Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #191  
Παλιά 31-07-13, 01:00
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gearboxer Εμφάνιση μηνυμάτων
Εντάξει γλίτωσες και ένα 50άρι...τα χρήματα όμως πήγαν στον Άγγλο δεν έμειναν στη χώρα σου. Κι αν αφαιρέσεις το ΦΠΑ 23% από τον λαστιχά της γειτονιάς σου θα δείς ότι ουσιαστικά ο ανθρωπος δε σε χρεώνει περισσότερα από ότι ο @ρχίδης ο camskill...Που δεν έχει ούτε προσωπικό, ούτε ΤΕΒΕ, ΙΚΑ κτλ. Μάλλον λιγότερα...

Κουμάντο βέβαια δεν μπορώ να κάνω σε κανενός την τσέπη, αλλά μερικές φορές είναι καλύτερα να κοιτάμε το συλλογικό και όχι το ατομικό συμφέρον -και πάλι προσωπική άποψη- διότι κάποια στιγμή θα γίνουμε Κίνα. Πλησιάζουμε άλλωστε..

Έχω κάνει πολλές αγορές από το εξωτερικό, αλλά σε προιόντα που δεν υπάρχουν εδώ ή που οι διαφορές τους είναι πραγματικά μεγάλες..όχι 10-15%...

ΥΓ1: Δεν είμαι ζαντάς/λαστιχάς που διεκδικεί το μερίδιο αγοράς του..

ΥΓ2: Πέραν της υπογραφής σου, δεν χρειάζεται σε κάθε post να μας υπενθυμίζεις εμμέσως ότι καις 6λ/100 και ότι με ένα γέμισμα φτάνεις ακόμα και μεχρι τον camskill
Συμφωνώ ... σκρουτζ μακ ντακ όνομα και πράγμα
Απάντηση με παράθεση
  #192  
Παλιά 31-07-13, 06:37
Το avatar του χρήστη LEO328
LEO328 Ο χρήστης LEO328 δεν είναι συνδεδεμένος
bmw motorsport e36 maniac
 
Εγγραφή: 14-03-2011
Μηνύματα: 2.316
LEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the rough
παπαρια μεντολες γλιτωνεει...αντε το πολύ κανα 10ε...
-50ε αλλα χωρις τοποθετηση-ζυγοσταθμιση (κανα 30αρι-35αρι στοιχηζει).οποτε
ξαναλεω δεν συμφαιρει....με τα μονταρισματα παει το ιδιο...
τουλαχιστον να μεινουν εδω τα λεφτα που λεει και ο γιαννης...(gearboxer).
__________________

its not what can you say,its what you can proove.(training day film-denzel washighton).
e36 till death!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ewpost&t=32556
Απάντηση με παράθεση
  #193  
Παλιά 31-07-13, 06:49
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gearboxer Εμφάνιση μηνυμάτων
Εντάξει γλίτωσες και ένα 50άρι...τα χρήματα όμως πήγαν στον Άγγλο δεν έμειναν στη χώρα σου. Κι αν αφαιρέσεις το ΦΠΑ 23% από τον λαστιχά της γειτονιάς σου θα δείς ότι ουσιαστικά ο ανθρωπος δε σε χρεώνει περισσότερα από ότι ο @ρχίδης ο camskill...Που δεν έχει ούτε προσωπικό, ούτε ΤΕΒΕ, ΙΚΑ κτλ. Μάλλον λιγότερα...

Κουμάντο βέβαια δεν μπορώ να κάνω σε κανενός την τσέπη, αλλά μερικές φορές είναι καλύτερα να κοιτάμε το συλλογικό και όχι το ατομικό συμφέρον -και πάλι προσωπική άποψη- διότι κάποια στιγμή θα γίνουμε Κίνα. Πλησιάζουμε άλλωστε..

Έχω κάνει πολλές αγορές από το εξωτερικό, αλλά σε προιόντα που δεν υπάρχουν εδώ ή που οι διαφορές τους είναι πραγματικά μεγάλες..όχι 10-15%...

ΥΓ1: Δεν είμαι ζαντάς/λαστιχάς που διεκδικεί το μερίδιο αγοράς του..

