Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #831  
Παλιά 10-09-10, 19:54
mimis Ο χρήστης mimis δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Μηνύματα: 55
mimis is on a distinguished road
Εχω κάνει 20.000 χλμ (απο Μάϊο 2009) και είμαι καλά
Μέχρι σήμερα, ουδέν πρόβλημα. Ούτε ρεταρίσματα, ουτε κομπιάσματα ούτε τίποτα.
Μετά την πρώτη αλλαγή λαδιών στα 12.000χλμ, δεν έχει κάψει σταγόνα. ο δείκτης σταθερός στο max.
Η κατανάλωση.....κορυφαία, 7,8 λιτ/ 100χλμ. Ο υπολογιστής λέει 7,6 αλλά όταν το τσεκάρω με τα γεμίσματα και το πόσα χιλιόμετρα έχω κάνει απο το προηγούμενο γέμισμα βγάζω πάντα κάτα απο 8.0.

τελικά είναι απόλαυση
Απάντηση με παράθεση
  #832  
Παλιά 10-09-10, 20:09
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από makis206 Εμφάνιση μηνυμάτων
σκέφτομαι την αγορά μιας Ε92 ,θα ηθελα να ρωτήσω αν το ρετάρισμα παρουσιαζεται στον 2.0 lt κινητήρα ή και στους υπόλοιπους κινητήρες και αν έχεται να μου προτίνεται κάποιο αυτοκίνητο σε καλή κατάσταση.
Μόνο στον 2.0 αλλά όχι πάντα. Μην το θεωρείς δεδομένο, απλά εδώ γράφουμε τα προβλήματα, είναι και τόσοι άλλοι που δεν έχουν πρόβλημα
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #833  
Παλιά 10-09-10, 20:09
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chalyps Εμφάνιση μηνυμάτων
3 χρόνια!
Τρία χρόνια πέρασαν απο τότε που δημιούργησα αυτό το thread, που ήταν κ η ημέρα απόκτησης της μπέμπας μου.
Κοντεύει 35000 χιλιόμετρα και το αμάξι , δεν σταματά να με δικαιώνει -απο κάθε άποψη- για την απόκτηση του.Δεν θα πω τίποτε άλλο για να μην κουράσω.
Για τα πρακτικά μόνον , εχθές το πήγα σε εξειδηκευμένο συνεργείο κοντά στο χώρο που εργάζομαι.
Είχε ανάψει το λαμπάκι για το φωτισμό του αυτοκινήτου , το λαμπάκι service , μου έχει σπάσει το μπουτονάκι του άνοιξε-κλείσε του τεμπέλη ,KEK , και τέλος έκανα μια αλλαγή λαδιών.
-ο φωτισμός δεν είχε κανένα πρόβλημα , αλλά άλλαξε όλα τα λαμπάκια του πίσω δεξιά φαναριού κ το check φωτισμού είναι τώρα ο.k - Κόστος > δωρεάν
-ελεγχος αυτοκινήτου και σβήσιμο λαμπάκι service> κόστος > δωρεάν
-Eκδοση ΚΕΚ - κόστος 8,5 ευρώ + φπα
-Αλλαγή λαδιών μάρκας FUCHS 5/30 4 X 12,5 ευρώ + ΦΠΑ
-Το μπουτονάκι του τεμπέλη το παρήγγειλε απο Γερμανία κ σε καμια εβδομάδα μπορώ να το πάω να το΄τακτοποιήσω.

