Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-04-11, 09:33
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
Exclamation Ε46 318 Φρένα...

επειδή μου αρέσει α λειτουργούν όλα άψογα στο αυτοκίνητο και να μην έχω την πραγματική αμφιβολία για οτιδήποτε ,έχω σκοπό να αλλάξω τα φρένα μου σε λίγο καιρό.παρόλα που έχουν αρκετό "ψωμί" ακόμη.. θα αλλαχτούν τα τακάκια σε όλους τους τροχούς αλλα και οι εμπρός δίσκοι. Οι δίσκοι που θα τοποθετηθούν θα είναι οι μαμά.
ερωτήσεις...
1. στου αδερφού μου το 46άρι τα φρένα του είμαι πιό μαλακά στο φρενάρισμα. και πιάνουν καλύτερα με πολύ λιγότερο πάτημα , όταν κινείσαι με λίγα χιλιόμετρα. Γιατί συμβαίνει αυτό?όταν αλλάξω τα φρένα μου θα είναι το ίδιο και στο δικό μου αμάξι?

2. οι πίσω έχουν και αυτοί λίγο δόντι. πρέπει να αλλαχτούν και αυτοί?

3.τακάκια να βάλω ferodo?

4.νομίζω οτι αριστερά φρενάρει πίο δυνατά..τί παίζει? υπάρχει κατανεμητής ; Ή απλά φαγώθηκαν περισσότερο τα δεξιά τακάκια απο τα φρεναρίσματα?
όταν τα αλλάξω θα πρέπει να πάω σε φρενά για μέτρηση φρένων? και τυχόν ρύθμηση του κατανεμητή (άν υπάρχει);

Ευχαριστώ εκ των προτέρων....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-04-11, 09:38
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Βελτιωνεται πολυ η κατασταση με σωληνακια αεροπορικου τυπου και λιγο καλυτερο υγρο..
Εχεις καιρο να αλλαξεις υγρα φρενων?
Εγω λεω να τα αφησεις ακομη αφου εχουν "ψωμι".. και να τ'αλλαξεις οταν θα χρειαζονται αλλαγη..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-04-11, 10:19
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zaharias Εμφάνιση μηνυμάτων
Βελτιωνεται πολυ η κατασταση με σωληνακια αεροπορικου τυπου και λιγο καλυτερο υγρο..
Εχεις καιρο να αλλαξεις υγρα φρενων?
Εγω λεω να τα αφησεις ακομη αφου εχουν "ψωμι".. και να τ'αλλαξεις οταν θα χρειαζονται αλλαγη..
ωραία.... απο σωληνάκια και υγρό έχεις κάτι να προτείνεις ? υγρά δέν έχω αλλάξει εγώ ποτέ. άν τα έχει αλλάξει ο προηγούμενος δέν ξέρω, ούτε και έχω κοιτάξει ποτέ....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-04-11, 10:45
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Καθε 2 χρονια θελουν αντικατασταση Θανο τα υγρα.. Θα σε μαλωσω..
Θα βρω το θρεντ και θα σου το ποσταρω..
Σωληνακια εγω φοραω goodridge και υγρα ΑΤΕ super blue dot 4 νομιζω..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-04-11, 11:17
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zaharias Εμφάνιση μηνυμάτων
Καθε 2 χρονια θελουν αντικατασταση Θανο τα υγρα.. Θα σε μαλωσω..
Θα βρω το θρεντ και θα σου το ποσταρω..
Σωληνακια εγω φοραω goodridge και υγρα ΑΤΕ super blue dot 4 νομιζω..
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...A%E9%E1&page=7
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-04-11, 15:37
takis1983 Ο χρήστης takis1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-01-2010
Μηνύματα: 228
takis1983 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ThaNOS E46coupe Εμφάνιση μηνυμάτων
ωραία.... απο σωληνάκια και υγρό έχεις κάτι να προτείνεις ? υγρά δέν έχω αλλάξει εγώ ποτέ. άν τα έχει αλλάξει ο προηγούμενος δέν ξέρω, ούτε και έχω κοιτάξει ποτέ....
dot 4 ειναι η καλυτερη λυση, δηλαδη αυτο που προτηνει ο κατασκευαστης! υπαρχουν βεβαια κ τα dot 5.1 αλλα νομιζω οτι θα ειναι υπερβολη αφου ξερω οτι εισαι νορμαλ με τα φρεναρισματα σου! κ σιγουρα να ειναι γνωστης μαρκας, motul κτλ.. περιπου 1 λιτρο θα χρειαστεις!
οσο για την αλλαγη ειναι παιχνιδακι αρκει να εχεις αλλο 1 ατομο μαζι σου! εγω τα αλλαξα τον προηγουμενο μηνα!
__________________
σαν πας στη καλαμάτα και ΄ρθεις με το καλό, φέρε ενα κατσαβίδι μαζί κι ενα φακό !
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-04-11, 15:47
takis1983 Ο χρήστης takis1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-01-2010
Μηνύματα: 228
takis1983 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ThaNOS E46coupe Εμφάνιση μηνυμάτων
επειδή μου αρέσει α λειτουργούν όλα άψογα στο αυτοκίνητο και να μην έχω την πραγματική αμφιβολία για οτιδήποτε ,έχω σκοπό να αλλάξω τα φρένα μου σε λίγο καιρό.παρόλα που έχουν αρκετό "ψωμί" ακόμη.. θα αλλαχτούν τα τακάκια σε όλους τους τροχούς αλλα και οι εμπρός δίσκοι. Οι δίσκοι που θα τοποθετηθούν θα είναι οι μαμά.
ερωτήσεις...
1. στου αδερφού μου το 46άρι τα φρένα του είμαι πιό μαλακά στο φρενάρισμα. και πιάνουν καλύτερα με πολύ λιγότερο πάτημα , όταν κινείσαι με λίγα χιλιόμετρα. Γιατί συμβαίνει αυτό?όταν αλλάξω τα φρένα μου θα είναι το ίδιο και στο δικό μου αμάξι?

