Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-08-20, 20:58
Το avatar του χρήστη alexanderk
alexanderk Ο χρήστης alexanderk δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 12-08-2009
Μηνύματα: 52
alexanderk is on a distinguished road
ΒΛΑΒΗ ΑΝΑΚΛΙΝΩΜΕΝΩΝ ΚΑΘΡΕΠΤΩΝ e46

Καλησπέρα σας .θα ήθελα τα φώτα από όποιον ξέρει κάτι περισσότερο για τους ανακλινόμενους καθρέπτες και την συνολική λειτουργία τους.
Πριν από λίγες μέρες ακούμπησα τον << αριστερό >> καθρέπτη της μπέμπας μου σε ένα άλλο καθρέπτη με πολλή μικρή ταχύτητα με αποτέλεσμα να κουνηθεί λίγο προς τα πάνω ,χωρίς να μείνει καν σημάδι από την επαφή .Άμεσα πάτησα το κουμπί αριστερά στην πόρτα που ενεργοποιεί την ανάκληση με αποτέλεσμα να κλείσουν και με το δεύτερο πάτημα ξανάνοιξαν και επανήλθαν στην κανονική τους θέση.

Την επόμενη μέρα πατώντας το κουμπί και πάλι γιατί χρειάστηκε να κλείσουν δεν λειτουργούσαν καθόλου και οι δυο ( ούτε ο δεξιά ούτε ο αριστερός )για ανάκληση ενώ η λειτουργία των τζαμιών μέσα και στους δυο καθρέπτες συνεχίζετε κανονικά.

Αν ήταν ασφάλεια δεν θα έπρεπε να έχει σταματήσει και η κίνηση και των δυο τζαμιών-καθρεπτών ;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-08-20, 11:24
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Είναι πολύ ευαίσθητοι οι μηχανισμοί ανάκλησης και δυστυχώς πολύ ακριβοί.
Την έχω "πατήσει" και εγώ έτσι με χτύπημα σε άλλο διερχόμενο όχημα αλλά και με παρκαδόρο που απλά τον έκλεισε με το χέρι.

Οι επιλογές είναι οι εξής:
Αντικατάσταση του μηχανισμού με νεο από BMW
Αγορά μεταχειρισμένου μηχανισμού ο οποίος μπορεί και να μην λειτουργεί η να χαλάσει μετά από λίγο καιρό.
Αγορά κινέζικου φθηνού με ότι αυτό συνεπάγεται.
Άνοιγμα του μηχανισμού και αντικατάσταση των πλαστικών γραναζιών τα οποία σπάνε.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-08-20, 22:15
Το avatar του χρήστη alexanderk
alexanderk Ο χρήστης alexanderk δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 12-08-2009
Μηνύματα: 52
alexanderk is on a distinguished road
Ευχαριστώ για την απάντηση .

Το περίεργο είναι ότι από εκείνη την στιγμή δεν λειτουργεί (ανάκληση) και ο δεξιά καθρέπτης . Για αυτό το λόγο και σκεφτόμουν μήπως είναι καμία ξεχωριστή ασφάλεια.

Υπάρχει κάποιος ηλεκτρολόγος που που επισκευάζει καθρέπτες και αλλάζει γρανάζια.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-08-20, 09:59
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Παράλειψη μου, όντως όταν χαλάσει ο ένας μηχανισμός δεν λειτουργεί ούτε ο άλλος ή κάνει την κίνηση για να κλείσει και ανοίγει πάλι.
Εγώ στο Χ5 έβαλα νέο μηχανισμό BMW για να μην έχω θέματα στο μέλλον.
Μπορεί να ταιριάζει μηχανισμός από ΜΙΝΙ στο 46 ο οποίος είναι πιο οικονομικός.

Το να ελέγξεις τις ασφάλειες είναι πολύ εύκολο, στο ντουλαπάκι του συνοδηγού.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-08-20, 23:53
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
αν χαλάσει ενας καθρέπτης ο άλλος λογικά πρεπει να δουλευει κανονικά εκτος και αν κάνει γέφυρα απο τον μηχανησμό πράγμα που το θεωρώ δύσκολο. Εν κίνηση και μεχρι 8 χιλιόμετρα δεν δουλεύουν είναι φυσιολογικό. Αν χαλάσει ο μηχανισμός υπάρχει ανταλλακτικό κάτι γραναζάκια που έχω πετύχει στο η μπει. Λογικά αν χαλάει ένας μηχανισμός κάνει θόρυβο κάνει κίνηση ο καθρέπτης όλο και κάτι γίνεται. Αν έχεις το απόλυτο μηδεν και στους δυο ίσος να είναι κανένας διακόπτης καμια ασφάλεια, υπάρχει ένα εγγεφαλάκι που κάνει την δουλειά και των δυο ισσως να έγινε κάτι εκεί
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-08-20, 00:45
Το avatar του χρήστη alexanderk
alexanderk Ο χρήστης alexanderk δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 12-08-2009
Μηνύματα: 52
alexanderk is on a distinguished road
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά.Εξηγηθηκαν πράγματα .

Προς το παρόν είμαι διακοπές με το αυτοκίνητο της συζύγου .
Με το που θα επιστρέψω θα ασχοληθώ να λύσω τον γρίφο .
Χρήσιμο θα ήταν να είχα στην διάθεση μου το site στο eBay για γραναζάκια και αν ξέρουμε κανέναν σωστό τεχνίτη .
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.