Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-05-08, 16:56
Το avatar του χρήστη sswift13
sswift13 Ο χρήστης sswift13 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-10-2007
Μηνύματα: 365
sswift13 will become famous soon enough
Εγκατάσταση Cruise Control E36

Λοιπόν, επειδή τα μπαξίματά μου αρχίζουν να τελειώνουν, σκέφτομαι σοβαρά την εγκατάσταση cruise control (σε δουλειά να βρισκόμαστε !). Θα ήθελα να το ολοκληρώσω πριν φύγω για Γερμανία, οπότε και θα είναι άκρως χρήσιμο. Αυτό λοιπόν που θέλω να ρωτήσω, είναι εάν κάποιος το έχει ήδη τοποθετήσει (κυρίως εκ των υστέρων) σε Ε36, χρησιμοποιώντας το Retrofit Kit που δίνει η BMW. Την εγκατάσταση σκέφτομαι να την κάνω μόνος μου, αλλά είναι ένα-δύο πραγματάκια που από ότι φαίνεται θα κολήσω.
1. Χρειάζεται προφανώς κωδικοποίηση του module. Στο Carsoft 6.5 που έχω δεν είδα κάτι τέτοιο. Ξέρει κανείς αν γίνεται από το πρόγραμμα αυτό, ή χρειάζεται να πάω αντιπροσωπεία? Κόστος ?
2. Από ότι διάβασα / είδα, σαν να μου φάνηκε ότι πάει δεύτερη ντίζα πάνω στην πεταλούδα. Ισχύει αυτο?

Τέλος, όσοι το έχουν ήδη σε Ε36 τους έχει ποτέ δημιουργήσει το οποιοδήποτε πρόβλημα? Πόσο αξιόπιστο είναι?

Περιμένω τα σχόλιά σας ...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-05-08, 18:03
Το avatar του χρήστη MrZ
MrZ Ο χρήστης MrZ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-10-2005
Μηνύματα: 713
MrZ will become famous soon enough
Δεν ξέρω για Ε36...αλλά ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=11671
να πάρεις μια ιδέα.Βέβαια είναι για Ε46, δεν ξέρω πόσες διαφορές μπορεί να έχει.Καλή τύχη με το εγχείρημα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-05-08, 20:26
Το avatar του χρήστη stelmaniac
stelmaniac Ο χρήστης stelmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Μίλαν-Κούντερα 3-0
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 3.479
stelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud of
Το λινκ που εβαλε ο φιλος ΜrZ, δυστυχως δεν εχει καμια σχεση με τα 36αρια διοτι εκτος των αλλων, τα 36αρια δε φορεσαν ποτε χειριστηρια στο τιμονι. Ο αυτοματος πιλοτος μπαινει με λεβιε πισω απο το λεβιε των υαλοκαθαριστηρων.
Πανουλη χρειαζεται φασαρια για την εγκατασταση(φυσικα ξεχνας την αντιπροσωπεια) και συνδεεται στο μπορντ. Αν θες παρε τηλ. τον Ντινο που ξερει περισσοτερα μιας και το θεμα αυτοματου στο 36 ειναι σπανιο και δε γνωριζω κανεναν με 36αρι να τον εχει...Καλα μπαξιματα!!!

Αυτο πραγματικα θα ηθελα να το δω...!!!!
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
μετατροπές με ΛΙΓΟΤΕΡΗ ιπποδύναμη κάνει μόνο η alpina
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-05-08, 20:44
Το avatar του χρήστη stelmaniac
stelmaniac Ο χρήστης stelmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Μίλαν-Κούντερα 3-0
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 3.479
stelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud of
Ειναι αυτο εδω.Τωρα που ειδα οτι ειναι τοσο φθηνο γλυκαθηκα και γω!!!!!

