Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #351  
Παλιά 22-05-16, 17:06
gogos523 Ο χρήστης gogos523 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 28-11-2011
Μηνύματα: 85
gogos523 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καδενα που δινει κινηση απ τον στροφαλο στους εκκεντροφορους. Ειχαν θεματακια και αρκετοι Ν45 σε 3αρες και ασσους. Εχανε τον χρονισμο και καρφωνε βαλβιδες. Καταστροφικη βλαβη. Ειχε βγαλει ανακληση η bmw κι αλλαζε τεντωτηρες καδενας και δεν υπηρχε θεμα μετα. Ομοια προβληματα εχουν και πολλα αμαξια του VAG με καδενες να πηδανε δοντια και να κανουν τα μοτερ...φραπεδιερες!

Παντως Μαριε, συνηθως το συνολο των συστηματων καυσιμου στα bmw, ειναι κατασκευης Bosch, βενζινης και πετρελαιου. Και η Bosch εχει ριξει την ποιοτητα της παρα πολυ σε σχεση με περασμενες δεκαετιες. Διαπιστωμενο οχι μονο για αυτοκινητα, αλλα και σε μηχανηματα εργων, σκαφη, γεννητριες, βαρια μηχανηματα κλπ. Μην σου τυχει δηλαδη η περιπτωση γιατι μονο φτηνα που δεν ειναι τετοια εξαρτηματα! Ευχομαι απροβληματιστο να ναι πλεον!

Ωραια μοτερ παντως ρε παιδια αυτα τα ντηζελ σας, μπραβο, να στε καλα να τα χαιρεστε κι αυτα οσο γινεται απροβληματιστα.
Ακριβώς καδενα. Όλη μέρα αν μιλάς γερμανικά ξεχνάς τα ελληνικά ορισμένες φορές.
Πάντως το ντιζελ για μένα και για τον πατέρα μου ήταν μονόδρομος.
(530D σε 3 χρόνια 92.000 χλμ και το 118d σε 2μισή χρόνια 57.000 χλμ)
Απάντηση με παράθεση
  #352  
Παλιά 23-05-16, 12:18
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gogos523 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακριβώς καδενα. Όλη μέρα αν μιλάς γερμανικά ξεχνάς τα ελληνικά ορισμένες φορές.
Πάντως το ντιζελ για μένα και για τον πατέρα μου ήταν μονόδρομος.
(530D σε 3 χρόνια 92.000 χλμ και το 118d σε 2μισή χρόνια 57.000 χλμ)
Ετσι ακριβως. Κι εγω που ειχα μεινει μονο 2μιση χρονια, σε καποια φαση, ειδικα στη δουλεια μου ερχονταν στο μυαλο ορολογιες πρωτα στα Γερμανικα και επειτα σε Ελληνικα ή Αγγλικα. Μπορουσα να συννενοηθω με τους Γερμανους και μπερδευομασταν οι Ελληνες μεταξυ μας, αστα, για πολυ γελιο!

Οσο για τα ντηζελ ειναι χρονια καημος και ποθος. Τοτε που μπορουσα να παρω απο εκει, δεν επιτρεποταν στην Αθηνα και δεν θα μπορουσα να το εκτελωνισω, συν οτι η σειρα 1 που γουσταρα τοτε, εβγαινε μονο σε 2λιτρο πετρελαιο και το μπατζετ ξεφευγε. Ισως καποια στιγμη, σε καποια αλλη ζωη!
Να στε καλα να τα χαιρεστε. Πολυ ωραια και 'ολοκληρωμενα' αυτοκινητα!
Απάντηση με παράθεση
  #353  
Παλιά 14-07-16, 21:51
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Καλησπέρα,

νέο project "μπούκα εξάτμισης" τελείωσε σήμερα, αύριο μένει το de-badging και τέλος.. ...







......
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
  #354  
Παλιά 14-07-16, 21:51
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
......





__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
  #355  
Παλιά 15-07-16, 01:36
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
Ωραίες η μπούκες, σχετικά με την αφαίρεση σημάτων θα βάλεις κάτι άλλο στην θέση τους;
είναι αμφιλεγόμενο επιχείρημα, και θέλει προσοχή!
Μία γνώμη στα γρήγορα είναι να τα βάψεις με κανένα plasti dip ώστε να τα επαναφέρεις όποτε θέλεις χωρίς ζημιά και χωρίς να φαίνεται οτι κάτι λύπη απο εκεί.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MZ3 : 15-07-16 στις 01:41
Απάντηση με παράθεση
  #356  
Παλιά 07-09-16, 18:02
Το avatar του χρήστη phantnick
phantnick Ο χρήστης phantnick δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 13-07-2009
Μηνύματα: 18
phantnick is on a distinguished road
Καλησπέρα, θα ήθελα μια βοήθεια αν μπορείτε.
Μετά απο 183000 χλμ δυστυχώς μου έσπασε η καδένα χρονισμού.
Στην BMW της περιοχής μου (Χαλκίδα) μου ζητήσανε μια περιουσία για να το
φτιάξουν. (1000 + εργασία).
Επειδή είμαι άσχετος με τα αυτοκίνητα, αν το πάω σε άλλο μάστορα εμπιστοσύνης έξω
υπάρχει περίπτωση να έχω μετά πρόβλημα με τα ηλεκτρονικά του αυτοκινήτου (εγκεφάλους κ.λ.π). ;