ΥΓ2: Πέραν της υπογραφής σου, δεν χρειάζεται σε κάθε post να μας υπενθυμίζεις εμμέσως ότι καις 6λ/100 και ότι με ένα γέμισμα φτάνεις ακόμα και μεχρι τον camskill
Μιλάς πολύ σωστά φίλε gearboxer,τώρα για 40-50 ευρώ να μπεις στην διαδικασία να φέρεις λάστιχα από το εξωτερικό,και να τα πας σε έναν λαστιχά και να του πεις ''βάλτα'' δεν αξίζει τον κόπο.Εγώ προσωπικά θα ντρεπόμουν να το κάνω.Είναι σαν να πηγαίνεις σε εστιατόριο για φαγητό και να φέρνεις τάπερ από το σπίτι.

Υ.Γ1:Θα έπρεπε ο λαστιχάς που καλείται να τοποθετήσει ξένα λάστιχα,να χρεώνει το διπλάσιο.
Υ.Γ2:Πραγματικά με έχει κουράσει αυτή η εμμονή του φίλου με την κατανάλωση,αγγίζει τα όρια της υπερβολής.Εχω ένα παπάκι Τ-50 με διαφορικό που πάω για δουλειά,που καίει 1,8λ/100χλμ.Να το βάλω στην υπογραφή μου???
Απάντηση με παράθεση
  #194  
Παλιά 31-07-13, 06:52
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Λέο,490 έβαλα εγώ το Δεκέμβρη τα sportmax της Dunlop...460 είχαν τιμή καταλόγου και μου πήρε και ένα 30άρι ο λαστιχάς για τα βάλε-βγάλε,ζυγοστάθμιση.Αν το έψαχνα και άλλο θα τα έβρισκα και 20-30 ευρώ φθηνότερα.απλά δεν αξίζει τον κόπο να φέρεις απέξω και βοηθάς και μια ελληνική επιχείρηση-οικογένεια να βγάλει ένα μεροκάματο απλά...
Απάντηση με παράθεση
  #195  
Παλιά 31-07-13, 07:50
Το avatar του χρήστη EVERGET
EVERGET Ο χρήστης EVERGET δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-08-2004
Μηνύματα: 414
EVERGET has a spectacular aura aboutEVERGET has a spectacular aura about
Kαλά τα λέτε, και όντως στις μικότερες διαστάσεις δεν συμφέρει το camskill. Σε μεγαλύτερες διαστάσεις όμως οι διαφορές είναι αρκετά τρανταχτές, οπότε εκεί παύουν όποιοι ενδιασμοί σχετικά με το να μείνουν τα λεφτά Ελλάδα κλπ. Πιο συγκεκριμένα για Conti Sport Contact M3, τετράδα για 19άρες, στην Ελλάδα μου ζήταγαν 1300 με 1400 ευρώ. Από το camskill τα πήρα 900 κομπλέ με μεταφορικά και χρειάστηκα +50 για τοποθέτηση ζυγοστάθμιση.
__________________
You live only once. Be ///M -Powered.
Απάντηση με παράθεση
  #196  
Παλιά 31-07-13, 07:51
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gearboxer Εμφάνιση μηνυμάτων
Εντάξει γλίτωσες και ένα 50άρι...τα χρήματα όμως πήγαν στον Άγγλο δεν έμειναν στη χώρα σου. Κι αν αφαιρέσεις το ΦΠΑ 23% από τον λαστιχά της γειτονιάς σου θα δείς ότι ουσιαστικά ο ανθρωπος δε σε χρεώνει περισσότερα από ότι ο @ρχίδης ο camskill...Που δεν έχει ούτε προσωπικό, ούτε ΤΕΒΕ, ΙΚΑ κτλ. Μάλλον λιγότερα...

Κουμάντο βέβαια δεν μπορώ να κάνω σε κανενός την τσέπη, αλλά μερικές φορές είναι καλύτερα να κοιτάμε το συλλογικό και όχι το ατομικό συμφέρον -και πάλι προσωπική άποψη- διότι κάποια στιγμή θα γίνουμε Κίνα. Πλησιάζουμε άλλωστε..

Έχω κάνει πολλές αγορές από το εξωτερικό, αλλά σε προιόντα που δεν υπάρχουν εδώ ή που οι διαφορές τους είναι πραγματικά μεγάλες..όχι 10-15%...

ΥΓ1: Δεν είμαι ζαντάς/λαστιχάς που διεκδικεί το μερίδιο αγοράς του..
Έτσι ακριβώς είναι και η δική μου γνώμη για προϊόντα που το κέρδος στην προσωπική τσέπη είναι μικρό. Το μόνο που παίρνω απ'έξω με βαριά καρδιά, είναι τα λάδια που η διαφορά είναι τουλάχιστον 120%.

