Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-04-09, 20:00
Το avatar του χρήστη jimmakoss E30
jimmakoss E30 Ο χρήστης jimmakoss E30 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-01-2008
Μηνύματα: 105
jimmakoss E30 is an unknown quantity at this point
Ολικη καταστροφη και δικαιωση...

Ανοιγω αυτην την συζητηση με αφορμη ενα προσφατο τρακαρισμα που ειχα πριν απο 10 μερες περιπου. Για να γινω και σαφης, μια κυριακη στις 6 η ωρα το πρωι, οδηγωντας στην εθνικη εμεινα απο τζινα... Κανω λοιπον δεξια στην λωριδα εκτακτης αναγκης αναβω alarm και παω να βρω βενζινη. Πριν προλαβω να γυρισω με παιρνουν τηλ. οι 2 φιλες μου που βρισκοντουσαν στο αμαξι και μου λενε οτι τρακαρανε. Τρεχω λοιπον στο αυτοκινητο και βλεπω ενα Golf να εχει πεσει απο πισω μου και να εχει φτασει μεχρι τα πισω καθισματα... Οι κοπελες ευτυχως ηταν καλα. Το αμαξι ηταν ενα Ε30 325 μετατροπη απο 320 και πριν απο 1 μηνα ειχε τελειωσει απο συνεργειο και φανοποιειο εχοντας στις πλατες του 6000Ε περιπου(τροπετο 325, look M40, βαψιμο με ακριβο χρωμα, πλαστικοποιηση θολων τα πιο βασικα)τα οποια χρηματα δανειστηκα απο τραπεζα. Υπεστη ολικη καταστροφη οπως καταλαβαινετε και το μονο που σωνω ειναι το μοτερ. Αυτος που με τρακαρε βρεθηκε μεθυσμενος συνεπως δεν καλυπτεται απο ασφαλεια. Εχοντας μια συζητηση μ'αυτον του ζητησα τα 6000Ε τα οποια με βαραινουν αλλα απο οτι φαινεται το θεμα θα λυθει στα δικαστηρια αφου ο κυριος μπορει να διαθεσει μολις 2500Ε!! Θα ηθελα λοιπον οποιος ειχε παρομοιο περιστατικο η γνωριζει κατι "εγκυρο" να με συμβουλεψει για το πως να κινηθω η αλλιως τι μπορω να διεκδικησω...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-04-09, 20:17
deepblue Ο χρήστης deepblue δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 1.605
deepblue has a spectacular aura aboutdeepblue has a spectacular aura aboutdeepblue has a spectacular aura about
Αρχικα στην ασφαλεια που πληρωνεις εχεις Νομικη προστασια?
Αν ναι τοτε ξεκινα αμεσως για να δεις τι θα κανεις αν παλι οχι κοιτα αν μπορεις να την βαλεις τωρα και αν μπορει να σε καλυψει για την περιπτωση αυτη που σημαινει - τα δικηγορικα και δικαστικα εξοδα απο την τσεπη σου που μπρος σε αυτο που επαθες ειναι και το λιγοτερο (που το βλεπω δυσκολο αφου το συμβαν προηγηθηκε) .
Το μονο σιγουρο ειναι να πας δικαστικα και δε νομιζω οτι θα υπηρχε καποιος να εκανε κατι αλλο.
Δε ξερω τι θεματα υπαρχουν με την παλαιοτητα του αμαξιου σου για την αποζημιωση ( ρωτα τον ασφαλιστη σου) και αν εχεις τιμολογια για τα χρηματα της μετατροπης που εκανες.
Οι καλυτερες συμβουλες ομως θα ηταν απο δικηγορο.
Το οτι ηταν τυφλα σιγουρα ειναι υπερ σου.
Λυπαμαι γι'αυτο που σου συνεβη .
Ενημερωσε μας αν εχεις εξελιξεις.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-04-09, 20:20
tacos Ο χρήστης tacos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-12-2006
Μηνύματα: 260
tacos is an unknown quantity at this point
Νομιζω οτι η σφαλειατου ειναι υποχρεωμενη να σε πληρωσει και εν συνεχεια να στραφει κατα του πελατη της. Να κινηθεις εναντιον και των δυο.Παντως θα παρει χρονο.Να βρεις δικηγορο με πειρα γαιτι οι δικηγοροι των ασφαλιστικων ειναι"αετοι".-
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-04-09, 20:58
Το avatar του χρήστη Κωνσταντίνος
Κωνσταντίνος Ο χρήστης Κωνσταντίνος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Μηνύματα: 900
Κωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tacos Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομιζω οτι η σφαλειατου ειναι υποχρεωμενη να σε πληρωσει και εν συνεχεια να στραφει κατα του πελατη της. Να κινηθεις εναντιον και των δυο.Παντως θα παρει χρονο.Να βρεις δικηγορο με πειρα γαιτι οι δικηγοροι των ασφαλιστικων ειναι"αετοι".-
Και εγώ αυτή την εντύπωση έχω. Πως σε καλύπτει η ασφάλεια του και μετά τα διεκδικεί απο τον πελάτη της.
Λυπάμαι για την ατυχία σου και σου εύχομαι ειλικρινά να έχει αίσιο τέλος.............
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-04-09, 21:08
Το avatar του χρήστη jimmakoss E30
jimmakoss E30 Ο χρήστης jimmakoss E30 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-01-2008
Μηνύματα: 105
jimmakoss E30 is an unknown quantity at this point
Νομικη προστασια εχω ευτυχως. Τι μπορω να διεκδικησω απο την ασφαλεια δεν ξερω γιατι εφοσον το αμαξι βγει ολικη αυτο που θα μου προσφερουν ειναι την αντικειμενικη αξια του αυτοκινητου. Η αδεια γραφει 320ι του 87 δηλαδη γυρω στα 1000-1500Ε τα οποια εγω μπορω να μην δεχτω και να ασκησω εφεση. Το θεμα ειναι, για ολη αυτη την ιστορια αν τελικα παλευω για 3 χιλιαρικα και αυτα ουτε ξερω ποτε θα τα παρω, αξιζει?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-04-09, 21:43
Το avatar του χρήστη tmilatos
tmilatos Ο χρήστης tmilatos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-09-2008
Μηνύματα: 351
tmilatos will become famous soon enoughtmilatos will become famous soon enough
Παρολο που οπως ειπε ο Deepblue τα παραγματα ειναι σαφως υπερ σου λογω μεθης του υπαιτιου, η ρημαδα η παλαιοτητα του αυτοκινητου σου ειναι το προβλημα... Δεν δηλωσες και τη μετατροπη απο οτι κατάλαβα... Προσθεσε και την αμοιβη του δικηγορου σου... ΜΑΚΑΡΙ φιλε μου να αποδειχτω λαθος, αλλα ετσι που τα βλεπω τα πραγματα και θα σε απογοητευσω μαλλον αλλα ισως και να΄ταν καλυτερο να παρεις τα 2500...( αν μπορουσες να τον πιεσεις να σου δωσει κατι παραπανω ισως).

