Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-04-10, 10:49
kkirios Ο χρήστης kkirios δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 10-12-2004
Μηνύματα: 19
kkirios is on a distinguished road
ΘΟΡΥΒΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΕΝΤΩΤΗΡΑ ΙΜΑΝΤΑ ΔΥΝΑΜΟΥ

Τελευταία ακούγεται κατα το ξεκίνημα και ιδιως οταν είναι κρύο το αυτοκίνητο ένας μεταλικος θόρυβος απο το μπροστινο μέρος της μηχανης. Μου είπαν οτι προέρχεται απο το ρουλεμαν του τεντωτήρα ιμάντα δυναμού και θέλει αλλαγή. Γνωρίζει κανείς αν μπορεί να αλλαχθεί μόνο το ρουλεμαν και όχι όλος ο τεντωτήρας. Σε πόσους απο σας έχει τύχει αυτό το πρόβλημα, θέλω να πω είναι κάτι το συνηθισμένο.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-04-10, 16:21
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Εχω αλλαξει σχεδον ολα τα ρουλεμαν απο τροχαλιες που δινουν κινηση στα διαφορα βοηθητικα εξαρτηματα οπως ειναι και το δυναμο. Του τεντωτηρα αν θυμαμαι καλα αλλαζει το ρουλεμαν μονο και οχι ολος ο τεντωτηρας, η τροχαλια του δυναμο που ειναι και ενας τυπος μηχανικου συμπλεκτη αλλαζει κομπλε. Δεν ειναι κατι το ανυσηχητικο ουτε θα σου στοιχισει πολλα. Να το αλλαξεις παντως. Να ξερεις πως φθαρμενα ρουλεμαν και τροχαλιες ειναι ενα απ τα προβληματα της σειρας 1. Αν ψαξεις και λιγακι πρεπει να χω γραψει σε καποια ποστ για αυτο το θεμα με τροχαλιες και ρουλεμαν.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-05-12, 10:41
Το avatar του χρήστη zourlas
zourlas Ο χρήστης zourlas δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 24-07-2007
Μηνύματα: 42
zourlas is on a distinguished road
Καλημέρα,

επανέρχομαι στο post γιατί ακούω και εγώ το θόρυβο αυτό στα 80.000 χλμ (έλεος)....Αντιιπροσωπεία μου είπαν ότι μάλλον είναι δυναμό και θέλει αλλαγή αλλά δε βλέπω πρόβλημα με ηλεκτρικά καθόλου. Απλά ακούω μόνο το θόρυβο και μόλις ξεκινάς με μεγάλη ταχύτητα σε χαμηλές στροφές απότομα.
Πιστεύω ότι είναι ρουλεμάν μόνο. Μπορεί να προτείνει κανείς κάποιο συνεργείο (έστω και με πμ) για να μη μου πάρουν το κεφάλι και να κάνουν και καλή δουλειά?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
__________________
Proud Ex-Owner of - E30 318 '88 model
- E36 318iSE '94 model
- E36 M3 EVO '96 model
- E87 116 Dynamic 2006 model
...and present owner of - E83 Χ3 Ν46Β20 2006 model
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-05-12, 12:52
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Για το ρουλεμαν ισως εχεις δικιο. Ομως ειναι παρα πολυ απλο να βρεθει αν ειναι ρουλεμαν και ποιο. Απλα βγαζουν το λουρι απ τις τροχαλιες εντελως και μετα με το χερι στρεφουν μια μια τις τροχαλιες. Απο αυτη που ισως να ακουστει θορυβος τοτε θελει αλλαγη το ρουλεμαν του, τοσο απλα. Κι αν σου πουν οτι σε καποιες ισως να θελει αλλαγη ολη η τροχαλια, τοτε παιζει να μη χρειαστει ουτε καν αυτο. Τα ρουλεμαν σε αυτη την περιπτωση βγαινουν με εξολκεα και μπαινουν καινουρια με πρεσσα, οποτε δεν αλλαζεις τροχαλια και γλιτωνεις και λεφτα. Θα σου στειλω πμ με συνεργεια και διαλεγεις και πας...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-05-12, 14:46
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zourlas Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα,

