Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-03-11, 08:16
Το avatar του χρήστη LEO328
LEO328 Ο χρήστης LEO328 δεν είναι συνδεδεμένος
bmw motorsport e36 maniac
 
Εγγραφή: 14-03-2011
Μηνύματα: 2.316
LEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the rough
Ε36 ύψος πίσω μέρους

την καλημερα μου και παλι παιδια.ενα απο τα πρωτα θεματα που με απασχολει ειναι το οτι το πισω μερος του αμαξιου μου (ε36 σενταν 328 97') καθεται πιο κατω απο οτι μπροστα.τωρα που εχω βαλει 18' ζαντες με 225/40/18 λαστιχα φαινεται πιο εντονα απο οτι με τα 16αρια που ειχα πιο παλια.απο οτι εχω δει και σε φωτο τα περισοτερα ε36 ετσι ειναι και μου ειπαν στο συνεργειο οτι ετσι καθονται τα ε36 και οτι ειναι γενικο προβλημα των bmw.μπορει καποιος να βοηθησει πως λυνεται το προβλημα?απλα να σηκωθει το αμαξι λιγο πισω να φαινεται πιο ωραιο δηλαδη.ευχαριστω προκαταβολικα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-03-11, 09:47
Το avatar του χρήστη ziaba
ziaba Ο χρήστης ziaba δεν είναι συνδεδεμένος
ɹƃ˙ʇɹodsɹoʇoɯ-ʍɯq˙ʍʍʍ
 
Εγγραφή: 27-04-2010
Μηνύματα: 1.348
ziaba will become famous soon enoughziaba will become famous soon enough
δεν είναι πρόβλημα έτσι το κάνανε για να είναι λιγότερο υπέρστροφικο μπορείς να το ψηλόσείς τοποθετοντας τα κατάλληλα ελατήρια
__________________
B M W - M o t o r s p o r t . g r

__________________

عشق دریفت
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-03-11, 09:55
Το avatar του χρήστη Driftakos
Driftakos Ο χρήστης Driftakos δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 22-01-2009
Μηνύματα: 1.233
Driftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of light
μηπως ακούς τπτ περίεργους θορύβους στο πίσω μέρος του αυτοκινήτου?τπτ τριγμούς? σαν να κοπανάνε μέταλλα μεταξύ τους? ειδικά οταν πατάς απότομα γκάζι?

αν οχι, απλά ψάξου με ελατήρια. και αν έχεις όρεξη για κάτι πιο ρυθμίσιμο, ψάξου σε coilover. για οικονομική λύση (επικίνδυνα οικονομική όμως) raceland, αλλιώς πας σε άλλες λύσεις όπως d2 κτλπ....
__________________
ο Γιατρός μπορεί να θάψει τα λάθη του, ενώ ο αρχιτέκτονας το πολύ πολύ να σου προτείνει να φυτέψεις ένα αναρριχητικό φυτό...

avatar: special thnx to E36rules [driftson]
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-03-11, 10:28
Το avatar του χρήστη parouskas
parouskas Ο χρήστης parouskas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-01-2009
Μηνύματα: 276
parouskas is an unknown quantity at this point
απλο ειναι!ελατηρια και εισαι κομπλε!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-03-11, 10:32
Το avatar του χρήστη LEO328
LEO328 Ο χρήστης LEO328 δεν είναι συνδεδεμένος
bmw motorsport e36 maniac
 
