Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Τα Video μας

Τα Video μας Το forum αυτό φιλοξενεί links με video που εχουν δημιουργήσει τα μέλη μας!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 03-09-12, 11:17
Το avatar του χρήστη nik200
nik200 Ο χρήστης nik200 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-08-2009
Μηνύματα: 1.081
nik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of light
να ευχαριστησω και ολα τα παιδια για τα καλα τους λογια φυσικα..

στους χαλεπους καιρους που ζουμε το να εχεις ,συντηρεις και να βελτιωνεις ενα παιχνιδι ειναι δυσκολο εως απαγορευτικο..γιαυτο και οι κινησεις που εχω κανει ειναι αρκετα μετρημενες για να κρατηθει το κοστος σε λογικα πλαισια..το μερακι μας, μας οδηγει να αγαπαμε αυτα τα αμαξια και να προσπαθουμε να τα χαιρομαστε οσο και αν εχουν βαλθει καποιοι να μας κανουν να μην εχουμε τιποτα...να ειστε καλα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-09-12, 13:25
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Επειδή έχω μια σχεδόν καλή οδηγική εμπειρία απο Ε30,
έχω να πω στους άλλους οτι αυτό που κάνεις με άφτιαχτο αυτοκίνητο
και φαντάζει τόσο "ευκολο", στην πραγματικότητα απαιτεί αυτοσυγκέντρωση στο 100%
και συνεχόμενες μεταβολές στο τιμόνι, σε βαθμό που γίνεται κουραστικό.
Αν πρόσεξα καλά στα βίντεο σου, είδα οτι δεν πατάς φρένο, και υποθέτω οτι
με τέρμα γκάζι απλά πατάς συμπλέκτη και τον αφήνεις για να σπάσεις το πίσω μέρος..
(μπορεί να κάνω λάθος, και να κάνεις κάτι άλλο, οπότε πές τι είναι για να το δοκιμάσω!!!)
Απο εμένα, θερμά συγχαρητήρια..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-09-12, 14:54
Το avatar του χρήστη nik200
nik200 Ο χρήστης nik200 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-08-2009
Μηνύματα: 1.081
nik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή έχω μια σχεδόν καλή οδηγική εμπειρία απο Ε30,
έχω να πω στους άλλους οτι αυτό που κάνεις με άφτιαχτο αυτοκίνητο
και φαντάζει τόσο "ευκολο", στην πραγματικότητα απαιτεί αυτοσυγκέντρωση στο 100%
και συνεχόμενες μεταβολές στο τιμόνι, σε βαθμό που γίνεται κουραστικό.
Αν πρόσεξα καλά στα βίντεο σου, είδα οτι δεν πατάς φρένο, και υποθέτω οτι
με τέρμα γκάζι απλά πατάς συμπλέκτη και τον αφήνεις για να σπάσεις το πίσω μέρος..
(μπορεί να κάνω λάθος, και να κάνεις κάτι άλλο, οπότε πές τι είναι για να το δοκιμάσω!!!)
Απο εμένα, θερμά συγχαρητήρια..
να σε ευχαριστησω φιλε rapid..

και πραγματι εχεις δικιο αν και δεν μ αρεσει να ευλογω τα γενια μου (διοτι δεν πιστευω οτι πρεπει να κερδιζεις κατι απο το hobby σου)..απλα σκεψου οτι σε ολο το βιντεο ειμαι με 3η και οχι 2α...πολυ ροπη ο μ30 αλλα το αμαξι ειναι σε πολλα σημεια λιαν επικυνδινο και δεν συνισταται για αρχαριο...το 30αρι περαν απο το τιμονι που ειναι για τα μπαζα (και ειναι γνωστο της πασι..και εχει αλλαχτει)..ο πισω αξονας θελει συνεχεια διορθωσεις οσο απλωνεις....καθως καθεται κατω-καμπερωνοντας και συγκλινοντας προς τα μεσα...τρωγωντας το εσωτερικο του ελαστικου και φυσικα κανοντας το αμαξι να μην παταει κατω!!θα τα φτιαξουμε ολα σιγα σιγα..

φρενα δεν χρησιμοποιω διοτι εχω απο 318 και δεν επαρκουν για τιποτα..δεν ειναι αρκετα ισχυρα ωστε να μεταβαλουν την ισοροπια του αυτοκινητου...τι να κανουν τα ταλαιπωρα ταμπουρακια πισω???
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nik200 : 03-09-12 στις 14:57 Αιτία: -
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-09-12, 11:20
Το avatar του χρήστη nik200
nik200 Ο χρήστης nik200 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-08-2009
Μηνύματα: 1.081
nik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of light
και εδω παλι καρτοδρομο παρεα με τον γιατρο..

