Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-09-09, 12:00
bmw330vasilis Ο χρήστης bmw330vasilis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 01-10-2007
Μηνύματα: 2.452
bmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nice
ΤΙΜΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΩΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ....!

Μετα την αγορα του http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=21489 ......ολα καλα και ολα ωραια....για τον λογο καλαισθησιας και μπαξιματος που ηθελα με καλυψε........Το θεμα ειναι τωρα να φανει και χρησιμο........
Μου δινει λοιπον μετρησεις για τα κατωθι.....τα οποια δεν ξερω τι ειναι και αν ειναι σωστες οι τιμες που παιρνω εν κινησει.......

Αν μπορει καποιος και εχει τον χρονο να βοηθησει να μου εξηγησει τι ειναι το καθενα και ποια ειναι η σωστη ενδειξη που πρεπει να παιρνω απ το δικο μου μοτερ......θα ειμαι ευγνωμων....!

Οι ενδειξεις ονομαστικα ειναι οι παρακατω καθως και οι ενδειξεις των ρολογιων με min & max ποσο......:


air intake temp -40 270C
barometric pressure 0kpa 300kpa
CALCULATED ENGINE LOAD 0% 100%
ENGINE COOLANT TEMP ECT -40 270C
EVAP PRESSURE -8192kPa 8208
FUEL PRESSURE 0kPa 800kPa
fuel trim -100% 100%
INTAKE MANIFOLD PRESSURE IM PRES 0kPa 300kPa
MASS AIR FLOW maf rate 0g/s 700g/s
THROTTLE POSITION 0% 100%
TIMING ADVANCE -64 DEGREES 136DEGREES
SPARK DEGREES
MANIFOLD PRESSURE 0kPa



ευχαριστω...............
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-09-09, 13:18
Το avatar του χρήστη stratos
stratos Ο χρήστης stratos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-02-2008
Μηνύματα: 1.673
stratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bmw330vasilis Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετα την αγορα του http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=21489 ......ολα καλα και ολα ωραια....για τον λογο καλαισθησιας και μπαξιματος που ηθελα με καλυψε........Το θεμα ειναι τωρα να φανει και χρησιμο........
Μου δινει λοιπον μετρησεις για τα κατωθι.....τα οποια δεν ξερω τι ειναι και αν ειναι σωστες οι τιμες που παιρνω εν κινησει.......

Αν μπορει καποιος και εχει τον χρονο να βοηθησει να μου εξηγησει τι ειναι το καθενα και ποια ειναι η σωστη ενδειξη που πρεπει να παιρνω απ το δικο μου μοτερ......θα ειμαι ευγνωμων....!

Οι ενδειξεις ονομαστικα ειναι οι παρακατω καθως και οι ενδειξεις των ρολογιων με min & max ποσο......:


air intake temp -40 270C
barometric pressure 0kpa 300kpa
CALCULATED ENGINE LOAD 0% 100%
ENGINE COOLANT TEMP ECT -40 270C
EVAP PRESSURE -8192kPa 8208
FUEL PRESSURE 0kPa 800kPa
fuel trim -100% 100%
INTAKE MANIFOLD PRESSURE IM PRES 0kPa 300kPa
MASS AIR FLOW maf rate 0g/s 700g/s
THROTTLE POSITION 0% 100%
TIMING ADVANCE -64 DEGREES 136DEGREES
SPARK DEGREES
MANIFOLD PRESSURE 0kPa



ευχαριστω...............
air intake temp = Θερμοκρασία εισαγωγής αέρα, συνήθως κοντά στο MAF. Πρέπει να είναι η θερμοκρασία περιβάλλοντος με απόκλιση +2 βαθμούς. Αν είναι παραπάνω σημαίνει οτι τραβάει αέρα απο την μηχανή

barometric pressure = απόλυτη βαρμετρική πίεση περιβάλλοντος. Κειμαίνεται απο 950 έως 1015 ανάλογα με το υψόμετρο και τις καιρικές συνθήκες. Τιμές για Ελλάδα 990 - 1005 για επίπεδο θάλασσας

