Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 06-11-13, 21:49
bimmerm Ο χρήστης bimmerm δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2011
Μηνύματα: 347
bimmerm will become famous soon enough
συνηθως ομως αυτα το δειχνουν με το ρελαντι,ενω εσυ δεν εχεις προβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 06-11-13, 23:00
Το avatar του χρήστη BMW S1
BMW S1 Ο χρήστης BMW S1 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-10-2008
Μηνύματα: 270
BMW S1 is on a distinguished road
Συμβουλή που μου είχε δώσει φίλος μηχανικός.
Αφού ζεστάνεις καλά το όχημα σου , σταμάτα , βάλε 1 , πατημένος ο συμπλέκτης και πάτα τέρμα το γκάζι μεχρι τους κόφτες , άσε το γκάζι , επανέλαβε άλλες 2-3 φόρες και ότι είναι θα το καθαρίσει. εμένα τις προάλλες έβαλα μπροστά και ξεκίνησε το τρέμουλο στο ρελαντί. έσβησα αμέσως, πριν προλάβει να διαγνωση σφάλμα και το εμφανίσει.
- έβαλα 1η ,
- πατημένος ο συμπλέκτης ,
- τέρμα γκάζι μέχρι τον κόφτη ,
και ολα οκ!!! Αυτό γίνεται λόγο κακής καύσης της βενζίνης . εγώ έτσι έχω σωθεί.
(πολλαπλασιαστη θα θες, έτσι θα σου πούν....)
__________________
Aυτό που κάνει έναν απλό αθλητή πρωταθλητή ειναι ο εξοπλισμός...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BMW S1 : 06-11-13 στις 23:03
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 06-11-13, 23:41
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Θα περιμενω αν ειναι να καψω ολο το ρεζερβουαρ και να ξαναβαλω καλη βενζινη γιατι σημερα ειχα λιγο κατω απ τη μεση και συμπληρωσα με καλη βενζινη να δουμε τι θα γινει. Ελπιζω να φυγει και πιο πριν. Αυτο που λες με το ρελαντι το ιδιο ειναι να γινει και εν κινησει και με 'φορτιο' αν ειναι δυνατο, πχ με κλιμα να δουλευει και σε μια μεγαλη ανηφορικη ευθεια γεμισμα ολες οι ταχυτητες.

Πολλαπλασιαστες δε λενε για το δικο μου, ειναι προ φ/λ και δεν ειχε ποτε θεμα με αυτους, ειχε με ολα τα αλλα! Γι αυτο το σφαλμα μου λενε συνηθως αισθητηρα λ ή/και καταλυτη.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 07-11-13, 00:07
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough



απο το 6.45 και μετα δες το και κανε τον σταυρο σου να εχει κανενας μαστορας η καποια αντιπροσοποια αυτο το μαραφετη που τα καθαριζει ολα μεσα στον κηνητηρα

εχει και πηστηρια τα καυσαερια της εξατμησης
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 07-11-13, 10:33
Το avatar του χρήστη BMW S1
BMW S1 Ο χρήστης BMW S1 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-10-2008
Μηνύματα: 270
BMW S1 is on a distinguished road
καλημέρα. καλα , και το δικο μου προ φ. ειναι... αυτο θα σου πουν!!!
__________________
Aυτό που κάνει έναν απλό αθλητή πρωταθλητή ειναι ο εξοπλισμός...
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 12-11-13, 23:35
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Μετα απο λιγα χλμ με την καλη βενζινη εφυγε σημερα απο μονη της η ενδειξη, οπως και να χει πηγα συνεργειο εγινε διαγνωση και τι ειχες Γιαννη, αυτος ειμαι εγω! τι ειχα παντα...Λες και ηξερα τι θα δειξει το διαγνωστικο, σφαλμα καταγεγραμμενο 2 φορες μαλιστα για καταλυτη, γηρανση καταλυτη, πτωση αποδοσης του, καπως ετσι.

