Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Υπάρχουν και άλλα αυτοκίνητα εκτός από BMW

Υπάρχουν και άλλα αυτοκίνητα εκτός από BMW Εδώ μπορούμε να συζητήσουμε για μοντέλα αυτοκινήτων άλλων εταιρειών (Ναι, υπάρχουν και τέτοια)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-07-11, 21:43
rotaryPilot Ο χρήστης rotaryPilot δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 30-06-2011
Μηνύματα: 44
rotaryPilot is on a distinguished road
RX8

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fanatic Εμφάνιση μηνυμάτων
Παντως πρεπει να εισαι απο τα λιγα rx-8 που κανουν παιχνιδια στο δρομο με αλλους...οσα και εαν εχω πετυχει ποτε δεν καταφερα να δω ενα να ανοιγει...ολοι μαλλον σκεφτονται την βενζινη που θα καψουν... :P
Τα ατμοσφαιρικά 8αρια στην ευθεία είναι αρκετά αργά αλλά στις στροφές και πίστα κοντράρουν στα ίσα Ε46 Μ3. Δες τους χρόνους που έχει κάνει το Ε46 Μ3 στην πίστα και σύγκρινε τους με ένα cosmo που έχει 21 κιλά ροπή και μόλις 231 άλογα. Στο top gear κάνουν ακριβώς τον ίδιο χρόνο.

Στο ταξίδι καίνε στα 12 λτ /100 χλμ και στην πόλη στα 15 λτ/100χλμ. Πληρώνουν 110 euros για τέλη κυκλοφορίας , ασφάλιστρα για 1300αρι και τα βρίσκεις από 7.500 – 10.000 euros μεταχειρισμένα. Με 5000 euros τα φτάνεις άνετα στα 350 άλογα και πάνω από 45 κιλά ροπή που όπως καταλαβαίνεις αυτά τα άλογα και η ροπή με 1370 κιλά ράβουν στην ευθεία αλλά και στην πίστα.

Τώρα η κατανάλωση του λαδιού εφόσον ψεκάζετε λάδι στους θαλάμους και (δεν καίγεται όπως λανθασμένα νομίζουν όλοι όταν το συγκρίνουν με παλινδρομικό τελειωμένο που καίει λάδι) φτάνει τα 200 ml στα 1500 χλμ με το 1λτ να κοστίζει περίπου 10 euros.

Η συντήρηση του από τις ελάχιστες αφού το αμάξι πραγματικά δεν ζητάει τίποτα πέρα από τις αλλαγές λαδιών και μπουζί στα προβλεπόμενα χιλιόμετρα. Πόσα χιλιόμετρα φτάνει το μοτερ???? Εγώ έχω 90.000χλμ και το αμάξι ράβει. Φίλοι μου έχουν φτάσει τα 130.000χλμ απροβλημάτιστα και στο εξωτερικό βρίσκεις 8αρια με 160.000 και 200.000χλμ.







Not Bad !
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-07-11, 22:16
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
ωραιο το rx-8 αλλα εχω 2-3 ενστασεις

ο κινητηρας θελει ανακατασκευη με κοστος 2000-3000 ευρω καθε 100.000-120.000 χλμ . Οκ αλλη τεχνολογια ειναι και δεχομαι οτι εχει τις ιδιαιτεροτητες της ομως τα 2-3 χιλιαρικα σε ενα κοινο ατμοσφαιρικο ιδιας αποδοσης δεν υπαρχει περιπτωση να πανε για συντηρηση.

τα 15λ/100 στην πολη ειναι δυστυχως πολλα. Παρα πολλα. Ενας μαλιστα μου ειχε πει πως τα 15 ειναι καλη περιπτωση μιας και σε μετρια κινηση βλεπει συχνα 17-18. Τα 12λ/100 στο ταξιδι εινια οταν πηγαινει με 120 χλμ ανα ωρα σταθερα. Τα περισσοτερα αμαξια 200ιππων καινε 12λ/100 με ταχυτητες 160-180.

