Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-02-10, 08:13
Το avatar του χρήστη alexk
alexk Ο χρήστης alexk δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Μηνύματα: 2.065
alexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of light
Κατανάλωση M3 CSL

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nikos120i Εμφάνιση μηνυμάτων
Θυσιάζεις όλα αυτά για καλύτερη κατανάλωση? Προσωπικά, όχι. Βεβαίως στα χέρια μου η si κυμαίνεται μεταξύ 14-15λτ/100κμ ενώ η 120i ήταν μεταξύ 10.5λτ/100κμ και 11.5.
Δηλαδή το si καίει πολύ παραπάνω από το CSL.


Εγώ καίω εθνική περίπου 9 λίτρα και πάνω κάτω σε βουνά 12.5.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-02-10, 08:21
Το avatar του χρήστη Nikos120i
Nikos120i Ο χρήστης Nikos120i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 1.157
Nikos120i has a spectacular aura aboutNikos120i has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexk Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή το si καίει πολύ παραπάνω από το CSL.


Εγώ καίω εθνική περίπου 9 λίτρα και πάνω κάτω σε βουνά 12.5.
Σε τι οδήγηση καις με το CSL 13λτ? Προφανώς όχι 6000+ στροφάρισμα.

Στην εθνική με ταχύτητες 140-160 είμαι στα 11. Στη πόλη και στα βουνά με στροφάρισμα 6000+ είμαι στα 15.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-02-10, 08:36
Το avatar του χρήστη alexk
alexk Ο χρήστης alexk δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Μηνύματα: 2.065
alexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nikos120i Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε τι οδήγηση καις με το CSL 13λτ? Προφανώς όχι 6000+ στροφάρισμα.

Στην εθνική με ταχύτητες 140-160 είμαι στα 11. Στη πόλη και στα βουνά με στροφάρισμα 6000+ είμαι στα 15.

Στην εθνική με 140-160 είμαι στα 9.
Με στροφάρισμα μέχρι 8000, είμαι στα 13 (και ανάβαση, δηλαδή, 2α, 3η, 4η).
Γερμανία τάπα (220 και άνω) καίει 11.8.

Ξέρω τα νούμερα δεν είναι εύκολο να τα πιστέψει κανείς.
Με βεβαιότητα λοιπόν καίω λιγότερο και από το 320si (από 325i E90 ξέρω ήδη ότι καίει πολύ λιγότερο).
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-02-10, 08:52
Το avatar του χρήστη Nikos120i
Nikos120i Ο χρήστης Nikos120i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 1.157
Nikos120i has a spectacular aura aboutNikos120i has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexk Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην εθνική με 140-160 είμαι στα 9.
Με στροφάρισμα μέχρι 8000, είμαι στα 13 (και ανάβαση, δηλαδή, 2α, 3η, 4η).
Γερμανία τάπα (220 και άνω) καίει 11.8.

Ξέρω τα νούμερα δεν είναι εύκολο να τα πιστέψει κανείς.
Με βεβαιότητα λοιπόν καίω λιγότερο και από το 320si (από 325i E90 ξέρω ήδη ότι καίει πολύ λιγότερο).
Ενδιαφέρον...αλλά κατά κάποιο τρόπο λογικό γιατί είναι πιο ελαφρύ σαφώς πιο γρήγορο.

Πάντως ο κύριος εδώ με Μ3 Ε46 SMG στη Γερμανία, έχει διαφορετική άποψη από εσένα: http://www.spritmonitor.de/en/detail/128322.html. Πως το εξηγείς?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-02-10, 13:04
Το avatar του χρήστη alexk
alexk Ο χρήστης alexk δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Μηνύματα: 2.065
alexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nikos120i Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενδιαφέρον...αλλά κατά κάποιο τρόπο λογικό γιατί είναι πιο ελαφρύ σαφώς πιο γρήγορο.

Πάντως ο κύριος εδώ με Μ3 Ε46 SMG στη Γερμανία, έχει διαφορετική άποψη από εσένα: http://www.spritmonitor.de/en/detail/128322.html. Πως το εξηγείς?
Γιατί το λες έτσι 'πως το εξηγώ'.
Φαντάζομαι αυτό που λέει ο άγνωστος Γερμανός είναι πραγματικότητα και αυτό που λέω εγώ υπό αμφισβήτηση.
Εντάξει φίλος, κανένα πρόβλημα. Λες και πρέπει να σου αποδείξω ότι το αυτοκίνητό μου καίει πολύ λιγότερο από άλλα... Πίστευε ότι θέλεις.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-02-10, 14:48
Το avatar του χρήστη InsaneDriver
InsaneDriver Ο χρήστης InsaneDriver δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-06-2004
Μηνύματα: 2.889
InsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nikos120i Εμφάνιση μηνυμάτων

@alexk ...δεν το λέω αρνητικά. Σου ζητάω να μου εξηγήσεις πως αυτός με Μ3 Ε46 SMG καίει 14-15...κι εσύ με CSL 13?
Δηλαδή τα 150 κιλά διαφοράς δεν σου λένε τίποτα;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-02-10, 15:02
Το avatar του χρήστη Nikos120i
Nikos120i Ο χρήστης Nikos120i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 1.157
Nikos120i has a spectacular aura aboutNikos120i has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από InsaneDriver Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή τα 150 κιλά διαφοράς δεν σου λένε τίποτα;
Μα το μοτέρ καίει (προφανώς σε υψηλό στροφάρισμα) 15λτ λέει ο άλλος στο πιο αδύναμο και "φιμωμένο" σε σχέση με το CSL, Μ3! Τι σχέση έχουν τα κιλά? Δηλαδή αν βάλεις το μοτέρ της CSL σε αυτοκίνητο 1000 κιλών θα καίει λιγότερο?