Ευχαριστώ εκ των προταίρων.
Απάντηση με παράθεση
  #357  
Παλιά 07-09-16, 18:25
Το avatar του χρήστη stef
stef Ο χρήστης stef δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Μηνύματα: 3.953
stef is just really nicestef is just really nicestef is just really nicestef is just really nice
Ρίξε μια ματιά σε εξειδικευμένα συνεργεία (όχι εξουσιοδοτημένα) του νομού Αττικής.
Σίγουρα θα δεις διαφορές στην τιμή και με καλύτερη ποιότητα υπηρεσιών
__________________
BMW-SHEER DRIVING PLEASURE

Καλοκαιρινές διακοπές για πάααντα...!
Απάντηση με παράθεση
  #358  
Παλιά 08-09-16, 01:35
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
Κρίμα. Κλασικό θέμα με αυτά. Πάντως ο θόρυβος κάπως σε ειδοποιουσε. Ψάξου και εκτός όπως είπε ο φίλος παραπάνω αρκεί να σου γεμίζει το μάτι. Ακόμα καλύτερα εξειδικευμενο.
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
  #359  
Παλιά 08-09-16, 10:07
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MZ3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραίες η μπούκες, σχετικά με την αφαίρεση σημάτων θα βάλεις κάτι άλλο στην θέση τους;
είναι αμφιλεγόμενο επιχείρημα, και θέλει προσοχή!
Μία γνώμη στα γρήγορα είναι να τα βάψεις με κανένα plasti dip ώστε να τα επαναφέρεις όποτε θέλεις χωρίς ζημιά και χωρίς να φαίνεται οτι κάτι λύπη απο εκεί.
Όχι, δεν έχω σκοπό να βάλω άλλα.....τα έχω κρατήσει όμως για παν ενδεχόμενο...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από phantnick Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα, θα ήθελα μια βοήθεια αν μπορείτε.
Μετά απο 183000 χλμ δυστυχώς μου έσπασε η καδένα χρονισμού.
Στην BMW της περιοχής μου (Χαλκίδα) μου ζητήσανε μια περιουσία για να το
φτιάξουν. (1000 + εργασία).
Επειδή είμαι άσχετος με τα αυτοκίνητα, αν το πάω σε άλλο μάστορα εμπιστοσύνης έξω
υπάρχει περίπτωση να έχω μετά πρόβλημα με τα ηλεκτρονικά του αυτοκινήτου (εγκεφάλους κ.λ.π). ;

Ευχαριστώ εκ των προταίρων.
Καταρχήν περαστικά σου και με το καλό να το φτιάξεις......ποιο μοντέλο έχεις ακριβώς?

Να υποθέσω ότι δεν το πήγες πέρσι για τον έλεγχο και την αλλαγή καδένας+τεντωτήρα όταν έβγαλε την ανακοίνωση η BMW ε? Θόρυβο παράξενο δεν έκανα το μοτέρ πριν σπάσει, για καιρό? Τι ζημιά έκανε ακριβώς?

Τέλος πάντων, εάν έχεις κάποιο καλό εξουσιοδοτημένο με μεγάλη εμπειρία στα BMW, πάνε εκεί, ειδάλλως, η αντιπροσωπεία είναι μονόδρομος.....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LefterisK Εμφάνιση μηνυμάτων
Κρίμα. Κλασικό θέμα με αυτά. Πάντως ο θόρυβος κάπως σε ειδοποιουσε. Ψάξου και εκτός όπως είπε ο φίλος παραπάνω αρκεί να σου γεμίζει το μάτι. Ακόμα καλύτερα εξειδικευμενο.
Σίγουρα θα έκανε θόρυβο Λευτέρη....
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
  #360  
Παλιά 08-09-16, 18:46
Το avatar του χρήστη phantnick
phantnick Ο χρήστης phantnick δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 13-07-2009
Μηνύματα: 18
phantnick is on a distinguished road
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Μοντέλο 320d 177 ps.

Όντως έκανε ένα ελαφρύ μεταλλικό θόρυβο αλλά πίστευα ότι αν ήταν κάτι σοβαρό θα μου έβγαζε προειδοποίηση (ηλεκτρονική). Πάντως το αμάξι δεν περπάτησε έτσι, Πήγα Χαλκίδα - Βενιζέλος, γύρισα, πάρκαρα και την άλλη μέρα δεν έπαιρνε μπροστά.

Πήγα το Πάσχα για service στα 180000 αλλά δεν μου είπαν τίποτα για αλλαγή σύμφωνα με οδηγία της bmw (πλήρωσα και 400). Αν έχεις κάποιο link ή άλλη σχετική πληροφορία ίσως να με βοηθήσει στη διαπραγμάτευση.

Αυτά που θυμάμαι είναι : καδένες (είπαν θα αλλάξουν 2), γλύστρες, οι βαλβίδες χτύπησαν στα πιστώνια αλλά μαλλον δεν στράβωσαν, φλάντζα και κάποιες τσιμούχες. Μου είπαν ότι θέλει και δίσκο πλατώ τώρα που το άνοιξαν και συνολικό κόστος (με εργατικά και δίσκο) 2650, χωρίς δίσκο 2150.

Απ' όσο καταλαβαίνω τα εξουσιοδοτημένα χρεώνουν standard εργατώρα και πιο ακριβά ανταλλακτικά ενώ ένας μάστορας έξω που θέλει να πάρει τη δουλειά πολύ λιγότερα.

Φαίνεται όμως ότι μου λέτε στην καλύτερη περίπτωση να πάω σε εξειδικευμένο και όχι σε απλό μάστορα.

Ευχαριστώ και πάλι.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.