Ολα τα rx-8 δυναμομετρουνται λιγοτερο απο οσο δηλωνει ο κατασκευαστης, εν αντιθεσει με τα γερμανικα που ολα δηλωνουν ισο η και λιγοτερο απ οσο ειναι. Δυστυχως για τα αλογα τους ειναι αρκετα αργα κι αυτο διοτι δεν εχουν γεματη καμπυλη ροπης στις μεσσαιες.

Οντως τουρμπιζονται ευκολα. Ειχα γνωρισει ενα ατομο που ειχε ρχ-8 με τουρμπο και το πουλησε διοτι ηθελε βυτιοφορο για να κατεβει ως τα λιμανακια. Οχι οτι του λειπαν απλα το αμαξι ειχε γινει γκαζια-και-ευρω.

Στα υπολοιπα συμφωνω:

Αριστο στησιμο. Και πολυ fun-to-drive πραγμα που λειπει απο πολλα πισωκινητα στις μερες μας.
Χαμηλη ασφαλεια-τελη.
Πολυ καλη αξιοπιστια (ειμαι κι εγω γιαπωνεζοφιλος)
4 θεσιο αλλα πολυ ομορφο και ξεχωριστο στυλ κουπε.

Με το υγραεριο ειχα διαβασει καποτε και ειδα οτι δεν γινοταν δουλεια. Τωρα μπαινει η ακομα δεν το χουν καταφερει?

Με την κοντρα τι εγινε??
__________________
αλλαξα υπογραφη
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-07-11, 00:35
Το avatar του χρήστη mike21
mike21 Ο χρήστης mike21 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-08-2009
Μηνύματα: 974
mike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the rough
πραγματικά το πλαισιό του είναι πολύ καλοζυγισμένο,ανάρτηση αλουμινίου κεντρικός απο carbon και αρκετές άλλες λεπτομέρειες,όσο αφορά το μοτέρ δέν μπορώ να καταλάβω γιατί επιμένουν οι ιάπωνες να χρησιμοποιούν αυτά τα μοτέρ,σπάγαν τα προηγούμενα σπάνε και αυτά και αυτοί το βιολί τους,που ακούστηκε στις 100.000χιλιόμετρα να περιμένει κανείς πότε θα σπάσει και εάν θα σπάσει το μοτέρ,εάν περάσεις δε τις 150.000πρέπει να κάνεις πάρτυ,για ποιά αξιοπιστία μιλάμε όταν σου μένει το μοτέρ στο χέρι;και μήν αναφέρουμε τη κατανάλωση,για τα αλογά του καίει τον άμπακο
__________________
"Life is about passions. Thank you for sharing mine."

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mike21 : 07-07-11 στις 00:37
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-07-11, 01:10
Το avatar του χρήστη Enema
Enema Ο χρήστης Enema δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-07-2007
Μηνύματα: 1.080
Enema is a jewel in the roughEnema is a jewel in the roughEnema is a jewel in the roughEnema is a jewel in the rough
Oπως ειχε πει καποτε συντακτης καγκουροπεριοδικου, ας μην συγκρινουμε την αξιοπιστια με την αντοχη.

Αν ενα μοτερ γνωριζουμε οτι εχει οριο τα 100,000 χιλιομετρα και σπασει στα 100,000 τι θα πεις? Οτι ειναι αναξιοπιστο? Οτι δεν το περιμενες? Αφου το γνωριζεις οτι τοσο ειναι το οριο του

Αναξιοπιστο ειναι το μοτερ που ξερεις οτι κανονικα εχει ενα οριο 100-200-300,000 χιλιομετρα και σπασει στα 50,000! Σαν τα βελτιωμενα TSI και golf GT ενα πραμα (πλακιτσα)

Οποτε τα βανκελ μπορει να εχουν οντως πολυ μικρη αντοχη, αλλα η αξιοπιστια ειναι αλλο θεμα.

Να προσθεσω επισης οτι ο βανκελ εξελισσεται απο ποσες εταιριες? 1, την μαζντα. Ο εμβολοφορος απο ποσες? Απ'ολες. Επισης ποσα χρονια υπαρχει ο εμβολοφορος και ποσα ο περιστροφικος? Ανιση συγκριση.

