Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-09-09, 18:37
capvar Ο χρήστης capvar δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 18-09-2009
Μηνύματα: 3
capvar is on a distinguished road
E39 M5 look M52B28 vs M54B30

Αρχικά θέλω να σας συγχαρώ για την καταπληκτική δουλειά και οργάνωση του forum.

Θα μπω στο θέμα άμμεσα:
Ε39 μοντέλο 1998 Μ5 look με M52B28 και 300.000 χλμ παρουσίασε σοβαρό πρόβλημα στον κινητήρα (δουλεύουν 2/6 κυλίνδρους κανονικά και οι άλλοι 4 υπολειτουργούν) και κάνει σαν τρακτέρ.

Μετά το άνοιγμα του μοτέρ αποκαλύφθηκαν τα εξής:
Οι βαλβίδες έίναι στραβωμένες και πάνω από τα πιστόνια εμφανίζει λάδι. Με λίγα λόγια μου εξήγησαν ότι θέλει επισκευή (αν αποφασίσω να την κάνω) στο καπάκι για τις βαλβίδες που είναι πρωτεύον το πρόβλημα και κατ' επέκταση να ανοιχτεί και από κάτω να δουν πως έχει η κατάσταση μήπως και με μια αλλαγή πιστονιών επισκευαστεί το μοτερ "οικονομικά"
Ως εναλλακτική εμφανίζεται η αλλαγή του μοτερ με μεταχειρισμένο σε καλύτερη κατάσταση M52B28 ή M54B30.

Θα ήθελα αν κάποιος έχει ασχοληθεί να μου δώσει τπτ τιμές ή συνεργεία που κάνουν καλή και οικονομική δουλειά για τα παραπάνω, δλδ:
1) Επισκευή καπακιού M52B28 (24 βαλβίδες, φλάτζες κλπ) + αντλία νερού
2) Καλομεταχειρισμένος M52B28
3) Καλομεταχειρισμένος M54B30

Τέλος η άποψή σας μεταξύ των M52B28 vs M54B30 σε τομείς απόδοση, κατανάλωση, αξιοπιστία θα ήταν καταλυτική για την απόφασή μου

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-09-09, 19:01
Το avatar του χρήστη Apostolos
Apostolos Ο χρήστης Apostolos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-10-2006
Μηνύματα: 288
Apostolos is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από capvar Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρχικά θέλω να σας συγχαρώ για την καταπληκτική δουλειά και οργάνωση του forum.

Θα μπω στο θέμα άμμεσα:
Ε39 μοντέλο 1998 Μ5 look με M52B28 και 300.000 χλμ παρουσίασε σοβαρό πρόβλημα στον κινητήρα (δουλεύουν 2/6 κυλίνδρους κανονικά και οι άλλοι 4 υπολειτουργούν) και κάνει σαν τρακτέρ.

Μετά το άνοιγμα του μοτέρ αποκαλύφθηκαν τα εξής:
Οι βαλβίδες έίναι στραβωμένες και πάνω από τα πιστόνια εμφανίζει λάδι. Με λίγα λόγια μου εξήγησαν ότι θέλει επισκευή (αν αποφασίσω να την κάνω) στο καπάκι για τις βαλβίδες που είναι πρωτεύον το πρόβλημα και κατ' επέκταση να ανοιχτεί και από κάτω να δουν πως έχει η κατάσταση μήπως και με μια αλλαγή πιστονιών επισκευαστεί το μοτερ "οικονομικά"
Ως εναλλακτική εμφανίζεται η αλλαγή του μοτερ με μεταχειρισμένο σε καλύτερη κατάσταση M52B28 ή M54B30.

Θα ήθελα αν κάποιος έχει ασχοληθεί να μου δώσει τπτ τιμές ή συνεργεία που κάνουν καλή και οικονομική δουλειά για τα παραπάνω, δλδ:
1) Επισκευή καπακιού M52B28 (24 βαλβίδες, φλάτζες κλπ) + αντλία νερού
2) Καλομεταχειρισμένος M52B28
3) Καλομεταχειρισμένος M54B30

Τέλος η άποψή σας μεταξύ των M52B28 vs M54B30 σε τομείς απόδοση, κατανάλωση, αξιοπιστία θα ήταν καταλυτική για την απόφασή μου

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Στέφανε, Στέφανε που είσαι καλέ μου άνθρωπε για ενημέρωσε το φίλο μας από εδώ! Κάτι μου θυμίζει........ κάτι μου θυμίζει αυτό που θέλει ή σκέφτεται τελοσπάντων να κάνει ο φίλος μας!!!!
__________________
If you are not sideways, you just don't try enough!

http://www.youtube.com/watch?v=VhDVFH8cK1w
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-09-09, 20:21
Το avatar του χρήστη panose30
panose30 Ο χρήστης panose30 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-11-2006
Μηνύματα: 437
panose30 is on a distinguished road
καλως ηρθες φιλε!!εγω θα σου προτεινα να επισκευασεις το δικο σου μοτερ!!καλομεταχειρισμενα μοτερ δεν υπαρχουν ,ειναι ολα θεμα τυχης ,,ενα κλειστο κουτι ειναι και αν βγει καλο βγηκε οποτε μην το ρισκαρεις!!φτιαξε το δικο σου σε ενα καλο μαστορα και θα πας ακομα 300000 χιλιομετρα ..οσο για καταναλωσεις ,αποδοση ,αξιοπιστιΑ για τους κινητηρες που αναφερες περιμενω να μιλησουν οι κατοχοι αυτων γιατι εγω δεν μπορω να σου απαντησω,,καλη συνεχεια με οτι και να αποφασισεις!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-09-09, 11:57
stefanos_cool Ο χρήστης stefanos_cool δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 05-08-2008
Μηνύματα: 1.491
stefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από capvar Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρχικά θέλω να σας συγχαρώ για την καταπληκτική δουλειά και οργάνωση του forum.

