Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά Z > Σειρά Z - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 20-11-14, 02:51
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
ψηφιζω ρουλεμαν κιβωτιου ή διαφορικο.

αμα το σηκωσει το αμαξι δε φαινεται η ζημια σε αυτα. το οτι δε φτυνουν λαδια ή δεν εχουν σημαδι για χτυπημα δε σημαινει πως και μεσα ειναι 100% σωστα τα πραγματα.

βουητο ακους οταν εχεις φορτιο (δηλαδη πατας γκαζι). Το φορτιο μεταφερεται απο τον κινητηρα στους τροχους μεσω του συστηματος μεταδοσης. Οι θορυβοι εμφανιζονται οταν εχουμε τριβες εκει που δεν πρεπει, και κατα 99% ειναι ρουλεμαν ή γραναζι. Το γραναζι ομως δεν κανει απλο βουητο αλλα πολυ θορυβο και κρακα κρουκα με αυξανομενη ενταση οσο ανεβαινουν οι στροφες και το φορτιο.


αν ηταν ρουλεμαν τροχου θα ακουγοταν και χωρις φορτιο στον κινητηρα, διοτι τα εν λογω ρουλεμαν εχουν ηδη φορτιο λογω του βαρους του αυτοκινητου.
__________________
αλλαξα υπογραφη
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 20-11-14, 08:14
JOHN Z4 Ο χρήστης JOHN Z4 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 17-11-2014
Μηνύματα: 40
JOHN Z4 is on a distinguished road
Φίλοι ΜΖ3 και DIMZAN δεν προσέξατε καλά! Το ακριβώς ΑΝΤΙΘΕΤΟ συμβαίνει! Το πρόβλημα εμφανίζεται όταν ΑΦΗΝΩ το γκάζι, όχι όταν ανοίγω! Δηλαδή όταν κρεμάει η ταχύτητα. Αντιθέτως, όταν πατάω, κανένα πρόβλημα και κανένας ήχος! Αλλιώς θα είχατε δίκιο.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 20-11-14, 12:46
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Βάλε τους εμπρός τροχούς πίσω..
Και τους πίσω εμπρός..
έτσι απλά.. Πράγμα που θέλεις 15 λεπτά να κάνεις σαν μηχανικός,
και να έχεις αμέσως εικόνα..
Τέλος πάντων...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 20-11-14, 13:39
AlexVag Ο χρήστης AlexVag δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-03-2009
Μηνύματα: 394
AlexVag is on a distinguished road
Εγω ειμαι με τον rapid και λεω εξατμιση... Αν ηταν οτιδηποτε αλλο θα υο εκανε σε ολο το ευρος στροφων... Ο ηχος εμφανιζοταν και θα εξαφανιζοταν αναλογα με την ταχυτητα του οχηματος και οχι αναλογα με τις στροφες της μηχανης... Εχω και εγω βουητο απο την εξατμιση... Δεν ειναι αναγκη να υπαρχει καποιο εμφανες προβλημα στην εξατμιση για να εχει ενα μικρο βουητο... Εγω το εχω απο την πρωτη μερα που αλλαξα εξατμιση σε ενα πολυ μικρο ευρος στροφων κ μονο οταν το αμαξι ρολαρει...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 20-11-14, 19:13
JOHN Z4 Ο χρήστης JOHN Z4 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 17-11-2014
Μηνύματα: 40
JOHN Z4 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Βάλε τους εμπρός τροχούς πίσω..
Και τους πίσω εμπρός..
έτσι απλά.. Πράγμα που θέλεις 15 λεπτά να κάνεις σαν μηχανικός,
και να έχεις αμέσως εικόνα..
Τέλος πάντων...
Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε μου. Ήταν το πρώτο που έκανε. Έβαλε τις εμπρός πίσω! Ο θόρυβος λοιπόν ακουγόταν και έτσι και αλλιώς, νομίζω μάλιστα ότι όταν τους άλλαξε ακουγόταν κάπως χειρότερα. Σκέφτομαι από την άλλη και αυτό που λέει ο ALEX. Αν πάω στον εξατμισά, θα βγάλω άκρη αν δεν είναι εμφανής κάποια βλάβη στην εξάτμιση; (που δεν είναι...). Νομίζω πάντως ότι το πείραμα που πρότεινε και ο μηχανικός μου αρκεί. Ας βάλω τέσσερα διαφορετικά ζαντολάστιχα από άλλο συμβατό αυτοκίνητο και αν κοπεί το βουητό, τότε είναι προφανώς αυτό. Αν όχι, κοιτάζω και την εξάτμιση... Λογικό μου φαίνεται.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 25-11-14, 17:28
JOHN Z4 Ο χρήστης JOHN Z4 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 17-11-2014
Μηνύματα: 40
JOHN Z4 is on a distinguished road
μικρό update: Πέρασα σήμερα και από εξατμισά, ο οποίο με διαβεβαίωσε ότι η εξάτμισή μου είναι μια χαρά. Λέτε να έχει δίκιο ο μάστορας;; Θα σας ενημερώσω για τα νεότερα...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 25-11-14, 17:48
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Φίλε μου θα σου πώ κάτι γιατί όλοι έχουν δίκαιο, μα πάνω από όλα ο rapid

