Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-12-12, 03:22
vasilisbmwm3 Ο χρήστης vasilisbmwm3 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 15-04-2012
Μηνύματα: 41
vasilisbmwm3 is on a distinguished road
Question bmw m3 e36 1995-1999

Καλησπέρα παιδιά χρόνια πολλά με υγεία και ευτυχία για όλους και καλή χρονιά !

Σκέφτομαι εδώ και πολύ καιρό απο τότε που πήρα το αυτοκίνητό μου ενα 316ι ε36 κομπακτ να το κάνω μ3 ε36 ... Είναι όνειρό ζωής να έχω ένα ή έστω απο μετατροπή ένα ... Αφού επιχειρήσω κάτι τέτοιο, θέλω όσο το δυνατόν να μαι πιο ευχαριστημένος , αφού θα έχω ένα αξιόπιστο τέρας ... Τα ερωτήματα μου είναι τα εξής ¨
α) Ποιό μοτέρ είναι πιο αξιόπιστο?
β) Κοινά προβλήματα στο μοτέρ ( μπουζί, αντλίες , σασμαν κλπ...)
γ) κόστος συντήρησης

Ευχαριστώ και πάλι χρόνια πολλά σε όλους ! ;-)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-12-12, 07:33
Το avatar του χρήστη LEO328
LEO328 Ο χρήστης LEO328 δεν είναι συνδεδεμένος
bmw motorsport e36 maniac
 
Εγγραφή: 15-03-2011
Μηνύματα: 2.316
LEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the rough
χρονια πολλα με υγεια αδερφε.οτι επιθυμεις.

απο αυτα που εχουν ειπωθει πιο αξιοπιστο μοτερ φαινεται οτι ειναι το 3λιτρο με τα 286.
κοινως λιγοτερο ζημιαρικο απο το 3,2...
το σασμαν του δε ειναι αθανατο....(το ιδιο φοραει και 28αρι....).δεν παθαινει τιπτ...
το κοστος συντηρησης ειναι αναλογα την κατασταση της μετατροπης που θα βρεις....
το καλυτερο ειναι ο ''δοτης'' να ειναι εν λειτουργια και οχι απο παλετα τα πραματα γιατι εικει ρισκαρεις...
στην θεση σου επειδη το αμαξι ειναι και κομπακτ θα κοιταζα για 2,8 μετατροπη το οποιο ειναι υπεραρκετο...και σαφως λιγοτερη συντηρηση απο το μ3...τωρα αν θες μ3 ντε και καλα ενα 3λιτρο και τελος...
εκει η συντηρηση πλεον ανειβαινει σε σχεση με το 2,8 βεβαια απο ολες τις αποψεις...
__________________

its not what can you say,its what you can proove.(training day film-denzel washighton).
e36 till death!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ewpost&t=32556
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-01-13, 14:14
vasilisbmwm3 Ο χρήστης vasilisbmwm3 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 15-04-2012
Μηνύματα: 41
vasilisbmwm3 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LEO328 Εμφάνιση μηνυμάτων
χρονια πολλα με υγεια αδερφε.οτι επιθυμεις.

απο αυτα που εχουν ειπωθει πιο αξιοπιστο μοτερ φαινεται οτι ειναι το 3λιτρο με τα 286.
κοινως λιγοτερο ζημιαρικο απο το 3,2...
το σασμαν του δε ειναι αθανατο....(το ιδιο φοραει και 28αρι....).δεν παθαινει τιπτ...
το κοστος συντηρησης ειναι αναλογα την κατασταση της μετατροπης που θα βρεις....
το καλυτερο ειναι ο ''δοτης'' να ειναι εν λειτουργια και οχι απο παλετα τα πραματα γιατι εικει ρισκαρεις...
στην θεση σου επειδη το αμαξι ειναι και κομπακτ θα κοιταζα για 2,8 μετατροπη το οποιο ειναι υπεραρκετο...και σαφως λιγοτερη συντηρηση απο το μ3...τωρα αν θες μ3 ντε και καλα ενα 3λιτρο και τελος...
εκει η συντηρηση πλεον ανειβαινει σε σχεση με το 2,8 βεβαια απο ολες τις αποψεις...

Φίλε μου χρόνια πολλα ! επίσης ! Σε ευχαριστώ για την βοήθεια σου ! Για να δούμε , ελπίζω να βρώ κάτι αν και δεν το έχω αποφασίσει ακόμα πλήρως απλά μια έρευνα ώστε να μην πάω αδιάβαστος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-01-13, 18:30
paganis Ο χρήστης paganis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-06-2009
Μηνύματα: 2.177
paganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nice
η μετατροπη σε μ3...αυτην την εποχη ειναι εντελως λαθος κινηση,,ιδιαιτερα αν σκεφτεσαι να το αφησεις αδηλωτο, θα σφιξουν αρκετα τα πραγματα...

αν θελεις να το ρισκαρεις,...η σωστοτερη κινηση ,,,ειναι να πουλησεις το δικο σου και να παρεις ενα ετοιμο , μιας και θα βγει φθηνοτερο..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-01-13, 03:50
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Καλησπέρα χρόνια πολλά!Φίλε Βασίλη(να χαίρεσαι το όνομά σου),ότι και αν κάνεις ΜΗΝ το αφήσεις αδήλωτο.Και ο τελευταίος αστυνομικός που είναι άσχετος με αυτοκίνητα καταλαβαίνει τη διαφορά του 316 με το M3.Καλύτερα πάρε ένα έτοιμο M3 γνήσιο,να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο αλλά μεγάλα κόστη κτήσης και συντήρησης.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-01-13, 09:21
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vasilisbmwm3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα παιδιά χρόνια πολλά με υγεία και ευτυχία για όλους και καλή χρονιά !

Σκέφτομαι εδώ και πολύ καιρό απο τότε που πήρα το αυτοκίνητό μου ενα 316ι ε36 κομπακτ να το κάνω μ3 ε36 ... Είναι όνειρό ζωής να έχω ένα ή έστω απο μετατροπή ένα ... Αφού επιχειρήσω κάτι τέτοιο, θέλω όσο το δυνατόν να μαι πιο ευχαριστημένος , αφού θα έχω ένα αξιόπιστο τέρας ... Τα ερωτήματα μου είναι τα εξής ¨
α) Ποιό μοτέρ είναι πιο αξιόπιστο?
β) Κοινά προβλήματα στο μοτέρ ( μπουζί, αντλίες , σασμαν κλπ...)
γ) κόστος συντήρησης

Ευχαριστώ και πάλι χρόνια πολλά σε όλους ! ;-)
Αν είχες την οικονομική επιφάνεια να αποκτήσεις Μ3 και να το συντηρείς σωστά,
θα το είχες αγοράσει τότε και θα το είχες ήδη.
Στην παρούσα οικονομική συγκυρία, οποιαδήποτε κίνηση προς αυτή την κατεύθυνση
μόνο σοφή δεν είναι.
Οπότε, μη το κάνεις, μη το συζητάς καν..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
bmw, μ3 1995-1999, ε36

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.