Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #21  
Παλιά 08-06-11, 19:08
Το avatar του χρήστη mike21
mike21 Ο χρήστης mike21 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-08-2009
Μηνύματα: 974
mike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Herth Εμφάνιση μηνυμάτων
Ας κάνω και γω μια προσπάθεια να πω το σκεπτικό μου

Μπερδεύτηκα στο πρώτο ποστ γτ όταν έγραψες για το φρενάρισμα, το μυαλό μου πήγε σε συνθήκες επίπεδου δρόμου, με μόνη διαφορά από την περίπτωση που αφήνεις το γκάζι, την προσθήκη του φρένου.
Και για αυτό μου φάνηκε πως αλληλοσυγκρούονταν μεταξύ τους οι δύο προτάσεις. Τέσπα, σκέφτηκα τα παρακάτω εγώ.

Και στις δύο περιπτώσεις (επίπεδου δρόμου με ή χωρίς φρένο) ο κινητήρας είναι ρυμουλκούμενος. Οι στροφές και συνεπώς η ταχύτητα του αυτοκινήτου θα πρέπει να μειωθούν γρηγορότερα με ένα ελαφρύτερο βολάν αφού έχει μικρότερη αποθηκευμένη ενέργεια (λόγω μικρότερης μάζας) από ότι ένα βαρύτερο βολάν,είτε πατάς φρένο είτε όχι.
Οι τριβές κύλισης, λόγω αντίστασης αέρα και οι τριβές του κινητήρα είναι ίδιες και στις δύο περιπτώσεις.

Τώρα για την περίπτωση της κατηφόρας τα πράγματα νομίζω πως δεν διαφέρουν αρκετά. Έχεις βέβαια επιπλέον την δύναμη της βαρύτητας με φορά αντίθετη στις παραπάνω τριβές. Τη σκέψη μου μόνο με παράδειγμα μπορώ να την εξηγήσω. Είναι αρκετά μπακαλίστικο αλλά έχω σκαλώσει :p

Σε μια κατηφόρα κλίσης 4 μοιρών και πχ 4000 στροφές με το βαρύ βολάν, το αυτοκίνητο κινείται με σταθερή ταχύτητα, άρα μονίμως 4000 rpm (χωρίς φρένο). Συνεπώς με ένα ελαφρύτερο βολάν, που έχει μικρότερη αδράνεια, στην ίδια κλίση το αυτοκίνητο δεν θα πρεπε να βρεθεί κάτω από τις 4000rpm και συνεπώς να φρενάρει?Όλα τα υπόλοιπα δεδομένα μένουν πάνω κάτω τα ίδια νομίζω.
Με το συλλογισμό αυτό δλδ, ένα ελαφρύτερο βολάν σε κράταει με ταχύτητα σε κατηφόρα με μεγαλύτερη κλίση από ότι το μαμά βολάν.
θα σου απαντήσω και εγώ με παράδειγμα,είσαι σε μία κατηφόρα(έντονης κλίσης,δηλαδή το αυτοκίνητο να αυξάνει ταχύτητα) με δευτέρα και έχεις αφήσει εντελώς το γκάζι,οι στροφές τείνουν να αυξηθούν αφού το βάρος του αυτοκινήτου μέσω των τροχών πιέζει τη μηχανή να αυξήσει στροφές ενώ αυτή θέλει να κόψει στροφές αφού έχουμε αφήσει το γκάζι,ας επικεντρωθούμε στο βολάν τώρα,σε αυτή τη πίεση που ασκούν οι τροχοί πιό βολάν πιστεύεις ότι θα παραδωθεί πιό εύκολα και θα αρχίσει να περιστρέφεται πιό γρήγορα;το ελαφρύ ή το βαρύ;
__________________
"Life is about passions. Thank you for sharing mine."
Απάντηση με παράθεση
 


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.