Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 10-01-10, 19:35
Panose30m50turbo Ο χρήστης Panose30m50turbo δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 08-01-2010
Μηνύματα: 5
Panose30m50turbo is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε παρέπεμψα σε σχετικό κείμενο που έγραψα για την αλληλουχία εγκεφάλου-μπεκ-πολλαπλασιαστών.
Στην διακοπή σώματος προς τον εγκέφαλο από τον πολλαπλασιαστή, λαμβάνουμε σήμα βλάβης για κύλινδρο με πρόβλημα. Συνεπώς όταν θα έρθει η ώρα του επόμενου ψεκασμού, το μπέκ δεν θα πάρει εντολή και δεν θα ψεκάσει.
Το κείμενο γράφτηκε επειδή ελέχθη ότι αν καεί πολλαπλασιαστής, θα καεί και το μπέκ.
Τέτοια περίπτωση, ή αντίστροφη δεν είναι δυνατόν να συμβεί.
Εάν όμως έχουμε καμένη δίοδο στον εγκέφαλο, η οποία προϋπάρχει, το αποτέλεσμα της βλάβης του πολλαπλασιαστή ή του μπέκ είναι να έχουμε επιστρεφόμενα ρεύματα αντί για σώμα και συνέπεια αυτού είναι το βραχυκύκλωμα του εγκεφάλου.
Πόσο δύσκολο είναι να το καταλάβει κάποιος?
Αρα ειχα δικαιο...συμπληρωνω και παλι αλλο το καψημο και αλλο το κολλημα του μπεκ..
Εμενα προσωπικα μου εχει τυχει μετα απο αλλαγη πολλαπλασιαστη και επαναπρογραμματισμο της DME να μην ψεκαζει το μπεκ και να θελει αντικατασταση...
Οπως επισης να εχω σκασμενους πολλαπλασιαστες και αλλαζοντας τους να εχω παλι τα ιδια...Ηθελε DME..Αρα καηκε απο τους πολλαπλασιαστες...
Αυτα ελεγα αρχικα..τιποτα λιγοτερο και τιποτα παραπανω...
Μαλλον τα παλικαρια εδω στο Forum σου εχουν δωσει πολυ αξεια και πηρες τα πανω σου...
Τελος παντων δεχομαι τη συγνωμη σου και σου υποσχομαι πως δεν θα ξαναπαρω μερος σε οπιαδηποτε συζητηση κανεις εσυ προσωπικα..
Αν εχεις δει τις Foto μου ολα οσα βλεπεις σε συτες τα εχω κανει με τα χερακια μου..ειτε λαμαρινα ειτε μηχανικα μερη ειναι αυτα..και εν μερη καπια βαψιματα..
Αυτες τις λιγες γνωσεις εχω διστυχως....
Να εισαι παντα καλα φιλε..
Και σε ανωτερα...Για να κλεινει το θεμα το δικο μου εδω...
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 10-01-10, 19:40
Panose30m50turbo Ο χρήστης Panose30m50turbo δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 08-01-2010
Μηνύματα: 5
Panose30m50turbo is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Και επειδή προφανώς δεν καταλαβαίνω τα λεγόμενα σου, και δεν απαντάω σωστά και τεχνικά, τα ξαναπαίρνω απο την αρχή..
2. Για να λυθεί το πρόβλημα ρεταρίσματος, προτείνεις την ταυτόχρονη αλλαγή όλων των πολλαπλασιαστών και όλων των μπέκ ταυτόχρονα.
Αντιπροτείνω αλλαγή κινητήρα.
3. Εαν χαλάσει ένας πολλαπλασιαστής, δε χρειάζεται να το δουλέψεις ώρα για να κολλήσει το μπέκ. Το μπεκ σταματάει στον αμέσως επόμενο ψεκασμό, με εντολή εγκεφάλου.
