Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση > Λάδια

Λάδια Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τα λάδια.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 26-07-07, 09:01
Dimitris__ Ο χρήστης Dimitris__ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Μηνύματα: 155
Dimitris__ is on a distinguished road
δε το κοίταξα, θα το δω και θα σου πω, νομιζω όμως 15, το μπουκάλι του λίτρου το χρέωσε 15 ευρώ.
__________________
διαλυθείτε γιατι θα παω στη Kommandatur!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-08-07, 19:53
Το avatar του χρήστη PENDRAGON88
PENDRAGON88 Ο χρήστης PENDRAGON88 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 36
PENDRAGON88 is on a distinguished road
Κατά 99% φταίει το λάδι. Ξέρω περίπτωση κάποιου με 320 ε90 που είχε το ίδιο πρόβλημα και μόλις άλλαξε τύπο λαδιού λύθηκε το πρόβλημά του.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-08-07, 09:53
polis Ο χρήστης polis δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 09-06-2007
Μηνύματα: 5
polis is on a distinguished road
Παιδιά επανέρχομαι με νεότερα τα οποία νομίζω ότι οδηγούν στην λύση του θέματος αν και θα χρειασθεί λίγος καιρός ακόμη για επιβεβαίωση. Επισημαίνω ότι βρίσκομαι στα 18.000 χλμ και το αμάξι όπως δείχνει ο ηλεκτρονικός δείκτης όπου να' ναι θα ζητήσει εκ νέου συμπλήρωμα (προηγούμενο συμπλήρωμα στα 15.000 χλμ), ενώ ήδη έχει ανάψει και ένδειξη για πλήρη αλλάγή λαδιών στα 20.000 χλμ.
Επείδή όπως καταλαβαίνετε ο ύπνος μου είχε διαταραχθεί και δεν μπορούσα να αποσυνδέσω το γεγονός ότι το πρόβλημα ξεκίνησε μετά την αλλαγή λαδιών που πραγματοποίησα, ανέτρεξα στην απόδειξη απο το εξουσιοδοτημένο που πραγματοποίησε την 1η και μοναδική μέχρι τώρα αλλαγή λαδιών στα 8.000 χλμ. Όπως προανέφερα η αλλαγή στο σημείο αυτό έγινε απο υπερβολική πρόνοια και όχι επειδή το ζήτησε το αυτοκίνητο, ενώ μέχρι εκείνο το σημείο ουδεμία συμπλήρωση είχε ζητηθεί και μάλιστα ανά 3.000 χλμ., παρόλο που λόγω "στρωσιματος'' ισως στα χιλιόμετρα αυτά να δικαιολογείτο.
Η μελέτη της αποδείξεως λοιπόν μου αποκάλυψε τα εξής τα οποία πιστεύω είναι και σημαντικά και καταδεικνύουν ενδεχομένως ότι θα πρέπει να την ψάχνουμε και να μην αρκούμασθε στην ένδειξη "εξουσιοδοτημένο συνεργείο':
α) Στο αμάξι κατά την αλλαγή λαδιών μπήκαν και χρεώθηκαν 6 δοχεία λαδιού του λιτρου, ήτοι 6 συνολικά λίτρα.
Β) Το λάδι που μπήκε είχε ένδειξη OW - 40.
Ανατρέχοντας στο βιβλίο του κατασκευαστή και στην ποσότητα πλήρωσης του κάρτερ διαπίστωσα ότι αυτή ανέρχεται σε 6,5 λίτρα και όχι σε 6 που μου έβαλαν.
Αν δεν αγνοώ κάποιο σημαντικό τεχνικό θέμα αυτό σημαίνει ότι εξ΄αρχής το αμάξι είχε μισό λιτρο λάδι λιγότερο απο ότι έπρεπε. Αν σε αυτό προστεθεί και κάποια λογική απώλεια τότε εξηγείται η συνεχής ανά 3.000 χλμ αναζήτηση λαδιού μετά απο αυτήν την αλλαγή που πραγματοποιήθηκε.