2. οι πίσω έχουν και αυτοί λίγο δόντι. πρέπει να αλλαχτούν και αυτοί?

3.τακάκια να βάλω ferodo?

4.νομίζω οτι αριστερά φρενάρει πίο δυνατά..τί παίζει? υπάρχει κατανεμητής ; Ή απλά φαγώθηκαν περισσότερο τα δεξιά τακάκια απο τα φρεναρίσματα?
όταν τα αλλάξω θα πρέπει να πάω σε φρενά για μέτρηση φρένων? και τυχόν ρύθμηση του κατανεμητή (άν υπάρχει);

Ευχαριστώ εκ των προτέρων....
1) συνηθως το μαλακο τακακι ειναι υπευθηνο για αυτη τη διαφορα αλλα φθειρεται κ πιο γρηγορα! κοιτα τι τακακια φοραει ο αδερφος σου αλλα κ την κατασταση των δισκων του..
2) το λιγο ειναι σχετικο.. αν οντως ειναι λιγο δεν υπαρχει λογος αλλαγης!
4) σιγουρα θα πρεπει να μετρηθουν τα φρενα σου σε φρενομετρο κ μετα να βγουν μερικα συμπερασματα οπως, μηπως εχουν φαγωθει τα αριστερα λαστιχα? μηπως εχει στραβωσει καμια αριστερη δισκοπλακα,λεμε τωρα! μηπως εχει φαγωθει τα τακακια μονοπαντα? μηπως εχει μισοκολησει καμια αριστερη δαγκανα? κτλ! αν παντως ειναι θεμα του συστηματος abs κτλ που δεν νομιζω με τιποτα,χεστα!
__________________
σαν πας στη καλαμάτα και ΄ρθεις με το καλό, φέρε ενα κατσαβίδι μαζί κι ενα φακό !
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-04-11, 22:41
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zaharias Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστώ Ζάχο!!!!!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
1) συνηθως το μαλακο τακακι ειναι υπευθηνο για αυτη τη διαφορα αλλα φθειρεται κ πιο γρηγορα! κοιτα τι τακακια φοραει ο αδερφος σου αλλα κ την κατασταση των δισκων του..
2) το λιγο ειναι σχετικο.. αν οντως ειναι λιγο δεν υπαρχει λογος αλλαγης!
4) σιγουρα θα πρεπει να μετρηθουν τα φρενα σου σε φρενομετρο κ μετα να βγουν μερικα συμπερασματα οπως, μηπως εχουν φαγωθει τα αριστερα λαστιχα? μηπως εχει στραβωσει καμια αριστερη δισκοπλακα,λεμε τωρα! μηπως εχει φαγωθει τα τακακια μονοπαντα? μηπως εχει μισοκολησει καμια αριστερη δαγκανα? κτλ! αν παντως ειναι θεμα του συστηματος abs κτλ που δεν νομιζω με τιποτα,χεστα!
Μια μέρα θα στα δείξω και απο κοντά Τάκο, και θα μου πείς και εσύ τη γνώμη σου...
Η κατάσταση των δίσκων του είναι σε πολύ καλή κατάσταση φίλε...
άν έχει "κολλήσει" η μπροστινή δαγκάνα , τί κάνουμε? πάστα χαλκού?

