Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-02-11, 09:12
tziale Ο χρήστης tziale δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Μηνύματα: 2
tziale is on a distinguished road
Προσφορές BMW σειρά 3

Καλημέρα,

Γράφω για πρώτη φορά στο forum και μάλιστα όχι ως ιδιοκτήτης αλλά ως υποψήφιος αγοραστής BMW. Θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει να μου δώσει πληροφορίες σχετικά με την προσφορά που πρόσφατα ανακοίνωσε η BMW για τα μοντέλα της σειράς 1 και 3.
Πιο συγκεκριμένα κατά την επίσκεψη στην αντιπροσωπεία με ενημέρωσαν ότι η προσφορά δεν ισχύει για όλα τα αυτοκίνητα αλλά για αυτοκίνητα με συγκεκριμένο κωδικό παραγωγής. Προσωπικά ενδιαφέρομαι για την 316 ή ίσως για την 320. Η προσφορά όμως ισχύει μόνο για συγκεκριμένες παρτίδες αυτοκινήτων.
Με αλλά λόγια υπάρχουν 316 για τις οποίες η τιμή είναι 22.900 με απόσυρση και 316 με κανονική τιμή τιμοκαταλόγου καθώς, σύμφωνα με τον πωλητή πάντα, είναι καινούριες παραλαβές και κατά συνέπεια εκτός προσφοράς.
Εσείς που γνωρίζεται καλύτερα τι παίζει με την BMW βλέπετε να έχει κάποιο λάκκο η φάβα; Πρόκειται απλώς για προσπάθεια της εταιρείας να “διώξει” τα παλαιότερης παραγωγής μοντέλα ή υπάρχουν ουσιαστικές αναβαθμίσεις και διαφορές στα πιο πρόσφατα μοντέλα;

Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-02-11, 09:57
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
δεν ξέρω για την προσφορά αλλά τόσο μεγάλη διαφορά με κάνει να σκεφτώ ότι έχουν μοντέλα προ facelift ακόμα αδιάθετα.

Αν μπορείς πήγαινε σε facelift που είναι πολύ πιο ωραίο εμφανισιακά αλλά και πιο γρήγορο. Η facelift 316 έχει 122 άλογα απο 115 και η 320 170 απο 150 αν και ίσως υπάρχουν και pro facelift 320 με 170 αν δεν κάνω λάθος
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-02-11, 10:39
tziale Ο χρήστης tziale δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Μηνύματα: 2
tziale is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bimmer-corfu Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ξέρω για την προσφορά αλλά τόσο μεγάλη διαφορά με κάνει να σκεφτώ ότι έχουν μοντέλα προ facelift ακόμα αδιάθετα.

Αν μπορείς πήγαινε σε facelift που είναι πολύ πιο ωραίο εμφανισιακά αλλά και πιο γρήγορο. Η facelift 316 έχει 122 άλογα απο 115 και η 320 170 απο 150 αν και ίσως υπάρχουν και pro facelift 320 με 170 αν δεν κάνω λάθος
Λάθος μου που δεν ανέφερα ότι σε κάθε περίπτωση μιλάμε για αυτοκίνητα με facelift και κινητήρα 122 ίππων.

Μία διαφορά που εγώ πρόσεξα είναι ότι τα αυτοκίνητα εκτός προσφοράς φορούσαν λάστιχα Continental ενώ τα αυτοκίνητα με έκπτωση κάτι άλλο (μάλλον ήταν Bridgestone αλλά δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά...).

