Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά Z > Σειρά Z - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-03-10, 22:14
Το avatar του χρήστη alxpro
alxpro Ο χρήστης alxpro δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 19-11-2007
Μηνύματα: 62
alxpro is on a distinguished road
Exclamation Προβλημα Θερμοκρασιας σε Ζ3

Καλησπερα παιδια,
εχω ενα τουρμπατο 1900αρι Ζ3 και εχω ενα προβληματακι.Εχω αλλαξει θερμοστατη,ψυγειο,οτι κολλαρο υπαρχει και αντιμετωπιζω οτι οταν το πιεζω μετα τις 4χιλ στροφες ανεβαζει λιγο θερμοκρασια και οταν το ηρεμω πεφτει φυσικα.τι σκ@τ@ μπορει να ειναι?ποτε δεν ειχα τετοιες υπερθερμανσεις γμτ..
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-03-10, 22:31
Το avatar του χρήστη FOTISBMWE36
FOTISBMWE36 Ο χρήστης FOTISBMWE36 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 28-06-2007
Μηνύματα: 64
FOTISBMWE36 is on a distinguished road
μηπως δε δουλευουν κ οι 2 σκαλες των βεντιλατερ?
__________________
M is the most powerfull letter in car history!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-03-10, 22:55
Το avatar του χρήστη bmw316turbo
bmw316turbo Ο χρήστης bmw316turbo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-07-2006
Μηνύματα: 430
bmw316turbo has a spectacular aura aboutbmw316turbo has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alxpro Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα παιδια,
εχω ενα τουρμπατο 1900αρι Ζ3 και εχω ενα προβληματακι.Εχω αλλαξει θερμοστατη,ψυγειο,οτι κολλαρο υπαρχει και αντιμετωπιζω οτι οταν το πιεζω μετα τις 4χιλ στροφες ανεβαζει λιγο θερμοκρασια και οταν το ηρεμω πεφτει φυσικα.τι σκ@τ@ μπορει να ειναι?ποτε δεν ειχα τετοιες υπερθερμανσεις γμτ..
Πρωτα κανε μια ΚΑΛΗ ΕΞΑΕΡΩΣΗ
Δευτερον βαλε θερμοστατη να ανοιγει σε χαμηλοτερη θερμοκρασια οπως και βαλβιδα βεντιλατερ .Νομιζω οτι βγαινουν στους 105 και 95 βαθμους οι θερμοστατες
Τριτον ενα πιο ακριβο παραφλου θα βοηθησει .πχ valeo, water wetter στο υπαρχον paaflu και για ποιο extreme evans npg+.
Παντως εγω που εχω πολυ ποιο πουσαρισμενο μοτερ απο το δικο σου δεν ειχα τετοια θεματα αφου εκανα τα παραπανω που ανεφερα
__________________
A TO Z DEVELOPMENTS
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-03-10, 22:56
Το avatar του χρήστη alxpro
alxpro Ο χρήστης alxpro δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 19-11-2007
Μηνύματα: 62
alxpro is on a distinguished road
πραγματι το βεντιλατερ θα ηταν ενα προβλημα.τωρα δε ξερω ακριβως τα ειχα αλλαξει ολα.και βαλβιδα του βεντ.τωρα δε ξερω ακριβως τι του την δινει η εχει φτασει ο καιρος να τα ξυλωσω ολα.

Αγαπητε bmw316turbo μπορεις να μου προτεινεις απο που μπορω να βρω το evans npg+?Γενικα κ γω δεν ειχα κανενα προβλημα αλλα τους τελευταιους 5 μηνες εχει σκασει το αμαξι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alxpro : 26-03-10 στις 23:01
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-03-10, 00:34
Το avatar του χρήστη bmw316turbo
bmw316turbo Ο χρήστης bmw316turbo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-07-2006
Μηνύματα: 430
bmw316turbo has a spectacular aura aboutbmw316turbo has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alxpro Εμφάνιση μηνυμάτων
πραγματι το βεντιλατερ θα ηταν ενα προβλημα.τωρα δε ξερω ακριβως τα ειχα αλλαξει ολα.και βαλβιδα του βεντ.τωρα δε ξερω ακριβως τι του την δινει η εχει φτασει ο καιρος να τα ξυλωσω ολα.