Το δεύτερο σημείο που ενδιαφέρει εδώ είναι οι ενδείξεις του λαδιού που μπήκε (OW-40) και αυτό διότι απο άλλο εξουσιοδοτημένο (το οποίο και μου φάνηκε εν τέλει πιο σοβαρό) που αγόρασα εν συνεχεία τα ενδιάμεσα συμπληρώματα μου έδωσαν λάδι με ένδείξεις 5W - 30 και όχι 0W-40.
Στο σημείο αυτό χρειάζομαι βοήθεια για τις ενδείξεις αυτές διότι είμαι βέβαιος ότι έχουν να κάνουν με την γρήγορη "απώλεια" του λαδιού μετά την αλλαγή.
Με λίγα λόγια εν το 5W-30 είναι το κατάλληλο για θερμά κλίματα όπως της Ελλάδας και όχι το 0W 40 που μου έβαλαν στην αλλαγή λαδιών ενδεχομένως αυτό απο μόνο του να εξηγεί την κατανάλωση "δίχρονου" που έχει η μπέμπα.
Προς ενημέρωση τα έξι λίτρα μου χρεώθηκαν 137,09 Ευρώ με ΦΠΑ και ήταν σε δοχείο με λογότυπα της BMW, ήτοι προς 22,8 ευρώ έκαστο, ενώ εν συνεχεία το κάθε λίτρο απο άλλο εξουσιοδοτημένο το οποίο ήταν το VALVOLINE SYN POWER MST FULL SYNTHETIC 5W-30 μου χρεώθηκε 22 Ευρώ, ήτοι ακριβώς το ίδιο.
Αναμένω απαντήσεις αν και το θέμα θα ολοκληρωθεί με την πλήρη αλλαγή λαδιών σε λιγότερο απο 2.000 χλμ οπότε θα μπεί πλέον η σώστη ποσότητα και ό σωστός τύπος λαδιού, αφού ελπίζω μέχρι τότε με την βοήθεια σας να έχουμε καταλήξει.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-08-07, 10:00
polis Ο χρήστης polis δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 09-06-2007
Μηνύματα: 5
polis is on a distinguished road
Παιδιά επανέρχομαι με νεότερα τα οποία νομίζω ότι οδηγούν στην λύση του θέματος αν και θα χρειασθεί λίγος καιρός ακόμη για επιβεβαίωση. Επισημαίνω ότι βρίσκομαι στα 18.000 χλμ και το αμάξι όπως δείχνει ο ηλεκτρονικός δείκτης όπου να' ναι θα ζητήσει εκ νέου συμπλήρωμα (προηγούμενο συμπλήρωμα στα 15.000 χλμ), ενώ ήδη έχει ανάψει και ένδειξη για πλήρη αλλάγή λαδιών στα 20.000 χλμ.
Επείδή όπως καταλαβαίνετε ο ύπνος μου είχε διαταραχθεί και δεν μπορούσα να αποσυνδέσω το γεγονός ότι το πρόβλημα ξεκίνησε μετά την αλλαγή λαδιών που πραγματοποίησα, ανέτρεξα στην απόδειξη απο το εξουσιοδοτημένο που πραγματοποίησε την 1η και μοναδική μέχρι τώρα αλλαγή λαδιών στα 8.000 χλμ. Όπως προανέφερα η αλλαγή στο σημείο αυτό έγινε απο υπερβολική πρόνοια και όχι επειδή το ζήτησε το αυτοκίνητο, ενώ μέχρι εκείνο το σημείο ουδεμία συμπλήρωση είχε ζητηθεί και μάλιστα ανά 3.000 χλμ., παρόλο που λόγω "στρωσιματος'' ισως στα χιλιόμετρα αυτά να δικαιολογείτο.