__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-09-12, 11:29
Το avatar του χρήστη nik200
nik200 Ο χρήστης nik200 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-08-2009
Μηνύματα: 1.081
nik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν πρόσεξα καλά στα βίντεο σου, είδα οτι δεν πατάς φρένο, και υποθέτω οτι
με τέρμα γκάζι απλά πατάς συμπλέκτη και τον αφήνεις για να σπάσεις το πίσω μέρος..
(μπορεί να κάνω λάθος, και να κάνεις κάτι άλλο, οπότε πές τι είναι για να το δοκιμάσω!!!)
Απο εμένα, θερμά συγχαρητήρια..
φιλε rapid δεν κανω "συμπλεξια" καθολου....δεν θελω να φθειρω το δισκο μου με τιποτα...απλα παω με την φορα και κανω "τιμονια" και μετα πιανω το αναποδο..επισης για να κανω μεταφορες υπερβαλω λιγο στο τιμονι (πιο πολυ αναποδο απο οσο πρεπει), για να γυρισει απο την αλλη..η "τιμονια" ουσιαστικα ειναι το feint drift σαν ορολογια και θελει αρκετη εμπειρια για να μην κινδυνευεις...οποτε το αμαξι δεν ακουει αυτα που κανω διορθωνω με το χειροφρενο ή απλα ανοιγω την γωνια μου με αυτο-παραλληλα χαμηλωνοντας την ταχυτητα....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 04-09-12, 20:42
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nik200 Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε rapid δεν κανω "συμπλεξια" καθολου....δεν θελω να φθειρω το δισκο μου με τιποτα...απλα παω με την φορα και κανω "τιμονια" και μετα πιανω το αναποδο..επισης για να κανω μεταφορες υπερβαλω λιγο στο τιμονι (πιο πολυ αναποδο απο οσο πρεπει), για να γυρισει απο την αλλη..η "τιμονια" ουσιαστικα ειναι το feint drift σαν ορολογια και θελει αρκετη εμπειρια για να μην κινδυνευεις...οποτε το αμαξι δεν ακουει αυτα που κανω διορθωνω με το χειροφρενο ή απλα ανοιγω την γωνια μου με αυτο-παραλληλα χαμηλωνοντας την ταχυτητα....
Το πάς πολύ καλύτερα απο ότι ο άλλος το 36ρι πάντως..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 06-09-12, 12:28
Το avatar του χρήστη nik200
nik200 Ο χρήστης nik200 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-08-2009
Μηνύματα: 1.081
nik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πάς πολύ καλύτερα απο ότι ο άλλος το 36ρι πάντως..
εμεις προσπαθουμε για το καλυτερο..ανταγωνισμος δεν υπαρχει αναμεσα μας..και αυτη ειναι και η μαγεια της πιστας..το 36αρι δεν εχει σχεση με το δικο μου αμαξι σε παρα πολλα σημεια..και ειναι σαφως καλυτερο σαν αμαξι συνολικα και πριν τις επεμβασεις που εχουν γινει και το εχουνε βελτιστοποιησει ακομα περισσοτερο..απλα εκει που ο χρηστος ειναι πολυ πιο χαλαρος..εγω παλευω!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 28-10-12, 08:06
Το avatar του χρήστη nik200
nik200 Ο χρήστης nik200 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-08-2009
Μηνύματα: 1.081
nik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of light
και ενα καινουργιο video με το καινουργιο μου μοτερ να δουλευει ρολοι...και το κλασικο στησιμο (σαπια bilstein) να μου κανει την ζωη δυσκολη...

__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 28-10-12, 09:28
paganis Ο χρήστης paganis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-06-2009
Μηνύματα: 2.177
paganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nice
ωραιος Νικο....! αρκετα μεγαλες γωνιες...και ενωνεις τις στροφες...μπραβο..
το πισω αμαξι...αν διεκρινα σωστα..ειναι rx7?? αν ναι...θελουμε και βιντεο απο το συγκεκριμενο...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 28-10-12, 12:02
Το avatar του χρήστη e30 1984
e30 1984 Ο χρήστης e30 1984 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Μηνύματα: 378
e30 1984 will become famous soon enough
μπράβο nik200!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.