Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά Z > Σειρά Z - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #291  
Παλιά 29-10-15, 17:35
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από roadsterakias Εμφάνιση μηνυμάτων
Παω για αναρτηση τωρα τι να βαλω;
Bilstein μαυρα;
Δε σου λέω, ούτε σου προτείνω.. να σου πεί κάποιος που ξέρει καλύτερα απο εμένα.....
Εγώ μόνο κίτρινα βάζω, αλλά δεν είμαι ικανοποιημένος..
Η ποιότητα του δεν είναι όπως παλιά...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #292  
Παλιά 29-10-15, 17:45
Το avatar του χρήστη stef
stef Ο χρήστης stef δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Μηνύματα: 3.953
stef is just really nicestef is just really nicestef is just really nicestef is just really nice
Δεν γνωρίζουμε από αυτή την μάρκα
Μάλλον μπερδεύεσαι
Εδώ είναι forum BMW που βγάζει το Ζ4 που δεν αγόρασες!
__________________
BMW-SHEER DRIVING PLEASURE

Καλοκαιρινές διακοπές για πάααντα...!
Απάντηση με παράθεση
  #293  
Παλιά 29-10-15, 18:02
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Eντάξει το παλικάρι ζύγισε τα υπέρ και τα κατά και προτίμησε ένα αυτοκίνητο που μπορούσε μακροπρόθεσμα να συντηρήσει και είναι απόλυτα σεβαστό...
Φίλε roadsterακια,τα μαύρα είναι τα τελείως απλά.Αν θες πιο σπορτίφ συμπεριφορά δε νομίζω ότι κάνουν.Δες πρώτα τι δίνει η merc σαν αντικατάσταση και πράττεις αναλόγως.
Απάντηση με παράθεση
  #294  
Παλιά 29-10-15, 18:15
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Εγώ που έχω Mercedes E200 W211 και είχα και 8 χρόνια E46 και έχω δοκιμάσει και κίτρινα Bilstein sport και γνήσια, και χειροποίητα θα σου πώ τη δική μου γνώμη....

1) Τα καλύτερα και ακριβότερα είναι τα ΟΕΜ (τα μαμά). Ειδικά στο Ε200 έχουν 152000χλμ....και είναι ακόμα καλά...
2) Τα χειροποίητα είναι φοβερά (αυτά που είχα κάνει εγώ), αλλά πιο ακριβά και θέλουν και ψυχολογική ετοιμότητα για να το πραγματοποιήσεις. Δεν ξέρω αν είναι πλέον δυνατή ως επιλογή. (Λόγω μηχανικού).
3) Τα bilstein sport στο BMW ήταν καλά, αλλά απογοητευτικά από άποψη ποιότητας. Δεν άντεξαν πάνω από 30-40000χλμ. Είχα ξαναβάλει σε άλλο αμάξι πιο ταπεινό (φιατ) και ήταν πολύ καλή αναβάθμιση και ποιοτικά και πως δούλευαν.
4) Τα μαύρα bilstein είναι μια φτηνή λύση αντί για ''μαμά''...Είναι απλά...φτηνά...δεν θα έβαζα ούτε για αστείο. Αν τα κίτρινα είναι απογοήτευση....τι να πώ.
5) Αν ξαναέδινα πολλά χρήματα στο W211 για αμορτισέρ, θα έβαζα χειροποίητα (αν έφτιαχνε ακόμα) ή τα ΟΕΜ που είναι ΑΡΙΣΤΑ, ή τα KONI FSD (επειδή είμαι και πυροβολημένος).

Η σωστή επιλογή είναι τα μαμά...

Υ.Γ. Φίλε στεφ, επειδή έχει mercedes, δε σημαίνει ότι δεν είναι αυτοκίνητο και αυτό. Εξάλλου πάμπολλοι έχουν BMW και είναι τόσο άσχετοι, που δεν μπορούν να κρίνουν ή να ξεχωρίσουν τίποτα, πόσο μάλλον την απόδοση των αμορτισέρ που δεν είναι τόσο απλό...

Υ.Γ.2 Στο φόρουμ της Mercedes πολλοί βάζουν bilstein μαύρα και τα προτείνουν...Εγώ θα προτιμούσα να βάλω το φτηνότερο KYB παρά bilstein μαύρα....