Θα μπω στο θέμα άμμεσα:
Ε39 μοντέλο 1998 Μ5 look με M52B28 και 300.000 χλμ παρουσίασε σοβαρό πρόβλημα στον κινητήρα (δουλεύουν 2/6 κυλίνδρους κανονικά και οι άλλοι 4 υπολειτουργούν) και κάνει σαν τρακτέρ.

Μετά το άνοιγμα του μοτέρ αποκαλύφθηκαν τα εξής:
Οι βαλβίδες έίναι στραβωμένες και πάνω από τα πιστόνια εμφανίζει λάδι. Με λίγα λόγια μου εξήγησαν ότι θέλει επισκευή (αν αποφασίσω να την κάνω) στο καπάκι για τις βαλβίδες που είναι πρωτεύον το πρόβλημα και κατ' επέκταση να ανοιχτεί και από κάτω να δουν πως έχει η κατάσταση μήπως και με μια αλλαγή πιστονιών επισκευαστεί το μοτερ "οικονομικά"
Ως εναλλακτική εμφανίζεται η αλλαγή του μοτερ με μεταχειρισμένο σε καλύτερη κατάσταση M52B28 ή M54B30.

Θα ήθελα αν κάποιος έχει ασχοληθεί να μου δώσει τπτ τιμές ή συνεργεία που κάνουν καλή και οικονομική δουλειά για τα παραπάνω, δλδ:
1) Επισκευή καπακιού M52B28 (24 βαλβίδες, φλάτζες κλπ) + αντλία νερού
2) Καλομεταχειρισμένος M52B28
3) Καλομεταχειρισμένος M54B30

Τέλος η άποψή σας μεταξύ των M52B28 vs M54B30 σε τομείς απόδοση, κατανάλωση, αξιοπιστία θα ήταν καταλυτική για την απόφασή μου

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Μην κάνεις τίποτα ΑΚΟΜΗ, σε λίγες μέρες κάνω μετατροπή στο δικό μου και θα υπάρχει ο κινητήρας μου έτοιμος για πώληση αλλά είναι M52B20. Λεπτομέρειες δεν μπορώ να γράψω εδώ, μόνο με πμ.


Φιλικά,

Στέφανος

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-09-09, 14:55
Το avatar του χρήστη gregE36
gregE36 Ο χρήστης gregE36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-11-2008
Μηνύματα: 1.072
gregE36 is on a distinguished road
νομιζω οτι αν θες να βαλεις τον Μ54 3.0 θα πρεπει να αλαξεις και την καλωδιοση οποτε ανεβαινει το καστος .αν βρεις εναν Μ522.8 με 2500 καθαρισες ενω ο 3.0 θα θελει τα διπλα περιπου..για επισκευη ρωτησες ? ποσο θελει?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-09-09, 04:01
capvar Ο χρήστης capvar δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 18-09-2009
Μηνύματα: 3
capvar is on a distinguished road
stefanos έχεις pm

Για επισκευή των βαλβίδων (γενικά το καπάκι) ζητάνε 2000€, για το κάτω το λύνουμε και βλέπουμε μου είπαν...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-09-09, 13:01
Το avatar του χρήστη gregE36
gregE36 Ο χρήστης gregE36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-11-2008
Μηνύματα: 1.072
gregE36 is on a distinguished road
οτι θελουν ζητανε παρε του στεφανου και καθαρισες
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-09-09, 13:26
Nick_E60_GR Ο χρήστης Nick_E60_GR δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-11-2007
Μηνύματα: 1.522
Nick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the rough
ο Στέφανος έχει αστέρι μοτέρ, όμως είναι 2λιτρο δίβανο (Μ52TU)....τι έγινε έχω χάσει κάποιο επεισόδιο?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-09-09, 13:35
stefanos_cool Ο χρήστης stefanos_cool δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 05-08-2008
Μηνύματα: 1.491
stefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_E60_GR Εμφάνιση μηνυμάτων
ο Στέφανος έχει αστέρι μοτέρ, όμως είναι 2λιτρο δίβανο (Μ52TU)....τι έγινε έχω χάσει κάποιο επεισόδιο?
χεχεχε…πολύ σωστά Νίκο, το μοτέρ μου είναι 2L δίβανο και είναι αστέρι, όχι δεν έχεις
χάσει κανένα επεισόδιο, απλά πρότεινα στο φίλο μας (με pm) αν θέλει να το
πάρει για να κάνει τη δουλειά του με πολύ μικρό κόστος και να έχει το κεφάλι
του ήσυχο για πολλές χιλιάδες χιλιόμετρα ακόμη!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-09-09, 00:04
capvar Ο χρήστης capvar δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 18-09-2009
Μηνύματα: 3
capvar is on a distinguished road
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, αύριο πάω πάλι συνεργείο να δω τι θα μου πούν.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.