Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση > Λάδια

Λάδια Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τα λάδια.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-08-07, 01:34
Το avatar του χρήστη ekztage
ekztage Ο χρήστης ekztage δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 28-05-2007
Μηνύματα: 86
ekztage is on a distinguished road
Smile Ένδειξη λαδιών

Καλημέρα


Το αυτοκίνητο έχει κάνει 8000km,και τώρα τελευταία όταν πατάω το κουμπί για να σβήσει το αυτοκίνητο ανάβει ή ένδειξη λαδιού..Επειδή δεν είχα στο παρελθόν BMW και έχω ολίγον άγνοια μπορείτε να με φωτίσετε λιγό?Εφόσον ο κατασκευαστής λέει για αλλαγή λαδιών στα εικοσι τόσες χιλιάδες χιλιόμετρα,τι μπορεί να παίζει?Φυσικά αυρίο θα πάω κ απο την αντιπροσωπεία αλλα πρίν πάω θα ήθελα να δω την γνώμη σας..

Ευχαριστώ
__________________
The peach is for the bitch

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-08-07, 08:42
Το avatar του χρήστη optostyle
optostyle Ο χρήστης optostyle δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-10-2006
Μηνύματα: 1.538
optostyle will become famous soon enoughoptostyle will become famous soon enough
αν καταλαβα καλα μεχρι πριν δεν στο εκανε?αλλοιως ειναι φυσιολογικο να αναβει το λαμπακι του λαδιου οταν εισαι σβηστος......αλλα και παλι οταν αναβει δεν εννοει αλλαγη λαδιων,αλλα οτι επεσε η σταθμη των λαδιων σου.........τσεκαριστο ,η ξεκαθαρισε λιγο τι εννοεις για να καταλαβουμε
__________________
ΠΕΜΒΕ?????? BLIAXXXXXXX!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-08-07, 08:57
Το avatar του χρήστη ΦΑΝΗΣ
ΦΑΝΗΣ Ο χρήστης ΦΑΝΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-11-2005
Μηνύματα: 735
ΦΑΝΗΣ will become famous soon enough
Μάλλον πρέπει να σου άναψε η ένδειξη πρόσθεσε +1 λίτρο λαδιού,είναι ρυθμισμένο να το βγάζει στα 8000χλμ. το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να προσθέσεις 1 λίτρο λάδι Castrol,και μετά κάνε καμιά αλλάγη λαδιών γύρω στα 12.000χλμ. όπως έκανα εγώ,γιατί τα 26000χλ. τα θεωρώ πολλά,ήδη εμένα μου άναψε η ένδειξη service στα 28.000χλμ. και πάω αύριο να το κάνω....................
__________________
X6M///
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-08-07, 09:00
Το avatar του χρήστη Dark_Niaou
Dark_Niaou Ο χρήστης Dark_Niaou δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-07-2004
Μηνύματα: 3.515
Dark_Niaou has a spectacular aura aboutDark_Niaou has a spectacular aura about
Ο opto εχει δίκιο.... 2 οι πιθανες αιτίες.....
__________________


E46 330ci cabrio

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-08-07, 11:42
Το avatar του χρήστη ekztage
ekztage Ο χρήστης ekztage δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 28-05-2007
Μηνύματα: 86
ekztage is on a distinguished road
Ναι,έχετε δίκιο..Κατέβηκα σήμερα το πρωί κ έψαξα για τις πιθανές αιτίες αυτής της ένδειξης στο manual..Και ναί όντως θέλει συμπλήρωμα λαδιού..Συγχωρέστε με αλλά τώρα μαθαίνω
__________________
The peach is for the bitch

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-08-07, 00:10
Gary Kokkin Ο χρήστης Gary Kokkin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Μηνύματα: 208
Gary Kokkin is an unknown quantity at this point
Eγώ προτείνω αφού το αμάξι είναι στο στρώσιμο ακόμα,ν'αλλάξεις τα λάδια,αλλά και να τ'αλλαζεις στα μεσοδιαστήματα από ότι λέει η ένδειξη service.Είναι το καλύτερο για το κινητήρα για ζεστά κλίματα όπως της Ελλάδος και τις άθλιες κυκλοφοριακές συνθήκες των πόλεων μας με 50χλμ μέση ταχύτητα.Μπορείς να ρωτήσεις σχετικά και στα εξουσιοδοτημένα service....
__________________
To μυστικό της ζωής δεν είναι να κάνουμε ότι μας αρέσει ,αλλά να προσπαθούμε να μας αρέσει και λίγο,ότι αναγκαζόμαστε από τις συνθήκες να κάνουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-08-07, 09:09
Το avatar του χρήστη Dark_Niaou
Dark_Niaou Ο χρήστης Dark_Niaou δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-07-2004
Μηνύματα: 3.515
Dark_Niaou has a spectacular aura aboutDark_Niaou has a spectacular aura about
+10000!!!!!
__________________