CALCULATED ENGINE LOAD = Υπολογιζόμενο φορτίο μηχανής. Δηλαδή με ΄τερμα γκάζι σε ανηφόρα είναι 100%, με κανονικό γκάζι εθνική απο 30 έως 60 % ανάλογα την κλίση του οδοστρώματος, το φορτίο του αυτοκινήτου και την φορά του ανέμου

ENGINE COOLANT TEMP ECT = θερμοκρασία ψυκτηκού. Απο 90 έως 104 βαθμούς C όταν είναι ζεστή η μηχανή

EVAP PRESSURE = δεν είμαι σίγουρος. Πιθανόν πίεση στο κύκλωμα του ψυγείου

FUEL PRESSURE = Πίεση καυσίμου στην εισαγωγή. Για αυτοκίνητα χωρίς άμεσο ψεκασμό είναι περίπου 6-8 bar. Να κάνω την μετατροπή σε λίγο και να σου πώ πόσα kPa είναι

fuel trim = Δεν γνωρίζω ακριβώς και για αυτό δεν γράφω μήπως πώ πατάτα

INTAKE MANIFOLD PRESSURE IM PRES = Σχετική πίεση στην εισαγωγή. Είναι αρνητική έως 0 για ατμοσφαιρικά αυτοκίνητα, ενώ γίνεται θετική στα υπερτροφοδοτούμενα

MASS AIR FLOW maf rate = όγκος αέρα που διαβάζει το MAF στην μονάδα του χρόνου

THROTTLE POSITION = Πόσο ανοιχτή είναι η πεταλούδα του γκαζιού

TIMING ADVANCE = Γνωστό και ώς αβάνς στα ελληνικά. Πόσες μοίρες του στροφάλου αργεί να έρθει ο σπινθήρας απο τα μπουζί. Δείχνει επιπορεία ή προπωρεία αν ο σπινθήρας έρχεται πιο γρήγορα

SPARK = σε ποιά γωνία του στροφάλου έρχεται κανονικά ο σπινθήρας

MANIFOLD PRESSURE = πίεση στην πολλαπλή εισαγωγή
__________________
E36 3.16i.... 1993 - 2009.... R.I.P.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-09-09, 13:18
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bmw330vasilis Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετα την αγορα του http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=21489 ......ολα καλα και ολα ωραια....για τον λογο καλαισθησιας και μπαξιματος που ηθελα με καλυψε........Το θεμα ειναι τωρα να φανει και χρησιμο........
Μου δινει λοιπον μετρησεις για τα κατωθι.....τα οποια δεν ξερω τι ειναι και αν ειναι σωστες οι τιμες που παιρνω εν κινησει.......

Αν μπορει καποιος και εχει τον χρονο να βοηθησει να μου εξηγησει τι ειναι το καθενα και ποια ειναι η σωστη ενδειξη που πρεπει να παιρνω απ το δικο μου μοτερ......θα ειμαι ευγνωμων....!

Οι ενδειξεις ονομαστικα ειναι οι παρακατω καθως και οι ενδειξεις των ρολογιων με min & max ποσο......:


air intake temp -40 270C
barometric pressure 0kpa 300kpa
CALCULATED ENGINE LOAD 0% 100%
ENGINE COOLANT TEMP ECT -40 270C
EVAP PRESSURE -8192kPa 8208
FUEL PRESSURE 0kPa 800kPa
fuel trim -100% 100%
INTAKE MANIFOLD PRESSURE IM PRES 0kPa 300kPa
MASS AIR FLOW maf rate 0g/s 700g/s
THROTTLE POSITION 0% 100%
TIMING ADVANCE -64 DEGREES 136DEGREES
SPARK DEGREES
MANIFOLD PRESSURE 0kPa



