Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 19-10-15, 19:52
AGRiOGATOS Ο χρήστης AGRiOGATOS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 19-01-2008
Μηνύματα: 11
AGRiOGATOS is on a distinguished road
E46 316 Valvetronic Φλάτζα και ρήγμα Καπάκι

Καλησπέρα παιδιά,

ήρθε η ώρα που χρειάζομαι και γω τις γνώμες σας καθως εχω πελαγωσει τελειως...έχω μια Ε46 316ti M-packet με κωδικο μηχανης Ν46Β18Α η οποια το τελευταιο χρόνο εχανε αρκετα συχνα νερα αλλα επειδη ημουν φανταρος δεν ειχα ασχοληθει σοβαρα και απλα συμπληρωνα. Το καλοκαιρι λοιπον και ενω μετα απο σωστη εξαερωση και συμπληρωση υγρων σταματησε να χανει και υπεθεσα οτι λυθηκε το θεμα, αλλα μια μερα μετα απο λιγο ανηφορικη διαδρομη ανεβασε θερμοκρασια.

Το πηγα συνεργειο αλλαχτηκαν ο διακλαδωτηρας, θερμοστατης, ψυγειο και η ταπα του ψυγειου τα οποια οντως ειχαν θεμα.. καποιες αλλες ενδειξεις δεν ειχα μεχρι εκεινο το σημειο. Ολα αυτα εγιναν Κρητη...Υποθετοντας και παλι οτι ολα ηταν καλα ανεβηκα με το αμαξι πελοποννησο. Εδω λοιπον και επειτα απο πιο στενη παρακολουθηση ειδα οτι φουσκωναν τα κολαρα υπερβολικα και επισης τις τελευταιες μερες φαινεται κ η σαπουναδα στην ταπα του λαδιου ενω πλοεν μερικες φορες δυσκολευεται και να ξεκινησει.

σε συνεργειο εδω λοιπον εγινε η διαγνωση οτι εχει κοψει η φλαντζα και ισως εχει και ρηγμα το καπακι.. οι επιλογες που μ εδωσαν ειναι

1. λυσιμο και επισκευη με κοστος 1000 στην περιπτωση μονο φλαντζας (μαζι με ρεκτιφιε, τσιμουχες, λαδια κτλ) + 300 αν εχει ρηγμα και το καπακι
2.αντικατασταση του μοτερ με αλλο μεταχειρισμενο κοστος συνολικα 1500 με 1 μηνα εγγυηση
3.συμπληρωση καποιου ειδικου υγρου το οποιο κλεινει ρηγματα αλλα δεν μου εγγυαται για ποσο θα κρατησει

Ο μαστορας μου στην Κρητη μ εδωσε τιμες 300 πιο κατω και επισης ειναι κ το θεμα της εμπιστοσυνης καθως εδω δεν τους γνωριζω...σκεφτομαι μημπως του βαλω αυτο το υγρο και το μπαλωσω μεχρι τα χριστουγεννα π θα κατεβω κρητη για να το επικευασω εκει.

Εσεις τι ποια θεωρειτε πιο σωστη λυση; Την περιπτωση του υγρου ξερει καποιος να μου πει τι υπερ και κατα εχει; ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
 


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.