Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Ας γνωριστούμε

Ας γνωριστούμε Πες μου τι οδηγείς να σου πω ποιός είσαι!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 22-03-17, 00:57
Το avatar του χρήστη stelmaniac
stelmaniac Ο χρήστης stelmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Μίλαν-Κούντερα 3-0
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 3.479
stelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BMW Power Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσύ φίλε έχεις γίνει πιο έμπειρος από αρκετούς μαντράδες!
Κι ομως αγορι μου, το αντιθετο συμβαινει. Ειμαι ενας μεγαλειωδης βλακας... Απλως επειδη την πατησα με το Μαζντα, εκανα τοσο καιρο να βρω καλο αμαξι. Εδειχνα εμπιστοσυνη στους ανθρωπους και γενικα δεν ειχα παραπονα απο τα αυτοκινητα που επαιρνα. Εφτανα στο σημειο να μη μετακινουμαι απο την περιοχη μου γιατι βαριομουν να τρεχω μακρια να βλεπω αυτοκινητα. Αλλα με το Μαζντα(το κακομοιρο) που επεσα σε απατεωνα και τον εμπιστευτηκα, τωρα φυσαω και το γιαουρτι. Θα μπορουσα να κανω λιστα για ελεγχο μεταχειρισμενου που αν ακολουθηθει ενδελεχως, παιζει να μη αγορασει κανεις μεταχειρισμενο...
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
μετατροπές με ΛΙΓΟΤΕΡΗ ιπποδύναμη κάνει μόνο η alpina
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 22-03-17, 09:24
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Συμφωνώ απόλυτα με το τελευταίο σχόλιο.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 29-03-17, 00:40
Το avatar του χρήστη stelmaniac
stelmaniac Ο χρήστης stelmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Μίλαν-Κούντερα 3-0
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 3.479
stelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud of
Νεα απο το μετωπο της Στουτγαρδης...

Καλο το Μερσεντες αλλά...bmw δεν ειναι..!!!
Απο τη μικρη εμπειρια μου ως τωρα θα ηθελα να σας ενημερωσω οτι δεν την περιμενα αυτη τη διαπιστωση. Με το σκεπτικο οτι ο αμεσος ανταγωνιστης μιας w202 ειναι το Ε36, τολμω να πω οτι το Ε36 ειναι καλυτερο αυτοκινητο. Κι αν συμβαινει αυτο σε ολα τα αντιστοιχα μοντελα, τοτε το Μοναχο ειναι ο νικητης, αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.
Το 36αρι περα απο καποια μικρα προβληματα ευσταθειας που κι αυτα λυνονται, δεν εχει καμια σχεση με το μερσεντες. Δε μιλω βεβαια για αξιοπιστια ή για ευρωστια μοτερ. Παμε:
BMW E36: Θρυλικα οδηγοκεντρικο με πανεμορφο εσωτερικο και με πολυ περισσοτερες ηλεκτρονικες ευκολιες.- Χαρακτηρας, σπορτιφ αισθηση, οδηγικη ταυτοτητα, καταλαβαινεις δηλαδη οτι οδηγεις μπεμβε.-Καλυτερο σαλονι με στηριξη. Σπορ αντιληψη στο τιμονι και στα πενταλ που μονο η μπεμβε πρεπει να το εχει. Η Μερσεντες δεν εχει τιποτε απ'ολα αυτα. Στο μονο που υπερεχει ειναι η ποιοτητα κυλησης, κι οτι εχει την αισθηση(και ειναι)θωρηκτου. Να φανταστειτε οτι με δυσκολια βρισκει δορυφορο το gps και πρεπει να ανοιξω παραθυρο. Δινει επισης την αισθηση οτι ειναι πιο βαρυ απο μπεμβε και πιο μασιφ. Ισως ομως να ειναι το μοντελο που εχω αφου ειναι σε πολυ καλη κατασταση. To σαλονι δεν εχει καμια πλευρικη στηριξη(μαμα υφασμα, εννιαιο σε ολα τα 202), το τιμονι ειναι αγευστο και η οδηγηση ειναι καφενειο. Νομιζχω οτι καθομαι στο καθισμα σε ορθη γωνια, νιωθω δηλαδη οτι τα ποδια μου ειναι πιο ψηλα σε σχεση με τη λεκανη μου, δεν ξερω αν ειναι σε ολα τα μερκ αυτο. Δεν πειραζει, δεν το μετανιωνω, εμπειρια ειναι κι αυτο... Σε κανα δυο χρονια θα το δωσω και θα παρω κανενα 735i...

