Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-11-12, 12:41
savrol80 Ο χρήστης savrol80 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 18-11-2012
Μηνύματα: 10
savrol80 is on a distinguished road
E87 BMW 116i Συμπίεση Κυλίνδρου

Καλησπέρα σε όλους,

Καθώς οδηγούσα στην εθνική με περίπου 150-160χλμ άναψε το λαμπάκι της μηχανής βγάζοντας ταυτόχρονα μύνημα στην οθόνη ότι engine power has been reduced .....κτλ. Σταμάτησα το αυτοκίνητο και η μηχανή έσβησε. Το διαγνωστικό στο εξουσιοδοτημένο service έδειξε ότι δεν υπήρχε συμπίεση στον 2ο κύλινδρο, το μπουζί είναι λιωμένο και ποιος ξέρει τι άλλη ζημιά έχει προκύψει μιας και πρέπει να ανοιχθεί το κεφαλάρι για να εκτιμηθεί η ζημιά.
Να σημειώσω ότι το αυτοκίνητο είναι 5ετίας, έχει 148000χλμ και τη στιγμή που το έπαθα οδηγούσα με το λαμπάκι της βενζίνης αναμένο. Επιπλέον να αναφέρω ότι πριν 2 έτη είχαμε τσιπάρει το αυτοκίνητο αυξάνοντας κατά 15 άλογα την ισχύ.
Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω σε όποιον γνωρίζει, εάν το συγκεκριμένο πρόβλημα εμφανίζεται συχνά σε κινητήρες BMW και ιδιαίτερα στους νέους κινητήρες, ποιά μπορεί να έιναι η αιτία εμφάνισης του προβλήματος αυτού και τέλος σε περίπτωση που καποιος από εσας το έχει πάθει ποιο ήταν το κόστος αποκατάστασης?.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-11-12, 15:02
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Κατ αρχην καλωσορισες.

Μπουζι εχουν αλλαχτει ποτε?.. Αν ναι μπηκαν τα σωστα που ειναι γι αυτο το μοτερ?

Το μοτερ σου ειναι το παλιοτερο με τα 115 αλογα ή το νεοτερο και τελευταιο που μπηκε στην προηγουμενη σειρα 1, με τα 122 αλογα αμεσου ψεκασμου? Ρωταω γ αυτο γιατι για να λες 5ετιας παμε στο '07, χρονια που ειχε βγει το φ/λ σειρα 1 αλλα τα πρωτα φ/λ ειχαν ακομα το παλιο μοτερ με τα 115 αλογα και οχι αμεσου ψεκασμου (Ν45Β16Α), αυτο που εχω κι εγω που μπηκε πρωτα στις πρωτες 1 και λιγο μετα το αλλαξε με το μοτερ αμεσου ψεκασμου με τα 122 αλογα. Το αυτοκινητο το ειχες απο καινουριο ή το πηρες μτχ? Σερβις κλπ τα εκανες ολα σωστα οπως επρεπε, οποτε επρεπε και με τα αναλωσιμα-ανταλλακτικα που προβλεπονταν?..
Σου ειχε βγαλει τπτ αλλες βλαβες οπως πολλαπλασιαστες, μπεκ, καλωδιωση μοτερ, MAF κλπ? Ανεφερα καποιες χαρακτηριστικες βλαβες που εβγαζαν αυτα τα μοτερ.

Τη βελτιωση και τα σερβις του που τα εκανες. Αν θες στειλε πμ για να μη φανει διαφημιση η δυσφημιση.

Συγγνωμη για τον καταιγισμο ερωτησεων αλλα ρωταω για να μαζευτει οσο γινεται περισσοτερη πληροφορια μηπως και κανουμε καποια εκτιμηση, αν και απ το πληκτρολογιο δεν γινεται. Αν δεν εναοιχτει το μοτερ και δε διαγνωστει σε καλο συνεργειο, τωρα εδω πολλα μπορουμε να σου πουμε. Μηπως και κανουμε ομως μια χοντρικη εκτιμηση του τι εφταιξε.

Παιζει κι απο κακη βενζινη να γινει αυτο, να χαλασει δηλαδη μπουζι, το εχω ακουσει ομως πιο πολυ για μηχανακια και οχι για μοτερ αυτοκινητων τετοια καταστροφη. Για να εχασε συμπιεση σημαινει οτι διελυσε τελειως το μπουζι ή επεσε μεσα στο θαλαμο καυσης και τρυπησε το εμβολο! Αν ειναι ποτε δυνατον?! Μιλαμε για χοντρη ζημια που μπορει να οδηγησει μεχρι και σε ολικη καταστροφη του μοτερ!