Έχει προφανώς λιγότερο βάρος να κινήσει...αλλά το μοτέρ και το στροφάρισμά του εκεί που πρέπει (6000+ στροφές) είναι ανεξάρτητο από το βάρος του.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-02-10, 15:13
Το avatar του χρήστη InsaneDriver
InsaneDriver Ο χρήστης InsaneDriver δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-06-2004
Μηνύματα: 2.889
InsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nikos120i Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα το μοτέρ καίει (προφανώς σε υψηλό στροφάρισμα) 15λτ λέει ο άλλος στο πιο αδύναμο και "φιμωμένο" σε σχέση με το CSL, Μ3! Τι σχέση έχουν τα κιλά? Δηλαδή αν βάλεις το μοτέρ της CSL σε αυτοκίνητο 1000 κιλών θα καίει λιγότερο?

Έχει προφανώς λιγότερο βάρος να κινήσει...αλλά το μοτέρ και το στροφάρισμά του εκεί που πρέπει (6000+ στροφές) είναι ανεξάρτητο από το βάρος του.
Δηλαδή το 335 και το X3 με το ίδιο μοτέρ(biturbo), αλλά με 200-300 κιλά διαφορά καίνε το ίδιο;

Θα μας παλαβώσεις
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-02-10, 15:39
Το avatar του χρήστη Nikos120i
Nikos120i Ο χρήστης Nikos120i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 1.157
Nikos120i has a spectacular aura aboutNikos120i has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από InsaneDriver Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή το 335 και το X3 με το ίδιο μοτέρ(biturbo), αλλά με 200-300 κιλά διαφορά καίνε το ίδιο;

Θα μας παλαβώσεις
Προφανώς μιλάς υποθετικά γιατί o N54 δεν έχει μπει σε Χ3. Επίσης εξαρτάται για τι καταστάσεις μιλάμε.

Εδώ είναι συγκεκριμένα τα πράγματα. Γιαυτό ρώτησα να μάθω...δεν είναι μόνο το βάρος. Μήπως έχει άλλες ρυθμίσεις? Η CSL απ'όσο ξέρω είναι πιο ελεύθερη και γενικώς έκαιγε περισσότερο από την Μ3.

Γιαυτό ρωτάω...γιατί τα περισσότερα Μ3 Ε46 στο spritmonitor ψηλά καίνε 15+...μάλιστα ένας στο Nordschliefe (τελευταίο λινκ) έκαψε 17λτ/100κμ:

1. http://www.spritmonitor.de/en/detail/348235.html
2. http://www.spritmonitor.de/en/detail/189592.html
3. http://www.spritmonitor.de/en/detail/160374.html
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-02-10, 16:05
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
σου γραφω με κοκκινο τα σχολια μου


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nikos120i Εμφάνιση μηνυμάτων
...

Τι σχέση έχουν τα κιλά?
Εχουν και παραεχουν.

Δηλαδή αν βάλεις το μοτέρ της CSL σε αυτοκίνητο 1000 κιλών θα καίει λιγότερο?
Προφανως ναι!!

Έχει προφανώς λιγότερο βάρος να κινήσει...αλλά το μοτέρ και το στροφάρισμά του εκεί που πρέπει (6000+ στροφές) είναι ανεξάρτητο από το βάρος του.
Με την ιδια λογικη που καιει λιγοτερο οταν ειναι στις 2000σαλ, ετσι καιει και λιγοτερο στις 6000+σαλ
Το εργο ειναι W=f*x οπου f προκυπτει απο το 2ο νομο του νευτωνα που ισχυει παντα f=m*a

w=m*a*x

Η αποσταση ειναι δεδομενη και για τα 2 αμαξια.

Η επιτεχυνση ειναι η ιδια. Εστω ενα Μ3 απλο κι ενα csl που πηγαινουν κοπια.

Το csl ειναι πιο ελαφρυ, δηλαδη εχει μικροτερη μαζα, αρα το w ειναι μικροτερο στο csl.

Το εργο λοιπον που πρεπει να παραγει η μηχανη ειναι μικροτερο στο csl. Το εργο ειναι η κινητικη ενεργεια, που προκυπτει απο τη χημικη ενεργεια της βενζινης μεσω της καυσης της στον κινητηρα. Για ιδιες (η τουλαχιστο παρομοιες) μηχανες αυτο μεταφραζεται σε περισσοτερο καυσιμο για περισσοτερο εργο. Ειανι απλο.


Η αποδοση των μηχανων στη φυσικη ειναι Α=(Ε παραγωμενη )/( Ε καταναλισκομενη )

Η Ε παραγομενη ειναι το w διοτι αυτο ειναι το τελικο οφελος.

Η E καταναλισκομενη ειναι η χημικη ενεργεια που καταναλωνει ο κινητηρας ωστε να την μετατρεψει σε κινητικη->αρα και σε εργο.

Προφανως λοιπον το si εχει μικροτερο Α και για υτο καιει περισσοτερο. Το λενε ομως οι ιδιοι οι κατασκευαστες οτι δεν εχουν βαλει πολλες τεχνολογιες πανω του ωστε να ειναι πιο βελτιωσιμος και να μη μπλεκονται τα ηλεκτρονικα.
__________________
αλλαξα υπογραφη
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.