επανέρχομαι στο post γιατί ακούω και εγώ το θόρυβο αυτό στα 80.000 χλμ (έλεος)....
Δεν έχουν σχέση μόνο τα χιλιόμετρα για την αστοχία ενός ρουλεμαν..
Αν είναι ρουλεμάν πάντως, το κοστολόγιο είναι ιδιαίτερα χαμηλό..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-05-12, 22:46
sakis4paok Ο χρήστης sakis4paok δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Μηνύματα: 330
sakis4paok will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kkirios Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελευταία ακούγεται κατα το ξεκίνημα και ιδιως οταν είναι κρύο το αυτοκίνητο ένας μεταλικος θόρυβος απο το μπροστινο μέρος της μηχανης. Μου είπαν οτι προέρχεται απο το ρουλεμαν του τεντωτήρα ιμάντα δυναμού και θέλει αλλαγή. Γνωρίζει κανείς αν μπορεί να αλλαχθεί μόνο το ρουλεμαν και όχι όλος ο τεντωτήρας. Σε πόσους απο σας έχει τύχει αυτό το πρόβλημα, θέλω να πω είναι κάτι το συνηθισμένο.
Αλλο το ρουλεμαν του τεντωτηρα και αλλο η τροχαλια με την καστανια του δυναμο.ουτε πρεσες θελει.Ενα εξολκεα αναλογος το δυναμο (valeo,bosch) και τελος αν ειναι η τροχαλια κοστος 80ευρο με εργατικα το max.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-05-12, 08:02
Το avatar του χρήστη zourlas
zourlas Ο χρήστης zourlas δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 24-07-2007
Μηνύματα: 42
zourlas is on a distinguished road
Ευχαριστώ παίδες...Αλλάχτηκε η τροχαλία τελικά και όλα οκ. Μικρή η ζημιά αλλά και πάλι λέω ότι τροχαλία σε τόσα λίγα χιλιόμετρα είναι λίγο φάουλ...Βέβαια όλο το ζόρι αυτή το πάιρνει αλλλά και πάλι....
__________________
Proud Ex-Owner of - E30 318 '88 model
- E36 318iSE '94 model
- E36 M3 EVO '96 model
- E87 116 Dynamic 2006 model
...and present owner of - E83 Χ3 Ν46Β20 2006 model
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-05-12, 12:22
Το avatar του χρήστη Veldrin
Veldrin Ο χρήστης Veldrin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-04-2010
Μηνύματα: 220
Veldrin is on a distinguished road
Ε ρε φίλε να ήξερες απο τι με σώζεις τώρα.

Στο συνεργείο που το είχα πάει, μηχανικός που δουλεύει εκεί και εμπιστεύομαι μου είχε πεί για αλλαγή ιμάντα δυναμό ή τροχαλία. Όταν το ξαναπήγα 1 χρόνο μετά για το service, άλλος μηχανικός στο ίδιο συνεργείο μου επέμεινε πως θέλει αλλαγή το δυναμό και με ψιλοέβγαλε άσχετο που έλεγα για ιμάντα και τροχαλία γιατί λέει παίρνει μπόσικα το δυναμό !

Τα συμπτώματα ίδια, αυτός ο θόρυβος όταν ξεκινάς με χαμηλές στροφές, λές και έχεις τρύπια εξάτμιση. 50χιλιάδες χιλιόμετρα.
__________________
Κι όπως θα παίρνω τις στροφές, κάτσε στο VAG και κοίταζε με
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-05-12, 12:51
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Τα χιλιομετρα μια χαρα ειναι για τετοια ρουλεμαν. Σκεφτειτε τι ζορια τραβανε και τι θερμοκρασιακες διαφορες. Ειδικα τα κλειστου τυπου ρουλεμαν σα κι αυτα, δηλαδη που δεν απαιτουν λιπανση με γρασσαδορο, δεν αντεχουν κι αιωνια και πιο πολυ σ ενα συστημα οπως πχ στη σειρα 1 με Ν45 μοτερ που ΟΛΑ τα 'βοηθητικα', ειναι πανω σε ΕΝΑ λουρι, τοτε φυσικο ειναι να τρωνε ζορι ολα και καποια στιγμη να παραδιδουν πνευμα. Και πιο πολυ ακομα αν τ αμαξι δουλευει σε περιοχες που τρωει και υγρασια και αλατια οπως χιονισμενοι δρομοι ή περιοχες κοντα σε θαλασσα τοτε αυτα χαλανε πιο νωρις. Εγω τα θεωρω κατι σα long term αναλωσιμα, να ηταν μονο αυτα καλα θα ηταν... Απλα δε πρεπει να χαυτουμε αμασητα οτι μας λενε οι...'γκαραζιερηδες'...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-05-12, 08:43
Το avatar του χρήστη zourlas
zourlas Ο χρήστης zourlas δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 24-07-2007
Μηνύματα: 42
zourlas is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
Ε ρε φίλε να ήξερες απο τι με σώζεις τώρα.

Στο συνεργείο που το είχα πάει, μηχανικός που δουλεύει εκεί και εμπιστεύομαι μου είχε πεί για αλλαγή ιμάντα δυναμό ή τροχαλία. Όταν το ξαναπήγα 1 χρόνο μετά για το service, άλλος μηχανικός στο ίδιο συνεργείο μου επέμεινε πως θέλει αλλαγή το δυναμό και με ψιλοέβγαλε άσχετο που έλεγα για ιμάντα και τροχαλία γιατί λέει παίρνει μπόσικα το δυναμό !

Τα συμπτώματα ίδια, αυτός ο θόρυβος όταν ξεκινάς με χαμηλές στροφές, λές και έχεις τρύπια εξάτμιση. 50χιλιάδες χιλιόμετρα.
Για εξάτμιση μου φάνηκε και μένα στην αρχή μιας και ο θόρυβος από την καμπίνα είναι πολύ κοντά. Ο μόνος τρόπος να σιγουρευτείς είναι να προσπαθήσεις να ξεκινήσεις 2α, δηλάδη να ζωρήσεις τον ιμάντα με τον τεντωτήρα και αν αυξάνεται ο ήχος τότε αυτό είναι. Εάν ήταν δυναμό θα σου έκανε συνεχόμενο ήχο ή δε θα σου φόρτιζε σωστά η μπαταρία, ή θα σου άναβε ένδειξη μπαταρίας.......
__________________
Proud Ex-Owner of - E30 318 '88 model
- E36 318iSE '94 model
- E36 M3 EVO '96 model
- E87 116 Dynamic 2006 model
...and present owner of - E83 Χ3 Ν46Β20 2006 model
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.