Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-04-15, 19:29
dimosfc Ο χρήστης dimosfc δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 24-01-2015
Μηνύματα: 24
dimosfc is on a distinguished road
Πρόβλημα με bmw e46 compact 316ti

καλησπέρα πριν από έναν μήνα περίπου αγόρασα μια e46 compact 316τι του 2002.Το είχε δει μηχανικός και μου είπε ότι είναι πάρα πολύ καλό για τα λεφτά του.Το πήρα 3500.Ωστόσο μου είχε πει ότι είχε λίγο λαδάκι από κάτω που καλό θα ήταν να το δούμε.Το πήρα λίγο νύχτα το αυτοκίνητο γιατί βρέθηκα με τον άνθρωπο βράδυ(έτυχε να έρθει εκείνη την μέρα θεσσαλονίκη).Μετά από 2 μέρες(ενώ το είχα κλείσει ήδη) πήγα να το πάρω από το Κιλκίς. Το είδαν άλλοι 3 μηχανικοί που έτυχε να ήταν στο συνεργείο του θείου μου(ηλεκτρολόγος) και μου είπαν τα καλύτερα.Και εδώ ξεκινάει το πρόβλημα μου.

Όλα καλά με το αυτοκίνητο ωστόσο ανά διαστήματα μου μύριζε λίγο καμένο χωρίς να έχω κάποια ένδειξη.Δοκίμασα να το πιέσω λίγο ωστόσο 2-3 φορες που το έκανα δεν έτυχε να μυρίσει.Τελικά αποφάσισα να το πάω σε εξειδικευμένο της bmw εδώ θεσσαλονίκη.
Το αυτοκίνητο του άρεσε πολύ για μεταχειρισμένο και για τα λεφτά του.Ωστόσο είχε από κάτω μια μικρή διαρροή και μπροστά.Σύνολο 400 euro.
2 λάστιχα βάνος 20
φλάτζα βαλβίδων 60
αντλία κενού 185
εργασία 80

Το βάλαμε στο διαγνωστικό του βρήκε εννοείτε παραπάνω χιλιόμετρα 188.000.Και του έβγαλε αισθητήρα εκκεντροφόρου άξονα εισαγωγής που σημαίνει:
χρονισμός 50
τεντοτήρας 20

Αυτά μου είπε ότι είναι καλο να γίνουν τώρα.Ειδικά αν τα ξαναβγάλει το διαγωνστικό πρέπει να γίνουν.

Ωστόσο με διαβεβαίωσε ότι το αυτοκίνητο είναι σε παρα pl κατάσταση και το πήρα τσάμπα ακόμα και έτσι.Το έκανε αρκετή ώρα έλεγχο.

Επειδή είναι δύσκολες εποχές τι πιστεύετε πρέπει να το φτιάξω η και να χάνει και λίγο δεν πειράζει?Μήπως είναι λίγο τσιμπημένη η τιμή?

Κάτι τελευταίο και αυτό που με ανησυχεί περισσότερο από όλα.Παρατήρησα αυξημένη κατανάλωση.Με 13lt έβγαλα μονο 80km (σε πόλη) που σημαίνει ότι καίω γύρο στα 16lt/100.Το θεωρώ υπερβολικό ακόμα και για 1800ari γιατί είναι valvetronic.Κάνω γενικά λίγο νευρική οδήγηση αλλα 16lt πιστεύω ότι είναι παρα πολλά.Τι μπορεί να φταίει?Μήπως έχει σχέση με τα παραπάνω?