Αγαπητε bmw316turbo μπορεις να μου προτεινεις απο που μπορω να βρω το evans npg+?Γενικα κ γω δεν ειχα κανενα προβλημα αλλα τους τελευταιους 5 μηνες εχει σκασει το αμαξι.
TO evans npg+ ειναι τελειως ακραιο.Δεν εχει βαση το νερο. Πρεπει να καθαριστει το συστημα ψυξης απο ολα τα καταλοιπα νερου πρωτα, και υστερα να βαλεις το evans.To kako ειναι οτι αν χρησιμοποιησεις evans ξεχνας ολων των ειδων παραφλου για συμπληρωμα.
Αν μεινεις δε στο δρομο απο τρυπιο κολαρο δεν μπορεις να χρησιμοποησεις νερο.
Το κοστος ειναι εξωτερικο σχετικα φθηνο , στην ελλαδα κανει γυρω στο 60αρι τα 4-5 λιτρα.
Πανακριβο.Βεβαια απο ψυξη θεωρειται must αφου εχει σημειο βρασμου γυρω στους 200 βαθμους αν θυμαμαι.
Εγω βαζω water wetter σε αναμιξη με παραφλου.Αυτο συρικνωνει τις φυσαλλιδες του νε ρου στο κυκλωμα ψυξης με αποτελεσμα να εξαφανιζονται τα hot spots στο κυκλωμα και να ανεβαζει το βαθμο απαγωγης θερμοτητας στο ψυγειο.
__________________
A TO Z DEVELOPMENTS
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-04-10, 10:10
Το avatar του χρήστη alxpro
alxpro Ο χρήστης alxpro δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 19-11-2007
Μηνύματα: 62
alxpro is on a distinguished road
bmw316turbo συγκεκριμενο να τσιμπησω?
http://cgi.ebay.co.uk/WATER-WETTER-1...item483991f167


το κακο ειναι οτι αυτη την στιγμη εχει χειροτερευσει το θεμα.δυστηχως ο δεικτης κοβει αρκετες βολτες πηγαινοντας σαν κοτα.οποτε ηρθε η ωρα για συνεργειο.3η συνεχομενη φορα που ασχολουμαι με το θεμα αυτο.και ερχονται ζεστες...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-04-10, 10:21
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Σε βλέπω για φλάντζα...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-04-10, 15:01
Το avatar του χρήστη alxpro
alxpro Ο χρήστης alxpro δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 19-11-2007
Μηνύματα: 62
alxpro is on a distinguished road
εχω αρχισει να φοβαμαι πολλα πλεον.εχει αφησει και πολυ λαδι στο γκαραζ.αυριο θα λυθουν ολες οι αποριες για το τι μπορει να παιζει.αν κ φιλε rapid φοβαμαι οτι η φλαντζα μπορει να ειναι το ενα μερος της υποθεσης
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-04-10, 08:14
Το avatar του χρήστη alxpro
alxpro Ο χρήστης alxpro δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 19-11-2007
Μηνύματα: 62
alxpro is on a distinguished road
τελικα περιεργα πραγματα.το προβλημα ειχε να κανει με χασιμο λαδιων,οποτε εγινε στεγανοποιηση και ενα τρυπιο κολλαρο απο αυτα που ειχα αλλαξει προ μηνων....Η φλαντζα ευτυχως δεν ειναι αδυνατισμενη μετα τις περιπετειες που εχει περασει,οποτε ευελπιστω να εχει τελειωσει το θεμα θερμοκρασιας επιτελους.

Οποτε στεγανοποιηση,κολλαρο,service(λαδια,μπουζια,φιλτρα ,μπροστα τακακια,κατι μπροστινα λουρια),μοναδα abs-antispin και εργατικα ολα μαζι 600ε.νομιζω αρκετα καλα,και πλεον ετοιμαζομαι για το project να μεταμορφωθει ο κωλος της απλης Ζ3 σε αυτον της Μ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.