Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 05-03-14, 13:27
santo Ο χρήστης santo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-09-2004
Μηνύματα: 1.691
santo has a spectacular aura aboutsanto has a spectacular aura aboutsanto has a spectacular aura about
Από ότι θυμάμαι ο Μαρακάκης κάνει revalving, δηλαδή αλλάζει την σκληρότητα/λειτουργία του αμορτισέρ με βάση το βάρος του αυτοκινήτου και χρεώνει αν θυμάμαι καλά για την εργασία/ανταλλακτικά αν του πάς 4 αμορτισέρ γύρω στα 500-700 ευρώ. Είναι όντως καλή η δουλειά/αποτέλεσμα, ακόμα καλύτερα από μαμά M-pack αλλά δεν ξέρω πόσα χιλιόμετρα αντέχουν.
__________________
Ε39 Μ5
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-03-14, 13:33
Το avatar του χρήστη georgedue
georgedue Ο χρήστης georgedue δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-07-2012
Μηνύματα: 147
georgedue is on a distinguished road
Χρειάζεσαι 4 χρησιμοποιημένα εργοστασιακά αμορτισέρ. Στην περίπτωση που δεν έχεις όπως εγώ, αγοράζεις με κόστος ελάχιστο, δεν πειράζει να είναι εντελώς κλασμένα με τα λάδια να τρέχουν απο παντού, αρκεί να είναι ίσια τα φυσίγγια. Του τα πας, τα λύνει, τους αλλάζει λάδια, τσιμούχες και όλα τα εσωτερικά του μέρη και τα "setάρει" ανάλογα με τα γούστα σου. Σαν κόστος κυμαίνεται από €400 έως €600.

Πλεονεκτήματα

1. Σαν λειτουργία όλα τα αμορτισερ του Μαρακάκη, όπως και του Χριστοδουλάκη του συνεργάτη του στην Κρήτη, δουλεύουν με μεγαλύτερες δυνάμεις σε χαμηλές και υψηλές συχνότητες, bound και rebound. Χαρακτηριστικό όλων των υλοποιήσεων τους (έχω οδηγήσει με τέτοια αμορτισέρ σε αυτοκίνητα φίλων: Ford Focus, Honda Jazz, Nissan Sunny, το δικό μου Ε36 και το προηγούμενο μου αμάξι 106 Rallye), είναι η τάση να ακολουθά ο τροχός της άσφαλτο στις ανωμαλίες (φαντάζομαι λόγω σκληρού rebound). Προφανώς και δεν ξέρω κατασκευαστικές λεπτομέρειες, δεν τις λένε άλλωστε. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα σε Ε36 πχ, ότι ακόμα και αν δεν το "κυνηγάς" για να σε ενδιαφέρουν οι αντιδράσεις του πίσω μέρους στον 1,5 τόνο αδράνειας, ΞΕΧΝΑΣ την αναπήδηση του πίσω μέρους σε ανωμαλία πάνω σε στροφή.
2. Το φτιάχνεις στα μέτρα σου
3. Αν κάτι δεν σου αρέσει στο ξανασετάρει
4. Έχουν φοβερή αντοχή στο χρόνο (σε όλα τα παραδείγματα που ανέφερα)
5. Ξαναπαίρνουν rebuild. Όταν ξαναχρειαστείς δηλαδή αλλαγή με €120 νομίζω στα φρεσκάρει και είναι σαν καινούργια.

Μειονεκτήματα

1. Θέλει πολυ κόπο να πείσεις τον κυρ-Ηλία να σε εμπιστευθεί. Να καταλάβει ότι ξέρεις τι του λες και δεν είσαι καγκουραίος που θα σου φτιάξει κάτι και μετά θα πας να σκοτωθείς. Αν το καταφέρεις θα έχεις το αμορτισέρ που ονειρευόσουνα. Αν όχι, θα σου φτιάξει ότι εκείνος θεωρεί ότι πρέπει να φοράει το αμάξι σου. Συνήθως πέφτει μέσα, αλλά ξέρω παιδί που έμεινε δυσαρεστημένος και πιο συγκεκριμένα τα έκανε υπερβολικά σκληρά.
2. Έχουν σημειωθεί (στο μπόλικο δείγμα που έχω) αστοχίες κατασκευαστικές. Προς τιμήν τους όμως και οι δύο ανέλαβαν τις ευθύνες τους (κόστος €0).
3. Δουλεύει μόνο με stock ελατήρια και αμορτισέρ. Ξεχάστε τα ελατήρια χαμηλώματος, θα σας πει να βρείτε πρώτα μαμά (τα Μ-Pack προφανώς και θεωρούνται stock). Αμίμητη ατάκα του Χριστοδουλάκη σε γνωστό:
"Καλημέρα μάστορα, θέλω να το χαμηλώσω 2-3 πόντους"
"Γιατί υψοφοβία έχεις?"