4. Σε καμία των περιπτώσεων πέραν του ήδη ελαττωματικού εγκεφάλου, η διακοπή σώματος δεν συνεπάγεται καμένο εγκέφαλο.
Για αυτό το λόγο πάντα αποσυνδέουμε τη γείωση από την μπαταρία και όχι το ρεύμα.
5) Λές οτι αν καεί ένας πολλαπλασιαστής πρέπει να τους αλλάξεις όλους. Σύμφωνοι.
Επόμενο στάδιο, είναι λές, να αλλαχτούν όλα τα μπεκ.
Νομίζω ότι η αλλαγή κινητήρα είναι πιο αξιόπιστη λύση..
Εσυ ρε φιλε θα μας τρελανεις..
Η ΒΜW Hellas δεν εδωσε εντολη σε εναν καμμενο πολλαπλασιαστη να αλλαζοντε ολοι??
Οπως και με ενα μπεκ και παλι να αλλαζοντε ολα ???
Θα μας τρελανεις τωρα ρε φιλε???τι ειναι αυτα που λες???
Δεν ειπα οτι πρεπει αλλα αυτο γινεται...στην αρχη αλλαζονταν μονο το καμμενο εξαρτημα....μην τα γυρηζεις οπως θες...
Κανε μου την χαρη λοιπον....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panose30m50turbo : 10-01-10 στις 19:43
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 10-01-10, 20:08
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Panose30m50turbo Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσυ ρε φιλε θα μας τρελανεις..
Η ΒΜW Hellas δεν εδωσε εντολη σε εναν καμμενο πολλαπλασιαστη να αλλαζοντε ολοι??
Οπως και με ενα μπεκ και παλι να αλλαζοντε ολα ???
Θα μας τρελανεις τωρα ρε φιλε???τι ειναι αυτα που λες???
Δεν ειπα οτι πρεπει αλλα αυτο γινεται...στην αρχη αλλαζονταν μονο το καμμενο εξαρτημα....μην τα γυρηζεις οπως θες...
Κανε μου την χαρη λοιπον....
Εγώ δεν θέλω να σε τρελάνω, θέλω απλά να σου πώ τι κατάλαβα απο τα γραφόμενα σου..
Και ξαναλέω, επειδή μπορεί να μην καταλαβαίνω σωστά, γράφω ακριβώς τι έχω καταλάβει και ακριβώς αυτά που έχεις πει, για να μην σε αδικήσω όπως στο πρώτο απαράδεκτο γράμμα μου..
Η BMW Γερμανίας, επειδή έχει 4 ελαττωματικές παρτίδες πολλαπλασιαστών και μπέκ, επιβάλλει αλλαγή για συγκεκριμένες και μόνο σειρές κατασκευής.
Δεν είναι γενική οδηγία για όλα τα μπέκ και για όλους τους πολλαπλασιαστές.
Απο αυτό που καταλαβαίνω να γράφεις, είναι γενική οδηγία για όλα τα μπέκ και όλους τους πολλαπλασιαστές, και δεν ευσταθεί.
Δεν γυρίζω τίποτα απολύτως. Αυτά που έγραφα και πρίν 2 μήνες, αυτά γράφω και τώρα.
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 10-01-10, 20:25
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Panose30m50turbo Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρα ειχα δικαιο...συμπληρωνω και παλι αλλο το καψημο και αλλο το κολλημα του μπεκ..
Εμενα προσωπικα μου εχει τυχει μετα απο αλλαγη πολλαπλασιαστη και επαναπρογραμματισμο της DME να μην ψεκαζει το μπεκ και να θελει αντικατασταση...
Οπως επισης να εχω σκασμενους πολλαπλασιαστες και αλλαζοντας τους να εχω παλι τα ιδια...Ηθελε DME..Αρα καηκε απο τους πολλαπλασιαστες...
Αυτα ελεγα αρχικα..τιποτα λιγοτερο και τιποτα παραπανω...
Μαλλον τα παλικαρια εδω στο Forum σου εχουν δωσει πολυ αξεια και πηρες τα πανω σου...
