Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-02-09, 08:41
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
X3 Πρόβλημα στα ηλεκτρονικά

Παιδιά σε συνέχεια αυτού http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=16910 πήγε ο ξαδέλφος μου το Χ3 του στο συνεργείο (όχι εξουσιοδοτημένο αλλά και καλά BMW εξειδικευμένο) για να φτιάξουν τους αισθητήρες παρκαρίσματος που χτυπάνε στα καλά καθούμενα. Του είπαν ότι θέλει επαναπρογραμματισμό το αμάξι. Όταν το πήρε και για μια μέρα έδινε λάθος σήμα για εμπόδιο στα καλά καθούμενα πολύ λιγότερο απο πριν αλλά την επόμενη μέρα άναψε η ένδειξη EML στο ταμπλό.
Πήγε συνεργείο και του είπαν ότι φταίει η μονάδα του parktronic και να περιμένει μια εβδομάδα χωρίς να κινεί το αμάξι (???) μέχρι να φέρουν καινούργεια. Αυτός πήρε μια φορά το αμάξι. Το EML το είχαν σβήσει στο συνεργείο αλλά μετά απο 2-3 χιλιόμετρα άναψε πάλι EML και έλεγχος κινητήρα. Βάλτε και τους αισθητήρες παρκαρίσματος που χτυπάνε όσο και όποτε θέλουν και το αμάξι έχει γίνει τσίρκο. Έχετε καμια ιδέα?
ΥΓ Για το EML πρώτα είπαν ότι φταίει η βενζίνα αλλά τους είπε ότι βάζει μόνο 100αρα και ηρέμησαν.
ΥΓ2 μη μου πείτε να πάει στην αντιπροσωπεία γιατί είναι Κέρκυρα και δεν έχει δρόμους αντιπροσωπεία BMW θα έχει?
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-02-09, 13:33
Το avatar του χρήστη McQueen
McQueen Ο χρήστης McQueen δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 29-01-2009
Μηνύματα: 9
McQueen is on a distinguished road
Για να μην παιδεύεστε οικογενειακώς και αφήνετε μικρά καθημερινά προβλήματα να σας "χαλάνε", η λύση στο πρόβλημα είναι μόνο η επίσκεψη σας στο πλησιέστερο εξουσιοδοτημένο κι όχι εξειδικευμένο συνεργείο BMW. Οπότε Χ3 στο καράβι και φύγαμε για Γιάννενα.
Μην πειραματίζεστε άλλο με το τοπικό συνεργείο, που μπορεί να είναι το καλύτερο, αλλά στο συγκεκριμένο πρόβλημα απ' ότι φαίνεται δεν μπορεί να σας βοηθήσει.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-02-09, 15:58
jabar Ο χρήστης jabar δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 15-09-2006
Μηνύματα: 40
jabar is on a distinguished road
ΥΓ Για το EML πρώτα είπαν ότι φταίει η βενζίνα αλλά τους είπε ότι βάζει μόνο 100αρα και ηρέμησαν.
γι αυτο που γραφει ο φιλος παραπανω,σημερα βαζοντας μπρος για δευτερη φορα,ρεταριζε το χ3, πηρα τηλ το mobilecare bmw,οταν ηρθε το παληκαρι και μου το φτιαξε επιτοπου(1 μεγαλο ευχαριστω,)-κολλησε το 4 μπεκ-,μ εκραξε που βαζω 100αρα κ μου ειπε οτι η εταιρια στο βιβλιο γραφει απλη ...υποστηριξε οτι το προβλημα δημιουργηθηκε απο τα χημικα που βαζουν στις αμολυβδες (με τον κουβα οπως ειπε),για ν ανεβασουν τα οκτανια κ να τις λενε κατοσταρες... προτεινε να μη βαλω κανενα καθαριστικο,απλως να βαζω απλη...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-02-09, 16:48
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
Φίλε McQueen προσπαθώ να πείσω το ξάδελφο να κάνει ότι λες αλλά φοβάται ότι θα μείνει το αμάξι στο δρόμο γιατί του είπαν να μη το κινεί. Τέσπα θα ρωτήσουμε ελπίζω πρώτα στα Γιάννενα και αν μας πούνε δεν υπάρχει πρόβλημα τότε ΟΚ.