Υπάρχουν και άλλοι που κάνουν αυτή τη δουλειά, όπως ο καλύτερος όλως Κυρλαγκίτσης στην Β. Ελλάδα, αλλά εκτός του ότι είναι μακριά, είναι και πανάκριβος και ο Ραφαέλο Αμεντόλα, που έχω ακούσει ότι κάνει καλή δουλειά, αλλά δεν ξέρω με τα χέρια μου. Είναι μια επιλογή που έχει ρίσκο, έχει πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα γενικά και σίγουρα δεν θα την πρότεινα σε κάποιον που δεν έχει ανησυχίες.

Αυτά.
__________________
Good Drivers have dead flies on the side windows. (Walter Röhrl)
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 05-03-14, 13:51
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Ο Μάκης, δεν είναι πια , αλλά είναι εκεί ο αδερφός του και τα υπόλοιπα παιδιά....

Εγώ κατευθείαν στον Ηλία (Μαρακάκη) δεν πηγαίνω. Ξέρω τα παιδιά στο quick fit, με ξέρουν και αυτά...και αναλαμβάνουν αυτοί.

Ο Georgedue καλά τα λέει για τη λειτουργία των αμορτισέρ.
Παρεμπιπτόντως, το φυσίγγιο είναι το φθηνό κομμάτι. Τα υπόλοιπα μέρη που αλλάζονται, είναι ανώτερης ποιότητας (μαζί με τη ρύθμιση και το σετάρισμα δυνάμεων στο σετ των 4 για το ίδιο αυτοκίνητο) από έτοιμες λύσεις.

Και εγώ κορόιδευα αγρίως παιδιά....Μέχρι τη στιγμή που έφυγα με τα χειροποίητα....
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 05-03-14, 13:58
Το avatar του χρήστη georgedue
georgedue Ο χρήστης georgedue δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-07-2012
Μηνύματα: 147
georgedue is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ κατευθείαν στον Ηλία (Μαρακάκη) δεν πηγαίνω. Ξέρω τα παιδιά στο quick fit, με ξέρουν και αυτά...και αναλαμβάνουν αυτοί.
Είσαι τυχερός γιατί ξεπερνάς το μεγαλύτερο μειονέκτημα.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα υπόλοιπα μέρη που αλλάζονται, είναι ανώτερης ποιότητας (μαζί με τη ρύθμιση και το σετάρισμα δυνάμεων στο σετ των 4 για το ίδιο αυτοκίνητο) από έτοιμες λύσεις.
Χαρακτηριστικό είναι ότι στην κορυφή του έμβολου του αμορτισερ, αυτό το.... τουμποφλο με τις τρυπουλες για να περνά το λάδι, δεν ξέρω πως λέγεται, είναι στις περισσότερες περιπτώσεις εργοστασιακών και μη αμορτισερ συνθετικό. Το αντικαθιστουν με μεταλλικό, με ευεργετική επίδραση στην διάρκεια ζωής.
__________________
Good Drivers have dead flies on the side windows. (Walter Röhrl)
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 05-03-14, 14:02
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Για να καταλαβω ομως ρε παιδια. Μου λετε ουσιαστικα οτι με τα ιδια πανω κατω λεφτα (αντε λιγο παραπανω) παιρνεις ενα αμορτισερ ανωτερο ποιοτικα απο ενα καινουριο μαμα BMW(sachs)? Το οποιο αν το στριβεις το αμαξι αποδιδει καλυτερα και με αρνητικο οτι ειναι ισως λιγο πιο σκληρο?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fanatic : 05-03-14 στις 14:05
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 05-03-14, 14:18
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgedue Εμφάνιση μηνυμάτων
Δουλεύει μόνο με stock ελατήρια και αμορτισέρ.
Τα sachs advantage του εμπορίου, που προορίζονται για M-Pack ανάρτηση, τα αναλαμβάνει δλδ ή όχι;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fanatic Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να καταλαβω ομως ρε παιδια. Μου λετε ουσιαστικα οτι με τα ιδια πανω κατω λεφτα (αντε λιγο παραπανω) παιρνεις ενα αμορτισερ ανωτερο ποιοτικα απο ενα καινουριο μαμα BMW(sachs)? Το οποιο αν το στριβεις το αμαξι αποδιδει καλυτερα και με αρνητικο οτι ειναι ισως λιγο πιο σκληρο?
Από ό,τι έχω καταλάβει παίρνεις σε γενικές γραμμές ένα αμορτισέρ που είναι άνετο όταν πρέπει να είναι άνετο και σκληρό όταν πρέπει να είναι σκληρό. Σαν τη φιλοσοφία των Koni FSD. Κάτι που πάνω κάτω θα ικανοποιούσε πολλούς. Απλά οι περισσότεροι δεν δίνουν εύκολα τόσα λεφτά σε "επισκευασμένο" αμορτισέρ...
__________________
E36 M44B19