Συνολικό κόστος ΜΕ ΦΠΑ 70 ευρώ.
μπορείς μήπως να αναφέρεις και τις τιμές της ΚΕΚ?
ευχαριστώ προκαταβολικά
Απάντηση με παράθεση
  #834  
Παλιά 26-11-10, 16:54
mimis Ο χρήστης mimis δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Μηνύματα: 55
mimis is on a distinguished road
Έχει βάλει κανείς σε 320 18άρες ζάντες με πέλμα 255? Φυσικά η διάσταση 255 είναι για τα πίσω μόνο. Μπροστά θα αντιστοιχεί κάτι μικρότερο.
Θα ήθελα να ακούσω εντυπώσεις...αν και εφόσον το έχει δοκιμάσει κάποιος!
Απάντηση με παράθεση
  #835  
Παλιά 13-12-10, 11:41
χρηστος λαρισα Ο χρήστης χρηστος λαρισα δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 28-10-2010
Μηνύματα: 5
χρηστος λαρισα is on a distinguished road
γεια σας, ειμαι κι εγω απο τον αυγουστο του 2009 κατοχος ενος καινουριου 320 ε92 κουπε. σημερα με 19000χλμ. εχω να δηλωσω αρκετα ευχαριστημενος σε γενικες γραμμες .
εχοντας για πολλα πολλα χρονια ενα WV Corrado 2900 VR6 πρεπει να πω οτι η 320 που εχω τωρα δεν με ικανοποιει στο βρεγμενο δρομο , θα ελεγα με τρομαζει.
σε κανονικη οδηγηση οχι γρηγορη, και με σταθερο γκαζι το αυτοκινητο μετακινειται(λιγο ) μεσα στη στροφη χωρις καν να το περιμενεις .
δεν εχω τολμισει να το τεσταρω σε βρεγμενη στροφη ακομα ( δεν εχω βρει καποια καλη και ασφαλεις).
εχει κανεις καποια τετοια εμπειρια ?
Απάντηση με παράθεση
  #836  
Παλιά 13-12-10, 12:20
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
αυτό που πιστεύω σου συμβαίνει είναι σε στροφές με ανώμαλο δρόμο - και μόνο - επειδή τα ελαστικά είναι runflat δεν μπορούν να αποροφήσουν κραδασμούς και έχεις αυτό το φαινόμενο.

Σε καλό δρόμο στο κάνει? Αν όχι τότε βάλε μαλακότερα runflat ή συμβατικά αλλά στη περίπτωση των συμβατικών θα έχεις μια πλαδαρότητα στα πολλά...

Γενικά πάντως η οδηγική συμπεριφορά του αμαξιού είναι άψογη
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #837  
Παλιά 13-12-10, 18:14
χρηστος λαρισα Ο χρήστης χρηστος λαρισα δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 28-10-2010
Μηνύματα: 5
χρηστος λαρισα is on a distinguished road
Λαστιχα εχει τα DUNLOP runflat αλλα αυτο μου το εκανε σε καλο οδοστρομα 2 φορες . δεν θυμαμαι αν ηταν καλα ζεσταμενα τα λαστιχα αλλα πηγαινα χαλαρα και με ξαφνιασε.
θα προσπαθησω να το δοκιμασω ξανα σε βρεγμενη στροφη και θα σας πω εντυπωσεις .
ως τοτε αν ξερει κανεις κατι ας βοηθησει....
Απάντηση με παράθεση
  #838  
Παλιά 13-12-10, 19:21
mimis Ο χρήστης mimis δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Μηνύματα: 55
mimis is on a distinguished road
Smile

Η αλήθεια είναι ότι και εμένα μου συνέβη κάτι αντίστοιχο προχθές. Για την ακρίβεια, ξεκινώντας σε φανάρι, έστριψα αριστερα, και χωρίς να κάνω κάτι ιδιαίτερο (με το γκάζι) πέταξε λίγο κώλο, τόσο ώστε να ενεργοποιηθεί το DSC. Είχα κάνει μόλις 1 χιλιόμετρο, οπότε τα λάστιχα (continental sport contact 2) σίγουρα δεν είχαν ζεσταθεί! Πάντως σε στεγνό δρόμο δεν φεύγει... τουλάχιστον με το δικό μου ποδι!!!
Απάντηση με παράθεση
  #839  
Παλιά 13-12-10, 19:23
mimis Ο χρήστης mimis δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Μηνύματα: 55
mimis is on a distinguished road
Με την ευκαιρία, οι 18άρες ζάντες που συμπεριλαμβάνονται στην έκδοση m-pack τι διαστάσεις λάστιχα έχουν? Ξέρει κανείς???
Απάντηση με παράθεση
  #840  
Παλιά 18-12-10, 09:36
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
εδω θα βρεις τα πάντα www.bmwfans.info
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.