Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-07-10, 14:00
jp1978car Ο χρήστης jp1978car δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 13-05-2004
Μηνύματα: 40
jp1978car is on a distinguished road
Δυναμό Ε90

Πρίν απο ενα μήνα στο Ε90 316ι (Ν45) άρισε να ακουγεται ενας μεταλλικός θόρυβος στην περιοχή του δυναμό και του συμπιεστή του κλιματισμού. Αρχικά ακουγόντουσαν λίγο οι δύο τροχαλίες τις οποίες και άλλαξα με αποτέλεσμα να περιοριστεί ο θόρυβος. Όμως υπήρχε ακόμα ενα παροδικό κτύπημα όταν οι στροφές ξεπερνούσαν τις 2000, το οποίο δεν μπορούσα να το προσδιορίσω εαν ήταν απο δυναμό ή απο συμπιεστή. Πήγα λοιπόν σε εξουσιοδοτημένο στην Αθήνα, ο εκεί τεχνικός μαζί και με τεχνικό του Mobile διαπίστωσαν οτι χρειάζεται συμπιεστή κλιματισμού ο οποίος στοιχίζει 1000ευρώ και οτι θέλουν προκαταβολή τα μισά και οτι εαν ξεπεράσεις τα 150000χλμ είναι σύνηθες φαινόμενο κλπ.
Απο την διάγνωση τους κατάλαβα οτι κάτι δεν πήγαινε καλά. Πήγα λοιπόν σε φίλο ηλεκτρολόγο και δώσαμε κίνηση σε κομπρεσέρ και δυναμό ξεχωριστά, αποτέλεσμα πρόβλημα της καστάνιας της τροχαλίας του δυναμό, είχε κολήσει, ο κωδικος του ανταλλακτικού είναι 12317552352 το οποίο το αγοράσαμε περίπου 55 ευρώ. Συνεπώς ψαξτε το καλά γιατι χρεωνουν οτι θέλουν οι αντιπροσωπείες.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-07-10, 14:49
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Τι ειπες τωρα?! Λοιπον εχω αλλαξει σχεδον οτι τροχαλια υπαρχει ή ρουλεμαν τροχαλιας στο μοτερακι μου, το ιδιο φανταζομαι εχουμε, Ν45Β16. Μου ειχε τυχει ομως να σπασει η τροχαλια του συμπιεστη κλιματισμου απο κακη τοποθετηση του λουριου που του δινει κινηση. Το εξουσιοδοτημενο που ειχε κανει και την πατατα, μετα απο πιεση δικη μου δεχτηκε να περασει το κοστος του συμπιεστη σαν εγγυηση αν και το αυτοκινητο ηταν εκτος εγγυησηεως. Το κακο με το συμπιεστη ειναι πως τροχαλια και αξονας συμπιεστη ειναι 'φιξ' και οχι διαιρετα κομματια οποτε αμα παθει κατι η τροχαλια παει ολος ο συμπιεστης για ανακυκλωση! Ομως αυτα που λενε πανω απο 150.000χμ κλπ οτι ειναι συνηθες για μενα ειναι απιστευτες...αντε μη πω τωρα!
Μου ειχε τυχει και η περιπτωση σου ομως με την τροχαλια του δυναμο και αλλαξα ακριβως το ιδιο κομματι. Μαλλον σε αυτα τα μοτερακια τροχαλιες και ρουλεμαν ειναι αρκετα ευπαθη.
Μπραβο παντως που το εψαξες παραπερα και ενημερωσες κι εδω τον κοσμο να ξερει γιατι υπαρχουν παρα πολλοι απατεωνες, ασχετοι ή και τα δυο εκει εξω που μας τρωνε τζαμπα λεφτα και καλυπτονται πισω απο κυριλε βιτρινες και ρομπες...Οι 'ρομπες' !