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 6ylinder : 05-03-14 στις 14:21
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 05-03-14, 14:18
Το avatar του χρήστη georgedue
georgedue Ο χρήστης georgedue δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-07-2012
Μηνύματα: 147
georgedue is on a distinguished road
Προσωπικά ότι λέω και γράφω, το λέω μόνο από δική μου εμπειρία και σε καμία περίπτωση για να υπερασπιστώ την επιλογή μου. Έχει μειονεκτήματα, δεν υπάρχει τέλεια ανάρτηση.

Εγώ λοιπόν εμπειρία από μαμά αμορτισέρ σε E36 δεν έχω. Όταν το αγόρασα είχε πάνω μία coilover Raceland, η οποία όταν την έβγαλα είχε πίσω δεξί ελατήριο σχεδόν 2 πόντους χαμηλότερο απο το αριστερό. Πήγα στον κυρ-Ηλία γιατί αυτόν ξέρω, αυτόν εμπιστεύομαι και αυτός (έστω ο συνεργάτης του στην Κρήτη) είχε φτιάξει ένα 106 που όποιος το οδηγούσε έτριβε τα.....χέρια του (δυστυχώς ξαναπουλιέται, είχα ελπίδα να το οδηγούσα που και που μιας και το είχε πάρει φίλος).

Ο μόνος που μπορεί να γνωμοδοτήσει για την ανάρτηση που φοράω εγώ συγκεκριμένα είναι ο Παντέλος ξαναλέω (Action Man) , ο οποίος εκτός από μπόλικα Ε36 είχε στην κατοχή του σχεδόν ότι έχει βγάλει η BMW τα τελευταία χρόνια. Εξαιρώντας το ότι δεν του αρέσουν γενικά τα 36άρια ( ) φαντάζομαι μόλις μπορέσει θα σας μεταφέρει τις απόψεις του. Γενικά ήταν ενθουσιασμένος, μάλιστα έλεγε ότι σχεδόν του αρέσει . Χρησιμοποιώ τον Παντελή (τον οποίο παρακάλαγα να οδηγήσει το αυτοκίνητο μου) σαν reference, λόγω των παραστάσεων και της εμπειρίας που έχει και γιατί δεν είναι άνιωθος.

Ξαναλέω , δεν είναι πανάκεια, ούτε τα παίρνω απο τον Κυρλαγκίτση, το Μαρακάκη, ή τον Αμεντολα. Αν δεν οδηγούσα το αυτοκίνητο μου 90% για ( ή και για) διασκέδαση, το πιο πιθανό ήταν να έβαζα με M-Pack ελατήρια με Sachs Advance ή κάτι παρεμφερές.

Και εμένα έχει κατασκευαστικό ελάττωμα, ένα πολύ ανεπαίσθητο χτυπητό, σα να ακουμπάν δύο πλαστικά μέρη μεταξύ τους στο πιο μακρινό άκρο του αυτοκινήτου. Ακούγεται μόνο με απόλυτη ησυχία ( ο Παντέλος πχ δεν το άκουσε ποτέ νομίζω), το είπα στον κυρ-Ηλία μου είπε ότι δεν είναι τίποτα να πάω όποτε μπορέσω και απλά δεν πήγα ποτέ.

Εγώ κλέινω τα αυτιά σε αυτό σε συνδυασμό με την λειτουργία τους. Σε κάποιον άλλον μπορεί η ταλαιπωρία του να ξαναπάει να του στοίχιζε. Δεν είναι ο κανόνας, αλλά τα λέω όλα με το όνομα τους.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 6ylinder Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα sachs advantage του εμπορίου, που προορίζονται για M-Pack ανάρτηση, τα αναλαμβάνει δλδ ή όχι;
Δεν το γνωρίζω φίλε συν6κύλινδρε. Μπορείς να τον ρωτήσεις, αν ψάξεις στο google θα βρεις τα στοιχεία του. Φαντάζομαι πως ναι, όπως θα αναλάμβανε και κανονικό Μ-Pack με τα εργοστασιακά.
__________________
Good Drivers have dead flies on the side windows. (Walter Röhrl)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη georgedue : 05-03-14 στις 14:20
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 05-03-14, 14:21
Το avatar του χρήστη InsaneDriver
InsaneDriver Ο χρήστης InsaneDriver δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-06-2004
Μηνύματα: 2.889
InsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgedue Εμφάνιση μηνυμάτων

1. Θέλει πολυ κόπο να πείσεις τον κυρ-Ηλία να σε εμπιστευθεί.

