Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση > Λάδια

Λάδια Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τα λάδια.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-07-07, 16:54
polis Ο χρήστης polis δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 09-06-2007
Μηνύματα: 5
polis is on a distinguished road
Κατανάλωση λαδιού σε 325 Ε90

Παιδιά ζητείται επείγοντος αντικειμενική τεχνική βοήθεια!!
Έχω μία 325 E90 ( 2006). Ως «παλαιών αρχών» οδηγός «αγνόησα» τις οδηγίες του manual και πραγματοποίησα την 1η αλλαγή λαδιών στα 7.500 χλμ. χωρίς βεβαίως να μου ζητηθεί.
Μέχρι την στιγμή εκείνη το αμάξι δεν είχε ζητήσει καθόλου συμπλήρωμα λαδιού, η αλήθεια είναι όμως ότι και λόγω «στρωσίματος» η οδήγηση του τουλάχιστον στα πρώτα 2.000 – 3.000 χλμ ήταν συντηρητική.
Εν συνεχεία και μέσα στο καλοκαίρι που διανύουμε (ιδιαιτέρως ζεστό ομολογουμένως) μου άναψε ένδειξη λαδιού στο minimum και μου ζήτησε δύο φορές συμπλήρωμα λαδιού (από 1 λίτρο κάθε φορά) , η 1η στα 12.000 χλμ. και η 2η μόλις έπειτα από 3.000 χιλιόμετρα και ένα μήνα δηλαδή στα 15.000 χλμ.
Αναρωτιέμαι αν δικαιολογείται τόσο αυξημένη κατανάλωση (σε όλα τα εξουσιοδοτημένα που τηλεφώνησα η απάντηση ήταν η ίδια ότι δηλαδή «ΝΑΙ δικαιολογείται και που να δεις την κατανάλωση της νέας Μ3» ).
Υπάρχει άραγε τεχνικά τρόπος επιβεβαίωσης ότι η κατανάλωση αυτή είναι δικαιολογημένη εκ κατασκευής και ότι δεν οφείλεται σε πρόβλημα στον κινητήρα;
Αν κάποιος έχει κάτι να συνεισφέρει θα ήταν ευπρόσδεκτο με δεδομένο ότι τον Ιανουάριο του 2008 το όχημα τίθεται εκτός εγγύησης (παρεμπιπτόντως έλεγχος καυσαερίων που πραγματοποίησα για κάθε ενδεχόμενο ήταν ΟΚ, ενώ τα λάδια και στην αλλαγή και στην συμπλήρωση ήταν από εξουσιοδοτημένο συνεργείο).
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-07-07, 17:19
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Ναι αμε δικαιολογειται να καιει τα αντερα του απο λαδι την στιγμη που το δικο μου μοτερ που ειναι 20 ετων με 365000+ χλμ δεν καιει σταγονα. Και που να δεις την λιμουζινα που ειχε ο Καραμανλης ο γηραιοτερος, αυτη εβαζε και λαδια μονη της.


Το πιο πιθανο που φανταζομαι ειναι οτι καπου χανει η πολυ πιο απλα σου βαζουν λαθος λαδια. Το τελευταιο που πρεπει να σε επαναπαυει ειναι οτι το συνεργειο ειναι εξουσιοδοτημενο, εχω δει ακυρα πραγματα απο τυχον εξουσιοδοτημενους που δεν τα φανταζεσαι!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη God : 24-07-07 στις 17:21
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-07-07, 20:33
Το avatar του χρήστη Stunt Mike
Stunt Mike Ο χρήστης Stunt Mike δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 2.171
Stunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really nice
Ειναι πιο πιθανο να σου βαζουν λαθος λαδι για τις καιρικες συνθηκες της χωρας μας,το οποιο ταλαιπωρειται οταν τ'αμαξι πιεζεται με αποτελεσμα να σπηλαιωνει και να καιγεται.Βεβαια δεν ειναι και απολυτα παραλογο το 1 λιτρο στα 5000 κμ αλλα αν δεν εκαψε καθολου στο στρωσιμο(που εξ ορισμου ολα καινε) μαλλον το λαδι που σου βαζουν δεν ειναι ιδιαιτερα ανθεκτικο.Αν θες πες μου ιξωδες και μαρκα λαδιου να το διαπιστωσω.Γραφει 100% synthetic η' synthetic base??
__________________
I was a fighter,I could turn on a thread,now I stand accused of the things I said......
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-07-07, 20:44
Snoopy Ο χρήστης Snoopy δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 17-07-2006
Μηνύματα: 2.651
Snoopy has a spectacular aura aboutSnoopy has a spectacular aura aboutSnoopy has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MikeM3EVO2 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι πιο πιθανο να σου βαζουν λαθος λαδι για τις καιρικες συνθηκες της χωρας μας,το οποιο ταλαιπωρειται οταν τ'αμαξι πιεζεται με αποτελεσμα να σπηλαιωνει και να καιγεται.Βεβαια δεν ειναι και απολυτα παραλογο το 1 λιτρο στα 5000 κμ αλλα αν δεν εκαψε καθολου στο στρωσιμο(που εξ ορισμου ολα καινε) μαλλον το λαδι που σου βαζουν δεν ειναι ιδιαιτερα ανθεκτικο.Αν θες πες μου ιξωδες και μαρκα λαδιου να το διαπιστωσω.Γραφει 100% synthetic η' synthetic base??
στα πόσα δισεκατομμύρια χιλιόμετρα δεν ειναι παράλογο το 1 λίτρο στα 5.000?