ευχαριστω...............
όλες αυτές τις ενδέιξεις, μπορέις να τις παρακολουθείς την ίδια στιγμή καθώς το αυτοκίνητο κινείται; αν ναι είναι εντυπωσιακό.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-09-09, 13:27
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
αυτό που θα ήθελα να ξέρω είναι η συχνότητα που πέρνει μετρήσεις το συγκεκριμένο μηχάνημα, δίοτι εάν είναι πολύ υψηλή η συχνότητα, ίσως όλοι όσοι αντιμετωπίζουμε προβλήματα ρεταρισμάτων θα μπορούσαμε να έχουμε σοβάρα στοιχεία προκειμένου να οδηγηθούμε στη λύση του προβλήματός μας.(Φαντάζομαι μία στιγμιαία διακοπή-μπέρδεμα γίνεται αντιληπτή)?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-09-09, 17:16
Το avatar του χρήστη Lil
Lil Ο χρήστης Lil δεν είναι συνδεδεμένος
Just a Dreamer...
 
Εγγραφή: 18-12-2006
Μηνύματα: 3.885
Lil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to behold
Stay on topic please....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-09-09, 18:43
bmw330vasilis Ο χρήστης bmw330vasilis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 01-10-2007
Μηνύματα: 2.452
bmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratos Εμφάνιση μηνυμάτων
air intake temp = Θερμοκρασία εισαγωγής αέρα, συνήθως κοντά στο MAF. Πρέπει να είναι η θερμοκρασία περιβάλλοντος με απόκλιση +2 βαθμούς. Αν είναι παραπάνω σημαίνει οτι τραβάει αέρα απο την μηχανή

barometric pressure = απόλυτη βαρμετρική πίεση περιβάλλοντος. Κειμαίνεται απο 950 έως 1015 ανάλογα με το υψόμετρο και τις καιρικές συνθήκες. Τιμές για Ελλάδα 990 - 1005 για επίπεδο θάλασσας

CALCULATED ENGINE LOAD = Υπολογιζόμενο φορτίο μηχανής. Δηλαδή με ΄τερμα γκάζι σε ανηφόρα είναι 100%, με κανονικό γκάζι εθνική απο 30 έως 60 % ανάλογα την κλίση του οδοστρώματος, το φορτίο του αυτοκινήτου και την φορά του ανέμου

ENGINE COOLANT TEMP ECT = θερμοκρασία ψυκτηκού. Απο 90 έως 104 βαθμούς C όταν είναι ζεστή η μηχανή

EVAP PRESSURE = δεν είμαι σίγουρος. Πιθανόν πίεση στο κύκλωμα του ψυγείου

FUEL PRESSURE = Πίεση καυσίμου στην εισαγωγή. Για αυτοκίνητα χωρίς άμεσο ψεκασμό είναι περίπου 6-8 bar. Να κάνω την μετατροπή σε λίγο και να σου πώ πόσα kPa είναι

fuel trim = Δεν γνωρίζω ακριβώς και για αυτό δεν γράφω μήπως πώ πατάτα

INTAKE MANIFOLD PRESSURE IM PRES = Σχετική πίεση στην εισαγωγή. Είναι αρνητική έως 0 για ατμοσφαιρικά αυτοκίνητα, ενώ γίνεται θετική στα υπερτροφοδοτούμενα

MASS AIR FLOW maf rate = όγκος αέρα που διαβάζει το MAF στην μονάδα του χρόνου

THROTTLE POSITION = Πόσο ανοιχτή είναι η πεταλούδα του γκαζιού

TIMING ADVANCE = Γνωστό και ώς αβάνς στα ελληνικά. Πόσες μοίρες του στροφάλου αργεί να έρθει ο σπινθήρας απο τα μπουζί. Δείχνει επιπορεία ή προπωρεία αν ο σπινθήρας έρχεται πιο γρήγορα

SPARK = σε ποιά γωνία του στροφάλου έρχεται κανονικά ο σπινθήρας

MANIFOLD PRESSURE = πίεση στην πολλαπλή εισαγωγή

φιλε μου.....σ ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις....μηπως εχεις και τις υπολοιπες ενδειξεις που πρεπει να λαμβανω??
κ παλι ευχαριστω