Φίλε Jabar σωστό και αυτό αλλά όταν κάποιος βάζει απλή του λένε πάντα ότι το EML είναι πρόβλημα απο νοθευμένη βενζίνη και συνιστούν 100άρα σαν πιο καθαρή. Τελικά τα συνεργεία απλά λένε ότι τους βολεύει.

Τελικά ξέρει κανείς? Φταίει το parktronic για το άναμα EML και κινητήρα? Υπάρχει περίπτωση να έκαναν κάποια πατάτα στο συνεργείο μετά το πρώτο προγραμματισμο? Είναι τυχαίο?
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-02-09, 17:28
Το avatar του χρήστη nikos_E34
nikos_E34 Ο χρήστης nikos_E34 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 28-07-2004
Μηνύματα: 613
nikos_E34 will become famous soon enough
ΕΛΕΟΣ!
μονο που ειπαν στον ξαδερφο για τη βενζινα επρεπε να παρει το αμαξι και να φυγει..τωρα πληρωνετε
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-02-09, 11:09
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
Νίκο καλά λες αλλά δε λες που να πάει δεδομένου ότι στη Κέρκυρα δεν έχει όχι αντιπροσωπεία αλλά ούτε καν άλλο συνεργείο BMW.
Τεσπα ελπίζω να πάει τελικά Γιάννενα
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-02-09, 07:42
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
Ξέρει Κανείς?
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-02-09, 10:09
Το avatar του χρήστη volosgt
volosgt Ο χρήστης volosgt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-09-2004
Μηνύματα: 200
volosgt is on a distinguished road
Πρόσφατα πηγα στο εξοσιοδοτημένο συνεργείο της BMW να μου αλλάξουν λάδια.

Όλα καλά, μεχρι που πηγα να φύγω και παρατήρησα οτι ήταν αναμμένο το φωτάκι που έγραφε EML. Αμέσως τους το αναφέρω και μου λένε χωρις να το κοιτάξουν οτι φταει ο λάμδα και μάλλον η βενζινη που βάζω. Προφανώς λογω του οτι ηταν Παρασκευη και στο τελος της ημερας και ήθελαν να φυγουν μου λενε να το φερω την Δευτερα να το κοιταξουν και μαλλον να αλλαξουν τον λαμδα.

Επειδη βενζινη βαζω μονο απο τον πατερα μου που εχει βενζιναδικο και επειδη το αυτοκινητο μεχρι να το παω για service δεν ειχε κανενα προβλημα αρχισα να φωναζω και απαιτησα να μου το βαλουν εκεινη την στιγμη στον εγκεφαλο να δουν τι προβλημα έχει να μου το σβησουν και εαν ξαναναψει θα το πηγαινα να το κοιταξουν.

Για να μην μακρηγορώ το αποτελέσμα ήταν να το βάλουν στο διαγνωστικό και να βγαλει ως σφάλμα "Χαμήλη τάση στο Valvetronic" με αποτέλεσμα να ανάψει το EML.

Φυσικά γιατι προκληθηκε αυτο δεν ήξεραν να μου απαντησουν, εσβησαν το σφάλμα και εδω και μια εβδομαδα δεν εχει ξαναναψει η ενδειξη.

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι η συγκριμμενη ένδειξη δεν σχετιζεται αποκλειστικα με τους καταλυτες αλλα με πληθωρα αλλων προβληματων και καποιες φορές όχι απαραιτητα με κάποιο πραγματικο πρόβλημα στο αυτοκινητο.

Θα προτεινα να μην βιαστεις να προβεις σε αλλαγες ανταλλακτικων χωρις να εισαι σιγουρος για το σφαλμα πρωτα.
__________________
Life is a bitch and then u die!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-02-09, 12:00
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
Στη συγκεκριμένη περίπτωση όμως το έσβησαν και ξανα άναψε σε μια μέρα μαζί και με το εικονίδιο κινητήρα. Σε συνδυασμό με το μόνιμο χτύπημα των αισθητήρων παρκαρίσματος πιστεύω ότι κάτι πιο συνθετο φταίει
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-02-09, 12:16
Το avatar του χρήστη nikos_E34
nikos_E34 Ο χρήστης nikos_E34 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 28-07-2004
Μηνύματα: 613
nikos_E34 will become famous soon enough
εγω θελω να παει ο βαρδινογιαννης και να του πεταξουν την πατατα με την κακης ποιοτητας βενζινη τι εχει να γινει..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.