Στειλε μου με πμ το συνεργειο αν δε σου ειναι κοπος να ξερω να φυλαγομαι απ αυτο...Οχι οτι παω πλεον σε εξουσιοδοτημενα αλλα να ξερω απλα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-07-10, 13:22
jabar Ο χρήστης jabar δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 15-09-2006
Μηνύματα: 40
jabar is on a distinguished road
emena oi παπαρες στο εξουσιοδοτημενο μου παρηγειλλαν αυτην την καστανια(εγω το προβλημα το χω αναποδα-σε εκκινηση και σε χαμηλες με 2α...)με τον αρ.πλαισιου κι ολας και ηρθε αναποδη(χοντρο χειλος μεσα αδυνατο εξω η το αναποδο δε θυμαμαι)και δεν μ εξυπηρετησαν(Χ3)...αστο λεει να το ψαξω,πηγα προχθες 1μηνα μετα και ...τιποτα...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-07-10, 14:19
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jabar Εμφάνιση μηνυμάτων
emena oi παπαρες στο εξουσιοδοτημενο μου παρηγειλλαν αυτην την καστανια(εγω το προβλημα το χω αναποδα-σε εκκινηση και σε χαμηλες με 2α...)με τον αρ.πλαισιου κι ολας και ηρθε αναποδη(χοντρο χειλος μεσα αδυνατο εξω η το αναποδο δε θυμαμαι)και δεν μ εξυπηρετησαν(Χ3)...αστο λεει να το ψαξω,πηγα προχθες 1μηνα μετα και ...τιποτα...
Εσενα εννοεις οτι σου κανει θορυβο κατα την εκκινηση και οταν ανεβαζεις στροφες με 2α?..
Ο θορυβος στην εκκινηση παιζει να ναι και μιζα γιατι νομιζω κατα την εκκινηση το δυναμο ειναι αποσυμπλεγμενο. Μου εκανε και εμενα θορυβο στο ξεκινημα ειδικα οταν ηταν κρυο και τελικα ηθελε σερβις η μιζα, το εκανα και απο τοτε δεν εχω θορυβο.
Οσο για τον θορυβο κατα τη φαση επιταχυνσης με 2α εχω κι εγω ακομα θορυβο εδω και παρα πολυ καιρο και δεν εχει εντοπιστει ακομα αλλα δεν ειναι κατι ανυσηχητικο. Ακουγεται σαν ενας ελαφρυς μεταλλικος συντονισμος απο 1500 με 1800 ως 2000σ.α.λ., μονο με 2α σε επιταχυνση και ποτε αλλοτε. Ισως να θελω παλι να αλλαξω αυτη τη τροχαλια. Οταν μου την ειχαν αλλαξει μετριαστηκε λιγο αυτος ο θορυβος αλλα μετα απο καποια χιλιομετρα επανεμφανιστηκε.
Θα σου προτεινα να αλλαξεις συνεργειο, κι ειδικα αν δεν εισαι μεσα σε εγγυηση να φυγεις απ τα εξουσιοδοτημενα...
Ρωτα για κανα αλλο κοντα στην περιοχη σου γιατι απ οτι καταλαβαινω εχεις μπλεξει με αντιεπαγγελματιες να μη πω καμια αλλη βαρεια κουβεντα για τους αχρηστους που ταλαιπωρουν τον κοσμο!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-07-10, 19:05
jabar Ο χρήστης jabar δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 15-09-2006
Μηνύματα: 40
jabar is on a distinguished road
το θεμα το χω κανα χρονο,και το χω δειξει και σε εξουσιοδοτημενο και σε μη...απλως ο μη, σε στελνει σε εξωτερικο ηλεκτρολογο(δεν εχει στο μαγαζι)κι επειδη επαιζε εκπτωση -20 σε ανταλλακτικα και -10 σε εργασια στην bmw(sic) ,ειπα να το κανω εκει...αλλα δεν...
μου το ελησε ,μου δειξε το παλιο και το καινουριο και την διαφορα με το φορεμενο και,τιποτα...παλι καλα που δεν μας χρεωσε κι ολας...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-07-10, 20:30
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Γιατι δε ρωτας πουθενα κοντα σε σενα καποιο καλο εξουσιοδοτημενο ή μη να αλλαξεις συνεργειο ή τουλαχιστον να παρεις μια αλλη γνωμη. Αλλιως ζητα τους τον κωδικο του ανταλλακτικου και παρτο μονος σου απο καποιον εισαγωγεα ανταλλακτικων ή μεσω ιντερνετ και πηγαινε τους το να το βαλουν!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-10-10, 13:14
Το avatar του χρήστη Dionysis
Dionysis Ο χρήστης Dionysis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-12-2004
Μηνύματα: 621
Dionysis is on a distinguished road
Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ όταν πήγα στην bmw μου είπαν κομπρέσορας κλιματισμού, μετα το πήγα σε γνώστο και το πρόβλημα ειναι οτι θέλει αλαγή ο ιμάντας αλλά καλό είναι μου είπε να αλάξω και το ρουλέμάν γλίτωσα το χιλίαρικο παρατρίχα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.