Παντως νομιζω οτι υπαρχει ενα μπερδεμα σχετικα με τον κυβισμο τους, υποτιθεται οτι μετρανε ως 1300cc τα 13B για παραδειγμα, αλλα τελικα δεν ειναι ετσι? Εχει να κανει με τον κυκλο καυσης και το ποσες περιστροφες πρεπει να γινουν προκειμενου να ολοκληρωθει, κατι τετοιο. Οποιος γνωριζει περισσοτερα ας μας διαφωτισει.
__________________

Καγκουριά δεν είναι η αεροτομή, καγκουριά είναι η υποκρισία και το ψεύτικο.
Το ευχαριστώ σε όσους μου έχουν αφήσει θετική ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ. -
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-07-11, 01:16
Το avatar του χρήστη E36 RULES!!
E36 RULES!! Ο χρήστης E36 RULES!! δεν είναι συνδεδεμένος
JDM as ファック
 
Εγγραφή: 01-06-2005
Μηνύματα: 5.490
E36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud of
Δεν σπανε τα rotary αν τα συντηρείς σωστα.. Οι Αυστραλοί και οι Νεοζηλανδοί βαζουν πλυντήρια (πλακιτσα ) o,που βρουν, μεχρι και σε χορτοκοπτικά..

Pilot, τα χαιρετίσματά μου στον tsilibithra

Edit: TSI? GT? Εδω μιλαμε για εργα τεχνης και εσυ μου λες για γερμανιλίκια??? χαχαχα (ξανα πλακιτσα)
__________________
There are two kinds of people: those who like me, and those who can go to hell...
Some day, we're gonna break free from the chains, and keep on, keep on, keep on, keep on, keep on FLYING...
Straights are for fast cars. Corners are for fast drivers...
I don't mean to be mean but it's all I can be, that's just me..
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-07-11, 01:26
Το avatar του χρήστη mike21
mike21 Ο χρήστης mike21 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-08-2009
Μηνύματα: 974
mike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Enema Εμφάνιση μηνυμάτων
Oπως ειχε πει καποτε συντακτης καγκουροπεριοδικου, ας μην συγκρινουμε την αξιοπιστια με την αντοχη.

Αν ενα μοτερ γνωριζουμε οτι εχει οριο τα 100,000 χιλιομετρα και σπασει στα 100,000 τι θα πεις? Οτι ειναι αναξιοπιστο? Οτι δεν το περιμενες? Αφου το γνωριζεις οτι τοσο ειναι το οριο του

Αναξιοπιστο ειναι το μοτερ που ξερεις οτι κανονικα εχει ενα οριο 100-200-300,000 χιλιομετρα και σπασει στα 50,000! Σαν τα βελτιωμενα TSI και golf GT ενα πραμα (πλακιτσα)

Οποτε τα βανκελ μπορει να εχουν οντως πολυ μικρη αντοχη, αλλα η αξιοπιστια ειναι αλλο θεμα.

Να προσθεσω επισης οτι ο βανκελ εξελισσεται απο ποσες εταιριες? 1, την μαζντα. Ο εμβολοφορος απο ποσες? Απ'ολες. Επισης ποσα χρονια υπαρχει ο εμβολοφορος και ποσα ο περιστροφικος? Ανιση συγκριση.

Παντως νομιζω οτι υπαρχει ενα μπερδεμα σχετικα με τον κυβισμο τους, υποτιθεται οτι μετρανε ως 1300cc τα 13B για παραδειγμα, αλλα τελικα δεν ειναι ετσι? Εχει να κανει με τον κυκλο καυσης και το ποσες περιστροφες πρεπει να γινουν προκειμενου να ολοκληρωθει, κατι τετοιο. Οποιος γνωριζει περισσοτερα ας μας διαφωτισει.
κάτσε λίγο,όταν πάς να το αγοράσεις(και απο ότι θυμάμε δέν ήταν καθόλου φθηνό)σου λέει κάποιος απο τους seller ότι στις 100.000 θα σας μείνει στο χέρι,όπότε να έχετε πάρει ένα μοτέρ για καβάτζα γύρω στις 90.000.
Δέν υπάρχει χρονικό όριο,όταν ξεπεράσει τις 100.000 μπορεί να στη κάνει μπορεί και όχι,αλλά και πάλι τι πάει να πεί αυτό,μοτέρ είναι δέν είναι ιμάντας εκκεντροφόρου.
Σε ότι αφορά το πόσα χρόνια υπάρχει ο βάνκελ,να ξέρεις ότι υπάρχει πολλά χρόνια άσχετα εάν μόνο η mazda ασχολείτε ακόμα μαζί του
__________________
"Life is about passions. Thank you for sharing mine."
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-07-11, 01:30
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από E36 RULES!! Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν σπανε τα rotary αν τα συντηρείς σωστα..