Τελος παντων δεχομαι τη συγνωμη σου και σου υποσχομαι πως δεν θα ξαναπαρω μερος σε οπιαδηποτε συζητηση κανεις εσυ προσωπικα..
Αν εχεις δει τις Foto μου ολα οσα βλεπεις σε συτες τα εχω κανει με τα χερακια μου..ειτε λαμαρινα ειτε μηχανικα μερη ειναι αυτα..και εν μερη καπια βαψιματα..
Αυτες τις λιγες γνωσεις εχω διστυχως....
Να εισαι παντα καλα φιλε..
Και σε ανωτερα...Για να κλεινει το θεμα το δικο μου εδω...
Όχι, όχι, όχι. Είχες καμένο εγκέφαλο εξαρχής. Διάβασε σε παρακαλώ αυτό που γράφω πιο πάνω.
Δεν υπάρχει άρα. Αν σου σκάσει τώρα πολλαπλασιαστής θα αλλάξεις εγκέφαλο και μπέκ? Αυτό θα κάνεις κάθε 60.000 χιλιόμετρα? Θα πληρώνεις 1500 ευρώ? Αυτό θα κάνουμε όλοι? Εγώ γιατί άλλαξα πολλαπλασιαστή στο Ε46 και δεν κάηκε ο εγκέφαλος? 560 χιλιόμετρα το έκανα έτσι. Τυχερός ήμουν?
Όχι δεν ήμουν, απλά νομίζω οτι σε παίδεψαν και δεν σου άλλαξαν εγκέφαλο μέχρι να φτάσει στο απροχώρητο. Μπορεί να μη το σκέφτηκαν, μπορεί να μη το κατάλαβαν.. Χίλια δύο μπορεί.
Με τους φίλους στο φόρουμ, έχουμε αλληλοεκτίμηση. Άλλες φορές συμφωνούμε και άλλες διαφωνούμε.
Δεν έχω το δικαίωμα να πάρω τα πάνω μου..
Θέλω να ξαναπάρει οποιοσδήποτε μέρος σε οποιαδήποτε συζήτηση. Δεν είναι υποχρεωτικό να έχουμε την ίδια άποψη ή γνώμη.
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 10-01-10, 21:02
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλάξεις, δεν αλλάξεις τον πολλαπλασιαστή, μόλις κάνεις reset (όχι επαναπρογραμματισμο) τη βλάβη από τον εγκέφαλο, θα ξεκινήσει κανονικά η λειτουργία. Αν όντως προβαίνουν σε επαναπρογραμματισμο, ενδέχεται να ψάχνουν για καμένη δίοδο.. Εχω την εντύπωση οτι ο εγκέφαλος μπορεί να δεχτεί μέχρι 13 προγραμματισμούς, και ξέρω οτι το τελευταίο διάστημα ο προγραμματιστής στην Θεσσαλονίκη δουλεύει υπερωρίες ..
Στην επόμενη ερώτηση. Ναι φυσικά και μπορεί. (Στην δεύτερη σκάλα του κλειδιού όλα τα ηλεκτρικά δουλεύουν κανονικά..)
φίλε rapid σε ευχαριστώ πολύ όπως και να έχει για τις απαντήσεις σου.
αλλά αν έκανε διακοπη το κύκλωμα στο ρελαντί δεν θα έπρεπε να βγάζει σφάλμα ο εγκέφαλος? μάλλον ναι πιστεύω, έτσι δεν είναι
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 10-01-10, 21:47
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanblan Εμφάνιση μηνυμάτων
φίλε rapid σε ευχαριστώ πολύ όπως και να έχει για τις απαντήσεις σου.
αλλά αν έκανε διακοπη το κύκλωμα στο ρελαντί δεν θα έπρεπε να βγάζει σφάλμα ο εγκέφαλος? μάλλον ναι πιστεύω, έτσι δεν είναι
Δε νομίζω οτι κάνει διακοπή, οτι μεταβάλει την τιμή μέτρησης έχω καταλάβει μέχρι τώρα..
