Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 7 > Σειρά 7 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 02-02-11, 15:13
Το avatar του χρήστη stef
stef Ο χρήστης stef δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Μηνύματα: 3.953
stef is just really nicestef is just really nicestef is just really nicestef is just really nice
Σκέψου και δεν ήταν καν Μ....
__________________
BMW-SHEER DRIVING PLEASURE

Καλοκαιρινές διακοπές για πάααντα...!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-02-11, 16:53
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vour Εμφάνιση μηνυμάτων
Τον Οκτώβριο του 2009 μου είχαν δώσει από ελληνική αντιπροσωπεία της BMW μια 750i (F01) για πέντε ημέρες ως δοκιμή γιατί ενδιαφερόμουν να την πάρω.
...
Η 750i φοράει έναν κινητήρα 4000cc V8 με δύο υπερσυμπιεστές και αποδίδει 408hp!
...
Ήταν σε όλα της άψογη θα μπορούσα να πω. Έκανα μόνο δύο αρνητικά σχόλια για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο...
...
Το δεύτερο σχόλιο αφορά την κατανάλωση η οποία δεν έπεσε κάτω από τα 14,3lt/100km στην πόλη, σε σχεδόν άδειους δρόμους (για όσους γνωρίζουν από πρωϊνή κίνηση, έκανα τη διαδρομή Γλυφάδα-Πειραιά πρωϊνή ώρα σε 15 λεπτά!) με οδήγηση πολύ συντηριτική εώς 80-90km/h. Αυτό το νούμερο κατανάλωσης εκτοξευόταν πάνω από τα 18lt/100km μόλις πατούσες λίγο το γκάζι και οι δύο υπερσυμπιεστές άρχιζαν να αποδίδουν πλήρως!!! Πίστευα ότι με τόσο εξεληγμένη τεχνολογία θα έπρεπε να είχε κατανάλωση αρκετά χαμηλότερη, μιας κι εγώ το συγκρίνω με τη δικιά μου αρκατά παλαιά πλέον Ε38 728i (του 1998) που έχει 11,5lt/100km μέσα στην πόλη, ή την Ε38 740i (του 2000 με τον 4.4lt V8 M62) που είχε 13,8lt/100km, καθώς επίσης και με την 325xi Touring (2008 με τον 3.0lt N53B30A) που έχει κατανάλωση μέσα στην πόλη 8,6lt/100km!
Από την άλλη αν την συγκρίνεις με κάτι αντίστοιχο του τότε δηλ. την ατμοσφαιρική E32 750i με τον 5λιτρο V12 των μόλις 300 ίππων, έχει την ίδια έως και μικρότερη κατανάλωση καυσίμου η F01 παρά το αυξημένο βάρος της.
Με την δε E23 745i (I6 3.5lt turbo 252PS) δεν υπάρχει επαφή (τεπόζιτα διαφοράς).

Υπάρχει νομίζω μεγάλη διαφορά αν υπολογίσεις τη διαφορά στις επιδόσεις και το βάρος ανάμεσα στις γενιές υπέρ της F10.
C U out there
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-02-11, 10:25
vour Ο χρήστης vour δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 30-06-2004
Μηνύματα: 30
vour is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fairytale Εμφάνιση μηνυμάτων
Από την άλλη αν την συγκρίνεις με κάτι αντίστοιχο του τότε δηλ. την ατμοσφαιρική E32 750i με τον 5λιτρο V12 των μόλις 300 ίππων, έχει την ίδια έως και μικρότερη κατανάλωση καυσίμου η F01 παρά το αυξημένο βάρος της.
Με την δε E23 745i (I6 3.5lt turbo 252PS) δεν υπάρχει επαφή (τεπόζιτα διαφοράς).

Υπάρχει νομίζω μεγάλη διαφορά αν υπολογίσεις τη διαφορά στις επιδόσεις και το βάρος ανάμεσα στις γενιές υπέρ της F10.
C U out there
Αν δεν είχε διαφορά και με τόσο παλαιάς τεχνολογίας κινητήρες, τότε θα αναρωτιόμουν αν υπάρχει τμήμα Έρευνας και Εξέληξης στη BMW!!!

Πάντως εξακολουθώ να αμφιβάλλω... Όλες οι εταιρίες που κατασκευάζουν τέτοιας κλάσης αυτοκίνητα έχουν τον παράγοντα βάρους απέναντί τους λόγο όλων των συστημάτων ασφαλείας που είναι υποχρεωμένες (εξ' αιτίας κάποιας ντιρεκτίβας της ΕΟΚ) να εγκαθιστούν στα αυτοκίνητά τους. Όμως όλες -κι αν όχι όλες οι περισσότερες- έχουν καταφέρει να μειώσουν την κατανάλωση των κινητήρων τους με διάφορα ηλεκτρονικά και μη συστήματα σαν το ed (efficient dynamics) και την τεχνολογία start and stop που έχουν κάποιοι κινητήρες της BMW, το οποίο δεν το είχε το αυτοκίνητο που οδήγησα.