Η μελέτη της αποδείξεως λοιπόν μου αποκάλυψε τα εξής τα οποία πιστεύω είναι και σημαντικά και καταδεικνύουν ενδεχομένως ότι θα πρέπει να την ψάχνουμε και να μην αρκούμασθε στην ένδειξη "εξουσιοδοτημένο συνεργείο':
α) Στο αμάξι κατά την αλλαγή λαδιών μπήκαν και χρεώθηκαν 6 δοχεία λαδιού του λιτρου, ήτοι 6 συνολικά λίτρα.
Β) Το λάδι που μπήκε είχε ένδειξη OW - 40.
Ανατρέχοντας στο βιβλίο του κατασκευαστή και στην ποσότητα πλήρωσης του κάρτερ διαπίστωσα ότι αυτή ανέρχεται σε 6,5 λίτρα και όχι σε 6 που μου έβαλαν.
Αν δεν αγνοώ κάποιο σημαντικό τεχνικό θέμα αυτό σημαίνει ότι εξ΄αρχής το αμάξι είχε μισό λιτρο λάδι λιγότερο απο ότι έπρεπε. Αν σε αυτό προστεθεί και κάποια λογική απώλεια τότε εξηγείται η συνεχής ανά 3.000 χλμ αναζήτηση λαδιού μετά απο αυτήν την αλλαγή που πραγματοποιήθηκε.
Το δεύτερο σημείο που ενδιαφέρει εδώ είναι οι ενδείξεις του λαδιού που μπήκε (OW-40) και αυτό διότι απο άλλο εξουσιοδοτημένο (το οποίο και μου φάνηκε εν τέλει πιο σοβαρό) που αγόρασα εν συνεχεία τα ενδιάμεσα συμπληρώματα μου έδωσαν λάδι με ένδείξεις 5W - 30 και όχι 0W-40.
Στο σημείο αυτό χρειάζομαι βοήθεια για τις ενδείξεις αυτές διότι είμαι βέβαιος ότι έχουν να κάνουν με την γρήγορη "απώλεια" του λαδιού μετά την αλλαγή.
Με λίγα λόγια εν το 5W-30 είναι το κατάλληλο για θερμά κλίματα όπως της Ελλάδας και όχι το 0W 40 που μου έβαλαν στην αλλαγή λαδιών ενδεχομένως αυτό απο μόνο του να εξηγεί την κατανάλωση "δίχρονου" που έχει η μπέμπα.
Προς ενημέρωση τα έξι λίτρα μου χρεώθηκαν 137,09 Ευρώ με ΦΠΑ και ήταν σε δοχείο με λογότυπα της BMW, ήτοι προς 22,8 ευρώ έκαστο, ενώ εν συνεχεία το κάθε λίτρο απο άλλο εξουσιοδοτημένο το οποίο ήταν το VALVOLINE SYN POWER MST FULL SYNTHETIC 5W-30 μου χρεώθηκε 22 Ευρώ, ήτοι ακριβώς το ίδιο.
Αναμένω απαντήσεις αν και το θέμα θα ολοκληρωθεί με την πλήρη αλλαγή λαδιών σε λιγότερο απο 2.000 χλμ οπότε θα μπεί πλέον η σώστη ποσότητα και ό σωστός τύπος λαδιού, αφού ελπίζω μέχρι τότε με την βοήθεια σας να έχουμε καταλήξει.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 18-08-07, 10:49
Το avatar του χρήστη ΜΙΧΑΛΗΣ
ΜΙΧΑΛΗΣ Ο χρήστης ΜΙΧΑΛΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-01-2005
Μηνύματα: 307
ΜΙΧΑΛΗΣ is on a distinguished road
Εγω στη θεση σου φιλε θα εστελνα ενα ωραιοτατο email στην BMW Γερμανιας, εξηγωντας αναλυτικα το προβλημα και περιμενοντας απαντηση απο εκγυρη πηγη. Δεν θα εμπιστευομουν σε κανεναν Ελληναρα το καινουριο μου αυτοκινητο και μετα να λεω ΕΑΝ το ηξερα τοτε και ΕΑΝ εκανα εκεινο. Δεν μου φαινεται καθολου λογικη τετοια καταναλωση λαδιου. Ψαξε το επειγοντως!!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 18-08-07, 11:44
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από polis Εμφάνιση μηνυμάτων
Με λίγα λόγια εν το 5W-30 είναι το κατάλληλο για θερμά κλίματα όπως της Ελλάδας και όχι το 0W 40 που μου έβαλαν στην αλλαγή λαδιών ενδεχομένως αυτό απο μόνο του να εξηγεί την κατανάλωση "δίχρονου" που έχει η μπέμπα.
