Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά Z > Σειρά Z - Τεχνικά Θέματα

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-11-05, 02:39
Το avatar του χρήστη DjBac
DjBac Ο χρήστης DjBac δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-09-2005
Μηνύματα: 328
DjBac is on a distinguished road
Πολλά προβλήματα με Z4 3.0i SMG

Καλησπέρα σε όλους!!!

Δυστυχώς η Ζ4 εδώ και μια βδομάδα είναι στο συνεργείο του Κουλούρη στη Λαυρίου!!

Την έχω ακριβώς 2 μήνες με 7200 χλμ περίπου στο κοντέρ (την πήρα καινούρια)...

Εξ αρχής είχα κάποια προβλήματα!! Στη συνέχεια παρουσιάστηκαν και άλλα... Σημειώνω πως είχε μείνει πάλι το αμάξι στο συνεργείο για 3 μέρες για προβλήματα.. Τίποτα όμως, χωρίς αποτέλεσμα....

Αρχίζω τη λίστα λοιπόν:
1) Μεταλλικός θόρυβος από το πίσω μέρος του αυτοκινήτου.. Όταν ξεκινάω με όπισθεν, 1η ή 2α... Όχι όταν αλλάζω ταχύτητα... Πολύ έντονος ο θόρυβος και ενοχλητικός

2) Τριξίματα στο εσωτερικό του αυτοκινήτου, ΠΟΛΛΑ και ενοχλητικά τριξίματα... Κολώνα οδηγού, τιμόνι, κεντρική κονσόλα, πίσω από τον οδηγό, πίσω από τον συνοδηγό, κάθισμα οδηγού κτλ κτλ... Πλέον δεν μπορώ να ευχαριστηθώ καμία βόλτα...

3) Έχει σβήσει 3 φορές. Οι 2 στο ρελαντί και η μία με 2α και μετά με το ρολάρισμα πήρε πάλι μπροστά!!!!!!

4) Μπάζει νερά.. Από το παράθυρο του συνοδηγού τρέχει ρυάκι και μπαίνει νερό στα πόδια του συνοδηγού!!

5) Πολύ έντονο τρέμουλο τιμονιού σε φρενάρισμα...

Αν θυμηθώ κάτι άλλο θα το προσθέσω...

Απαντήσεις από τους τεχνικούς στον "Κουλούρη":

1) Φυσιολογικότατος θόρυβος

2) Κάμπριο είναι, λογικό να τρίζει.. Έλα όμως που δεν τρίζει η κουκούλα και δεν είναι τριξίματα ελλειπούς ακαμψίας (που το συγκεκριμένο μοντέλο σε θέματα ακαμψίας δεν πιάνεται)... Γιατί όμως δεν τρίζουν οι άλλες Ζ4????

3) Επειδή έρχεται από Αμερική και έχουν άλλες βενζίνες και στην Ελλάδα είναι νοθευμένες θα κάνουν προγραμματισμό με νέα δεδομένα από BMW.. Ερώτηση δική μου: "Δεν έχει knock sensor για να προσαρμόζεται σε κάθε τύπο βενζίνης?" Απάντηση: "Ναι, αλλά εδώ είναι νοθευμένες" Ερώτηση: "θα πειράξει την απόδοση του κινητήρα" Απάντηση: "Ναι, μπορεί να την μειώσει λίγο"...

4) Αλλάγή στα λάστιχα και βλέπουμε

5) Το έφτιαξαν απ' ότι είπαν.. Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα...


Θα με φωνάξουν για δοκιμή αφού τελειώσουν για να δω αν είμαι ικανοποιημένος....

Μου έχουν δώσει αυτοκίνητο εξυπηρέτησης και τους τόνισα πως αν το αυτοκίνητο δεν έρθει στην αρμόζουσα κατάσταση δεν το παραλαμβάνω... Από 60.000 ευρώ αυτοκίνητο και ειδικά BMW δεν περίμενα κάτι τέτοιο..


Όσοι έχουν Ζ4 έχουν κάποιο από τα παραπάνω προβλήματα?? Ειδικά τριξίματα και μεταλλικό θόρυβο πίσω...