-Θεοφιλος-
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-04-09, 21:54
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.552
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Λοιπόν επειδή ως γνωστόν στην Ελλάδα φταίει πάντα ο άλλος κοίτα και εσύ λίγο τα δικά σου παραπτώματα.(αν τα έκανες, αν δεν τα έκανες πάλι καλά)

1)τρίγωνο στα 100 μέτρα από το αμάξι είχες βάλει;
2)οι επιβάτες ήταν πίσω από την μπάρα;
3)η άδεια γράφει ότι το μοτέρ είναι 25άρι και όχι 20άρι;
4)οι μετατροπές που κόστισαν όπως λες 6000€ είχαν τιμολόγιο;
5)οι μετατροπές που λες ότι έκανες είχαν δηλωθεί στην ασφαλιστική;

Αν δεν ισχύει το 3 σημαίνει ότι το δικό σου αμάξι ΔΕΝ έπρεπε να κυκλοφορεί στο δρόμο πρώτα, και μετά φταίει ο μεθυσμένος.

Επίσης μη περιμένεις αν δεν έχεις τα τιμολόγια και μάλιστα να το έχεις δηλώσει στην ασφαλιστική σου, να πάρεις τα λεφτά σου πίσω.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-04-09, 21:54
Το avatar του χρήστη jimmakoss E30
jimmakoss E30 Ο χρήστης jimmakoss E30 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-01-2008
Μηνύματα: 105
jimmakoss E30 is an unknown quantity at this point
Εχω παντως τιμολογια και αποδειξεις για το αυτοκινητο καθως και καποια αλλα πραγματα που σκεφτομαι να φορτωσω (Η/Υ, ηλ.κιθαρα). Επισης ψυχικη οδυνη και μικροτραυματισμο της μιας κοπελας αλλα δεν ξερω για την μετατροπη αν θα πρεπει να την βαλω και αν για ολα αυτα κερδισω κατι..
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-04-09, 22:06
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.552
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimmakoss E30 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω παντως τιμολογια και αποδειξεις για το αυτοκινητο καθως και καποια αλλα πραγματα που σκεφτομαι να φορτωσω (Η/Υ, ηλ.κιθαρα). Επισης ψυχικη οδυνη και μικροτραυματισμο της μιας κοπελας αλλα δεν ξερω για την μετατροπη αν θα πρεπει να την βαλω και αν για ολα αυτα κερδισω κατι..
ΔΕΣ ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΥΝΗΜΑΤΑ ΤΩΡΑ
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-04-09, 22:10
Το avatar του χρήστη jimmakoss E30
jimmakoss E30 Ο χρήστης jimmakoss E30 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-01-2008
Μηνύματα: 105
jimmakoss E30 is an unknown quantity at this point
Η αδεια γραφει 320 αλλα δεν εχω δηλωσει τιποτα. Ουτε στην ασφαλεια αλλα ο ασφαλιστης ειναι φιλος μου και μπορω να κανω συμπληρωματικη. Επισης τιμολογια υπαρχουν για τα περισσοτερα πραγματα χωρις να ειμαι σιγουρος για το ποσό. Παντως οχι για 6000. Το αμαξι ειναι νομιμα "εξακυλινδρο" δεν νομιζω να δει κανενας διαφορα εφοσον τα μοτερ ειναι ιδια. Επισης δεν ειχα προλαβει να δηλωσω αλλαγη χρωματος στο υπουργειο. Για το ποιος φταιει δεν υπαρχει ερωτημα εφοσον ειναι απο πισω και μεθυσμενος σε λωριδα εκτακτης αναγκης... Ανησυχω μονο για το χρωμα...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.