Πριν 2-3 χρόνια μετά από σπάσιμο του διαφορικού και κόψιμο του κεντρικού άξονα στο 318 μου (και το ανάλογο τράνταγμα σε όλη τη μετάδοση - σφόνδυλο - κινητήρα) και την επιδιόρθωση με άλλο διαφορικό και άξονα, είχα βουητό.

Ένα γελοίο βουητό σε απαλό πάτημα του γκαζιού και σε 50 εώς 90 kmh.
Επίσης ένα πιο υψίσυχνο βουητό στα 134-145kmh.

MONO σε απαλό πάτημα του γκαζιού (για σταθερή ταχύτητα).

Το βουητό αυτό δεν υπήρχε στο άφημα του γκαζιού με οποιαδήποτε σχέση στο σασμάν, ή στο νεκρό.
Δεν υπήρχε επίσης σε βαθύ πάτημα του γκαζιού καθώς ο ήχος του μοτέρ υπερίσχυε.
Δεν υπήρχε επίσης στις προαναφερθείσες ταχύτητες (50-90 και 135-145) με το cruise control

Είχα φρικάρει επί χρόνια.

Άλλαξα άλλο κεντρικό, καθώς και σασμάν μήπως ήταν αυτά.
Τίποτα.
Μεσαία τριβή μια χαρά (2 διαφορετικές).

Κάποια στιγμή αλλάζω βάσεις μηχανής (κομμένες). Το βουητό άλλαξε. Έγινε από 80-90 μόνο και 135-145 παρέμεινε.

Ο rapid μου είπε όταν βρεθήκαμε στην πίτα, αφού αφουγκράστηκε το αυτοκίνητο, ότι κάτι συμβαίνει με το χταπόδι όπως κουνιέται στο ελαφρύ πάτημα του γκαζιού.

Ξανά στο συνεργείο και βρέθηκε ο ένοχος σε έναν από τους 2 προκαταλύτες.

Ηρέμησα και εγώ και ευχαριστήθηκα τον τελευταίο μήνα του αυτοκινήτου στην κατοχή μου χωρίς το άγχος του προβλήματος στη μετάδοση.

Χωρίς τον Παναγιώτη και το φιλικό συνεργείο που υπέμεινε τις ενοχλήσεις μου για κάτι ασήμαντο δεν θα το βρίσκαμε καθώς σε κάθε δοκιμή και έλεγχο για κάθε ύποπτο εξάρτημα χωριστά, δεν ακουγόταν τίποτα.