Κρατα μας ενημερους σχετικα με το θεμα παντως.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giannis 116 : 18-11-12 στις 15:10
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-11-12, 19:04
savrol80 Ο χρήστης savrol80 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 18-11-2012
Μηνύματα: 10
savrol80 is on a distinguished road
Καλώς σας βρήκα και ευχαριστώ για την απάντηση,

Μπουζί μου αλλάξανε ακριβώς πριν 2 έτη τον Νοέμβριο του 2010 και θεωρώ ότι είναι το σωστό μιας και όλα τα service τα πραγματοποιούσα στο εξουσιοδοτημένο service της αντιπροσωπείας. (Να σημειώσω ότι΄η εν λόγω αλλαγή δεν έχει καταγραφεί στο βιβλίο service).

Το μοτερ μου είναι το καινούριο που ειχε βγει τον Οκτώβριο του 2007 με τα 122 άλογα (efficient dynamics) και όχι το παλιό με τα 115.
Το αυτοκίνητο το πήρα ολοκαίνουριο και μάλιστα περίμενα 7-8 μήνες ώσπου να το κατασκευάσουν μιας και το παρήγειλα από την αρχή με ό,τι ήθελα εγώ μέσα.
Όλα τα service και η βελτίωση έγιναν στην ώρα τους, στους εξουσιοδοτημένους όταν επρεπε, όπως έπρεπε και όποτε έπρεπε, κατά συνέπεια θεωρώ ότι όλα τα αναλώσιμα - ανταλλακτικά ήταν αυτά που προβλέποταν να είναι.
Πολλαπλασιαστές έχω αλλάξει σίγουρα 5 εκτός αν μου διαφέυγει και κάποια άλλη φορά. Ωστόσο κάποια άλλη βλάβη από αυτές που αναφέρεις δεν είχα ποτέ σχετικά με τον κινητήρα.
Υπάρχει περίπτωση εάν όλα ήταν οκ στον κινητήρα να γίνει τέτοια ζημιά? Επίσης υπάρχει περίπτωση το μπουζί που μου αλλάξανε πριν δυο έτη να ήταν ελλατωματικό και να μου δημιούργησε αυτό το κακό? Μπορεί η βλάβη να οφείλεται στη βελτίωση? Και τέλος ΄μπορεί να οφείλεται στο γεγονός ότι ενώ ήμουν στη ρεζέρβα βενζίνης έτρεχα με πολλά χλμ?

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου και μην ανησυχείς για τις πολλές ερωτήσεις. Όπως βλέπεις έχω και εγώ πολλά ερωτήματα μιας και μου κάνει τρομερή εντύπωση η βλάβη.

Να σημειώσω κλέίνοντας ότι από αύριο θα ξεκινήσει το άνοιγμα της μηχανής για την εκτίμηση της ζημιάς.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-11-12, 19:20
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από savrol80 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς σας βρήκα και ευχαριστώ για την απάντηση,

Μπουζί μου αλλάξανε ακριβώς πριν 2 έτη τον Νοέμβριο του 2010 και θεωρώ ότι είναι το σωστό μιας και όλα τα service τα πραγματοποιούσα στο εξουσιοδοτημένο service της αντιπροσωπείας. (Να σημειώσω ότι΄η εν λόγω αλλαγή δεν έχει καταγραφεί στο βιβλίο service).

Το μοτερ μου είναι το καινούριο που ειχε βγει τον Οκτώβριο του 2007 με τα 122 άλογα (efficient dynamics) και όχι το παλιό με τα 115.
Το αυτοκίνητο το πήρα ολοκαίνουριο και μάλιστα περίμενα 7-8 μήνες ώσπου να το κατασκευάσουν μιας και το παρήγειλα από την αρχή με ό,τι ήθελα εγώ μέσα.
Όλα τα service και η βελτίωση έγιναν στην ώρα τους, στους εξουσιοδοτημένους όταν επρεπε, όπως έπρεπε και όποτε έπρεπε, κατά συνέπεια θεωρώ ότι όλα τα αναλώσιμα - ανταλλακτικά ήταν αυτά που προβλέποταν να είναι.
Πολλαπλασιαστές έχω αλλάξει σίγουρα 5 εκτός αν μου διαφέυγει και κάποια άλλη φορά. Ωστόσο κάποια άλλη βλάβη από αυτές που αναφέρεις δεν είχα ποτέ σχετικά με τον κινητήρα.
Υπάρχει περίπτωση εάν όλα ήταν οκ στον κινητήρα να γίνει τέτοια ζημιά? Επίσης υπάρχει περίπτωση το μπουζί που μου αλλάξανε πριν δυο έτη να ήταν ελλατωματικό και να μου δημιούργησε αυτό το κακό? Μπορεί η βλάβη να οφείλεται στη βελτίωση? Και τέλος ΄μπορεί να οφείλεται στο γεγονός ότι ενώ ήμουν στη ρεζέρβα βενζίνης έτρεχα με πολλά χλμ?