Ναι δε σπανε ομως χανουν συμπιεση εντονα απο ενα σημειο και μετα.

Χασιμο συμπιεσης σημαινει πτωση αποδοσης και αυξημενη καταναλωση. Ειναι που ειανι αργο για τα αλογα του , να καιει και ακομα περισσοτερο ε δε λεει. Θα φτασει να καιει 20λτ/100

Φυσικα με 3000€ κανεις πληρη ανακατασκευη (ερχονται νεα μεταλα που αντικαθιστουν τα παλια) αποκτώντας εργοστασιακο κινητηρα με 0 χλμ . 3000€ ομως ειναι 3000€. Στο πιο αναξιοπιστο αμαξι δεν παιζει να δωσεις 3000ευρω σε ζημιες στον κινητηρα σε 100.000χλμ

Για πιστα καλο ειναι. Η για ελαχιστα χλμ το χρονο. Ειναι παραλογο να θες 20 ευρω για να φτασεις στη θηβα τη στιγμη που θες 10 ευρω με ενα οποιοδηποτε μεσο αμαξι ιδιας αποδοσης.

Για καθημερινη λυση νομιζω υπαρχουν καλυτερες λυσεις
__________________
αλλαξα υπογραφη
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-07-11, 03:22
Το avatar του χρήστη Enema
Enema Ο χρήστης Enema δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-07-2007
Μηνύματα: 1.080
Enema is a jewel in the roughEnema is a jewel in the roughEnema is a jewel in the roughEnema is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mike21 Εμφάνιση μηνυμάτων
κάτσε λίγο,όταν πάς να το αγοράσεις(και απο ότι θυμάμε δέν ήταν καθόλου φθηνό)σου λέει κάποιος απο τους seller ότι στις 100.000 θα σας μείνει στο χέρι,όπότε να έχετε πάρει ένα μοτέρ για καβάτζα γύρω στις 90.000.
Δέν υπάρχει χρονικό όριο,όταν ξεπεράσει τις 100.000 μπορεί να στη κάνει μπορεί και όχι,αλλά και πάλι τι πάει να πεί αυτό,μοτέρ είναι δέν είναι ιμάντας εκκεντροφόρου.
Σε ότι αφορά το πόσα χρόνια υπάρχει ο βάνκελ,να ξέρεις ότι υπάρχει πολλά χρόνια άσχετα εάν μόνο η mazda ασχολείτε ακόμα μαζί του
ΟΚ, συμφωνω οτι το μοτερ εχει πολυ μικρη αντοχη, αλλα ξαναλεω οτι δεν μπορεις να το πεις αναξιοπιστο. Αναξιοπιστο θα ηταν αμα εκανε κραου στις 30,000 οχι στις 90,000 ή στις 100,000 δηλαδη στο ΟΡΙΟ του!

btw ενω τα 13b-rew του RX7 ηταν στις 100,000 το οριο, η μαζντα νομιζω οτι ειχε πει οτι ο renesis του rx8 εχει οριο γυρω στις 200,000, δηλαδη το διπλασιο.

