Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 28-07-08, 11:03
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
Σου άλλαξε η BMW το αυτοκίνητο????
Για πες μας περισσότερα...
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-07-08, 11:59
Το avatar του χρήστη veliopou
veliopou Ο χρήστης veliopou δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-04-2005
Μηνύματα: 243
veliopou is an unknown quantity at this point
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bimmer316 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σου άλλαξε η BMW το αυτοκίνητο????
Για πες μας περισσότερα...
ναι, η ιστορία είναι γνωστή την έχω γράψει όλη στα τεχνικά θέματα για την σειρά 1 με τίτλο πρόβλημα στο 116.
για να τα πω με συντομία, είχα το 116 μοντέλο 07/05 και μετά από ένα χρόνο μου έκανε κάποια κομπιάσματα, και μου άναβε συνεχώς το λαμπάκι του κινητήρα. όταν λέμε όμως συνεχώς φαντάσου κάθε 25 μέρες περίπου ήμουν στο συνεργείο. είχα χάσει σχεδόν όλη μου την άδεια για να πηγαίνω συνεργείο.
στο τέλος τους είπα ότι δεν πάει άλλο αυτή η ιστορία και αφού δεν ξέρουν τι είναι αφού δεν μπορούν να το φτιάξουν, να το πάρουν πίσω. δεν το δέχτηκαν στην αρχή και μετά πήγα με δικηγόρο. τότε μόνο θορυβήθηκαν. ο τεχνικός διευθυντής της κάθετης μονάδας που είχα πάρει το αυτοκίνητο και το πήγαινα, έκανε μια έκθεση στα κεντρικά που έλεγε ότι δεν γνωρίζει ποιό είναι το πρόβλημα, και πως να διορθωθεί. μετά από πολλά μου εκαναν μια πρόταση να πάρουν το αυτοκινητό μου πίσω για 25.300 ( το είχα αγοράσει 27.000) και να πάρω ότι θέλω με αυτά τα λεφτά ή να συμπληρώσω και άλλα.
το δέχτηκα και το πήραν πίσω.
τώρα αν με ρωτήσεις τι απέγινε το αυτοκίνητο που τους έδωσα να σου πω μόνο πως μετά από 15 μέρες το είδα στην έκθεση μεταχειρισμένων να πουλιέται.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-07-08, 21:31
Το avatar του χρήστη antonis7_10
antonis7_10 Ο χρήστης antonis7_10 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-11-2007
Μηνύματα: 143
antonis7_10 is an unknown quantity at this point
Αν είναι να μου κρατήσουν για 55.000 είναι ok. Εγώ φοράω τα γνωστά pirelli run flat ......
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 31-07-08, 15:59
Το avatar του χρήστη spaka
spaka Ο χρήστης spaka δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-12-2006
Μηνύματα: 314
spaka is on a distinguished road
Σημερα πηγα το λαστιχο στη BMW και μου ειπαν πως δεν εχουν καμια σχεση αυτοι με τα λαστιχα. Επειτα πηγα σε ενα αντιπρωσωπο τησ Pirelli αφησα το λαστιχο και θα ερθει ειρωγνωμονας της εταιριασ λεει να το ελεγξει. Ολοι τυποι ελαστικα που ειδα οτι προτεινετε ειναι με δεικτη V. Δεν ειναι καπως σκληρα αυτα για το 116? που να τα ζεστανεις. Και αν δε τα ζεστανεις που να πιασουν. Τι λετε?
__________________

www.snowclub.gr
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 01-08-08, 14:31
116sport Ο χρήστης 116sport δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 18-11-2007
Μηνύματα: 28
116sport is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από veliopou Εμφάνιση μηνυμάτων
τα δικά μου τα οποία ηταν τα continental τα άλλαξα στα 55.000
το περίεργο με εμένα ήταν ότι ενώ όλα τα χλμ ήταν σε εθνική οδό, τα εξωτερικά μέρη του ελαστικού είχαν γίνει slic ενώ το μέσα μέρος ήταν σχεδόν καινούργιο.
και για να προλάβω ερωτήσεις το αυτοκίνητο ούτε ευθυγράμιση ήθελε, ούτε κάποιο πρόβλημα στην ανάρτηση είχε.