Τα λάστιχα είναι σχεδόν καινούρια φίλε...κοίταξα το χαρτί του κτέο και λέει οτι υπάρχει

Διαφορά στο φρενάρισμα 12% παραπάνω στον αριστερό τροχό.... είναι τόσο κακό?

Κατανεμητής φρένων υπάρχει στο αυτοκίνητο?

ευχαριστώ παιδιά!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-04-11, 22:52
SerafeimS3 Ο χρήστης SerafeimS3 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 20-04-2011
Μηνύματα: 127
SerafeimS3 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ThaNOS E46coupe Εμφάνιση μηνυμάτων
1. στου αδερφού μου το 46άρι τα φρένα του είμαι πιό μαλακά στο φρενάρισμα. και πιάνουν καλύτερα με πολύ λιγότερο πάτημα , όταν κινείσαι με λίγα χιλιόμετρα. Γιατί συμβαίνει αυτό?όταν αλλάξω τα φρένα μου θα είναι το ίδιο και στο δικό μου αμάξι?

2. οι πίσω έχουν και αυτοί λίγο δόντι. πρέπει να αλλαχτούν και αυτοί?

3.τακάκια να βάλω ferodo?

4.νομίζω οτι αριστερά φρενάρει πίο δυνατά..τί παίζει? υπάρχει κατανεμητής ; Ή απλά φαγώθηκαν περισσότερο τα δεξιά τακάκια απο τα φρεναρίσματα?
όταν τα αλλάξω θα πρέπει να πάω σε φρενά για μέτρηση φρένων? και τυχόν ρύθμηση του κατανεμητή (άν υπάρχει);

Ευχαριστώ εκ των προτέρων....
1) Σε περίπτωση αλλαγής φρένων κατά την γνώμη μου προσθέτεις σωληνάκια υψηλής σε συνδυασμό ferodo τακάκι τα μαλακά όχι τα σκληρά λόγω ότι μπορεί να σταβώσεις δισκόπλακα
2) εάν έχεις χρόνο καλό είναι να πας να τα φας λίγο 1 χιλιοστό και γίνονται καινούρια (το ίδιο ισχύει και για τα μπροστινά φρένα σε περίπτωση κόστους)
3)όπως προανέφερα για μένα ferodo από τις καλύτερες λύσεις
4) τσέκαρε τα φρένα σου εάν έχουν τοποθετηθεί σωστά ή έχεις πάθει καμια ζημιά είναι περίεργο που τρώγονται πιο πολύ από τη μια μεριά..
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-04-11, 23:04
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
Red face

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SerafeimS3 Εμφάνιση μηνυμάτων
1) Σε περίπτωση αλλαγής φρένων κατά την γνώμη μου προσθέτεις σωληνάκια υψηλής σε συνδυασμό ferodo τακάκι τα μαλακά όχι τα σκληρά λόγω ότι μπορεί να σταβώσεις δισκόπλακα
2) εάν έχεις χρόνο καλό είναι να πας να τα φας λίγο 1 χιλιοστό και γίνονται καινούρια (το ίδιο ισχύει και για τα μπροστινά φρένα σε περίπτωση κόστους)
3)όπως προανέφερα για μένα ferodo από τις καλύτερες λύσεις
4) τσέκαρε τα φρένα σου εάν έχουν τοποθετηθεί σωστά ή έχεις πάθει καμια ζημιά είναι περίεργο που τρώγονται πιο πολύ από τη μια μεριά..
Σεραφείμ θα γίνουν τα σωληνάκια υψιλής...
2. τα μπροστινά σίγουρα θα τα αλλάξω μιάς και έχω βρεί oem με 80 ευρώ.
3.τελικά ferrodo θα μπούν...
4.δέν ξέρω άν τρώει τα τακάκια μονόπαντα. απλά φρενάρει πιό πολύ ο εμπρός αριστερός τροχός...το καταλαβαίνω λόγο πρίν πιάσει το abs....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.