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου και μην ανησυχείς για τις πολλές ερωτήσεις. Όπως βλέπεις έχω και εγώ πολλά ερωτήματα μιας και μου κάνει τρομερή εντύπωση η βλάβη.

Να σημειώσω κλέίνοντας ότι από αύριο θα ξεκινήσει το άνοιγμα της μηχανής για την εκτίμηση της ζημιάς.
Δεν το ηξερα οτι κανουν βελτιωσεις και οι εξουσιοδοτημενοι... Στειλε μου σε παρακαλω σε πμ που εγιναν ολες αυτες οι εραγσιες.

Τι ειδους βενζινης δουλέυες την ωρα της ατυχιας, σουπερ, απλη?.. Ο βενζινας που εβαλες ειναι αξιοπιστος ή?..

Κακως που δε σου γραψανε στο βιβλιο σερβις την αλλαγη των μπουζι, πολυ κακως! Υ παρχει εξαλλου αντιστοιχο πεδιο μεσα στο βιβλιο γ αυτο οπως και ενδειξη σερβις στο bc. Ποσα χλμ ειχαν αυτα τα μπουζι, ειχαν κλεισει 2 χρονια?.. Να ξερεις οτι ανταλλακτικα που μπαινουν σε επισημα εξουσιοδοτημενα καλυπτονται με εγγυηση! Αν εχεις κρατησει αποδειξεις απ την αλλαγη τους μπορει και να τους κυνηγησεις γι αυτο. Αλλιως, δυσκολο...

Σιγουρεψου πως τα μπουζι που μπηκαν ειναι τα σωστα. Οταν λυθει το μοτερ, παρε ενα μπουζι και δες τον κωδικο που γραφει πανω.

Τελος, με τη βελτιωση μηπως ανεβηκε ο κοφτης στροφων προς τα πανω?.. Εσυ πως το δουλευες τ αμαξι, το παταγες καθολου?...

Παιζει να φταιει αστοχια υλικου, και η βενζινη αλλα και το πουσαρισμα του μοτερ ή συνδυασμος ολων ή μερικων απο αυτα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-11-12, 21:28
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Τα μπουζί συμβαίνει να βγουν ελαττωματικά.. Στο άλλο αμάξι πήγα να το βγάλω και διαλύθηκε με το που το ακούμπησα... Κατά τύχη δεν έσπασε μέσα στο μοτέρ δηλαδή..

Όσο για το bookservice αν δεν έχεις απόδειξη δεν σε καλύπτει τίποτα.. Τώρα το πρόγραμμα είναι λίγο αστείο σε ατμοσφαιρικό αμάξι και θα μπορούσε να φταίει κι αυτό.. Αν το είχε όλη την ώρα τσιταρισμένο στα μίγματα για παράδειγμα..

Πάντως σε τέτοια περίπτωση μόνο αν ανοίξετε μηχανή θα καταλάβετε τι παίζει.. Εκεί θα φανούν όλα..
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-11-12, 23:28
bimmerm Ο χρήστης bimmerm δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2011
Μηνύματα: 347
bimmerm will become famous soon enough
χωρις να ειμαι ο πλεον ειδικος δεν εχω ξανακουσει αντιπροσωπεια να κανει βελτιωσεις και κυριως σαυτο.αυτο το αυτοκινητο αποτι εχω μαθει κοστιζε πολλα χρηματα για να βελτιωθει πολυ λιγο,το πολυ 10 ιππους και αν βελτιωνοταν πραγματικα.
οι περισοτεροι ειπαν οτι δεν αξιζε και οτι μπορει να εβγαζε και προβληματα μελλοντικα.απο την στιγμη που δεν το βελτιωσε επισημα οικος απο εξω τοτε δυσκολα.
ισως λοιπον με καθε επιφυλαξη απο αυτα που εχω μαθει και ακουσα και απο αυτα που διαβαζω να επαιξε ρολο και αυτο στην ζημια.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-11-12, 01:21
savrol80 Ο χρήστης savrol80 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 18-11-2012
Μηνύματα: 10
savrol80 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν το ηξερα οτι κανουν βελτιωσεις και οι εξουσιοδοτημενοι... Στειλε μου σε παρακαλω σε πμ που εγιναν ολες αυτες οι εραγσιες.