το συγκεκριμένο θέμα το είχαν παρουσιάσει αρκετοί άσσοι και είχαν πει ότι ήταν θέμα ρύθμισης της ανάρτησης από το εργοστάσιο.
μετά έβαλα τα michelin primacy HP από τα οποία ήμουν πολύ ευχαριστημένος. δεν τα δοκίμασα όμως πολύ γιατί μετά από 3 μήνες η bmw πήρε το αυτοκίνητο πίσω λόγω άλλων προβλημάτων που είχα και πήρα τον καινούργιο άσσο με τα 122 άλογα.
Αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα.στα μπροστινα λαστιχα τα εξωτερικα μερη γινονται slic.εγινε ευθυγραμμιση αλλα δε βρεθηκε καποιο λαθος.στην αντιπροσςπεια μου ειπαν οτι ειναι φυσιολογικο επειδη το αυτοκινητο εχει καλα κρατηματα!!!!
τα πρωτα λαστιχα τα εργοστασιακα τα αλλαξα στις 24000 .τωρα ειμαι στις 34000 κ τα λαστιχα ειναι εντελως λεια στην εξωτερικη επιφανεια .παω να τρελαθω.ξερει κανεις σε τι μπορει να οφειλεται αυτο κ πως μπορω να το διορθωσω?παντως σε αλλες πρωταρες απο οτι εχω δει τα λαστιχα φαγωνονται ομοιομορφα.
εχω το 116 σπορτ μοντελο 11-2006
ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 01-08-08, 18:30
Το avatar του χρήστη veliopou
veliopou Ο χρήστης veliopou δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-04-2005
Μηνύματα: 243
veliopou is an unknown quantity at this point
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 116sport Εμφάνιση μηνυμάτων
Αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα.στα μπροστινα λαστιχα τα εξωτερικα μερη γινονται slic.εγινε ευθυγραμμιση αλλα δε βρεθηκε καποιο λαθος.στην αντιπροσςπεια μου ειπαν οτι ειναι φυσιολογικο επειδη το αυτοκινητο εχει καλα κρατηματα!!!!
τα πρωτα λαστιχα τα εργοστασιακα τα αλλαξα στις 24000 .τωρα ειμαι στις 34000 κ τα λαστιχα ειναι εντελως λεια στην εξωτερικη επιφανεια .παω να τρελαθω.ξερει κανεις σε τι μπορει να οφειλεται αυτο κ πως μπορω να το διορθωσω?παντως σε αλλες πρωταρες απο οτι εχω δει τα λαστιχα φαγωνονται ομοιομορφα.
εχω το 116 σπορτ μοντελο 11-2006
ευχαριστω.
φίλε μου δυστηχώς το συγκεκριμένο πρόβλημα δεν λύνεται.
κατά τη bmw αυτό δεν είναι καν πρόβλημα. άλλαξε τα λάστιχα σου γιατί είναι επικίνδυνο να κυκλοφορείς έτσι, και κάνε κάθε 10.000 χλμ αλλαγή μπρος - πίσω.
σχεδόν όλες η 1 πριν το facelift που είχαν σπορτ ανάρτηση έχουν το συγκεκριμένο πρόβλημα. είναι θέμα της γεωμετρίας της ανάρτησης.
τι ελαστικά φορούσε από τη μαμά?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 01-08-08, 19:47
Bmw116isport Ο χρήστης Bmw116isport δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-02-2008
Μηνύματα: 172
Bmw116isport is on a distinguished road
εγώ έχω το facelift κ έχω το ίδιο πρόβλημα...αλλα εντάξει νόμιζα ότι είναι νορμαλ αλλα τώρα που είδα κ το threat μάλλον δεν είναι έ?ε η αναρτηση θα φταίει οπως είπε ο φίλος πιο πάνω...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 02-08-08, 10:18
116sport Ο χρήστης 116sport δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 18-11-2007
Μηνύματα: 28
116sport is on a distinguished road
κατα τελη αυγουστου(πριν αρχισουν οι βροχες) σιγουρα θα τα αλλαξω ,μαλλον μονο τα μπροστινα γιατι τα πισω ειναι σχεδον καινουρια.