Τσάμπα ο κόπος για 10-20-50 ευρώ στα 500, τσάμπα δε δίνεις μεροκάματο σε ένα συντοπίτη σου, που δίνει και αυτός 2 μεροκάματα στους υπαλλήλους και πληρώνει και τον ΟΑΕΕ.
Στο τέλος όλα γυρίζουν πάνω μας...και μετά μας φταίνε μόνο οι άλλοι.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #197  
Παλιά 31-07-13, 08:25
Το avatar του χρήστη m_power_lunatic
m_power_lunatic Ο χρήστης m_power_lunatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 2.578
m_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to behold
Δημητρη συμφωνω σε ενα μερος με αυτα που λες αλλα ολοι μας βομβαρδιζομαστε απο παντου καθημερινα και ολοι μας προσπαθουμε να προστατευτουμε οσο μπορουμε απο παντου παλι!

Ειναι ζητημα επιβιωσης και ''η ζωη σου η ζωη μου''.

Καποιοι προσπαθουνε να κρατησουνε σπιτια-αυτοκινητα-οικογενειες (που αποκτησανε με ιδρωτα) τελειως οριακα και για αυτους 50-60 ευρω ειναι ενας λογαρισαμος ενα φροντιστηριο παιδιου κτλ.

Καπου στην μεση ειναι η αληθεια οπως παντα,εγω δειχνω κατανοηση απο την μερια μου.

Οσο για τον φιλο που τονιζει maximum αποδοση με minimum καταναλωση ολοι θα θελαμε να το εχουμε απο τα αμαξια μας.Ειναι τυχερος,αυτο εχει νοημα για πολλους πλεον δεν τον κατηγορω.

Πανε οι εποχες που βλεπαμε στο φαναρι αμαξι-πετρελαιο και γελαγαμε και το κοροιδευανε για ταξι και κανενας δεν το αγοραζε-δεν επιτρεπονταν βεβαια- (στην Ελλαδα γιατι εξω ειναι ΜΟΝΟ πετρελαιο εδω και χρονια)....τωρα ολοι θελουνε πετρελαιο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #198  
Παλιά 31-07-13, 08:43
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVERGET Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαλά τα λέτε, και όντως στις μικότερες διαστάσεις δεν συμφέρει το camskill. Σε μεγαλύτερες διαστάσεις όμως οι διαφορές είναι αρκετά τρανταχτές, οπότε εκεί παύουν όποιοι ενδιασμοί σχετικά με το να μείνουν τα λεφτά Ελλάδα κλπ. Πιο συγκεκριμένα για Conti Sport Contact M3, τετράδα για 19άρες, στην Ελλάδα μου ζήταγαν 1300 με 1400 ευρώ. Από το camskill τα πήρα 900 κομπλέ με μεταφορικά και χρειάστηκα +50 για τοποθέτηση ζυγοστάθμιση.
Για τόσο μεγάλη διαφορά δεν το συζητάμε.Αλλά σε μια διάσταση όπως 225/45/17 που φοράνε πλέον σχεδόν όλα τα σύγχρονα αυτοκίνητα,δεν αξίζει να δώσεις τα χρήματά σου στο εξωτερικό για να γλυτώσεις 50 ευρώ...
Απάντηση με παράθεση
  #199  
Παλιά 31-07-13, 08:50
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από m_power_lunatic Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσο για τον φιλο που τονιζει maximum αποδοση με minimum καταναλωση ολοι θα θελαμε να το εχουμε απο τα αμαξια μας.Ειναι τυχερος,αυτο εχει νοημα για πολλους πλεον δεν τον κατηγορω.
Δεκτό αυτό που λέει ο φίλος topmar για την κατανάλωση μέχρι ενός σημείου.Αν θέλεις να κάνεις οικονομία δεν αγοράζεις αυτοκίνητο 40000+ ευρώ.
Και δε λέω,καλή η οικονομία,αλλά τα οφέλη του πετρελαίου εκμηδενίζονται όταν υπάρξει μια ζημιά πχ σε μια αντλία πετρελαίου,όταν πηγαίνεις για σέρβις κλπ...
Απάντηση με παράθεση
  #200  
Παλιά 31-07-13, 08:53
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από m_power_lunatic Εμφάνιση μηνυμάτων
Δημητρη συμφωνω σε ενα μερος με αυτα που λες αλλα ολοι μας βομβαρδιζομαστε απο παντου καθημερινα και ολοι μας προσπαθουμε να προστατευτουμε οσο μπορουμε απο παντου παλι!