Δε νομίζω να έβγαζε βλάβη ο εγκέφαλος, εντολή στο γκάζι για αλλαγή μείγματος πρέπει να δίνει...
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 10-01-10, 22:17
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε νομίζω οτι κάνει διακοπή, οτι μεταβάλει την τιμή μέτρησης έχω καταλάβει μέχρι τώρα..
Δε νομίζω να έβγαζε βλάβη ο εγκέφαλος, εντολή στο γκάζι για αλλαγή μείγματος πρέπει να δίνει...
εσύ καλά κατάλαβες, μάλλον εγώ δεν ρώτησα καλά.
επανέρχομαι.
με τα κλειδιά του αυτοκινήτου στην τσέπη, πήρα μετρήσεις από τη φύσα την ξεκούμπωτη.( εκεί ήταν και πιο ευκολο γιατί ήταν τα θυληκα ας πούμε, μετά προσπαθώ και με τα κάτω τρία ελάσματα της πεταλούδας( έχεις δει από την φώτο πως είναι η πεταλούδα στο ν 43).
1ο ηλεκτροδιο με κροκοδειλάκι στερεωμένο στο ακριανό έλασμα.(εκεί δεν κατάφερα να πάρω σταθερή μετρηση όσο και αν προσπάθησα). όταν ακούμπαγα με το 2ο ηλεκτρόδιο το τρίτο έλασμα πάντα δεν έπαιρνα τιμή. όταν πρωτοακούμπαγε το 2ο ηλεκτρόδιο του ωμομέτρου το μεσαίο έλασμα έπαιρνα τιμή η οποία πολύ γρήγορα και αφού μου έβγαζε και κάποια άσχετα νούμερα πάντα κατέληγε στο 0,00. όταν είχα το 2ο ηλεκτροδιο στον αέρα και το 1ο με κροκοδειλάκι στερεωμένο στο ακριανό έλασμα είχα τιμή 1,00 στο ωμόμετρο.
τέλος να επισημανω πως κατα τη διάρκεια όλων αυτών τα κλειδιά του αυτοκινήτου ήταν στην τσέπη.
σου φαίνονται αυτά λογικά ή απλώς είμαι τελέιως ανίκανος να μετρήσω??!!!!???.....
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 11-01-10, 07:58
stavros Ο χρήστης stavros δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-04-2009
Μηνύματα: 188
stavros is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ δεν θέλω να σε τρελάνω, θέλω απλά να σου πώ τι κατάλαβα απο τα γραφόμενα σου..
Και ξαναλέω, επειδή μπορεί να μην καταλαβαίνω σωστά, γράφω ακριβώς τι έχω καταλάβει και ακριβώς αυτά που έχεις πει, για να μην σε αδικήσω όπως στο πρώτο απαράδεκτο γράμμα μου..
Η BMW Γερμανίας, επειδή έχει 4 ελαττωματικές παρτίδες πολλαπλασιαστών και μπέκ, επιβάλλει αλλαγή για συγκεκριμένες και μόνο σειρές κατασκευής.
Δεν είναι γενική οδηγία για όλα τα μπέκ και για όλους τους πολλαπλασιαστές.
Απο αυτό που καταλαβαίνω να γράφεις, είναι γενική οδηγία για όλα τα μπέκ και όλους τους πολλαπλασιαστές, και δεν ευσταθεί.
Δεν γυρίζω τίποτα απολύτως. Αυτά που έγραφα και πρίν 2 μήνες, αυτά γράφω και τώρα.