Αν δεν καταφέρουν να τα φτιάξουν θα απευθυνθώ στην BMW Hellas με αίτηση αντικατάστασης αυτοκινήτου και στη συνέχεια στη BMW Γερμανίας.. Αν χρειαστεί να φτάσω σε αυτό το σημείο ξέρω πως θα είναι ταλαιπωρία, αλλά δεν μπορώ να ανεχτώ έτσι ένα αυτοκίνητο... Για την BMW ακούω τα καλύτερα, αλλά η πρώτη μου επαφή με την εν λόγω αυτοκινητοβιομηχανία με απογοήτευσε... Βέβαια, για να λέμε και την αλήθεια οδηγικά το αυτοκίνητο μέχρι στιγμής μου έχει αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις (ο κύριος λόγος αγοράς του)..
  #2  
Παλιά 26-11-05, 14:12
Το avatar του χρήστη mpikounis
mpikounis Ο χρήστης mpikounis δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 1.244
mpikounis has a spectacular aura aboutmpikounis has a spectacular aura about
Να σου πω την εμπειρια μου απο σχεδον 2 χρονια με το αυτοκινητο (Ζ4 3.0 manual):

1. Δεν κανει κανεναν θορυβο πισω
2. Δεν τριζει τιποτα, εκτός από ένα ελάχιστο στη κουκούλα πάνω από το τζάμι του οδηγού και αυτό όχι πάντα.
3. Δεν εχει σβησει ποτε
4. Δεν εχει βαλει ουτε μια σταγονα, ουτε καν υγρασια. Και η κουκουλα εχει βγει και εχει ξαναμπει μια φορα λογω αντικαταστασης του μοτερ της.
5. Δεν τρεμει οταν φρεναρει καθολου. Αυτο μου κανει για στραβους δισκους η κακοπατημενα τακακια.

Η εντυπωση που εχω γενικα ειναι οτι η ποιοτητα κατασκευης ειναι αριστη. Μου κανει εντυπωση πολυ το οτι εχεις τοσα προβληματα.
  #3  
Παλιά 26-11-05, 15:37
Το avatar του χρήστη sheriff
sheriff Ο χρήστης sheriff δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-03-2005
Μηνύματα: 452
sheriff is on a distinguished road
Smile

καλησπερα και απο μενα,εγω εχω το αυτοκινητο ακριβως 13 μηνες και εχω 15000χλμ εκ των οποιων τουλαχιστον το 70% ειναι με βαναυση συμπεριφορα

1)δεν εχει ακουστει ποτε καποιος μεταλλικος ηχος(μηπως εχει κοπει καποιος ελαστικος συνδεσμος της εξατμισης και βρισκει καπου?)
2)εμφανιζει καποιους τριγμους αλλα με 35αρι run flat λαστιχο και σπορ αναρτηση το βρισκω φυσιολογικο.(το καθισμα του συνοδηγου δοκιμασε να το τραβηξεις μια σκαλα πιο μπροστα να μην ακουμπαει τερμα πισω)
3)απ'οσο θυμαμαι εχει σβησει μια φορα και ποτε αλλοτε
4)και εμενα δεν εχει βαλει ποτε νερο εκτος απο μια φορα σε πλυντηριο οπου ο βλακας με το πιεστικο σημαδευε το πανω μερος του τζαμιου στο σημειο που ειναι το λαστιχο του πλαισιου
5)δεν τρεμει καθολου αλλα μετα απο παρατεταμενο φρεναρισμα με πολλα χιλιομετρα καθε φορα χανει την δυναμη του το φρενο

αυτα!εγω το μονο ουσιαστικο προβλημα που εχω εντωπισει στο αυτοκινητο ειναι η ελλειψη δυναμης...
__________________
το γαμπριατικο...

http://i14.photobucket.com/albums/a3...n/12213443.jpg
  #4  
Παλιά 26-11-05, 15:52
Το avatar του χρήστη InsaneDriver
InsaneDriver Ο χρήστης InsaneDriver δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-06-2004
Μηνύματα: 2.889
InsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από z4 3.0
αυτα!εγω το μονο ουσιαστικο προβλημα που εχω εντωπισει στο αυτοκινητο ειναι η ελλειψη δυναμης...
Aσχολίαστο...
__________________