(Περάσαμε μισάωρα στο συνεργείο ανεβασμένος στο αναβατόριο επιταχύνοντας στις ταχύτητες του προβλήματος και όλοι από κάτω σε διάφορα σημεία να ακούνε τι βουϊζει).
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 25-11-14, 20:20
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου θα σου πώ κάτι γιατί όλοι έχουν δίκαιο, μα πάνω από όλα ο rapid

Πριν 2-3 χρόνια μετά από σπάσιμο του διαφορικού και κόψιμο του κεντρικού άξονα στο 318 μου (και το ανάλογο τράνταγμα σε όλη τη μετάδοση - σφόνδυλο - κινητήρα) και την επιδιόρθωση με άλλο διαφορικό και άξονα, είχα βουητό.

Ένα γελοίο βουητό σε απαλό πάτημα του γκαζιού και σε 50 εώς 90 kmh.
Επίσης ένα πιο υψίσυχνο βουητό στα 134-145kmh.

MONO σε απαλό πάτημα του γκαζιού (για σταθερή ταχύτητα).

Το βουητό αυτό δεν υπήρχε στο άφημα του γκαζιού με οποιαδήποτε σχέση στο σασμάν, ή στο νεκρό.
Δεν υπήρχε επίσης σε βαθύ πάτημα του γκαζιού καθώς ο ήχος του μοτέρ υπερίσχυε.
Δεν υπήρχε επίσης στις προαναφερθείσες ταχύτητες (50-90 και 135-145) με το cruise control

Είχα φρικάρει επί χρόνια.

Άλλαξα άλλο κεντρικό, καθώς και σασμάν μήπως ήταν αυτά.
Τίποτα.
Μεσαία τριβή μια χαρά (2 διαφορετικές).

Κάποια στιγμή αλλάζω βάσεις μηχανής (κομμένες). Το βουητό άλλαξε. Έγινε από 80-90 μόνο και 135-145 παρέμεινε.

Ο rapid μου είπε όταν βρεθήκαμε στην πίτα, αφού αφουγκράστηκε το αυτοκίνητο, ότι κάτι συμβαίνει με το χταπόδι όπως κουνιέται στο ελαφρύ πάτημα του γκαζιού.

Ξανά στο συνεργείο και βρέθηκε ο ένοχος σε έναν από τους 2 προκαταλύτες.

Ηρέμησα και εγώ και ευχαριστήθηκα τον τελευταίο μήνα του αυτοκινήτου στην κατοχή μου χωρίς το άγχος του προβλήματος στη μετάδοση.

Χωρίς τον Παναγιώτη και το φιλικό συνεργείο που υπέμεινε τις ενοχλήσεις μου για κάτι ασήμαντο δεν θα το βρίσκαμε καθώς σε κάθε δοκιμή και έλεγχο για κάθε ύποπτο εξάρτημα χωριστά, δεν ακουγόταν τίποτα.