Επέμεινα πολύ για να πάρω σαφείς διευκρινήσεις γιατί κάποια μοντέλα είναι εκτός προσφοράς και ποιες οι διαφορές τους αλλά ο ευγενέστατος κατά τα άλλα πωλητής δεν είχε κάτι να μου πει.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-02-11, 13:38
Το avatar του χρήστη b-q
b-q Ο χρήστης b-q δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 18-01-2010
Μηνύματα: 77
b-q will become famous soon enough
Είναι νομίζω προφανές ότι σκοπός της συγκεκριμένης προωθητικής ενέργειας της BMW Hellas είναι να πωλήσει όσα αυτοκίνητα έχει στοκαρισμένα.
Ο πωλητής είναι υποχρεωμένος να σε ενημερώσει για την ακριβή ημερομηνία παραγωγής του αυτοκινήτου για το οποίο ενδιαφέρεσαι, στοιχείο το οποίο μπορείς κι εσύ να εξακριβώσεις τόσο από τον αριθμό πλαισίου του αυτοκινήτου όσο και από το "κρυφό μενού" στον υπολογιστή ταξιδίου (βλ. σχετικό θέμα).
Γνώμη μου είναι ότι δεν πρέπει να πάρεις ένα αυτοκίνητο με ημερομηνία παραγωγής πάνω από 6 μήνες (ενδεχομένως να έχεις θέματα με τα ελαστικά του, την μπαταρία του, τα λοιπά αναλώσιμα, το χρώμα του κλπ., δεδομένου ότι τα αυτοκίνητα συνήθως φυλάσσονται σε ανοικτούς χώρους, έκθετα σε φθορές λόγω καιρικών συνθηκών κλπ.). Πρόσεξε επίσης μήπως πρόκειται για ήδη ταξινομημένα ("πινακιδωμένα") αυτοκίνητα, οπότε ενδεχομένως να έχεις θέματα με τη 2ετη εγγύηση (θα αρχίζει από την ταξινόμηση ή από την αγορά.
Σε κάθε περίπτωση, μη δώσεις καμία προκαταβολή πριν δεις και ελέγξεις ιδίοις όμμασι το αυτοκίνητο.
Επίσης έχε υπόψη σου ότι η BMW, ανεξαρτήτως προωθητικών ενεργειών, πάντοτε κάνει εκπτώσεις στις τιμές καταλόγου. Την τελευταία τριετία αγόρασα δύο αυτοκίνητα με συγκεκριμένη παραγγελία δική μου (όχι stock ή εκθεσιακά) και τις δύο φορές μου έκαναν πολύ καλές εκπτώσεις.
Γνώμη μου είναι, είτε να βρεις κάποιο πιο φρέσκο αυτοκίνητο για το οποίο, όπως σου είπαν, δήθεν δεν κάνουν έκπτωση και να τους πιέσεις για έκπτωση, είτε, εάν δεν βιάζεσαι, να κάνεις παραγγελία για καινούριο αυτοκίνητο με τον εξοπλισμό της αρεσκείας σου, πιέζοντάς τους πάλι για έκπτωση και βέβαια κατοχυρώνοντας την τελική τιμή κατά την παραγγελία.
Ψάξε το αρκετά σε διάφορες αντιπροσωπείες. Εγώ μέσα σε μία ημέρα επισκέφτηκα 4 διαφορετικές αντιπροσωπείες και πήρα 4 διαφορετικές τιμές με πολύ μεγάλες διαφορές.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-02-11, 15:55
GAN E90 Ο χρήστης GAN E90 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 10-07-2008
Μηνύματα: 56
GAN E90 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bimmer-corfu Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ξέρω για την προσφορά αλλά τόσο μεγάλη διαφορά με κάνει να σκεφτώ ότι έχουν μοντέλα προ facelift ακόμα αδιάθετα.

Αν μπορείς πήγαινε σε facelift που είναι πολύ πιο ωραίο εμφανισιακά αλλά και πιο γρήγορο. Η facelift 316 έχει 122 άλογα απο 115 και η 320 170 απο 150 αν και ίσως υπάρχουν και pro facelift 320 με 170 αν δεν κάνω λάθος
φιλε ούτε ποιο γρήγορα είναι(με τα 122) η μάλλον την διαφορα δεν την καταλαβαίνεις και το σίγουρο όμως είναι ότι τα αυτοκίνητα με τα 122 άλογα είναι ποιο ζημιάρικα από τα προηγούμενα να τα λέμε και αυτά έτσι δεν είναι?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-02-11, 16:12
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
κοίτα, το δικό μου Ε92 με τον κινητήρα με τα 170 άλογα δεν έχει πάθει τίποτα ακόμα (έχω 42.000 χιλιόμετρα) ενώ αυτός ο κινητήρας σε Ε90 και Ε92 θεωρητικά είναι ζημιάρικος.

Στο άλλο δικό μας (Ε90 316 pro facelift) είχαμε το κλασσικό πρόβλημα με τη κλειδαριά τιμονιού ενώ φίλος με 316 Ε92 δεν έχει κανένα απο τα κλασσικά προβλήματα του κινητήρα με τα 122 άλογα.

Απλά θέλω να πω ότι πάνω απο όλα είναι να μη σου κάτσει.

Οι επιδόσεις του 122 σε σχέση με τον 115 φυσικά και είναι στα χαρτιά. Η διαφορά δύναμης είναι μικρή για να τη καταλάβεις στη πράξη αλλά υπάρχει, όπως υπάρχει και βελτίωση στη κατανάλωση.

Δεν θα σταθώ όμως σε αυτά γιατί όπως συμφωνώ και εγώ είναι μικρές οι διαφορές, στην εμφάνιση όμως δεν υπάρχει σχέση. Κατα τη γνώμη μου τα facelift Ε90 όχι απλά είναι πιο ωραία απο τα προ facelift αλλά πιο όμορφα και απο Α4, C class
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-02-11, 16:14
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tziale Εμφάνιση μηνυμάτων
Μία διαφορά που εγώ πρόσεξα είναι ότι τα αυτοκίνητα εκτός προσφοράς φορούσαν λάστιχα Continental ενώ τα αυτοκίνητα με έκπτωση κάτι άλλο (μάλλον ήταν Bridgestone αλλά δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά...).
μη σταθείς στα λάστιχα, τα bridgestone runflat είναι όλα κούτσουρα αλλά η διαφορά τιμής είναι μεγάλη
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-02-11, 16:29
GAN E90 Ο χρήστης GAN E90 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 10-07-2008
Μηνύματα: 56
GAN E90 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bimmer-corfu Εμφάνιση μηνυμάτων
κοίτα, το δικό μου Ε92 με τον κινητήρα με τα 170 άλογα δεν έχει πάθει τίποτα ακόμα (έχω 42.000 χιλιόμετρα) ενώ αυτός ο κινητήρας σε Ε90 και Ε92 θεωρητικά είναι ζημιάρικος.

