότερο προσδόκιμο ζωής.

Η πάστα αμφιβάλλω αν παίζει οποιοδήποτε ρόλο στο πρόβλημά σου. Εσύ έχεις πρόβλημα στην επαφή δίσκου-τακάκι.

Θα προσπαθήσω να σου πάρω μία close-up φωτογραφία, αν και με τις ζάντες μου δύσκολο...

Ναι, αν φταίνε οι δίσκοι ή/και τα τακάκια, τι να κάνουμε, τα παντρεύεσαι ή τα αλλάζεις. Δεν μπορείς να κάνεις και τίποτα άλλο στα φρένα.
Αν είναι έτσι , θα έβαζα κάτι άλλο δεν υποφέρεται αυτό το πράγμα ……

Ο κολλητός μου έβαλε στο corsa που δεν τον νοιάζει καν κάτι ιμιτασιονάρες του κερατά και δεν κάνουν κιχ κι εγώ σαν τον Μ@Λ@Κ@ κάθομαι και πληρώνω BMW και καλά για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο ……. και να τα αποτελέσματα …..

Από πολύ κοντά δεν τους είδα για να πω λεπτομέρειες με σιγουριά αλλά μια φορά δεν ήταν νίκελ – ασημένιοι σαν ‘’κατσαρόλα’’ προς το γκρι κάπως ήταν το χρώμα τους ……

Αν έβγαζα μία φωτογραφία όπως είναι τώρα θα μπορούσε να βοηθήσει σε κάτι;

Α …. και κάτι που πρόσεξα σε αυτή την αλλαγή , όταν έχει ησυχία βάζω και νεκρά για να ακούσω καλύτερα ….. ακούω το τακάκι να τρίβεται πάνω στο δίσκο έχω κάνει ήδη 100 χιλιόμετρα ….. φυσικό μέχρι να πατήσει το τακάκι σαν καινούριο που είναι να έχει μία επαφή με το δίσκο , αλλά για τόσο πολύ δεν θα ζεσταίνεται υπερβολικά έτσι ώστε να κάνει ακόμη χειρότερα τα πράγματα;
__________________
Έλεγε , λοιπόν , κλαίων ο Ισοκράτης ......
<<Η Δημοκρατία αυτοκαταστρέφεται , διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητος , διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα , την παρανομία ως ελευθερία , την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία ...>>
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-05-12, 16:43
KAZA Ο χρήστης KAZA δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Μηνύματα: 652
KAZA will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MZ3 Εμφάνιση μηνυμάτων
δοκιμασε να κανεις ενα καλο στρώσιμο και ισος κατι καλο θα βγει αν μείνει ενα μέρος τακακι πανω στον δίσκο

http://www.zeckhausen.com/bedding_in_brakes.htm
Με το πρώτο ζευγάρι φίλε μου έκανα 1500 χιλιόμετρα και τίποτα … για να δούμε με αυτό τι θα γίνει …..
__________________
Έλεγε , λοιπόν , κλαίων ο Ισοκράτης ......
<<Η Δημοκρατία αυτοκαταστρέφεται , διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητος , διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα , την παρανομία ως ελευθερία , την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία ...>>
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-05-12, 16:44
KAZA Ο χρήστης KAZA δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Μηνύματα: 652
KAZA will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vaspap Εμφάνιση μηνυμάτων
ΦΡΕΝΑΡΕ ΑΠΟΤΟΜΑ απο μια μεγαλη ταχυτητα (160χλμ) μεχρι να σταματησεις εντελως, φροντισε να εχουν ζεσταθει αρκετα και πιο πριν, μετα καθισε 20 λεπτα μεχρι να κρυωσουν, καντο δυο φορες. μην τα κρυωσεις με νερο.
θα δεις οτι δεν θα ξανασφυριξουν.
Αν δεν και με το δεύτερο ζευγάρι μου λέει ότι μπορεί να πάμε και σε ακόμη μία αλλαγή ….. Με αυτά τα φρένα αν φρενάρω απότομα όπως λες με 160 …. Να είσαι σίγουρος πως σε όποιο σημείο της Ελλάδας κι αν είσαι θα το καταλάβεις ……. Θα το δοκιμάσω κι αυτό έτσι κι αλλιώς τακάκια υπάρχουν!
__________________
Έλεγε , λοιπόν , κλαίων ο Ισοκράτης ......
<<Η Δημοκρατία αυτοκαταστρέφεται , διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητος , διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα , την παρανομία ως ελευθερία , την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία ...>>
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 02-05-12, 18:13
teo21 Ο χρήστης teo21 δεν είναι συνδεδεμένος
driftloveR
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Μηνύματα: 504
teo21 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KAZA Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα φώτα σας παρακαλώ για μια ακόμη φορά …. Δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό θέμα (το άλλο σχετικό που βρήκα είναι ‘’σφυρίζουν τα τακάκια’’) αλλά η περίπτωση μου καλύπτει και τα δύο θέματα …

Πριν 10 μέρες άλλαξα δίσκους και τακάκια μπροστά στο Ε30 , δεν τα δούλεψα αρκετά αλλά επειδή ΠΟΤΕ δεν είχα τέτοιο πρόβλημα (27 ολόκληρα χρόνια )μου κακοφάνηκε πολύ …… Λοιπόν στα πρώτα 20 χιλιόμετρα ήταν όλα φυσιολογικά δηλαδή από το συνεργείο μέχρι να φτάσω σπίτι …. Σήμερα όμως έκανα 80 χιλιόμετρα και σφύριζαν ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ κάθε φορά που πατούσα φρένο , χειρότερα από τρένο !!!!!!!!!!!

