Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-07-11, 13:54
Το avatar του χρήστη valantis544
valantis544 Ο χρήστης valantis544 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-02-2009
Μηνύματα: 561
valantis544 will become famous soon enough
E36 Bump Stops Αμορτισέρ

Παιδιά στο αυτοκίνητο (318is) έχω τον κλασικό συνδιασμό bilstein με H&R ελατήρια και θα ήθελα να ρωτήσω ποια είναι τα σωστά bump stop που πρέπει να μπουν στα αμορτισέρ, γιατί τα δικά μου με τον καιρό είναι πλέον σε χάλια κατάσταση. Σε E36 φίλου με τα ίδια αμορτισέρ, είδα κι έχει διαφορετικά bump stop πολύ πιο σκληρά, αλλά το πίσω μέρος αναπηδάει πολύ για τα γούστα μου. Επίσης είμαι σχεδόν σίγουρος πως αυτά που έχω εγώ είναι λάθος ή έχουν παραδώσει εντελώς.

Τα αμορτισέρ πίσω έχουν κωδικό: F4-BE5-2725-H0

Τα ελατήρια πίσω γράφουν επάνω: ΚΒΑ - Nr 90 396 και 29825 HA

Παρακαλώ τα φώτα σας.

Με ενδιαφέρει αυτό το πράγμα (boot) το αριστερό στην εικόνα και όχι αυτό που ενδεχομένως να έχουν ενσωματωμένο τα αμορτισέρ.

http://www.autopartswarehouse.com/im...66.jpg?gA2d789
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-07-11, 16:01
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Βασικά γιατί να θέλεις να βάλεις bump stop; Εκτός αν φοράς πολύ χαμηλά ελατήρια (6 πόντων και άνω) και το πας φορτωμένο και τέζα συχνά, είναι σχεδόν απίθανο να τερματίσει αμορτισέρ στο δικό σου αυτοκίνητο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-07-11, 22:00
Το avatar του χρήστη valantis544
valantis544 Ο χρήστης valantis544 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-02-2009
Μηνύματα: 561
valantis544 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικά γιατί να θέλεις να βάλεις bump stop; Εκτός αν φοράς πολύ χαμηλά ελατήρια (6 πόντων και άνω) και το πας φορτωμένο και τέζα συχνά, είναι σχεδόν απίθανο να τερματίσει αμορτισέρ στο δικό σου αυτοκίνητο.
Όχι δεν είναι τόσο χαμηλό απλά από την πίσω αριστερά μεριά μετά από ένα δρομολόγιο 3 ωρών με 5 άτομα μέσα, το αμορτισέρ ξέρασε τα λάδια του και το επόμενο που έβαλα μετά από την μια φορά πίστα που μπήκα ξέρασε κι αυτό λίγα λάδια αλλά πολύ λίγα και σκέφτομαι πως κάτι παίζεται. Έχω άλλο ένα αμορτισέρ και θέλω πριν το βάλω να ξέρω τι παίζεται. Πάντως ζοριλίκια τρώει συχνά και σίγουρα κάτι πρέπει να κρατάει τους τερματισμούς. Αυτά που έχω πάνω τώρα αφενός μου φαίνονται πολύ λεπτά κι αφετέρου, έχουν φαγωθεί και είναι σαν να μην υπάρχουν.

Σε περίπτωση που φορτώνεται συχνά το αμάξι με άτομα δηλαδή τι θα πρότεινες να βάλω? Αυτά που δίνει για τα Μ η BMW ή μήπως της Bilstein? Δεν έχω ιδέα τι επιλογές έχω και τι φοράνε οι περισσότεροι με αυτόν τον συνδυασμό ανάρτησης.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.