Συγγνώμη αν σας κούρασα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-04-15, 20:08
KAZA Ο χρήστης KAZA δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Μηνύματα: 652
KAZA will become famous soon enough
Οι τιμές ‘’καλές’’ είναι ……δεν μου φαίνεται κάτι υπερβολικό εκτός λίγο την τσιμπημένη εργασία που με κάνει να υποψιάζομαι ένα εξειδικευμένο στην Καλαμαριά …χα χα χα…το βρήκα;
Για την κατανάλωση ….. θα σου πουν οι κάτοχοι αντίστοιχου μοντέλου …αν και νομίζω πως απάντησες μόνος σου ‘’….. Κάνω γενικά λίγο νευρική οδήγηση…’’ άσε τι λέει η θεωρία της BMW
__________________
Έλεγε , λοιπόν , κλαίων ο Ισοκράτης ......
<<Η Δημοκρατία αυτοκαταστρέφεται , διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητος , διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα , την παρανομία ως ελευθερία , την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία ...>>
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-04-15, 20:21
dimosfc Ο χρήστης dimosfc δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 24-01-2015
Μηνύματα: 24
dimosfc is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KAZA Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι τιμές ‘’καλές’’ είναι ……δεν μου φαίνεται κάτι υπερβολικό εκτός λίγο την τσιμπημένη εργασία που με κάνει να υποψιάζομαι ένα εξειδικευμένο στην Καλαμαριά …χα χα χα…το βρήκα;
Για την κατανάλωση ….. θα σου πουν οι κάτοχοι αντίστοιχου μοντέλου …αν και νομίζω πως απάντησες μόνος σου ‘’….. Κάνω γενικά λίγο νευρική οδήγηση…’’ άσε τι λέει η θεωρία της BMW
Όχι φίλε εξειδικευμένο στο Ωραιόκαστρο είναι .Εντάξει ας κάνουν καλή δουλειά και δεν βαριέσαι.Δηλαδή λες να τα κάνω?
Υπάρχει η πιθανότητα με αυτά να λυθεί και το θέμα κατανάλωσης(λόγο χρονισμού ίσως)
Εντάξει κάνω λίγο νευρική οδήγηση αλλά όχι και έτσι δηλαδή αν πάω σε καμία πίστα πόσο θα καίει? :P Πάντως πριν με nissan primera p12 1600cc με χοιρότερη οδήγηση είχα 11.2 .
Κάτι τελευταίο συγνώμη αν σε κούρασα.Δεν έχει trip computer για να δείχνει την μέση κατανάλωση πόσο έχει αν ξέρεις για να βάλω?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-04-15, 00:25
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
τα ιδια ειχα σηναντηση και εγω σχεδον (μυριζε και τα λοιπα ) και μου βγηκε 500 στην αντιπροσοποια με αλλαγη ιμαντα που αν δεν αλλαξες πρεπει να αλλαξεις (γιατι εχει χαλαση απο της διαροες του βανος ) λαστιχα βανος ολα μπροστά αντλια κενου μου την επυσκευασαν λεει και καινουρια φλαντζα ψευτοκαπακου και κατι στον δυνομο το ανταλακτικο του που γυρηζει δεν θυμαμαι πως το λενε (κομπλερ?)
εκτοτε δεν ειχα κανενα προβλημα

1800 κυβηκα και μεσα πολη και λιγο χωριο (5 χιλιομετρα εξω απο την πολη) ο υπολογιστης διχνει 9) με ηρεμη οδηγηση (τον υπολογιστη τον εβαλα εγω δεν ειχε)

137 χιλιαδες χιλιομετρα τσεκαρισμενο το πειρα με 131 και σε αναλογη κατασταση με την δικη σου καλο αμαξη και τα λοιπα

γενικος ειμαι ευχαρηστημενος αν και δεν εχω κανει πολλα χιλιομετρα μαζι του

16 καταναλοση ειναι πολλα μηπως το μετρας λαθος?

και οτι θελει εννοειτε οτι πρεπει να το φτιαξεις για να μην διμιουργει αλλες βλαβες

αλυσιδα ειναι ολα χαλαει το ενα περνει και το αλλο μαζι του και τα λοιπα

οποτε παρτο αποφαση και μετα ησυχαζεις
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-04-15, 02:27
dimosfc Ο χρήστης dimosfc δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 24-01-2015
Μηνύματα: 24
dimosfc is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MZ3 Εμφάνιση μηνυμάτων
τα ιδια ειχα σηναντηση και εγω σχεδον (μυριζε και τα λοιπα ) και μου βγηκε 500 στην αντιπροσοποια με αλλαγη ιμαντα που αν δεν αλλαξες πρεπει να αλλαξεις (γιατι εχει χαλαση απο της διαροες του βανος ) λαστιχα βανος ολα μπροστά αντλια κενου μου την επυσκευασαν λεει και καινουρια φλαντζα ψευτοκαπακου και κατι στον δυνομο το ανταλακτικο του που γυρηζει δεν θυμαμαι πως το λενε (κομπλερ?)
εκτοτε δεν ειχα κανενα προβλημα