Το ξερω οτι ο wankel υπαρχει πολλα χρονια, η wikipedia λεει οτι το πρωτο προτοτυπο του κινητηρα λειτουργησε το 1957. Σε αντιθεση με τον εμβολοφορο που ασχετα ως concept υπαρχει απο τον μεσαιωνα, ως κανονικος κινητηρας εσωτερικης καυσης υπαρχει απο το 1860, ΚΑΙ εξελλισεται απο ολες τις αυτοκινητοβιομηχανιες.
__________________

Καγκουριά δεν είναι η αεροτομή, καγκουριά είναι η υποκρισία και το ψεύτικο.
Το ευχαριστώ σε όσους μου έχουν αφήσει θετική ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ. -
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-07-11, 03:52
Το avatar του χρήστη E36 RULES!!
E36 RULES!! Ο χρήστης E36 RULES!! δεν είναι συνδεδεμένος
JDM as ファック
 
Εγγραφή: 01-06-2005
Μηνύματα: 5.490
E36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimzan Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι δε σπανε ομως χανουν συμπιεση εντονα απο ενα σημειο και μετα.

Χασιμο συμπιεσης σημαινει πτωση αποδοσης και αυξημενη καταναλωση. Ειναι που ειανι αργο για τα αλογα του , να καιει και ακομα περισσοτερο ε δε λεει. Θα φτασει να καιει 20λτ/100

Φυσικα με 3000€ κανεις πληρη ανακατασκευη (ερχονται νεα μεταλα που αντικαθιστουν τα παλια) αποκτώντας εργοστασιακο κινητηρα με 0 χλμ . 3000€ ομως ειναι 3000€. Στο πιο αναξιοπιστο αμαξι δεν παιζει να δωσεις 3000ευρω σε ζημιες στον κινητηρα σε 100.000χλμ

Για πιστα καλο ειναι. Η για ελαχιστα χλμ το χρονο. Ειναι παραλογο να θες 20 ευρω για να φτασεις στη θηβα τη στιγμη που θες 10 ευρω με ενα οποιοδηποτε μεσο αμαξι ιδιας αποδοσης.

Για καθημερινη λυση νομιζω υπαρχουν καλυτερες λυσεις
Γνωρίζω τι εστι χασιμο συμπίεσης

Συμφωνώ με οσα λες Δημήτρη, απλα δεν καταλαβαίνω γιατι παντα πρεπει να αναφερουμε την καταναλωση οταν μιλαμε για αμαξια, για οποιαδηποτε χρηση κ αν μιλαμε. Μονος σου το ειπες, για καθημερινή λυση δεν ειναι και η καλυτερη. Εδώ για σαλιγκάρια, πιέσεις, πιστες και πατήματα διαβαζω. Επομενως δεν θα παίζει πρώτο ρόλο η κατανάλωση, ετσι δεν ειναι? Δεν το ξερω και το παιδι στην τελική, με βαση τον εαυτο μου το παω.

Για να κανω τον εαυτο μου πιο κατανοητο, και να το θεσω και με παραδειγμα μιας και εισαι και Χοντακιας.. Ξερεις ποσο θα'θελα ενα ΕΚ9 όριο ατμοσφαιρα Aν το'χα ομως, δεν θα πηγαινα σπιτι-δουλεια-σουπερμαρκετ-σπιτι με αυτο

Θα μου πεις δεν γινεται να εχουμε παντα να εχουμε απο 2 και 3 αμαξια ο καθενας για να κανουμε τα γουστα μας (γι'αυτο πιστεύω και αναφερθηκες στην καταναλωση σε σχεση με αλλα αμαξια ιδιας αποδοσης). Συμφωνώ και επαυξανω, γι'αυτο κοιταμε παντα μια μεση λύση, αντε να κανουμε και υποχωρήσεις στους τομεις που δεν μας ενδιαφερουν τοσο.

Καλυτερα να ανοιχθει καινουριο topic με ονομα ''πιστονι vs ροτορας: Ειναι καλυτερα να πηγαινεις πανω-κατω, ή γυρω-γυρω??" γιατι εχουμε ξεφυγει λιγο


Οσο για το αν καποιο Χ μοτερ ειναι μικρής αντοχής ή μικρής αξιοπιστίας οταν σπαει κατα κορον στα Χ χλμ, νομιζω παιζουμε με τις λεξεις..
__________________
There are two kinds of people: those who like me, and those who can go to hell...
Some day, we're gonna break free from the chains, and keep on, keep on, keep on, keep on, keep on FLYING...
Straights are for fast cars. Corners are for fast drivers...
I don't mean to be mean but it's all I can be, that's just me..
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-07-11, 12:12
rotaryPilot Ο χρήστης rotaryPilot δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 30-06-2011
Μηνύματα: 44
rotaryPilot is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimzan Εμφάνιση μηνυμάτων
ωραιο το rx-8 αλλα εχω 2-3 ενστασεις