Δεν ξερω αν μεγαλωνει το πουλι καμια 10αρια ποντους οταν μπαινεις σε μπεμβε αλλα εγω οταν μπαινω στo merk μεγαλωνει η ηλικια μου τουλαχιστον 10 χρονια. Ισως να ειναι και η αισθηση του κυρους που αποπνεει το μερκ και που το 36αρι δεν την εχει(δε σου κορναρουν στο δρομο, σταματουν για να περασεις και τετοια ωραια)...Τι να πω.
I'll keep you updated...
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
μετατροπές με ΛΙΓΟΤΕΡΗ ιπποδύναμη κάνει μόνο η alpina
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 29-03-17, 10:05
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Νεα απο το μετωπο της Στουτγαρδης...

Καλο το Μερσεντες αλλά...bmw δεν ειναι..!!!
Απο τη μικρη εμπειρια μου ως τωρα θα ηθελα να σας ενημερωσω οτι δεν την περιμενα αυτη τη διαπιστωση. Με το σκεπτικο οτι ο αμεσος ανταγωνιστης μιας w202 ειναι το Ε36, τολμω να πω οτι το Ε36 ειναι καλυτερο αυτοκινητο. Κι αν συμβαινει αυτο σε ολα τα αντιστοιχα μοντελα, τοτε το Μοναχο ειναι ο νικητης, αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.
Το 36αρι περα απο καποια μικρα προβληματα ευσταθειας που κι αυτα λυνονται, δεν εχει καμια σχεση με το μερσεντες. Δε μιλω βεβαια για αξιοπιστια ή για ευρωστια μοτερ. Παμε:
BMW E36: Θρυλικα οδηγοκεντρικο με πανεμορφο εσωτερικο και με πολυ περισσοτερες ηλεκτρονικες ευκολιες.- Χαρακτηρας, σπορτιφ αισθηση, οδηγικη ταυτοτητα, καταλαβαινεις δηλαδη οτι οδηγεις μπεμβε.-Καλυτερο σαλονι με στηριξη. Σπορ αντιληψη στο τιμονι και στα πενταλ που μονο η μπεμβε πρεπει να το εχει. Η Μερσεντες δεν εχει τιποτε απ'ολα αυτα. Στο μονο που υπερεχει ειναι η ποιοτητα κυλησης, κι οτι εχει την αισθηση(και ειναι)θωρηκτου. Να φανταστειτε οτι με δυσκολια βρισκει δορυφορο το gps και πρεπει να ανοιξω παραθυρο. Δινει επισης την αισθηση οτι ειναι πιο βαρυ απο μπεμβε και πιο μασιφ. Ισως ομως να ειναι το μοντελο που εχω αφου ειναι σε πολυ καλη κατασταση. To σαλονι δεν εχει καμια πλευρικη στηριξη(μαμα υφασμα, εννιαιο σε ολα τα 202), το τιμονι ειναι αγευστο και η οδηγηση ειναι καφενειο. Νομιζχω οτι καθομαι στο καθισμα σε ορθη γωνια, νιωθω δηλαδη οτι τα ποδια μου ειναι πιο ψηλα σε σχεση με τη λεκανη μου, δεν ξερω αν ειναι σε ολα τα μερκ αυτο. Δεν πειραζει, δεν το μετανιωνω, εμπειρια ειναι κι αυτο... Σε κανα δυο χρονια θα το δωσω και θα παρω κανενα 735i...

Δεν ξερω αν μεγαλωνει το πουλι καμια 10αρια ποντους οταν μπαινεις σε μπεμβε αλλα εγω οταν μπαινω στo merk μεγαλωνει η ηλικια μου τουλαχιστον 10 χρονια. Ισως να ειναι και η αισθηση του κυρους που αποπνεει το μερκ και που το 36αρι δεν την εχει(δε σου κορναρουν στο δρομο, σταματουν για να περασεις και τετοια ωραια)...Τι να πω.
I'll keep you updated...