(Περάσαμε μισάωρα στο συνεργείο ανεβασμένος στο αναβατόριο επιταχύνοντας στις ταχύτητες του προβλήματος και όλοι από κάτω σε διάφορα σημεία να ακούνε τι βουϊζει).
Σε ευχαριστώ που με άφησες να το κάνω βόλτα..
Ωραία ανάρτηση..
Και κοντές διαδρομές λεβιέ ταχυτήτων..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 26-11-14, 10:48
JOHN Z4 Ο χρήστης JOHN Z4 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 17-11-2014
Μηνύματα: 40
JOHN Z4 is on a distinguished road
Αυτό που λέει ο Dim77 αποδεικνύει ότι για να εντοπιστεί η πηγή του προβλήματος σε κάποιες περιπτώσεις χρειάζονται ώρες επί ωρών να ψάχνεις, να αλλάζεις εξαρτήματα μπας και.., να πληρώνεις κερατιάτικα από δω και από εκεί και τελικά να σου δημιουργείται εμμονή με το συγκεκριμένο θέμα. Δυστυχώς εγώ παιδιά (όπως και πολλοί άλλοι φαντάζομαι) δεν μπορώ να διαθέτω τις ώρες μου σε καθημερινές επισκέψεις στα συνεργεία, ούτε να ακούω τον κάθε μάστορα να μου λέει το μακρύ του και το κοντό του. Όπως και με τους γιατρούς, έτσι και ξεκινήσεις αυτό το βιολί δεν τελειώνεις ποτέ. Και θα μου πεις, όλα καλά, αλλά τελικά τι κάνεις με τον ήχο; Ή λοιπόν θα επιδεινωθεί και θα είναι πλέον σαφές τι στο διάολο συμβαίνει ή θα μείνει έτσι και θα συνηθίσω να ζω με αυτό ή θα παίζει αυτό που λέει ο μάστοράς μου με τις ζάντες (που δεν είμαι και σίγουρος μεταξύ μας...), οπότε κάποια στιγμή θα αλλάξω ζάντες και θα τελειώνει το θέμα. Πάντως, σας ευχαριστώ όλους για το χρόνο σας και την προθυμία να με βοηθήσετε. Πολύ φοβάμαι όμως ότι αν δε το ακούσει κανείς αυτό το βουητό, δύσκολα μπορεί εξ αποστάσεως να βγάλει ασφαλές συμπέρασμα. Ίσως, αν το αυτοκίνητο δεν ήταν cabrio (με ό,τι αυτό συνεπάγεται στην ηχομόνωση...), να μην έδινα καν σημασία.

ΥΓ. Κι εμένα σταματάει ο ήχος όταν βάζω το Cruise control! Υποθέτω όμως ότι αυτό συμβαίνει επειδή όταν το βάζεις σε λειτουργία είναι σαν να πατάς γκάζι, ενώ το δικό μου πρόβλημα εμφανίζεται όταν σηκώνεις το πόδι σου από το γκάζι. Συνεπώς όταν βάζεις εκείνη τη στιγμή το Cruise control, είναι ουσιαστικά σαν να ξαναπατάς ελαφρά το γκάζι, οπότε ο ήχος φεύγει...
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 26-11-14, 11:03
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από JOHN Z4 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο μάστορας βάζει το χέρι του στη φωτιά ότι το πρόβλημα βρίσκεται στις ζάντες που κατά τη γνώμη του έχουν στραβώσει στον αφαλό (κάποιες τουλάχιστον).
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από JOHN Z4 Εμφάνιση μηνυμάτων
....το ξαναάκουγε και όσο το άκουγε τόσο βεβαιωνόταν ότι είναι θόρυβος από στραβή ζάντα. ....Ο άλλος ήταν μέσα στο αμάξι μια ώρα και το άκουγε live!
Ειλικρινά ρε γμτ, είναι δυνατόν να είστε μέσα στο αμάξι, να το ακούτε live και οι 2, να πατάει συμπλέκτη και να σταματάει ο θόρυβος και να επιμένει ότι είναι στις ζάντες το πρόβλημα;;;

Τί πιο ΛΟΓΙΚΟ από το παρακάτω;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Μη μου γυρνάς τα μυαλά ανάποδα..
Είπες οτι βγάζεις ταχύτητα και σταματάει.. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΡΟΧΟΥΣ..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από JOHN Z4 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που λέει ο Dim77 αποδεικνύει ότι για να εντοπιστεί η πηγή του προβλήματος σε κάποιες περιπτώσεις χρειάζονται ώρες επί ωρών να ψάχνεις, να αλλάζεις εξαρτήματα μπας και.., να πληρώνεις κερατιάτικα από δω και από εκεί και τελικά να σου δημιουργείται εμμονή με το συγκεκριμένο θέμα.
Το να αλλάζεις εξαρτήματα μπας και φτιάξει είναι οπωσδήποτε η πιο σίγουρη "λύση"...κάποια στιγμή θα το πετύχει ο "μηχανικός" σου αλλά θα έχουν φύγει πολλά €...Κι εσύ θα μπορούσες να βρεις αυτή τη "λύση"...αν και δεν είσαι μηχανικός...
__________________
E36 M44B19
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.