Επισης...Ενα φαντασμα απ τα παλια που μαλλον δεν εφυγε ποτε απλα δεν εχει ενοχλησει απο καποια στιγμη και μετα.
Σφαλμα MAF Sensor καταγεγραμμενο καμμια 150αρια φορες...Επισης εχουμε δει κι αυτο το εργο οταν κατα καιρους ρεταρε, δε κραταγε ρελαντι κι αναβαν διαφορα λαμπακια κι ενδειξεις, μεταξυ αλλων και τσεκ εντζιν...
Γι αυτο εχει αλλαχτει ο ιδιος ο αισθητηρας 2-3 φορες, εγκεφαλος (κακώς, αλλα που να ξερα κι εγω..) και τελος καλωδιωση μοτερ, που απο εκει και μετα σταματησαν τα προβληματα. Το σφαλμα ομως υπαρχει ακομα στον εγκεφαλο κι ας μην εχω αλλα θεματα.
Και ρωτω τωρα...Να τον ξαναλλαξω τον αισθητηρα;..Φοβαμαι παλι τζαμπα. Να κανω update εγκεφαλου αν υπαρχει καποια νεοτερη version του firmware μηπως και φυγει αυτο το ηλεκτρονικο φαντασματακι;..Και τα δυο μαζι; Να το αφησω οπως εχει και να το αγνοησω; Να το βγαλω και να το καθαρισω τον σενσορα;..Δε ξερω γι αυτο τι να πω...
Αυτο που σκεφτομαι τωρα ειναι να μην κανω απολυτως τιποτα, αρκετα σκαλισα και πολλες φορες εκανα κακο στ αμαξι και στην τσεπη και τα νευρα μου.

Τι λετε εσεις;..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giannis 116 : 12-11-13 στις 23:43
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 13-11-13, 00:58
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
δες αν εχει βγαλει κανενα update στιν version που λες και εσυ και να σβησουν τα σφαλματα

υπαρχει περίπτωση να μην ειχαν σβηστεί?

συνηθως με την αλλαγη εγγεφαλου τραβανε τα αρχεια απο τον παλιο και τα περνανε στον νεο
ειναι πιο ευκολο παρα να τα κανουν απο την αρχη

το οτι δεν ειχες ξανα προβλημα δεν ειναι τυχαίο μαλον δουλευουν ολα οκ

με τον καταλυτη ριξε κανα ξεκαπνισμα ισος βοηθηση
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 13-11-13, 13:27
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Το ξεκαπνισα καλα. Να σου πω την αληθεια δεν εχω ουτε την ορεξη, ουτε το χρονο, ουτε το χρημα να τραβιεμαι παλι σε συνεργεια. Αφου δε δημισουργει προβληματα απλα το ξεχναω. Τα σφαλματα ειχαν σβηστει κι επανεμφανιστηκαν. Στο διαγνωστικο βγαζει σε ποια ενδειξη χλμ ερχεται το μηνυμα και ποσες φορες καταγραφεται, ηταν ολα προσφατα σχετικα.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 14-11-13, 19:56
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Επανεμφανιστηκε το τσεκ εντζιν...

'Η στο ρεζερβουαρ μεσα εχω ακομα ζουμια περιεργα ή οντως καταλυτης ή/και λ ειναι για πεταμα... Εβαλα 100αρα απο αλλο βενζιναδικο τωρα, εκανα καποια χλμ, εκει το μηνυμα. Οταν βρω λιγο χρονο παλι παμε παλι για σβησιμο μετα διαγνωσης...
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 14-11-13, 22:11
bimmerm Ο χρήστης bimmerm δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2011
Μηνύματα: 347
bimmerm will become famous soon enough
gianni δεν ξερω αν βοηθαει,στο πρωην αυτοκινητο μου ειχα 200.000 χιλμ. με τον ιδιο καταλυτη αλλα τα τελευταια 60.000 μου εβγαζαν καρτα με το ζορι,στο οριο.αλλα εκεινο δεν λαμπακια να πεταει !οποτε μαλλον και πολυ σου αντεξε!περαστικα οτι και να ειναι,εισαι πλεον σπανιο ειδος!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.