Πώς για παράδειγα τα έχει καταφέρει η Audi που έχει και την τετρακίνηση η οποία ούτως η άλλως ανεβάζει την κατανάλωση;
__________________
Vour
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-02-11, 10:34
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
η AUDI και όλοι όσοι βάζουν turbo έχουν καταφέρει μια τρύπα στο νερό αφού οι τυποποιημένες μετρήσεις είναι αρκετά χαμηλά αλλά όταν τα πιέσεις λίγο η κατανάλωση πάει στα ύψη. Φυσικά παίζει και η τετρακίνηση το ρόλο της αφου προσθέτει βάρος και τριβές
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-02-11, 10:40
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
και κάτι λίγο άσχετο: έκανα μια διαδρομή 45 χιλιομέτρων πρόσφατα με το Ε92 μου και με προσοχή είχα κατανάλωση 5,4ltr/100km

Μετά έκανα τη διαδρομή με ένα MAZDA CX-7 και με ακόμα μεγαλύτερη προσοχή έκανα 12,5ltr/100km
Άχρηστο αμάξι για κάποιον που κάνει ταξίδια και δεν θέλει να πληρώνει 600 Ευρώ σε βενζίνες, anyway...
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 09-02-11, 12:20
vour Ο χρήστης vour δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 30-06-2004
Μηνύματα: 30
vour is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bimmer-corfu Εμφάνιση μηνυμάτων
η AUDI και όλοι όσοι βάζουν turbo έχουν καταφέρει μια τρύπα στο νερό αφού οι τυποποιημένες μετρήσεις είναι αρκετά χαμηλά αλλά όταν τα πιέσεις λίγο η κατανάλωση πάει στα ύψη. Φυσικά παίζει και η τετρακίνηση το ρόλο της αφου προσθέτει βάρος και τριβές
Στην κατηγορία αυτή που άναφέρομαι (σειρά 7 και Audi A8), η Audi δεν έχει turbo (παρά μόνο στα diesel, στα οποία έχει και η BMW). Ίσως στο VW group και στη Mercedes (με την τεχνολιγια blue efficiency) να έχουν την κατανάλωση ως μεγαλύτερη προτεραιότητα...τι να πω.
__________________
Vour
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-02-11, 13:21
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
Δεν νομίζω να υπάρχει λύση που να δίνει μικρή κατανάλωση σε βι-turbo αυτοκίνητα βάρους κοντά στους 2 1/2 τόνους, όταν τα πιέζεις.
To start-stop δεν ξέρω πόσο θα σε βοηθούσε, με βάση τη χρήση που περιέγραψες.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vour Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Η 750i φοράει έναν κινητήρα 4000cc V8 με δύο υπερσυμπιεστές και αποδίδει 408hp!
...
Από εξοπλισμό όπως θα δείτε και στις φωτογραφίες το αυτοκίνητο που μου είχαν δώσει ήταν σχεδόν full extra. Εκτός από τα κοινά πλέον PDC, Navi, TV, τηλέφωνο, EDC (ηλεκτρονικές αναρτήσεις), αυτόματο σειριακό κιβώτιο, ηλεκτρικά καθήσματα, ηλιοροφή, Xenon με Active Lights κλπ. είχε το συγκεκριμένο και κάμερες εμπρός από τους μπροστινούς θόλους για να βλέπεις δεξιά/αριστερά όταν βγαίνοντας από κάποιο στενό δεν έχεις καλή ορατότητα, είχε Night vision, Lane Assist (το οποίο δεν τόλμησα να το ενεργοποιήσω λόγο της ελληνικής αβέβαιης διαγράμμισης των δρόμων) και οδόνες τηλεόρασης για τα πίσω καθήσματα!
...
Το δεύτερο σχόλιο αφορά την κατανάλωση η οποία δεν έπεσε κάτω από τα 14,3lt/100km στην πόλη, σε σχεδόν άδειους δρόμους (για όσους γνωρίζουν από πρωϊνή κίνηση, έκανα τη διαδρομή Γλυφάδα-Πειραιά πρωϊνή ώρα σε 15 λεπτά!) με οδήγηση πολύ συντηριτική εώς 80-90km/h. Αυτό το νούμερο κατανάλωσης εκτοξευόταν πάνω από τα 18lt/100km μόλις πατούσες λίγο το γκάζι και οι δύο υπερσυμπιεστές άρχιζαν να αποδίδουν πλήρως!!!
...
Πες μου πραγματικά τι πιστευεις ότι θα έπρεπε να καίει ένα 8κύλινδρο bi-turbo 2,5 τόνων όταν το κυνηγάς;
Μάλλον μικρή τη βρίσκω την κατανάλωση.
C U out there

