Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 27-12-09, 18:18
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Το καρβουνάκι δεν ειναι στο καντράν.. Στα τακάκια είναι..
Αν σου έχει καεί το λαμπάκι, απλά βγάζεις το καντράν και το αλλάζεις, 5 λεπτά δουλειά ειναι...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 27-12-09, 19:14
Το avatar του χρήστη Tomi
Tomi Ο χρήστης Tomi δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-05-2008
Μηνύματα: 477
Tomi will become famous soon enough
Έχουν διαφορά τα μαμά καλωδιάκια από τα ιμητασιόν??Και αν ναι τι διαφορά θα μπορούσε να είναι αυτή που να δικαιολογεί την τόσο μεγάλη(κατά τη γνώμη μου 20 με 8Ε) χρηματική διαφορά?????
__________________
343ps????Horse or Donkeys??
I need V10 power..

Salonica Maf
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 29-12-09, 08:42
Το avatar του χρήστη BMW_E36_328i
BMW_E36_328i Ο χρήστης BMW_E36_328i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-12-2009
Μηνύματα: 136
BMW_E36_328i is on a distinguished road
Φιλε μου καλη σου ημερα , μην περιμενεις να αναψει μεσα η ενδεικτικη λυχνια για να αλαξεις τα τακακια , αφου τα ειδες οτι ειναι φαγωμενα προχωρησε στην αντικατασταση τους ,οπως και να το δεις ειναι θεμα ασφαλειας !!!
__________________
οταν περνω απο απ΄το χωριο μαζευουνε τις κοτες
γιατι λενε περναει ο τρελλος που μπαινει με τις πορτες !!!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 31-12-09, 10:33
Το avatar του χρήστη zami
zami Ο χρήστης zami δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-11-2009
Μηνύματα: 510
zami will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν πιστευω παντως,εχει σιγουρα..Εδω το Ε21 ειχε..Λογικα θα θελει το καλωδιακι που συζητηθηκε παραπανω..
καλημερα φιλε μου.εχω την εντυπωση πως εαν ειχει προβλημα το καλωδιακι του αισθητηρα που ειναι μεσα στην δαγκανα,το λαμπακι μενει μονιμα αναμμενο μεχρι να το αντικαταστησεις(τουλαχιστον στο ε36 ετσι ειναι).

τωρα οσο για τον αλλο φιλο που ρωταει για το καλωδιακι αυτο:κανε μια ερωτηση στην αντιπροσωπεια .εχει περιπου 12-13€.εβγαλε και μιζα ο δικος σου....
__________________
once a BMWer,always a BMWer...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 31-12-09, 11:25
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tomi Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχουν διαφορά τα μαμά καλωδιάκια από τα ιμητασιόν??Και αν ναι τι διαφορά θα μπορούσε να είναι αυτή που να δικαιολογεί την τόσο μεγάλη(κατά τη γνώμη μου 20 με 8Ε) χρηματική διαφορά?????
Ο ίδιος οίκος τα κατασκευάζει.. στα μέν, έχει σακουλάκι με σήμα BMW, στα δε, δεν έχει ούτε σακουλάκι....
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 31-12-09, 13:18
Το avatar του χρήστη giannis_compact
giannis_compact Ο χρήστης giannis_compact δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-06-2009
Μηνύματα: 819
giannis_compact will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zami Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα φιλε μου.εχω την εντυπωση πως εαν ειχει προβλημα το καλωδιακι του αισθητηρα που ειναι μεσα στην δαγκανα,το λαμπακι μενει μονιμα αναμμενο μεχρι να το αντικαταστησεις(τουλαχιστον στο ε36 ετσι ειναι).

τωρα οσο για τον αλλο φιλο που ρωταει για το καλωδιακι αυτο:κανε μια ερωτηση στην αντιπροσωπεια .εχει περιπου 12-13€.εβγαλε και μιζα ο δικος σου....
Οταν λες εβγαλε και μιζα φιλε τι εννοεις?Για να το εγκαταστατησει?Εμενα δεν αναβει καθολου..Ουτε οταν γυρναω διακοπτη,ουτε οταν κανω το τσεκ..Λετε να ειναι καμμενο το λαμπακι?Απο μεσα εκεινο το λαμπακι φαινεται να εχει κατι σαν τσιχλα,οταν ξεμονταρα το καντραν.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 01-01-10, 13:31
PanosB Ο χρήστης PanosB δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Μηνύματα: 82
PanosB is on a distinguished road
Εγώ απο την προσωπική μου εμπειρία θα έλεγα οτι δεν πρέπει να εμπιστευόμαστε πάντα το λαμπάκι για τη φθορά των φρένων. Πάντα ο έλεγχος βγάζοντας τους τροχούς είναι ο πιο αξιόποστος, και αν διαπιστώσουμε φθορά αλλάζουμε τακάκια και ας μην έχει ανάψει το λαμπάκι. Επίσης οπως συμβαίνει πολλές φορές στον ίδιο άξονα τα τακάκια δεν έχουν την ίδια πάντα φθορά. Δηλαδή μπροστά μπορέι τα τακάκια δεξιά να έχουν φτάσει στο τέλος ενώ τα αριστερά να έχουν λίγο ψωμί ακόμα. Στα πιο πολλά αυτοκίνητα (και όπως είδα και στο Ε46 που έχω εγώ) το καλώδιο είναι μόνο στη μια πλευρά. Στη δικιά μου περίπτωση στο E46 το καλώδιο στα μπροστά φρένα είναι στην αριστερή δαγκάνα. Όταν άλλαξα εγώ τακάκια δεν είχε ανάψει λαμπάκι και αυτό γιατί ενώ δεξιά τα τακάκια είχαν φαγωθεί, και μάλιστα είχαν αρχίσει να βρίσκουν στο χείλος της δισκόπλακας κάνοντας τον κλασσικό θόρυβο στο φρενάρισμα, τα αριστερά (που έχουν και το καλώδιο) είχαν λίγο ακόμα. Όχι πολλύ βέβαια, αλλα οριακά τόσο ώστε να μην ανάβει ακόμα το λαμπάκι.
Όσον αφορά την αντικατάσταση, όταν πήρα τα τακάκια (και δισκόπλακες γιατί ήθελαν και αυτές αλλαγή) όλοι οι αντλακτικατζήδες μου συνέστησαν να αλλάξω και το καλώδιο. Εγώ το καλώδιο το πήρα με 15€ (τιμή ανταλλακτικού).
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.