Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 5 > Σειρά 5 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-09-18, 22:10
johnalex40 Ο χρήστης johnalex40 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 23-09-2018
Μηνύματα: 3
johnalex40 is on a distinguished road
Μετατροπη σε E28

Καλησπερα. Εχω στην κατοχη μου ενα E28 που παλευω τον τελευταιο καιρο να το φερω στην ζωη. Ο κινητηρας του ειναι 1.8 Μ20 και εχωντας παλιοτερα Ε34 2500cc σκεφτομαι για εξακυλινδρο μοτερ.Αμεσα υπαρχει ο M50B20 και νομιζω οτι ειναι οτι πρεπει για τον 'παπου'. Ποια η διαδικασια? Το σασμαν απο το Ε28 ταιριαζει στον Μ50Β20? Ηλεκτρολογικα τι γινεται? και συγκεκριμενα με το ιμομπιλαιζερ? Ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-09-18, 02:06
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnalex40 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα. Εχω στην κατοχη μου ενα E28 που παλευω τον τελευταιο καιρο να το φερω στην ζωη. Ο κινητηρας του ειναι 1.8 Μ20 και εχωντας παλιοτερα Ε34 2500cc σκεφτομαι για εξακυλινδρο μοτερ.Αμεσα υπαρχει ο M50B20 και νομιζω οτι ειναι οτι πρεπει για τον 'παπου'. Ποια η διαδικασια? Το σασμαν απο το Ε28 ταιριαζει στον Μ50Β20? Ηλεκτρολογικα τι γινεται? και συγκεκριμενα με το ιμομπιλαιζερ? Ευχαριστω.
Στο υπογράφω οτι έχεις Μ10 1800...
Οτι κάθεται, κάθεται..
Το θέμα είναι αν δηλώνεται...
Νομίζω απο εκεί πρέπει να ξεκινήσεις...
Δεν ταιριάζει ο κεντρικός νομίζω, κιβώτιο να αλλάξεις θα είναι κοντό..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-09-18, 17:23
johnalex40 Ο χρήστης johnalex40 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 23-09-2018
Μηνύματα: 3
johnalex40 is on a distinguished road
Μετατροπη Ε28

Ευχαριστω για την απαντηση. Ναι Μ10 ειναι ο κινητηρας εχεις δικιο μετα το ειδα οτι το εγραψα λαθος Το μυαλο μου στο 2λιτρο εινα..... Εαν βαλω σασμαν και κεντρικο απο Ε34 μαζι με κινητηρα ταιριαζουν; Μηπως ο κεντρικος ειναι κοντος η θελει κοψιμο;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-09-18, 15:52
Το avatar του χρήστη petroscf
petroscf Ο χρήστης petroscf δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-06-2009
Μηνύματα: 619
petroscf will become famous soon enoughpetroscf will become famous soon enough
Και γιατί δεν κάνεις ένα καλό rebuild στον Μ10 σου να τον κάνεις 2λιτρο?
Λογικά μπορείς να βρεις τα πάντα - και νομίζω από Μ10 1.80 θα πας εύκολα σε Μ10 2.0
Θα κοστίσει λίγο παραπάνω - σίγουρα, αλλά θα έχεις αφενός το δικό σου μοτέρ με τα δικά του νούμερα και αφετέρου ένα μοτέρ καινούριο, που θα ξέρεις τι του έχεις βάλει μέσα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-09-18, 21:49
johnalex40 Ο χρήστης johnalex40 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 23-09-2018
Μηνύματα: 3
johnalex40 is on a distinguished road
Σιγουρα ειναι μια καλη λυση η μετατροπη του Μ10 σε 2λιτρο. Απο την αρχη ολα καινουργια και θα ειμαι σιγουρος με τα δικα του νουμερα κτλ. Θα εχω ομως ''παλιας '' τεχνολογιας κινητηρα. Κανω λαθος? Ηδη με ενα καθαρισμο μπεκ αλλαγη λαδια, φιλτρο λαδιου- αερος αντλια βενζινης, φιλτρο βενζινης μπουζι και ρυθμισμα βαλβιδων παει πολυ καλα για την ηλικια του. Αλλα ειναι παντα αυτο το παραπανω που θελουμε...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-10-18, 15:35
Το avatar του χρήστη petroscf
petroscf Ο χρήστης petroscf δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-06-2009
Μηνύματα: 619
petroscf will become famous soon enoughpetroscf will become famous soon enough
Δεν βλέπω μεγάλο πρόβλημα στο να έχεις "παλαιάς τεχνολογίας" κινητήρα, 1) διότι και ο Μ50 που σκέφτεσαι, νέας τεχνολογίας δεν είναι, απλώς πιο νέας από τον Μ10 είναι και 2) ένας πολύ καλά συντηρημένος και σωστά ρυθμισμένος κινητήρας πιστεύω ότι θα είναι από όλες τις απόψεις (ροπή, επιδόσεις, κατανάλωση, λειτουργία, ακόμα και ρύπους) εντυπωσιακά καλός ασχέτως εποχής/τεχνολογίας κλπ
Από εκεί και έπειτα, το θέμα είναι εσύ πού είσαι διατεθειμένος να φτάσεις
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.