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanblan Εμφάνιση μηνυμάτων
όλες αυτές τις ενδέιξεις, μπορέις να τις παρακολουθείς την ίδια στιγμή καθώς το αυτοκίνητο κινείται; αν ναι είναι εντυπωσιακό.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanblan Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτό που θα ήθελα να ξέρω είναι η συχνότητα που πέρνει μετρήσεις το συγκεκριμένο μηχάνημα, δίοτι εάν είναι πολύ υψηλή η συχνότητα, ίσως όλοι όσοι αντιμετωπίζουμε προβλήματα ρεταρισμάτων θα μπορούσαμε να έχουμε σοβάρα στοιχεία προκειμένου να οδηγηθούμε στη λύση του προβλήματός μας.(Φαντάζομαι μία στιγμιαία διακοπή-μπέρδεμα γίνεται αντιληπτή)?

ολες οι μετρησεις γινονται real time......πιστευω οτι καποιος που το κατεχει μπορει πολλα πραγματα να καταλαβει ισως και να διορθωσει μιας και σου βγαζει κ σφαλματα αν υπαρχουν.......
Ωστοσο να τονισω οτι εχει και αλλες ενδειξεις οι οποιες δεν μου λειτουργουν....ισως γιατι το αυτοκινητο δεν εχει τις καταλληλες δυνατοτητες να τις δινει...μεσω της OBD..........
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-09-09, 17:27
Το avatar του χρήστη stratos
stratos Ο χρήστης stratos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-02-2008
Μηνύματα: 1.673
stratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bmw330vasilis Εμφάνιση μηνυμάτων
....μηπως εχεις και τις υπολοιπες ενδειξεις που πρεπει να λαμβανω??
Επειδή δεν κατάλαβα καλά την ερώτηση σου, ενδιαφέρεσαι για τις τιμές που πρέπει να βλέπεις (ΠΧ πόσο τις % είναι ανοιχτή η πεταλούδα -- δηλαδή αριθμητικές τιμές)? Η εννοείς ποιές άλλες τιμές εκτός απο αυτές που ανέφερες πρέπει να βλέπεις και δεν υπάρχουν στην λίστα που μας έδωσες ?
__________________
E36 3.16i.... 1993 - 2009.... R.I.P.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-09-09, 17:52
bmw330vasilis Ο χρήστης bmw330vasilis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 01-10-2007
Μηνύματα: 2.452
bmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratos Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή δεν κατάλαβα καλά την ερώτηση σου, ενδιαφέρεσαι για τις τιμές που πρέπει να βλέπεις (ΠΧ πόσο τις % είναι ανοιχτή η πεταλούδα -- δηλαδή αριθμητικές τιμές)? Η εννοείς ποιές άλλες τιμές εκτός απο αυτές που ανέφερες πρέπει να βλέπεις και δεν υπάρχουν στην λίστα που μας έδωσες ?
οχι ρε στρατη.....για να δω τιμες απο τα λοιπα οργανα....πρεπει να βαλω και τους αναλογους αισθητηρες......δεν με ενδιαφερει προς το παρον να προσθεσω αισθητηρες.....
Απλα λοιπον....απο τις ενδειξεις που βλεπω....ποιες ειναι οι φυσιολογικες τιμες που πρεπει να παιρνω??????????

thanks
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-09-09, 17:57
sm6 Ο χρήστης sm6 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-12-2007
Μηνύματα: 1.833
sm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to all
δια της εις ατοπον απαγωγης, ολες οι ενδειξεις που παιρνεις ειναι φυσιολογικες...
αν δεν ηταν θα αναβε check-engine...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-09-09, 17:58
bmw330vasilis Ο χρήστης bmw330vasilis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 01-10-2007
Μηνύματα: 2.452
bmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sm6 Εμφάνιση μηνυμάτων
δια της εις ατοπον απαγωγης, ολες οι ενδειξεις που παιρνεις ειναι φυσιολογικες...
αν δεν ηταν θα αναβε check-engine...
ωχ.......δλδ τσαμπα το πηρα ρε μαν?????


δεν πειραζει....ωστοσο μπορει καποιος να μου δωσει μιαν απαντηση.....οχι δια της ατοπου απαγωγης?????αχαχαχαχαχα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.