Ειναι ζητημα επιβιωσης και ''η ζωη σου η ζωη μου''.

Καποιοι προσπαθουνε να κρατησουνε σπιτια-αυτοκινητα-οικογενειες (που αποκτησανε με ιδρωτα) τελειως οριακα και για αυτους 50-60 ευρω ειναι ενας λογαρισαμος ενα φροντιστηριο παιδιου κτλ.

Καπου στην μεση ειναι η αληθεια οπως παντα,εγω δειχνω κατανοηση απο την μερια μου.

Οσο για τον φιλο που τονιζει maximum αποδοση με minimum καταναλωση ολοι θα θελαμε να το εχουμε απο τα αμαξια μας.Ειναι τυχερος,αυτο εχει νοημα για πολλους πλεον δεν τον κατηγορω.

Πανε οι εποχες που βλεπαμε στο φαναρι αμαξι-πετρελαιο και γελαγαμε και το κοροιδευανε για ταξι και κανενας δεν το αγοραζε-δεν επιτρεπονταν βεβαια- (στην Ελλαδα γιατι εξω ειναι ΜΟΝΟ πετρελαιο εδω και χρονια)....τωρα ολοι θελουνε πετρελαιο.
Συμφωνώ Γιάννη, αλλά να υπάρχει κέρδος.
Για τον EVERGET που λέει ότι γλυτώνει 300 ευρώ στα 1000 ναι το καταλαβαίνω και το δικαιολογώ απόλυτα. Για 10 ευρώ στα 300 όμως....ή για 40 στα 500+...

Με την ίδια λογική, ας σκεφτεί ο καθένας στη δουλειά του να του λέει ο καθένας το βρήκα 2-3% φτηνότερα στο ίντερνετ.....ενώ αυτός πασχίζει να πληρώσει OAEE, ΙΚΑ, εισφορά αλληλεγγύης, φόρο και προείσπραξη φόρου (ξέρετε τι εννοώ), ΔΕΗ, ΕΕΤΗΔΕ (κάπως αλλιώς το ονόμασαν) και λοιπά.

Και ο ιντερνετοέμπορας με άγνωστα έξοδα και κεφάλαια κλείνει τα μισά μαγαζιά στη μικρή χώρα που παλεύουν με τους φακέλους που φέρνει ο ταχυδρόμος μηνιαίως.


Υ.Γ. Όσες φορές κοίταξα για λάστιχα online στα αμάξια που έχω, είδα τιμές που είναι πολύ κοντά σε ότι σου λέει το μαγαζί. Και προτιμώ να ζητήσω και 20 ευρώ έκπτωση που λέει ο λόγος από τον Έλληνα καταστηματάρχη στο τέλος.

Υ.Γ.2 Κανείς δεν κάνει κουμάντο στην τσέπη του άλλου. Ας παίρνει ο καθένας τα πάντα από το ίντερνετ (εξωτερικού κυρίως).
Αλλά μεθαύριο μη λέμε δεν έρχεται στην ταβέρνα μου ο λαστιχάς και δεν βγάζω.
Ή δεν έρχεται ο ταβερνιάρης να ψωνίσει σε μένα.
Ή δεν μπαίνω εγώ σε ταξί πια.
Δεν μπαίνει ο ταξιτζής στο δικό σου μαγαζί.
Δεν πληρώνει κανένας ούτε το 10% φόρων/εισφορών κλπ στο κράτος.
Το κράτος δεν έχει πια να δώσει παρά το 30% των παλιών μισθών στους δημόσιους.
Λόγω μειωμένων τζίρων/κλεισιμάτων δεν έχουν τα ασφαλιστικά ταμεία ούτε το 30% των εισφορων.
Έτσι δεν μπορούν παρά να δίνουν το 30% των συντάξεων στους παππούδες/γονείς μας και ΔΕΝ ΘΑ υπάρχουν στο μέλλον χρήματα για μας όταν θα έρθει η ώρα μας....

Η λίστα είναι ατελείωτη. Αλλά γλυτώσαμε 30 ευρώ.... Εγώ θα τα κάνω οικονομία από αλλού.

Εγώ στο λαστιχά που πάω και ζουν 4-5 οικογένειες Ελλήνων δεν μπορώ να το κάνω αυτό.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dim77 : 31-07-13 στις 08:55
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.