Εγγραφή: 14-03-2011
Μηνύματα: 2.316
LEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the rough
παιδια φωτιστε με περισσοτερο οποιος εχει την καλοσυνη.
το αμαξι φοραει ελατηρια eibach και κλασικα αμορτισερ bilstein κιτρινα sport με χοντρες μπουκαλες πισω και μου βαλανε επισης στο συνεργειο και bumper stop και συνεμποκ απο μ3.αφου πρωτα διπλωσαν τα φρυδια απο μεσα.ολα αυτα εγιναν γιατι ο λαστιχας (ο θεος να τον κανει) δεν μπορουσε να βρει ακρη και σε στροφες με λιγα χλμ εβρισκαν οι ροδες στιγμιαια λιγο στους θολους.τελος παντων αφου λυθηκαν ολα στο συνεργειο με τα πολλα και μου εσπασε τα @@@ το αμαξι τα εσκασα και ηρεμησα.τωρα ουτε θορυβους ακουω και μπορω να πω οτι εχει ικανοποιητικους κραδασμους για 18αρες.(εχω μπει σε αλλα με 16αρες και κοπανανε σαν ψυγεια). π.χ. του ξαδερφου μου το ε46(αμα δεν σιγονταρεις το σπιτι σου θα πεσει να σε πλακωσει χα χα χα χα!)παιδια τι τιμες παιζουν για να αλλαξω μονο ελατηρια?θα πρεπει να αλλαξω τετραδα η μονο 2 πισω?θα εχει διαφορα στην συμπεριφορα αμα σηκωθει και αλλο πισω το αμαξι η οχι?ειπαμε τωρα ξεκιναω και μαθαινω.ουδεις γενηθηκε μαθημενος!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-03-11, 11:04
Το avatar του χρήστη Herth
Herth Ο χρήστης Herth δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-08-2009
Μηνύματα: 107
Herth will become famous soon enoughHerth will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driftakos Εμφάνιση μηνυμάτων
μηπως ακούς τπτ περίεργους θορύβους στο πίσω μέρος του αυτοκινήτου?τπτ τριγμούς? σαν να κοπανάνε μέταλλα μεταξύ τους? ειδικά οταν πατάς απότομα γκάζι?
Για να μην ανοίγω νέο thread, διαφώτισε με σε παρακαλώ driftako, τι συμβαίνει σε περίπτωση
που ακούμε τέτοιους τριγμούς? :s
Σαν να έχω ένα παρόμοιο πρόβλημα τον τελευταίο καιρό

Edit: Αμορτισέρ θέλω σίγουρα ούτως ή άλλως, αλλά δεν νομίζω πως ο θόρυβος αυτός ακούγεται από αυτά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Herth : 15-03-11 στις 11:12
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-03-11, 11:29
Το avatar του χρήστη Driftakos
Driftakos Ο χρήστης Driftakos δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 22-01-2009
Μηνύματα: 1.233
Driftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of light
Αν ακούς τπτ τέτοιους θορύβους, πέρα από την μετάδοση που μπορεί να είναι (διαφορικό, και σύνδεσμος κεντρικού άξονα) υπάρχει πιθανότητα να έχουν πρόβλημα στην βάση της πίσω γέφυρας. Η πίσω γέφυρα στηρίζετε (μέσω σινεμπλοκ) σε 4 σημεία με το σασί του αυτοκινήτου. Υπάρχει η πιθανότητα να εχουν πρόβλημα τα ίδια τα σινεμπλοκ.
αλλά, υπάρχει πιθανότητα να την έχει ακούσει το σασί σε αυτά τα σημεία, και είναι ένα ψιλοκλασσικό πρόβλημα στα 36άρια. πας σε ένα καλό μηχανικό ή φαναρά να δεις τι παίζει σε αυτά τα σημεία. και υπάρχουν ενισχύσεις πίσω γέφυρας για την ///Μ (δεν ξερω αν είναι αυτή η επίσημη ορολογία, αλλά αν κάποιος έχει ασχοληθεί με 36άρια τις ξέρει) οι οποίες μπαίνουν και στις απλές εκδόσεις και λύνουν αυτό το πρόβλημα. απλά για να μπουν πρέπει να κατέβει η γέφυρα, να μπουν οι ενισχύσεις και να ξαναβάλεις την γέφυρα.
Αν το πρόβλημα υπάρχει καιρό, υπάρχει η πιθανότητα να έχουν σπάσει οι στηρίξεις της γέφυρας και όντως πίσω να είναι πιο χαμηλό απ ότι θα έπρεπε....