Εξαρτάται πόσα χρήματα διαθέτεις φίλε ροουντστερακια, κάποιος με το βαλάντιο να πάρει καινούρια μερκ, δεν τον απασχολεί και πάει και βάζει ΟΕΜ στην αντιπροσωπεία και εξακολουθεί να έχει γνήσια Mercedes (όπως και BMW).
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dim77 : 29-10-15 στις 18:19
Απάντηση με παράθεση
  #295  
Παλιά 29-10-15, 18:24
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Για τα koni fsd έχω ακούσει πως στον τομέα της άνεσης είναι χειρότερα ακόμη και από τα Β8 sprint που έχω τώρα.Ισχύει κάτι τέτοιο???
Απάντηση με παράθεση
  #296  
Παλιά 29-10-15, 18:34
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Όταν είχα ρωτήσει παλιά για FSD μου είχε πεί ο άνθρωπος με τεραστια εμπειρία στο χώρο των αναρτήσεων ότι είναι μαλακά για μένα (που είχα κίτρινα bilstein). Δεν ''σφίγγουν'' όσο θέλεις στο γρήγορο κομμάτι.
Όταν μπήκα στο Ε46 του Ζαχαρία που τα φόραγε μου φάνηκαν άψογα από θέμα άνεσης σε χαλαρή βόλτα, όπως τα χειροποίητα που είχα βάλει τελικά.

Όλα αυτά είναι θέμα καταρχάς ΠΟΣΑ χρήματα θέλει να δώσει ο άνθρωπος και τι θέλει από το αμάξι του.
Τα ΟΕΜ θα είναι άψογα.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #297  
Παλιά 29-10-15, 18:47
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν είχα ρωτήσει παλιά για FSD μου είχε πεί ο άνθρωπος με τεραστια εμπειρία στο χώρο των αναρτήσεων ότι είναι μαλακά για μένα (που είχα κίτρινα bilstein). Δεν ''σφίγγουν'' όσο θέλεις στο γρήγορο κομμάτι.
Όταν μπήκα στο Ε46 του Ζαχαρία που τα φόραγε μου φάνηκαν άψογα από θέμα άνεσης σε χαλαρή βόλτα, όπως τα χειροποίητα που είχα βάλει τελικά.

Όλα αυτά είναι θέμα καταρχάς ΠΟΣΑ χρήματα θέλει να δώσει ο άνθρωπος και τι θέλει από το αμάξι του.
Τα ΟΕΜ θα είναι άψογα.
Πάντα το εργοστάσιο ξέρει καλύτερα...Για τα bilstein έχεις απόλυτο δίκιο.Τα sprint μου έχουν 50000 και κάτι χιλιόμετρα.Το Κτεο τα βγάζει στο 55% αλλά δε βασίζομαι σε αυτό.Το κοπάνημα στην καμπίνα έχει γίνει τελευταία ανυπόφορο.Σε μικρά σαμαράκια του δρόμου νομίζεις πως θα διαλύσει το αυτοκίνητο και πλέον το αυτοκίνητο σε γνωστές διαδρομές που κάνω σε ''πουλάει'' πολύ εύκολα με τον ίδιο ακριβώς τρόπο οδήγησης...
Σε ένα άλλο σημείο που θέλω να σταθώ όσον αφορά το 46άρι είναι τα σινεμπλοκ των εμπρός ψαλιδιών.Τα εργοστασιακά αλλάχτηκαν στις 93000 με γνήσια πάλι.Από τις 150000 το αυτοκίνητο στο δυνατό φρενάρισμα από πολλά χιλιόμετρα έκανε ένα ψάρεμα δεξιά αριστερά λίγο πριν αφήσω το πόδι από το πεντάλ.Το πόρισμα σινεμπλοκ εμπρός ψαλιδιών.Με σταματημένο το αυτοκίνητο έχουν τζόγο οι τροχοί και σήμερα το πρωί που πήγα για δουλειά στο Πέραμα μέσα στη ναυπηγοεπισκευαστική που είναι κακός ο δρόμος ρολλάροντας απλά αισθάνομαι το κούνημα των ψαλιδιών αρκετά...
Απάντηση με παράθεση
  #298  
Παλιά 29-10-15, 22:08
Το avatar του χρήστη stef
stef Ο χρήστης stef δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Μηνύματα: 3.953
stef is just really nicestef is just really nicestef is just really nicestef is just really nice
Ρε φίλε Dim που να ξέρουμε για SLK όταν έχουμε BMW εδώ & 40 χρόνια;
Χαχαχα
__________________
BMW-SHEER DRIVING PLEASURE

Καλοκαιρινές διακοπές για πάααντα...!
Απάντηση με παράθεση
  #299  
Παλιά 30-10-15, 08:56
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Τα μαύρα bilstein είναι για πέταμα. Καλύτερα βάλε sachs.

Τα κίτρινα bilstein είναι σαφώς καλύτερα αλλά όντως αντέχουν πολύ λίγο και τα Koni FSD είναι τα καλύτερα "απλά" αμορτισέρ της αγοράς για όποιον θέλει να χαίρεται το αυτοκίνητό του και ζητά το κάτι παραπάνω.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #300  
Παλιά 30-10-15, 14:44
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Βαλε AMG σπορτ αναρτηση (οπως λεμε Μ sport) :p

Παντως και εγω θα συμφωνησω οτι στις μερες μας η πιο σοφη επιλογη ηταν η SLK.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.