1800 κυβηκα και μεσα πολη και λιγο χωριο (5 χιλιομετρα εξω απο την πολη) ο υπολογιστης διχνει 9) με ηρεμη οδηγηση (τον υπολογιστη τον εβαλα εγω δεν ειχε)

137 χιλιαδες χιλιομετρα τσεκαρισμενο το πειρα με 131 και σε αναλογη κατασταση με την δικη σου καλο αμαξη και τα λοιπα

γενικος ειμαι ευχαρηστημενος αν και δεν εχω κανει πολλα χιλιομετρα μαζι του

16 καταναλοση ειναι πολλα μηπως το μετρας λαθος?

και οτι θελει εννοειτε οτι πρεπει να το φτιαξεις για να μην διμιουργει αλλες βλαβες

αλυσιδα ειναι ολα χαλαει το ενα περνει και το αλλο μαζι του και τα λοιπα

οποτε παρτο αποφαση και μετα ησυχαζεις

Καλησπέρα φίλε ιμάντα? Σίγουρα σου άλλαξαν ιμάντα γιατί το δικό μου έχει καδένα.
Ναι θα το κάνω απλά θέλω να δω αν το πρόβλημα με την κατανάλωση θα φύγει.Πως έβαλες υπολογιστή?Είναι όπως το εργοστασιακό δηλαδή το δείχνει κανονικά στο ταμπλό?
Πόσο σου κόστισε?
Καλά η μέτριση που έκανα δεν είναι και πολύ ακριβείας.Το πήγα από λαμπάκι σε λαμπάκι.Έφτασε δηλαδή στο λαμπάκι έβαλα 20 ευρώ (13,5λτ) και μετά όταν ξανά άναψε
είχα κάνει μόλις 80 χιλιόμετρα(σε πόλη).
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-04-15, 04:34
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
ιμαντα εννοω το μεγαλο λουρι που περναει απο δυναμο τροχαλιες διαφορες
το εξωτερικο οχι μεσα στην μηχανη

υπολογιστη ταξιδιου βαζεις αγοραζοντας μεταχειρεισμενο εναν διακοπτη φλας που να εχει το κουμπακι obd και μετα κανεις μια απλη κοδικοποιηση για να ενεργοποιηθεί
(πρεπει να βγει το τιμονη για να αλλαξεις τον λεβιε του φλας)

κοστος οσο τα βρεις εγω το βρηκα δωρεαν απο φιλο και την κοδικοποιηση την εκανα μονος μου απο το λαπτοπ που εχω ενα προγραμμα

αν εχεις ηλεκτρονικο κλημα σου διχνη και την θερμοκρασια αν οχι και εχεις το απλο αιρκοντισιον πρεπει να βαλεις αισθητηρα θερμοκρασιας και δεν θυμαμαι αν εχει την καλοδιοση ετοιμη
σου δειχνει υπολοιπο χιλιομετρον, μεση ωριαια, καταναλωση, βαθμους κελσιου, δεν θυμαμαι να διχνει κατι αλλο


δες και απο αλλο βενζιναδικο γιατι ποτε ποτε βαζουν αερα
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MZ3 : 25-04-15 στις 04:40
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-04-15, 13:29
dimosfc Ο χρήστης dimosfc δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 24-01-2015
Μηνύματα: 24
dimosfc is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MZ3 Εμφάνιση μηνυμάτων
ιμαντα εννοω το μεγαλο λουρι που περναει απο δυναμο τροχαλιες διαφορες
το εξωτερικο οχι μεσα στην μηχανη

υπολογιστη ταξιδιου βαζεις αγοραζοντας μεταχειρεισμενο εναν διακοπτη φλας που να εχει το κουμπακι obd και μετα κανεις μια απλη κοδικοποιηση για να ενεργοποιηθεί
(πρεπει να βγει το τιμονη για να αλλαξεις τον λεβιε του φλας)