Ακριβώς όπως τα λες είναι, και το είχα γράψει σε ποστ στην πρωτη σελίδα του thread. Είχαμε το συγκεκριμένο αμάξι από το 1996 μέχρι το 2002. Καταλαβαίνω ακριβώς ότι λες.

Τώρα μένει να φανεί τι οδηγός είσαι. Αντέχεις να μην έχεις ΚΑΘΟΛΟΥ sport χαρακτήρα ή σου αρέσει να είσαι χαλαρός και άνετος με ένα αξιοπρεπέστατο αυτοκίνητο.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 29-03-17, 10:38
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Αφού συμβαίνουν όλα αυτά που λες σε σχέση με το E36, να τολμήσω να ρωτήσω σε σύγκριση με το E34 πώς είναι;
__________________
1988 E30 318i.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 29-03-17, 11:14
Το avatar του χρήστη stelmaniac
stelmaniac Ο χρήστης stelmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Μίλαν-Κούντερα 3-0
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 3.479
stelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud of
Υποτιθεται οτι το 34αρι ειναι μεγαλυτερη κατηγορια και μαλλον συγκρινεται με τη μεγαλυτερη E Class, αλλα ειμαι βεβαιος οτι ολα τα Μερσεντες ειναι ιδια στην νοοτροπια. Επομενως,αν εχεις Ε34 κρατα το. Αν το βαρεθηκες, σου δινω το Μερσεντες να μου το δωσεις. Τοσο απλα.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
μετατροπές με ΛΙΓΟΤΕΡΗ ιπποδύναμη κάνει μόνο η alpina
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 29-03-17, 11:15
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Τάφο έχω, ξέχασες;
__________________
1988 E30 318i.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 29-03-17, 15:36
Το avatar του χρήστη stelmaniac
stelmaniac Ο χρήστης stelmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Μίλαν-Κούντερα 3-0
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 3.479
stelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PetrosD Εμφάνιση μηνυμάτων
Τάφο έχω, ξέχασες;
Μια χαρα ειναι...Τελικα ο καλυτερος τροπος να εκτιμησεις τα μπεμβε ειναι να παρεις μερσεντες....
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
μετατροπές με ΛΙΓΟΤΕΡΗ ιπποδύναμη κάνει μόνο η alpina
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 29-03-17, 15:49
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Τώρα αρχίζω και σε εκτιμώ πάλι!
Μη χαθούμε πάλι την Κυριακή, να τα πούμε!
__________________
1988 E30 318i.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 29-03-17, 20:20
Το avatar του χρήστη stelmaniac
stelmaniac Ο χρήστης stelmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Μίλαν-Κούντερα 3-0
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 3.479
stelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fanatic Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακριβώς όπως τα λες είναι, και το είχα γράψει σε ποστ στην πρωτη σελίδα του thread. Είχαμε το συγκεκριμένο αμάξι από το 1996 μέχρι το 2002. Καταλαβαίνω ακριβώς ότι λες.

Τώρα μένει να φανεί τι οδηγός είσαι. Αντέχεις να μην έχεις ΚΑΘΟΛΟΥ sport χαρακτήρα ή σου αρέσει να είσαι χαλαρός και άνετος με ένα αξιοπρεπέστατο αυτοκίνητο.
Κοιταξε, το αμαξι δεν προτιθεμαι να το δωσω αμεσα ακομα κι αν το μετανοιωσω. Κουραστηκα για να βρω ενα καλο αμαξι και 1-2 μαζεματακια που ηθελε τα εφτιαξα και τωρα ειναι τελειο. Οπως γνωριζεις ειναι ιδιαιτερα ψυχοφθορο και επιπονο να ψαχνεις για καλο μεταχειρισμενο. Η αληθεια ειναι πως η αγορα μερσεντες δεν εχει καμια χρησιμοτητα περα απο το να κανεις φιγουρα τελικα. Δεν πιστευω οι κατοχοι Βολβο, Σααμπ ή οποιασδηποτε premium εταιριας να ζηλεψουν κατι απο τη Μερσεντες.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
μετατροπές με ΛΙΓΟΤΕΡΗ ιπποδύναμη κάνει μόνο η alpina
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.