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fairytale : 09-02-11 στις 13:24
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 09-02-11, 13:51
vour Ο χρήστης vour δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 30-06-2004
Μηνύματα: 30
vour is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fairytale Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν νομίζω να υπάρχει λύση που να δίνει μικρή κατανάλωση σε βι-turbo αυτοκίνητα βάρους κοντά στους 2 1/2 τόνους, όταν τα πιέζεις.
To start-stop δεν ξέρω πόσο θα σε βοηθούσε, με βάση τη χρήση που περιέγραψες.
Πες μου πραγματικά τι πιστευεις ότι θα έπρεπε να καίει ένα 8κύλινδρο bi-turbo 2,5 τόνων όταν το κυνηγάς;
Μάλλον μικρή τη βρίσκω την κατανάλωση.
C U out there
Σύμφωνα με το τί έχω δει σε ποιο νέους κινητήρες της BMW όπως το Ε91 325xi touring του 2008 που έχω οδηγήσει (το οποίο είχε κατανάλωση κάτω από ή εώς 8,6lt/100km) θα έψαχνα για μια κατανάλωση γύρω στο 10.5-12lt/100km στο 7αρι. Και βέβαια όχι όταν το "κυνηγάω" καθώς δεν είναι εκεί η το θέμα.

Αν διαβάσεις το πρώτο μου σχόλιο θα καταλάβεις ότι μιλάω για πολύ ήρεμη και στρωτή οδήγηση, με 6η και 80-90km/h.

Αυτοκίνητο έτους 2010, τελευταίας τεχνολογίας όσον αφορά κινητήρα, κιβώτιο ταχυτήτων, διαφορικό και ανάρτηση, το θεωρώ υπερβολικό να καίει τόσο πολύ, σε τέτοιου είδους οδήγηση!
__________________
Vour
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 10-02-11, 03:43
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
Δεν το βλέπω εφικτο αυτό.
Τώρα συγκρίνεις με ατμοσφαιρικό 2.5-3λιτρο.
Η κατανάλωση που ψάχνεις (10.5-12lt/100km) είναι αυτή που έχει σήμερα το 335i το τουρμπιστό 6κύλινδρο της τελευταίας 3άρας.
Την F01 750i τη χωρίζουν 1000cc και σχεδόν ενας τόνος επιπλέον βάρους από το αυτοκίνητο αυτό.
Δεν είναι εφικτή η κατανάλωση αυτή από τη μαούνα.
C U out there
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 10-02-11, 08:05
vour Ο χρήστης vour δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 30-06-2004
Μηνύματα: 30
vour is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fairytale Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν το βλέπω εφικτο αυτό.
Τώρα συγκρίνεις με ατμοσφαιρικό 2.5-3λιτρο.
Η κατανάλωση που ψάχνεις (10.5-12lt/100km) είναι αυτή που έχει σήμερα το 335i το τουρμπιστό 6κύλινδρο της τελευταίας 3άρας.
Την F01 750i τη χωρίζουν 1000cc και σχεδόν ενας τόνος επιπλέον βάρους από το αυτοκίνητο αυτό.
Δεν είναι εφικτή η κατανάλωση αυτή από τη μαούνα.
C U out there
Δεν το συγκρίνω με γνώμονα ότι πρέπει να έχουν την ίδια κατανάλωση, το συγκρίνω με γνώμονα ότι πρέπει να έχουν ΑΝΑΛΟΓΗ κατανάλωση.

Για να καταλάβεις και να μην μπερδεύεσαι:

BMW F01 750i 4395c.c. V8 (2010) -> κατανάλωση 14.3lt/100km (πραγματικά στα χέρια μου) (ο κατασκευαστής δίνει 11,4lt/100km!) (1945kg)

Audi A8 D3 3123c.c. V6 quattro (2006) -> κατανάλωση 11.1lt/100km (πραγματικά στα χέρια μου) το έχω αυτό το αυτοκίνητο (o κατασκευαστής δίνει 9.9lt/100km) (1785kg)

Mercedes S500 4663c.c. V8 blueEfficiency (2010) -> κατανάλωση 9.38lt/100km (κατασκευαστής) και σου βάζω και 20% επάνω αν "κλέβει" 11.26lt/100km. (1985kg)

Audi A8 D4 4163c.c. V8 quattro (2010) -> κατανάλωση 9.51lt/100km (κατασκευαστής) και σου βάζω και 20% επάνω αν "κλέβει" 11.41lt/100km. (1910kg)

Οπότε συμπεραίνω ότι το turbo καίει και μάλιστα καίει πολύ.

Σημείωση: Όλες οι τιμές είναι για το μεικτό κύκλο πόλης (combined consumption)

Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

__________________
Vour
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.