Υπάρχουν και άλλοι που κάνουν αυτή τη δουλειά, όπως ο καλύτερος όλως Κυρλαγκίτσης στην Β. Ελλάδα, αλλά εκτός του ότι είναι μακριά, είναι και πανάκριβος
Σιγά μην κάτσω να πάρω τσιμπούκια στον κάθε Ηλία για να με εμπιστευθεί.
Ο σωστός επαγγελματίας οφείλει να σε συζητήσει και να σου διορθώσει την όποια λάθος σκέψη σου. Τρανό παράδειγμα ο Κυρλαγκίτσης...

Γιατί είναι πανάκριβος;
Εγώ όλα τα χρόνια φτιάχνω ανάρτηση καινούργια(από το 0) μπροστά και ανακατασκευή-βελτίωση πίσω ή καινούργια μπρος-πίσω αν τα πίσω δεν ανοίγουν, με κόστος από 1000-1300 και έχει τύχει σε μια περίπτωση(e60) να λύσει το αμάξι 3 φορές μέχρι να φέρει την ανάρτηση στα γούστα μου, χωρίς να ζητήσει ούτε ένα ευρώ παραπάνω.

Δεν το συζητάω για το πόση ώρα θα κάτσει μαζί σου να σε συζητήσει και να σου εξηγήσει το οτιδήποτε...

Μόνο αρνητικό για μένα η απόσταση.
__________________

"Exhaust gases go into the turbocharger and spin it, witchcraft happens, and you go faster..." - Jeremy Clarkson
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 05-03-14, 14:26
Το avatar του χρήστη georgedue
georgedue Ο χρήστης georgedue δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-07-2012
Μηνύματα: 147
georgedue is on a distinguished road
Ναι ρε συ, αλλά άλλο €600, άλλο €1.350 + έξοδα να πας και να ρθεις Θεσσαλονίκη που μου είχε ζητήσει και μένα. Και γω εκεί θα έφτιαχνα σε διαφορετική περίπτωση γιατί δεν είναι ευχάριστο αυτό το πράμα με τον Μαρακάκη. Ο μόνος λόγος που εγώ δεν χρειάστηκε να του πάρω τσιμπούκια, ήταν γιατί πήγα "συστημένος" και πραγματικά ήταν πολύ διαφορετική αντιμετώπιση του. Στεναχωρήθηκα πολύ όμως όταν δεν έδειξε την ίδια συμπεριφορά και σε φίλο μου.
__________________
Good Drivers have dead flies on the side windows. (Walter Röhrl)
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 05-03-14, 14:34
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από InsaneDriver Εμφάνιση μηνυμάτων
Σιγά μην κάτσω να πάρω τσιμπούκια στον κάθε Ηλία για να με εμπιστευθεί.
Ο σωστός επαγγελματίας οφείλει να σε συζητήσει και να σου διορθώσει την όποια λάθος σκέψη σου.
Δεν το συζητάω για το πόση ώρα θα κάτσει μαζί σου να σε συζητήσει και να σου εξηγήσει το οτιδήποτε...
Τα παραπάνω είναι αλήθεια...όταν είχα περάσει και εγώ πριν κανά εξάμηνο, είχε σχολάσει από τη δουλειά, παρόλα αυτά έκατσε έξω από το συνεργείο και μου μιλούσε για περισσότερο από 1,5 ώρα, παρότι του είπα από την αρχή ότι δεν θα έφτιαχνα αμορτισέρ γιατί μόλις έβαλα καινούργια και δεν είχα τη δυνατότητα απλά δεν είμαι ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα....μου έκανε εντύπωση.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgedue Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο μόνος λόγος που εγώ δεν χρειάστηκε να του πάρω τσιμπούκια, ήταν γιατί πήγα "συστημένος" και πραγματικά ήταν πολύ διαφορετική αντιμετώπιση του. Στεναχωρήθηκα πολύ όμως όταν δεν έδειξε την ίδια συμπεριφορά και σε φίλο μου.
....'οντως αυτό είναι άσχημο....
__________________
E36 M44B19
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.