Αφού λοιπόν διάβασα και τα δύο θέματα καταλήγω στο θέμα πάστας ή οι δίσκοι είναι μάπα το καρπούζι …….. και εξηγώ …. Τα τακάκια original BMW ( ανάθεμα με ) 27 χρόνια αυτά βάζω (αλλά με άλλους δίσκους , πάλι BMW απλά θέλω να πω πως μήπως ήταν κάποτε καλύτερης ποιότητας ; ) και ούτε κιχ !!!!!! Οι δίσκοι original BMW ( ανάθεμα με και πάλι) έχω αλλάξει 1 -2 φορές ακόμη χωρίς πρόβλημα !!!!!! Για την πάστα πάλι δεν ξέρω τι να πω … θέμα ποιότητας κι αυτή BMW υποθέτω;

Λέτε να φταίει ο συνδυασμός καινούρια τακάκια και δίσκοι ταυτόχρονα;
Αν δε τα άλλαξες μόνος σου γιατί δε πας πίσω στο καλλιτέχνη που τα φόρεσε στο αμάξι να σου λύσει το ζήτημα??

Πριν το κάνεις όμως κάνε τη δοκιμή με το δυνατό φρενάρισμα που σου είπε ο φίλος από τα 160km/h...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 02-05-12, 22:34
Το avatar του χρήστη sierra
sierra Ο χρήστης sierra δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-02-2009
Μηνύματα: 699
sierra will become famous soon enough
Αν θέλεις κάνε το εξής: χαράκωσε κάθετα το τακάκι (την πάστα) με ένα πριόνι και μετά βάλτο επάνω και δοκίμασε το ...
__________________
Ο χειρότερος αντρας η καλύτερη γυναίκα...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 03-05-12, 08:54
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sierra Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν θέλεις κάνε το εξής: χαράκωσε κάθετα το τακάκι (την πάστα) με ένα πριόνι και μετά βάλτο επάνω και δοκίμασε το ...
Καλή η σκέψη σου,
αλλά νομίζω πως κατά την τοποθέτηση δεν του έσπασαν τις γωνίες απο τα τακάκια..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 03-05-12, 18:24
KAZA Ο χρήστης KAZA δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Μηνύματα: 652
KAZA will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από teo21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν δε τα άλλαξες μόνος σου γιατί δε πας πίσω στο καλλιτέχνη που τα φόρεσε στο αμάξι να σου λύσει το ζήτημα??

Πριν το κάνεις όμως κάνε τη δοκιμή με το δυνατό φρενάρισμα που σου είπε ο φίλος από τα 160km/h...
Ο καλλιτέχνης μου τα άλλαξε και τις δύο φορές , την δεύτερη φορά χωρίς καμία χρέωση φυσικά ……. Απλά με προβληματίζει η απάντηση που πήρα ….. ότι μπορεί και το δεύτερο ζευγάρι να σφυρίζει και να πάμε ακόμη και σε ακόμη μία αλλαγή !!!!!

Θα δοκιμάσω το φρενάρισμα αλλά θα πρέπει να βρω ευκαιρία μη πέσει κανένας πάνω μου!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sierra Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν θέλεις κάνε το εξής: χαράκωσε κάθετα το τακάκι (την πάστα) με ένα πριόνι και μετά βάλτο επάνω και δοκίμασε το ...
Εννοείς από την πλευρά που βάζουμε την πάστα;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλή η σκέψη σου,
αλλά νομίζω πως κατά την τοποθέτηση δεν του έσπασαν τις γωνίες απο τα τακάκια..
Τις γωνίες σίγουρα δεν μου τις έσπασε τουλάχιστον στο δεύτερο ζευγάρι γιατί ήμουν μπροστά , όπως τα έβγαλε από το κουτί τα ψέκασε με το σπρέι που αντικαθιστά την παχύρευστη πάστα και τα τοποθέτησε …..
__________________
Έλεγε , λοιπόν , κλαίων ο Ισοκράτης ......
<<Η Δημοκρατία αυτοκαταστρέφεται , διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητος , διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα , την παρανομία ως ελευθερία , την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία ...>>
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 03-05-12, 18:46
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KAZA Εμφάνιση μηνυμάτων
Τις γωνίες σίγουρα δεν μου τις έσπασε τουλάχιστον στο δεύτερο ζευγάρι γιατί ήμουν μπροστά , όπως τα έβγαλε από το κουτί τα ψέκασε με το σπρέι που αντικαθιστά την παχύρευστη πάστα και τα τοποθέτησε …..
Σπάσε τις γωνίες λέμεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.