παράλογο και παραπαράλογο ειναι Ε90 έχει ο άνθρωπος οχι Yamaha Rd 350 Ypvs
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-07-07, 20:51
Το avatar του χρήστη Stunt Mike
Stunt Mike Ο χρήστης Stunt Mike δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 2.171
Stunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really nice
Ειπα να τον καθησυχασω τον ανθρωπο για τη φριτεζα του...εεε το Ε90 του εννοουσα και εσυ του γ@μησες την ψυχολογια!!!Εχεις πιθανον δικιο ρε μαστορα αλλα ας εξετασουμε ολες τις πιθανοτητες πριν τον στειλουμε στο συνεργειο
__________________
I was a fighter,I could turn on a thread,now I stand accused of the things I said......
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-07-07, 22:24
Dimitris__ Ο χρήστης Dimitris__ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Μηνύματα: 155
Dimitris__ is on a distinguished road
στα 4000 χλμ εχει φαει 1 κιλό λαδι 320 E92 κι εμένα μου παν απ την αντιπροσωπεία ότι είναι λογικο και οτι μέχρι τα 7500 θα πίνει λάδι... είναι το πρωτο BMW που παίρνω και απο αλλες μάρκες δεν είχα ποτε τετοια θέματα, και παρα το τι λεει η αντιπροσωπεια μου φαίνεται περίεργο ...
__________________
διαλυθείτε γιατι θα παω στη Kommandatur!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-07-07, 02:25
Το avatar του χρήστη konc
konc Ο χρήστης konc δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-10-2005
Μηνύματα: 1.587
konc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to behold
1 λίτρο στα 3000χλμ και αναρωτιέσαι αν είναι φυσιολογικό?

Ε, όχι. Άλλαξε αυνεργείο, σιγουρέψου ότι βάζεις τα σωστά λάδια και μετά μπορείς άνετα να τους το φέρεις κολάρο. Το ερώτημά σου δεν είναι καν προς συζήτηση, είναι ΤΡΑΓΙΚΟ το νούμερο. Όπως εύστοχα παρατήρησαν και πριν από εμένα, ούτε φριτέζα τόσο λάδι..
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-07-07, 08:32
Το avatar του χρήστη Strax
Strax Ο χρήστης Strax δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 2.285
Strax has a spectacular aura aboutStrax has a spectacular aura about
Ένα λίτρο στα 3000 χλμ, δεν είναι και λίγο. Είναι λίγο ανησυχητικό, αλλά όχι στα όρια να χάσεις τον ύπνο σου. Για δες και αυτό το thread για ενημέρωση, θέμα για κατανάλωση λαδιού τέθηκε από τη δεύτερη σελίδα και μετά. Μιλάμε για τον ίδιο κινητήρα. Το αποτέλεσμα ήταν αλλαγή κινητήρα λόγω προβληματικού ελατήριου πιστονιού.

Σχετικά με τα Μ πάντως, το Ε46 δεν καίει σταγόνα κατά κανόνα. Το Μ5 Ε60 από την άλλη τσιμπάει λαδάκι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-07-07, 08:50
Dimitris__ Ο χρήστης Dimitris__ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Μηνύματα: 155
Dimitris__ is on a distinguished road
πήγα στην αντιπροσωπεία και πήρα ένα λίτρο για συμπλήρωμα, τους λέω πως γίνεται δέκα χρόνια το 518 του πατέρα μου και δεν είχε καταναλώσει γραμμάριο λάδι κι εμένα σε 4000 χλμ να εχει πιεί 1 λίτρο και βάλε. Η απάντηση ήταν ότι για όλα φταίει το χαμηλό ιξώδες, και οτι μεχρι τα 7000 χλμ θα πίνει απο εκεί και μετά θα συνεχίσει να πίνει αλλά πολυ λιγότερο, Εκ μέρους BMW κρίνεται ότι υπάρχει πρόβλημα όταν καταναλώνει απο 700γρ στα 1000 χλμ και πάνω!!! Τύφλα να έχουν τα wankel του λέω και έφυγα, απο ότι φαίνεται θα πρέπει να κυκλοφορώ με ενα μπουκάλι λάδι πίσω, για να δουμε πως θα παει...
__________________
διαλυθείτε γιατι θα παω στη Kommandatur!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-07-07, 08:58
Το avatar του χρήστη Chalyps
Chalyps Ο χρήστης Chalyps δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 08-02-2007
Μηνύματα: 903
Chalyps will become famous soon enoughChalyps will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris__ Εμφάνιση μηνυμάτων
πήγα στην αντιπροσωπεία και πήρα ένα λίτρο για συμπλήρωμα, τους λέω πως γίνεται δέκα χρόνια το 518 του πατέρα μου και δεν είχε καταναλώσει γραμμάριο λάδι κι εμένα σε 4000 χλμ να εχει πιεί 1 λίτρο και βάλε. Η απάντηση ήταν ότι για όλα φταίει το χαμηλό ιξώδες, και οτι μεχρι τα 7000 χλμ θα πίνει απο εκεί και μετά θα συνεχίσει να πίνει αλλά πολυ λιγότερο, Εκ μέρους BMW κρίνεται ότι υπάρχει πρόβλημα όταν καταναλώνει απο 700γρ στα 1000 χλμ και πάνω!!! Τύφλα να έχουν τα wankel του λέω και έφυγα, απο ότι φαίνεται θα πρέπει να κυκλοφορώ με ενα μπουκάλι λάδι πίσω, για να δουμε πως θα παει...
Ποιό ιξώδες χρησιμοπουούν τώρα οι νέες γενιές? το 0 - 30 ?Πόσο στο χρεώσανε το μπουκαλάκι του 1 λτ?
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.