Προς ενημέρωση τα έξι λίτρα μου χρεώθηκαν 137,09 Ευρώ με ΦΠΑ και ήταν σε δοχείο με λογότυπα της BMW, ήτοι προς 22,8 ευρώ έκαστο, ενώ εν συνεχεία το κάθε λίτρο απο άλλο εξουσιοδοτημένο το οποίο ήταν το VALVOLINE SYN POWER MST FULL SYNTHETIC 5W-30 μου χρεώθηκε 22 Ευρώ, ήτοι ακριβώς το ίδιο.
Μαλλον δεν ειναι και οτι καλυτερο τα λαδια που σου βαζουν. Τα 0W40 προτεινονται για το δικο σου, 0W30 και 5W30 προτεινονται επισης αλλα ουτε το Valvoline που σου βαλανε προτεινεται ουτε υποθετω τα πρωτα που σου βαλανε. Εκτος απο το οτι στα χρεωνουν απ'οτι βλεπω διπλα και τριδιπλα τα λεφτα που εχουν τα λαδια.

Το ακριβοτερο και καλυτερο λαδι για το μοτερ σου ειναι το Castrol TXT LL04 5W30. Και κοστιζει 11 ευρω το λιτρο.


Κατα τα αλλα, ναι, καις πολυ λαδι.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 19-08-07, 10:37
Το avatar του χρήστη PANOSAG
PANOSAG Ο χρήστης PANOSAG δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-11-2005
Μηνύματα: 259
PANOSAG is on a distinguished road
Λοιπόν μιας που έχουμε το ίδιο αυτοκίνητο έχω να σου πω τα εξείς:
-Το καλυτερο λάδι για τον κηνητήρα σου είναι το 5W30 είτε σε ΒMW είτε σε Castrol πάντα αυτό να ζητάς ακόμη και σε εξουσιοδοτημένα συνεργεία γιατί επίδή εχουν σε αφθονία το 0W40 το προτιμούν με αμφιβολά φυσικά αποτελέσματα.
-Πάντα σε συμπληρώματα θα συμπληρώνεις το ίδιο λάδι 5W30, ποτέ διαφορετικό!!!
-Το δικό μου καίει ακόμα και τώρα που εχω 30.000 χλμ ανά 7.000-8.000 χλμ 1 λίτρο λάδι.
-Τα λάδια μου τα αλλάζω πάντα ανά 10.000χλμ και πάντα 5W30.
Αυτά από εμένα....
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 28-08-07, 16:00
polis Ο χρήστης polis δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 09-06-2007
Μηνύματα: 5
polis is on a distinguished road
Φίλε Πάνο
σήμερα 28.08.2007 πραγματοποίησα αλλαγή λαδιών - και φίλτρου- καθώς είχε ανάψει σχετική ένδειξη.
Πήγα στην BMW o ίδιος τα λάδια ήτοι τα CASTROL 5W 30 TXT LL, καθόσον οι ίδιοι δεν τα είχανε.