Τι ειδους βενζινης δουλέυες την ωρα της ατυχιας, σουπερ, απλη?.. Ο βενζινας που εβαλες ειναι αξιοπιστος ή?..

Κακως που δε σου γραψανε στο βιβλιο σερβις την αλλαγη των μπουζι, πολυ κακως! Υ παρχει εξαλλου αντιστοιχο πεδιο μεσα στο βιβλιο γ αυτο οπως και ενδειξη σερβις στο bc. Ποσα χλμ ειχαν αυτα τα μπουζι, ειχαν κλεισει 2 χρονια?.. Να ξερεις οτι ανταλλακτικα που μπαινουν σε επισημα εξουσιοδοτημενα καλυπτονται με εγγυηση! Αν εχεις κρατησει αποδειξεις απ την αλλαγη τους μπορει και να τους κυνηγησεις γι αυτο. Αλλιως, δυσκολο...

Σιγουρεψου πως τα μπουζι που μπηκαν ειναι τα σωστα. Οταν λυθει το μοτερ, παρε ενα μπουζι και δες τον κωδικο που γραφει πανω.

Τελος, με τη βελτιωση μηπως ανεβηκε ο κοφτης στροφων προς τα πανω?.. Εσυ πως το δουλευες τ αμαξι, το παταγες καθολου?...

Παιζει να φταιει αστοχια υλικου, και η βενζινη αλλα και το πουσαρισμα του μοτερ ή συνδυασμος ολων ή μερικων απο αυτα.

Η βενζινη που ειχα την ημερα της βλαβης ηταν απλη απο shell και ειδικα απο βενζινα οπου δεν εχει ακουστει κατι κακο! Βεβαια ποτε δν ξερεις! Η εγγυση στα μπουζι καλυπτεται μονο στα χρονια η και σε χλμ; Η διετια απο την αλλαγη του συγκεκριμενου μπουζι περασε πριν 7 μερες! Επισης απο την αποδειξη θα καταλαβω αν το λιωμενο μπουζι ηταν αυτο που μου αλλαξανε;
Επισης να σημειωσω προς ολους οτι η χρηση του αυτοκινητου απο εμενα θεωρω οτι ηταν καλη δηλαδη ποτε δεν το εφτανα στα ορια ουτε το ζοριζα!
Τελος οταν το τσιπαρανε με ενημερωσαν οτι δεν θα υπαρξει το παραμικρο προβλημα διαφορετικα δεν θα προχωρουσα σε αυτη τη πραξη!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-11-12, 08:22
harristheo Ο χρήστης harristheo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Μηνύματα: 338
harristheo will become famous soon enough
Τελος οταν το τσιπαρανε με ενημερωσαν οτι δεν θα υπαρξει το παραμικρο προβλημα διαφορετικα δεν θα προχωρουσα σε αυτη τη πραξη!......

Πάντα αυτο λένε ολοι...
Όταν έρθει η στραβη αρχίζουν τα παρατράγουδα....
Η εγγύηση αφορά το εξαρτήμα και όχι το αυτοκίνητο.
Όταν λέγαμε δεν θα παει τίποτα...ενοουσαμε το προγραμμα και όχι αν θα σου σκισει το αυτοκίνητο στα 2...κλπ

Όπως και να έχει απευθυνσου πρώτα σε αυτούς που και μπουζι άλλαξαν ....αλλα και το προγραμμα έβαλαν...

Ενημερωνεις για εξελίξεις....

Χάρης
__________________
Χάρης

Ε46 320d 2003 automatic
X3 2.0d 2007 manual
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-11-12, 11:21
bimmerm Ο χρήστης bimmerm δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2011
Μηνύματα: 347
bimmerm will become famous soon enough
φιλε καλο και οικονομικο ξεμπερδεμα και περιμενουμε ενημερωση...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-11-12, 13:14
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
ζητα μια πραγματογνωμοσηνη (πως την λενε τελος παντον) να την εχεις καλου κακου
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.