όσο για τον φίλο, ας ρίξει ένα βλέφαρο σε αυτό το θέμα. αλλά θέλει πολύ ψάξιμο μέσα στις διάφορες σελίδες του για το πόσο είναι το σωστό χαμήλωμα
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...%EC%E1&page=18

όπως πχ, αυτό το ποστ που είναι από το θέμα που σου έδωσα
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...5&postcount=43
__________________
ο Γιατρός μπορεί να θάψει τα λάθη του, ενώ ο αρχιτέκτονας το πολύ πολύ να σου προτείνει να φυτέψεις ένα αναρριχητικό φυτό...

avatar: special thnx to E36rules [driftson]
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-03-11, 11:42
Το avatar του χρήστη gregE36
gregE36 Ο χρήστης gregE36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-11-2008
Μηνύματα: 1.072
gregE36 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LEO328 Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια φωτιστε με περισσοτερο οποιος εχει την καλοσυνη.
το αμαξι φοραει ελατηρια eibach και κλασικα αμορτισερ bilstein κιτρινα sport με χοντρες μπουκαλες πισω και μου βαλανε επισης στο συνεργειο και bumper stop και συνεμποκ απο μ3.αφου πρωτα διπλωσαν τα φρυδια απο μεσα.ολα αυτα εγιναν γιατι ο λαστιχας (ο θεος να τον κανει) δεν μπορουσε να βρει ακρη και σε στροφες με λιγα χλμ εβρισκαν οι ροδες στιγμιαια λιγο στους θολους.τελος παντων αφου λυθηκαν ολα στο συνεργειο με τα πολλα και μου εσπασε τα @@@ το αμαξι τα εσκασα και ηρεμησα.τωρα ουτε θορυβους ακουω και μπορω να πω οτι εχει ικανοποιητικους κραδασμους για 18αρες.(εχω μπει σε αλλα με 16αρες και κοπανανε σαν ψυγεια). π.χ. του ξαδερφου μου το ε46(αμα δεν σιγονταρεις το σπιτι σου θα πεσει να σε πλακωσει χα χα χα χα!)παιδια τι τιμες παιζουν για να αλλαξω μονο ελατηρια?θα πρεπει να αλλαξω τετραδα η μονο 2 πισω?θα εχει διαφορα στην συμπεριφορα αμα σηκωθει και αλλο πισω το αμαξι η οχι?ειπαμε τωρα ξεκιναω και μαθαινω.ουδεις γενηθηκε μαθημενος!
bilstein χοντρομπουκαλα δεν χρειαζονται bumpstop ....μαλον μπροστα βρισκει στα bumpstop και τερματιζει εκει και δεν το αφηνει να κατσει πιο χαμηλα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gregE36 : 15-03-11 στις 11:55
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-03-11, 12:04
Το avatar του χρήστη LEO328
LEO328 Ο χρήστης LEO328 δεν είναι συνδεδεμένος
bmw motorsport e36 maniac
 
Εγγραφή: 14-03-2011
Μηνύματα: 2.316
LEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the rough
αδερφε grege36 οτι εκαναν τα παιδια στο συνεργειο ειπα.μπορει και να μην χρειαζονται οντως.εσυ κατι θα ξερεις παραπανω απο εμενα που ειμαι νεος στο αθλημα.εχε υποψη σου ομως (δεν ξερω αμα παιζει ρολο-το ειχα πει στο συνεργειο πριν μου το φταιξουν)οτι με τις 18' σερνω και τρειλερ 300 κιλα αδειο καποιες φορες.(λογω μεταφορων απο το κτημα της μανας μου που ειναι επαρχια).για φαντασου το και γεματο φορτιο!!!(κανα τονο περιπου)την εχω κανει την μπεμπα χασκι.εχεις δει drift με τρειλερ μαζι?χαχαχαχα!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-03-11, 12:11
Το avatar του χρήστη gregE36
gregE36 Ο χρήστης gregE36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-11-2008
Μηνύματα: 1.072
gregE36 is on a distinguished road
κοιτα τα χοντρομπουκαλα εχουν μεσα τους bumpstop δεν χρειαζονται εξτρα .αυτο που σου λεω ειναι μηπως τα εξτρα που σου βαλαν σου κραταν την μουρη πανω
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.