ρυθμιση αναρτησησς δε γινεται αναρωτιεμαι ωστε να διορθωθει το προβλημα αυτο η αν αλλαξουμε το καμπερ στην ευθυγραμμιση?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 02-08-08, 11:45
Το avatar του χρήστη veliopou
veliopou Ο χρήστης veliopou δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-04-2005
Μηνύματα: 243
veliopou is an unknown quantity at this point
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 116sport Εμφάνιση μηνυμάτων
κατα τελη αυγουστου(πριν αρχισουν οι βροχες) σιγουρα θα τα αλλαξω ,μαλλον μονο τα μπροστινα γιατι τα πισω ειναι σχεδον καινουρια.
ρυθμιση αναρτησησς δε γινεται αναρωτιεμαι ωστε να διορθωθει το προβλημα αυτο η αν αλλαξουμε το καμπερ στην ευθυγραμμιση?
αν πας σε κάποιο καλό μάστορα για ευθυγράμιση, όταν θα ανοίξει το κομπιούτερ θα σε ρωτήσει ποιό μοντέλο είναι. και όταν εννοώ ποιό μοντέλο, αν είναι με την σπορ ανάρτηση, με την κανονική και αν φοράει ζάντες 16 ή 17αρες.
μπορείς να κάνεις τις ρυθμίσεις σαν να είχες την κανονική ανάρτηση αλλά δεν ξέρω τι επιπτώσεις θα είχε στο αυτοκίνητο αυτό. εννοώ κρατήματα, οδική συμπεριφορά. Μπορεί να μην αντιμετωπίσεις και κανένα πρόβλημα, μιας και η άλλη η ρύθμιση εργοστασιακή είναι, και να λυθεί το πρόβλημά σου.
εγώ έχω την σπορτ ανάρτηση με 17αρες ζάντες επάνω έχω κάνει μέχρι σήμερα, 15.000 και μέχρι τώρα δεν είναι εμφανές κάποιο τέτοιο πρόβλημα.
επειδή όμως το είχα στον προηγούμενο άσσο, σε καταλαβαίνω
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 48084302ak8.jpg (114,2 KB, 59 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 85802363ot5.jpg (123,1 KB, 80 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 13-08-08, 22:29
Το avatar του χρήστη nassosbmw1
nassosbmw1 Ο χρήστης nassosbmw1 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 811
nassosbmw1 will become famous soon enoughnassosbmw1 will become famous soon enough
στον δικό μου άσσο παρουσιάστηκε το ίδιο φαινόμενο (όχι τόσο έντονο) και το θεώρησα παράξενο...συνήθως εξωτερικό μερος τρώνε κάτι τρακτέρ στα χωριά και μόνο σε πολλές επιτόπιες... τέσπαν πήγα σπανό,έκαναν ευθυγράμμιση μπρος-πισω (!) τη χρέωσαν (κακώς...) και φυσικά όταν ζήτησα αλλαγή στα λάστιχα μπρος-πίσω αρνήθηκαν κατηγορηματικά....απαγορεύεται η αλλαγή μου είπαν ...και πως θα δω αν υπάρχει διαφορά ρε μεγάλε μετά την ευθυγράμμιση; απάντηση: με αλλαγή των ελαστικών με καινούργια...μάλιστα...αυγουστιάτικα να ψάχνω για λάστιχα και σε "παράξενη"διάσταση απλά γιατί "απαγορεύει" την αλλαγή των ελαστικών ο σπανος...οκ παμ παρακάτ'...στο 1ο λαστιχάδικο που βρήκα έκανα την αλλαγή τα πίσω μπρος,έγινε και ταξιδάκι (βαρυφορτώμένος) στη Χαλκιδική,και μέχρι τώρα γράφτηκαν 2500 κμ...τα αποτελέσματα της φθοράς θα τα ανακοινώσω μετά τα 5000 κμ για να έχετε μια καλή εικόνα...
__________________
FERRO NOSCENTIUS AURUM
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...gpic2735_3.gif
ειπα να το πατησω λιγο...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.