"Exhaust gases go into the turbocharger and spin it, witchcraft happens, and you go faster..." - Jeremy Clarkson
  #5  
Παλιά 26-11-05, 17:18
Το avatar του χρήστη DjBac
DjBac Ο χρήστης DjBac δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-09-2005
Μηνύματα: 328
DjBac is on a distinguished road
Αυτό για την εξάτμιση το σκέφτηκα και τους το τόνισα... Μου λένε όχι.. Άρα ο μεταλλικός θόρυβος δεν είναι φυσιολογικός, ούτε οι τριγμοί ούτε τα νερά!!!! Όσο για το κάθισμα, έχει χώρο σε σχέση με το πλαστικό πίσω, με τίποτα δεν ακουμπάει!!

Επομένως το θέμα δε θα το αφήσω έτσι, γιατί το αυτοκίνητο είναι καινούριο και δυστυχώς με απογοήτευσε σε μεγάλο βαθμό!!!

Πάλι τη δευτέρα με βλέπω να τρέχω στην αντιπροσωπεία!! Μου είπαν να δοκιμάσω σε 3λιτρη Ζ4 με SMG για τον μεταλλικό θόρυβο.. Εφόσον λέτε πως δεν ακούγεται τίποτα, θα το τονίσω αυτό και ας κόψουν το κεφάλι τους να το φτιάξουν!!! Φοβάμαι μήπως είναι ο άξονας μετάδοσης ή τα ημιαξόνια!!!
  #6  
Παλιά 27-11-05, 18:54
TNT Ο χρήστης TNT δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 05-05-2005
Μηνύματα: 65
TNT is on a distinguished road
Σχετικα με αυτο που σου ειπαν για την βενζινη και την κακη της ποιοτητα στο ελλαντα σε σχεση με το Αμερικα εχω να σχολιασω το εξης:Στην αμερικη η βενζινη που πωλειται εχει χαμηλοτερα οκτανια αποτι η αντιστοιχη ευρωπαικη (διοτι αμερικανακια->πολλα κυβικα->χαμηλη συμπιεση->μικρος κινδυνος προαναφλεξης->καθαροτερα καυσαερια στο περιβαλλον).Οποτε νομιζω πως αυτο που σου ειπαν για την αμερικανικη βενζινη ειναι μαλλον λιγο ακυρο.Αν καποιος γνωριζει καλυτερα το σχετικο θεμα,παρακαλω να με διορθωσει.
__________________
DOCTOR ABO ΚΑΙ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΣΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑ!

ΤΟ ΠΕΠΡΩΜΕΝΟ ΦΑΓΕΙΝ ΑΔΥΝΑΤΟΝ(θα βαρυστομαχιασω)
  #7  
Παλιά 27-11-05, 19:43
Το avatar του χρήστη DjBac
DjBac Ο χρήστης DjBac δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-09-2005
Μηνύματα: 328
DjBac is on a distinguished road
Μα δεν ικανοποιήθηκα από τη συγκεκριμένη απάντηση που μου έδωσαν... Ούτε για τα τριξίματα, η απάντηση είναι "αφού είναι κάμπριο".. Επίσης ακόμα δε μου έχουν διευκρινήσει από που ακούγεται ο μεταλλικός θόρυβος.. Τη μία μου λένε η πίσω ζαμφόρ, την άλλη το σαζμάν (όταν όμως του είπα πως το σαζμάν είναι μπροστά άλλαξε γνώμη), την άλλη το διαφορικό χωρίς να μπορέσει να εξηγήσει το γιατί!! Αύριο πρωί θα είμαι στον Κουλούρη ΠΑΛΙ!!!! Να πω ότι έμενα και κοντά.. Στη Λαυρίου (Αγ. Παρασκευή είναι) και μένω Βούλα!! Προς αποφυγήν παρεξηγήσεων, δεν κατηγορώ την εταιρία "Κουλούρης" ούτε συγκεκριμένα άτομα του προσωπικού... Απλά μέχρι τώρα μια ξεκάθαρη απάντηση και αποτέλεσμα δεν έχω πάρει!! Αν δε βγει κάποια άκρη θα κάνω αίτηση για αντικατάσταση αυτοκινήτου!
  #8  
Παλιά 27-11-05, 23:38
sakis Ο χρήστης sakis δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 10-05-2004
Μηνύματα: 27
sakis is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DjBac
...
1) Μεταλλικός θόρυβος από το πίσω μέρος του αυτοκινήτου.. Όταν ξεκινάω με όπισθεν, 1η ή 2α... Όχι όταν αλλάζω ταχύτητα... Πολύ έντονος ο θόρυβος και ενοχλητικός