E46 330ci cabrio

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-08-07, 13:49
Το avatar του χρήστη ekztage
ekztage Ο χρήστης ekztage δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 28-05-2007
Μηνύματα: 86
ekztage is on a distinguished road
Well,το ρώτησα αυτό σε εξουσιοδοτημένο service κ μου είπε :"BMW πήρες,άκου αυτο που σου λέει ο κατασκευαστής".. Το καλό είναι ότι έμαθα τι λάδια χρησιμοποιώ..Τώρα είμαι στα 8.500 χιλιόμετρα..Άν τα αλλάξω γύρω στα 12-13 χιλιάδες,θα πρέπει να πάω μετά το αυτοκίνητο στο service για επαναπρογραμματισμό,σωστά?
__________________
The peach is for the bitch

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-08-07, 14:06
Το avatar του χρήστη kyriakos33
kyriakos33 Ο χρήστης kyriakos33 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 13-06-2006
Μηνύματα: 64
kyriakos33 is on a distinguished road
Εγώ πάντως ως κολημένο άτομο που είμαι άλλαξα τα πρώτα μου λάδια στα 6.500 Km από την μία γιατί πέρασε ένας χρόνος από την απόκτησή του και από την άλλη γιατί ήθελα να αλλάξω τα πρώτα λάδια του σχετικά νωρίς. Φυσικά ο υπεύθυνος του service μου είπε ότι είναι πάρα πολύ νωρίς (σε σχέση με τα χιλιόμετρα) να αλλάξω λάδια αλλά το κόλημα μου τον έπεισε. Για την ακρίβεια μου πρότεινε να περιμένω μέχρι τις 12000 km τουλάχιστον.
Μετά την αλλαγή μηδενίστηκαν όλοι οι μετρητές και τώρα μου γράφει αν δεν κάνω λάθος αλλαγή σε 32000 km και φυσικά καταγράφτηκε και στο βιβλίο service.
Επίσης μου είπε ότι όταν σου βγάλει σήμα για το service με βάση τις ημερομηνίες (όπως είχε βγάλει σε μένα κλείνοντας χρόνο) αν δεν έχεις περάσει τα απαραίτητα χιλιόμετρα είναι συνήθως για κάρτα καυσαερίων και όχι για λάδια.
Όλα αυτά σε 116i και εγώ και η όλη διαδικασία σε επίσημη αντιπροσωπεία.
Επίσης σε ερώτηση αν μου ζητήσει λάδι τι να συμπληρώσω μου είπε:
-Δύσκολο να σου ζητήσει
-Αν ζητήσει οποιοδήποτε 0W-40 full συνθετικό.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kyriakos33 : 10-09-07 στις 15:19
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-08-07, 02:25
Gary Kokkin Ο χρήστης Gary Kokkin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Μηνύματα: 208
Gary Kokkin is an unknown quantity at this point
Οποιος εξουσιοδοτημένος αρνείται αυτονόητα πράγματα επιθυμίας πελάτη,είναι προς αποφυγή,γιατί λεφτά θα πάρει στο κάτω-κάτω-Η αλλαγή λαδιών δεν είναι κακό σε καμιά περίπτωση,όλοι οι οδηγοί το ξέρουν και δεν απαιτεί παραπάνω από 15'.

Σε ορισμένα manual αναφέρεται ότι σε ζεστα κλίματα ή σε περιοχές με αυξημένη ρύπανση οι ενδείξεις του υπολογιστή ταξιδιού είναι απλά ενδεικτικές όχι πραγματικές και εξαρτάται και από τις συνθήκες οδήγησης.

-Αν κάποιοι σαν ειδικοί στηρίζονται απόλυτα στις οδηγίες κατασκευαστή ξεχνάνε ότι κατασκευαστής γράφει πάντα με γενική θεωρητική λογική,ξεχνάνε ότι μιλάνε για περιουσία άλλων και βλέπουν μόνο το συμφέρον το αμάξι να βγάζει μεγαλύτερες βλάβες, να τα παίρνουν χονδρα..... και στην τελική να αναγκααστείς να το αλλάξεις νωρίτερα,για νάχουν πάντα δουλειά σε βάρος μας.
Ευχαριστώ αλλά...
__________________
To μυστικό της ζωής δεν είναι να κάνουμε ότι μας αρέσει ,αλλά να προσπαθούμε να μας αρέσει και λίγο,ότι αναγκαζόμαστε από τις συνθήκες να κάνουμε.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.