κοστος οσο τα βρεις εγω το βρηκα δωρεαν απο φιλο και την κοδικοποιηση την εκανα μονος μου απο το λαπτοπ που εχω ενα προγραμμα

αν εχεις ηλεκτρονικο κλημα σου διχνη και την θερμοκρασια αν οχι και εχεις το απλο αιρκοντισιον πρεπει να βαλεις αισθητηρα θερμοκρασιας και δεν θυμαμαι αν εχει την καλοδιοση ετοιμη
σου δειχνει υπολοιπο χιλιομετρον, μεση ωριαια, καταναλωση, βαθμους κελσιου, δεν θυμαμαι να διχνει κατι αλλο


δες και απο αλλο βενζιναδικο γιατι ποτε ποτε βαζουν αερα
Τι κόστος έχει αυτός ο ιμάντας?
Ο υπολογιστης ταξιδιου που έβαλες είναι ακριβείας η έστω κοντά στα φυσιολογικά η πέφτει αρκετα έξω?μεση ωριαια, καταναλωση?Δηλαδή δεν δείχνει την μέση κατανάλωση απο την τελευταία φορά που έγινε reset?
Μήπως σου είναι εύκολο να μου στίλεις τον λεβιέ του φλας που λες από car.gr για να δω πως είναι και σε ποια κατηγορία μπορώ να τον βρίσκω?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-04-15, 14:51
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
δεν θυμαμαι ποσο τον πληρωσα τον ιμαντα ειπα στο 500ρικο ηταν ολα μαζι

http://www.car.gr/parts/?offertype=&...ca=&condition=



ψαχνεις για τον διακοπτη φλας με το εξτρα κουμπακι στο τελειοματου που λεει bc
αυτο που δεν εχεις εσυ

μεση καταναλωση εχει σαν ενδειξει μονο και πρεπει να ειναι αρκετα κοντα στην πραγματικοτητα εφοσον δεν εχει υποστη μετατροπες το αυτοκηνητο (προγραμματα και τα λοιπα)
απο εκει και περα αν το μετρησης και ειναι +5-10% η - 5-10% μπορεις να το συχρονησεις
με το διαγνωστικο για να σου τα λεει πιο ακριβως
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-04-15, 15:40
dimosfc Ο χρήστης dimosfc δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 24-01-2015
Μηνύματα: 24
dimosfc is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MZ3 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν θυμαμαι ποσο τον πληρωσα τον ιμαντα ειπα στο 500ρικο ηταν ολα μαζι

http://www.car.gr/parts/?offertype=&...ca=&condition=



ψαχνεις για τον διακοπτη φλας με το εξτρα κουμπακι στο τελειοματου που λεει bc
αυτο που δεν εχεις εσυ

μεση καταναλωση εχει σαν ενδειξει μονο και πρεπει να ειναι αρκετα κοντα στην πραγματικοτητα εφοσον δεν εχει υποστη μετατροπες το αυτοκηνητο (προγραμματα και τα λοιπα)
απο εκει και περα αν το μετρησης και ειναι +5-10% η - 5-10% μπορεις να το συχρονησεις
με το διαγνωστικο για να σου τα λεει πιο ακριβως
http://www.car.gr/parts/view/571748/
Κάτι τέτοιο δηλαδή?
Δηλαδή ο μοχλός του φλας έχει πάνω έναν διακόπτη που τον πατάς και εμφανίζει στην οθόνη όλες αυτές τις πληροφορίες??
Γιατί εγώ νόμιζα οτι αλλάζει απο τα 2 τα κουμπιά?Αλλά μόνο τα χιλιόμετρα μηδενίζει και δείχνει την ώρα το δικό μου από εκεί.
Λες τελικά να έχω και να κάνω λάθος? :P
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-04-15, 16:20
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
ναι αυτο θελεις
πατας και αλλαζεις της πληροφοριες εκει που τωρα λεει την ωρα
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
bmw λάδια, e46 compact, e46 compact κατανάλωση, κατανάλωση, καίει λάδια

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.