2) Τριξίματα στο εσωτερικό του αυτοκινήτου, ΠΟΛΛΑ και ενοχλητικά τριξίματα... Κολώνα οδηγού, τιμόνι, κεντρική κονσόλα, πίσω από τον οδηγό, πίσω από τον συνοδηγό, κάθισμα οδηγού κτλ κτλ... Πλέον δεν μπορώ να ευχαριστηθώ καμία βόλτα...

3) Έχει σβήσει 3 φορές. Οι 2 στο ρελαντί και η μία με 2α και μετά με το ρολάρισμα πήρε πάλι μπροστά!!!!!!

4) Μπάζει νερά.. Από το παράθυρο του συνοδηγού τρέχει ρυάκι και μπαίνει νερό στα πόδια του συνοδηγού!!

5) Πολύ έντονο τρέμουλο τιμονιού σε φρενάρισμα...
...

1. Δεν εχει παρουσιαστεί τιποτα.

2. Τιμόνι: Τρίζει οταν είναι κρύο, και μετά απο κανα 10λεπτο φεύγει.
Καθισμα συνοδηγού: Χτυπάει το πλαστικό της ζώνης στην κωλονα και πρέπει να φέρεις την ζωνη στο κάθισμα του συνοδηγου για να μην χτυπάει.
Κουκούλα: Όταν ειναι κατεβασμένη το κλιπ που ασφαλίζει έχει τζόγο και τρίζει. Υπάρχει service bulleting από την BMW USA αλλά εδω δεν το αναγνωρίζουν.

3. Δεν μου εχει σβήσει ποτέ.

4. Για πρώτη φορά, την περασμένη Πέμπτη με την μεγάλη βροχή μου εβαλε νερά από το παράθυρο του συνοδηγού, στο σημείο που κουμπώνει η κουκούλα. Ανεβοκατέβασα το τζάμι και σταμάτησε να βάζει. Θα πρέπει να το παρακολουθήσω.

5. Όλα οκ στο δικό μου.

Εχω 3.0 manual, παραγωγη Μαρτιος 2004 με 30,000 χιλ και μεικτή οδήγηση.
  #9  
Παλιά 28-11-05, 01:01
Το avatar του χρήστη DjBac
DjBac Ο χρήστης DjBac δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-09-2005
Μηνύματα: 328
DjBac is on a distinguished road
Για τη ζώνη το γνωρίζω, όπως επίσης και για το service bulletin εκεί που κουμπώνει η κουκούλα!! Είναι πολύ εύκολο να το φτιάξεις μόνος σου!!!

Άρα άλλη μία 3λιτρή χωρίς αυτά τα προβλήματα!! Ευχαριστώ πολύ!!
Αύριο πάω πάλι στον Κουλούρη και είμαι περίεργος να δω τι θα μου πουν!!!!!
  #10  
Παλιά 28-11-05, 07:43
Το avatar του χρήστη Panoz
Panoz Ο χρήστης Panoz δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 13-09-2004
Μηνύματα: 1.321
Panoz will become famous soon enough
Το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισα στη δικιά μου (3.0 SMG 10/04) ήταν ένα τρίξιμο της κουκούλας όταν το αυτοκίν ητο ήταν ανοιχτό. Η κουκούλα ρυθμίστικε (απο τον Κουλούρη στη Λαυρίου) και έκτοτε κανένα πρόβλημα. Τριξιματάκια υπήρχαν αλλά τίποτα το ανυπόφορο. Πιστεύω ότι έπεσες στη περίπτωση.....καλή τύχη παάντως και να το κυνηγήσεις το θέμα....αν επιμένεις στο τέλος θα δικαιωθείς.
Κλειστό Θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.