ακριβώς έτσι τα έχουν μεταφέρει και σε μένα
1. συγκεκριμένοι αριθμοί σειράς beck υπάρχει οδηγία να αντικαθίστανται όταν αστοχεί έστω και ένας
2. συγκεκριμένοι αριθμοί σειράς πολλαπλασιαστων αντικαθίστανται από βελτιωμένη έκδοση

Αν και το 1 μου το κάνανε αμέσως την 1η φορά που εμφανίστηκε το προβλημα, για να μου παραδεχτούν το 2 και να προβούν σε αντικατάσταση έπρεπε πρώτα να ακινητοοιηθει το όχημα μου 3 φορές σε ένα μήνα και να προηγηθούν 3 επισκέψεις σε συνεργεία και επιστολή στην BMW Hellas.

Ακόμη όμως δεν έχω πιστει πως υπάρχει βελτιωμένη έκδοση πολλαπλασιαστων ή μου το ανέφεραν για να «ησυχασω»
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 11-01-10, 08:55
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanblan Εμφάνιση μηνυμάτων
εσύ καλά κατάλαβες, μάλλον εγώ δεν ρώτησα καλά.
επανέρχομαι.
με τα κλειδιά του αυτοκινήτου στην τσέπη, πήρα μετρήσεις από τη φύσα την ξεκούμπωτη.( εκεί ήταν και πιο ευκολο γιατί ήταν τα θυληκα ας πούμε, μετά προσπαθώ και με τα κάτω τρία ελάσματα της πεταλούδας( έχεις δει από την φώτο πως είναι η πεταλούδα στο ν 43).
1ο ηλεκτροδιο με κροκοδειλάκι στερεωμένο στο ακριανό έλασμα.(εκεί δεν κατάφερα να πάρω σταθερή μετρηση όσο και αν προσπάθησα). όταν ακούμπαγα με το 2ο ηλεκτρόδιο το τρίτο έλασμα πάντα δεν έπαιρνα τιμή. όταν πρωτοακούμπαγε το 2ο ηλεκτρόδιο του ωμομέτρου το μεσαίο έλασμα έπαιρνα τιμή η οποία πολύ γρήγορα και αφού μου έβγαζε και κάποια άσχετα νούμερα πάντα κατέληγε στο 0,00. όταν είχα το 2ο ηλεκτροδιο στον αέρα και το 1ο με κροκοδειλάκι στερεωμένο στο ακριανό έλασμα είχα τιμή 1,00 στο ωμόμετρο.
τέλος να επισημανω πως κατα τη διάρκεια όλων αυτών τα κλειδιά του αυτοκινήτου ήταν στην τσέπη.
σου φαίνονται αυτά λογικά ή απλώς είμαι τελέιως ανίκανος να μετρήσω??!!!!???.....
Λογικά μου φαίνονται φίλε αυτά που μετράς, η τιμή του 1 είναι αυτό που έψαχνες.
Η μέτρηση που έκανες και ξεκίνησε απο ψηλά και κατέληξε στο 0, νομίζω περνάει μέσω πυκνωτή. Αυτό το ηλεκτρόδιο, μαζί με του 1, λογικά θα σου έδειχναν και συνέχεια με το πολύμετρο στο buzzer..
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 11-01-10, 09:04
stavros Ο χρήστης stavros δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-04-2009
Μηνύματα: 188
stavros is on a distinguished road
Κοινοποίηση επιστολής

14 ημέρες μετά την κοινοποίηση της επιστολής μου σχετικά με το θέμα στην BMW Hellas δεν έχω λάβει ακόμη γραπτή απάντηση.

Σε σημερινή τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με την BMW Hellas αρνήθηκαν να μου δώσουν στοιχεία επικοινωνίας του προϊσταμένου του τμήματος After Sales.

Ακολουθεί η επιστολή που έστειλα καθώς και ημερολόγιο απαντήσεων.

http://docs.google.com/View?id=dg645v83_153cfgmb9f6


Οι σκέψη μου είναι πλέον να κοινοποιήσω την επιστολή και το ημερολόγιο απαντήσεων σε BMW Γερμανίας και Ελληνικό και Γερμανικό τύπο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.