Παρεμπιπτοντως ισχύει αυτό που μου είπανε -σε δύο CASTROL POINTS παρακαλώ- που τα αναζήτησα ότι δηλαδή το ΤΧΤ αντικαταστάθηκε το 2007 απο το EDGE LL 5W 30 το οποίο είναι στην ουσια το ίδιο λάδι με άλλη συσκευασία και με καλύτερη σύνθεση ή είναι μπαρούφες και εξακολουθούν να παίζουν και τα δύο;
Εγώ πάντως βρήκα σε βενζινάδικο τα TXT και αφού μου τα συστήσατε τα αγόρασα αλλά τιμή ντρέπομαι να αναφέρω (καμία σχέση με κάτι 11 ευρώ το λίτρο που είδα και παρακαλώ να αναφερθεί και σημείο αγοράς εάν ισχύει κάτι τέτοιο ώστε νε τσεκαριστεί).
Αναμένω να δώ την συμπεριφορά τους. Αν πράγματι με τον τρόπο οδήγησης μου δεν μου ζητηθεί λάδι για 7.000 - 8.000 χλμ τότε θα είμαι ευχαριστημένος.
Για καλο και για κακό -και για να φυλάξουμε βέβαια και τα οπίσθια της μπέμπας μας- θα στείλω και ένα mail σε bmw Ελλάδας και Γερμανίας ώστε και μετά την εγγύηση να σκάσει το πρόβλημα να μπορώ να τους το κωλήσω στην μούρη, καθόσον ότι έχει παρουσιαστεί μέσα στην εγγύηση και έχει αναφερθεί δεόντως καλύπτεται και μετά την λήξη της, πολύ περισσότερο εάν όλι οι εξουσιοδοτημένοι σε καθησυχάζουν ψευδώς ότι δεν τρέχει τίποτα και κατανάλωση 1 λίτρου ανά 3.000 χλμ είναι φυσιολογική.
Προσωπική μου άποψη έπειτα απ' όλα αυτά είναι ότι η ποσότητα λαδιού που μπήκε κατά την 1η αλλαγή, ο διαφορετικός τύπος ενδιάμεσα στις συμπληρώσεις, ο τροπος οδήγησης και το ιδιαίτερα θερμό καλοκαίρι συνετέλεσαν στην κατανάλωση και ότι δεν υφίσταται ουσιαστικό πρόβλημα.
Μένει να επιβεβαιωθώ και αναμένω με αγωνία τα επόμενα 3.000 χιλιόμετρα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 28-08-07, 17:08
Το avatar του χρήστη Libanner
Libanner Ο χρήστης Libanner δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-03-2007
Μηνύματα: 949
Libanner will become famous soon enough
Τι πραματα ειναι αυτα ουτε διχρονα να ταν δεν θα θελαν τοσο λαδι!Μ43 μοτερακι δεν παει δεν χαλαει χαχαχαχα
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 28-08-07, 18:00
Το avatar του χρήστη giannis
giannis Ο χρήστης giannis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-02-2007
Μηνύματα: 115
giannis is on a distinguished road
Φίλε η ποσότητα του λαδιού που λέει η BMW είναι τουλάχιστον 6,5L. Μπορεί να χρειάζεται και παραπάνω από 6,5L όχι μεγάλη ποσότητα αλλά σίγουρα ποτέ δεν πρέπει να έχεις μικρότερη ποσότητα. Στο δικό σου μπορεί να αλλάζει κάτι επειδή είναι πιο καινούριο. Πάντως εγώ στο δικό μου βάζω πάντα περίπου 6L και 800ml και τότε είναι ο δείκτης στη στάθμη που πρέπει. Τα αλλάζω κάθε 10χιλιάδες και όσα βάζω τόσα περίπου βγάζω. Στο συνεργείο ο μηχανικός μου είπε ότι η μεγαλύτερη πιθανότητα να καίει λάδι είναι ο λάθος τύπος λαδιόυ.
__________________
Optimal Π‘asual Dating
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.