ο κινητηρας θελει ανακατασκευη με κοστος 2000-3000 ευρω καθε 100.000-120.000 χλμ . Οκ αλλη τεχνολογια ειναι και δεχομαι οτι εχει τις ιδιαιτεροτητες της ομως τα 2-3 χιλιαρικα σε ενα κοινο ατμοσφαιρικο ιδιας αποδοσης δεν υπαρχει περιπτωση να πανε για συντηρηση.

τα 15λ/100 στην πολη ειναι δυστυχως πολλα. Παρα πολλα. Ενας μαλιστα μου ειχε πει πως τα 15 ειναι καλη περιπτωση μιας και σε μετρια κινηση βλεπει συχνα 17-18. Τα 12λ/100 στο ταξιδι εινια οταν πηγαινει με 120 χλμ ανα ωρα σταθερα. Τα περισσοτερα αμαξια 200ιππων καινε 12λ/100 με ταχυτητες 160-180.

Ολα τα rx-8 δυναμομετρουνται λιγοτερο απο οσο δηλωνει ο κατασκευαστης, εν αντιθεσει με τα γερμανικα που ολα δηλωνουν ισο η και λιγοτερο απ οσο ειναι. Δυστυχως για τα αλογα τους ειναι αρκετα αργα κι αυτο διοτι δεν εχουν γεματη καμπυλη ροπης στις μεσσαιες.

Οντως τουρμπιζονται ευκολα. Ειχα γνωρισει ενα ατομο που ειχε ρχ-8 με τουρμπο και το πουλησε διοτι ηθελε βυτιοφορο για να κατεβει ως τα λιμανακια. Οχι οτι του λειπαν απλα το αμαξι ειχε γινει γκαζια-και-ευρω.

Στα υπολοιπα συμφωνω:

Αριστο στησιμο. Και πολυ fun-to-drive πραγμα που λειπει απο πολλα πισωκινητα στις μερες μας.
Χαμηλη ασφαλεια-τελη.
Πολυ καλη αξιοπιστια (ειμαι κι εγω γιαπωνεζοφιλος)
4 θεσιο αλλα πολυ ομορφο και ξεχωριστο στυλ κουπε.

Με το υγραεριο ειχα διαβασει καποτε και ειδα οτι δεν γινοταν δουλεια. Τωρα μπαινει η ακομα δεν το χουν καταφερει?

Με την κοντρα τι εγινε??

Γεια σου φίλε μου,

Θα σου πω τι ισχύει και τι όχι από αυτά που έχεις αναφέρει.

Ο κινητήρας δεν θέλει rebuild κάθε 120.000χλμ. Έχουμε στην παρέα αμάξια που ξεπερνάνε τα 160.000χλμ χωρίς πρόβλημα. Επίσης υπάρχει η εναλλακτική μεταχειρισμένου μοτέρ με 1500 euros.

Τα RX βγάζουν λιγότερο στο dyno επειδή δεν επαρκεί ο αέρας. Οι επιδώσεις τους όντως εκφράζουν 192 και 231 άλογα που δίνει ο κατασκευαστής για το challenge και cosmo.

Τα RX είναι αργά στην ευθεία αλλά πολύ γρήγορα σε στροφές. Μην ξεχνάμε πως οι δρόμοι δεν είναι μόνο ευθείες αλλά σίγουρα το 8αρι δεν είναι για dragster αγώνες.

Εγώ που έχω RX-8 turbo βγάζω με ένα ντεπόζιτο 61λτ περίπου 420χλμ. Τα λιμανάκια από το σπίτι μου είναι 15χλμ οπότε με 420χλμ στο ντεπόζιτο δεν θέλω βυτιοφόρο.

Με υγραέριο γίνεται κανονικά δουλειά και έχουμε στην παρέα 8αρι με υγραέριο και τώρα θα τουρμπίσει.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.