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/BMW-3...3286.m20.l1116
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
μετατροπές με ΛΙΓΟΤΕΡΗ ιπποδύναμη κάνει μόνο η alpina
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-05-08, 21:11
Το avatar του χρήστη sswift13
sswift13 Ο χρήστης sswift13 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-10-2007
Μηνύματα: 365
sswift13 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Το λινκ που εβαλε ο φιλος ΜrZ, δυστυχως δεν εχει καμια σχεση με τα 36αρια διοτι εκτος των αλλων, τα 36αρια δε φορεσαν ποτε χειριστηρια στο τιμονι. Ο αυτοματος πιλοτος μπαινει με λεβιε πισω απο το λεβιε των υαλοκαθαριστηρων.
Πανουλη χρειαζεται φασαρια για την εγκατασταση(φυσικα ξεχνας την αντιπροσωπεια) και συνδεεται στο μπορντ. Αν θες παρε τηλ. τον Ντινο που ξερει περισσοτερα μιας και το θεμα αυτοματου στο 36 ειναι σπανιο και δε γνωριζω κανεναν με 36αρι να τον εχει...Καλα μπαξιματα!!!

Αυτο πραγματικα θα ηθελα να το δω...!!!!
Στελάκη, είμαι παιδάκι που ψάχνει την φασαρία ... Όπως έγραψα, υπάρχει retrofit της BMW. Το οποίο φαίνεται και στο realoem εδώ http://www.realoem.com/bmw/showparts...32&hg=66&fg=95


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι αυτο εδω.Τωρα που ειδα οτι ειναι τοσο φθηνο γλυκαθηκα και γω!!!!!

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/BMW-3...3286.m20.l1116
Μακάρι να έκανε τόσο. Είναι κοντά στα €500 ... Αυτό που είδες είναι μόνο ένα μικρό κομάτι!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-05-08, 21:19
Το avatar του χρήστη stelmaniac
stelmaniac Ο χρήστης stelmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Μίλαν-Κούντερα 3-0
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 3.479
stelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud of
Αυτο βλεπω και γω τωρα...Αστα φιλε...
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
μετατροπές με ΛΙΓΟΤΕΡΗ ιπποδύναμη κάνει μόνο η alpina
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-05-08, 13:19
Το avatar του χρήστη sswift13
sswift13 Ο χρήστης sswift13 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-10-2007
Μηνύματα: 365
sswift13 will become famous soon enough
Τι έγινε ρε παιδιά? Κανείς με Cruise Control σε Ε36? Πάλι μου φάινεται θα κάνω εγώ το πείραμα ...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-05-08, 13:35
Το avatar του χρήστη Stav
Stav Ο χρήστης Stav δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-12-2006
Μηνύματα: 148
Stav is on a distinguished road
απ οτι εχω δει στου αδερφου μου το 36αρι, οντως υπαρχουν πλεον 2 ντιζες που πανε στην πεταλουδα..Μια η κανονικη του γκαζιου και μια απο το μοτερακι του cruise control....οταν ξαναπαω σπιτι του (και το θυμηθω βεβαια.. ) θα παρω μερικες φωτο να εχεις μια ιδεα πως ειναι.....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-05-08, 14:01
Το avatar του χρήστη sswift13
sswift13 Ο χρήστης sswift13 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-10-2007
Μηνύματα: 365
sswift13 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stav Εμφάνιση μηνυμάτων
απ οτι εχω δει στου αδερφου μου το 36αρι, οντως υπαρχουν πλεον 2 ντιζες που πανε στην πεταλουδα..Μια η κανονικη του γκαζιου και μια απο το μοτερακι του cruise control....οταν ξαναπαω σπιτι του (και το θυμηθω βεβαια.. ) θα παρω μερικες φωτο να εχεις μια ιδεα πως ειναι.....
Μπράβο ρε Σταύρο. Για ρώτα τον και για εντυπώσεις. Το χρησιμοποιεί καθόλου? Έχει εμφανίσει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα? Φαντάζομαι δεν το έβαλε μόνος του, θα το είχε προεγκατεστημένο...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-05-08, 14:24
Το avatar του χρήστη Stav
Stav Ο χρήστης Stav δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-12-2006
Μηνύματα: 148
Stav is on a distinguished road
ακριβως....ηταν εργοστασιακο...τωρα απο προβληματα δεν του εχει δημιουργησει ποτε τπτ, και κανει και τρελη οικονομια στα ταξιδια που το χρησιμοποιει...απλα θα ελεγα οτι ειναι αρκετα αβολο (σαν χειριστηριο) συγκριτικα με των Ε46, αλλα αυτο προφανως δεν σε απασχολει
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.