Στο άλλο δικό μας (Ε90 316 pro facelift) είχαμε το κλασσικό πρόβλημα με τη κλειδαριά τιμονιού ενώ φίλος με 316 Ε92 δεν έχει κανένα απο τα κλασσικά προβλήματα του κινητήρα με τα 122 άλογα.

Απλά θέλω να πω ότι πάνω απο όλα είναι να μη σου κάτσει.

Οι επιδόσεις του 122 σε σχέση με τον 115 φυσικά και είναι στα χαρτιά. Η διαφορά δύναμης είναι μικρή για να τη καταλάβεις στη πράξη αλλά υπάρχει, όπως υπάρχει και βελτίωση στη κατανάλωση.

Δεν θα σταθώ όμως σε αυτά γιατί όπως συμφωνώ και εγώ είναι μικρές οι διαφορές, στην εμφάνιση όμως δεν υπάρχει σχέση. Κατα τη γνώμη μου τα facelift Ε90 όχι απλά είναι πιο ωραία απο τα προ facelift αλλά πιο όμορφα και απο Α4, C class
δεν διάφωνω με αυτά που λες και ιδίος με το θέμα της εμφάνισης το οποιο είναι υποκειμενικό βεβαια αλλα συμφωνω ειναι πιο ωραιο αλλα δυστυχώς το θέμα με τις ζημιέ με το facelift μοντέλο είναι υπαρκτά (πολλαπλασιαστές τιμόνι κλειδαριές|) και αλλα που δεν θυμάμαι τώρα του παλιου μοντελου και αντι να τα λυσουν εγω βλεπω οτι βγαζει και εξτρα προβληματα και λέω μήπως η αγορά bmw είναι λάθος και υπόψιν και εγώ e90 του 2007 έχω το πήρα 35000 και καμια φορα όταν ακούω ζημιες από e90 e92 τρελαίνομαι και λέω μήπως κάναμε μια κακή αγορά.Όσο για την κατανάλωση εγώ το δουλεύω στην πόλη και μου καίει στα "9λιτρα" και βρήκα ένα παλικάρι με ένα e81 και του καίει 11 στην πόλη "γιαυτο" λέω μήπως η bmw βιάστηκε με αυτούς τους κινητήρες?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-02-11, 10:01
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
Περιμέναμε 15 χρόνια να βγάλει 16βάλβιδο κινητήρα στα 1.6lt και εσύ λες ότι βιάστηκε;
Δε νομίζω.
Κάποια προσφορά υπάρχει από την BMW Hellas για κάποιον λόγο (ίσως τα αυτοκίνητα να είναι πινακιδομένα και στοκαρισμένα και από το να παλαιώνουν αδιάθετα, έγινε αυτή η κίνηση).
C U out there
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-02-11, 11:08
mimis Ο χρήστης mimis δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Μηνύματα: 55
mimis is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από b-q Εμφάνιση μηνυμάτων
...."Γνώμη μου είναι ότι δεν πρέπει να πάρεις ένα αυτοκίνητο με ημερομηνία παραγωγής πάνω από 6 μήνες (ενδεχομένως να έχεις θέματα με τα ελαστικά του, την μπαταρία του, τα λοιπά αναλώσιμα, το χρώμα του κλπ., δεδομένου ότι τα αυτοκίνητα συνήθως φυλάσσονται σε ανοικτούς χώρους, έκθετα σε φθορές λόγω καιρικών συνθηκών κλπ.). "....
Απο προσωπική εμπειρία, αναφέρω ότι τον 5/2009 αγόρασα το δικό μου 92άρι (320). Το αυτοκίνητο είχε ημερομηνία παραγωγής 4/2008. Όπως αντιλαμβάνεστε, ήταν σε Stock και έτσι κέρδισα περι τα 10 χιλιαρικα!! Ναι, συμβιβάστηκα σε κάποια θέματα εξοπλισμού αλλά το οικονομικό όφελος είναι μεγάλο. Λίγο πριν συμπληρώσω 2 χρονάκια και έχωντας 25,000χλμ. εξακολουθώ και το χαίρομαι όπως την πρωτη μέρα
Επίσης δεν έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα (ρεταρισματα κτλ...)

Κατα την γνώμη μου απο την στιγμή που το οικονομικό όφελος (εκπτωση) είναι αξιοόλογη αξίζει να πέρνουμε και ενα μικρό ρίσκο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.