Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 09-01-16, 00:41
Το avatar του χρήστη stef
stef Ο χρήστης stef δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Μηνύματα: 3.953
stef is just really nicestef is just really nicestef is just really nicestef is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BMW S1 Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Ο ιδιοκτήτης του parking δεν νομίζω να μπλέξει και πολύ αν έχεις στην κατοχή του τα κλειδια ακόμα, και αν δεν τα έχει μπορεί να ισχυριστεί διάρρηξη π.χ. του φυλακίου που είχε τα κλειδιά μέσα...

sorry κιόλας... εγώ δεν αφήνω ούτε για 5' το αυτοκίνητο σε πάρκινγκ που αφήνεις κλειδιά. Ο φίλος το άφησε να του το βάζουν και μπροστά? ΕΛΕΟΣ


αυτό μου ήρθε στο μυαλό !!!!!!!!!! https://youtu.be/q6UrMGQbiu0
Το αντίθετο από αυτό που λες ισχύει ρώτα κάποιον δικηγόρο και θα δεις...
Δεν μιλάμε για πάρκινγκ για μερικές ώρες αλλά για μισθωμένη θέση με το μήνα...
Μάθε, ρώτησε και θα δεις ποιος έχει δίκιο.
Δεν τα γράφω έτσι αυτά που γράφω...
__________________
BMW-SHEER DRIVING PLEASURE

Καλοκαιρινές διακοπές για πάααντα...!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-01-16, 01:07
AlexVag Ο χρήστης AlexVag δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-03-2009
Μηνύματα: 394
AlexVag is on a distinguished road
Τοτε παω πασο...μακαρι να εχεις δικιο και να μπορεσει να αποδειξει οτι οντως ο τυπος του παρκινγκ ειχε κλειδια και οτι οντως ευθυνεται για την κλοπη. Κρατα μας ενημερους
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-01-16, 01:27
paganis Ο χρήστης paganis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-06-2009
Μηνύματα: 2.177
paganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nice
Aν δεν έχει πραγματική εμπλοκη στην κλοπή, δεν νομιζω πως έχει να φοβηθεί κάτι.
Τώρα αν έχει, θα πρεπει να το αποδείξεις δια της νόμιμου οδού.
Όπως και να χει, μην προσπαθήσει να βγάλει άκρη μονος του γιατί είναι κυκλώματα...οποτε ας πάρει την ασφάλεια και ας κανει την πάπια και τον σταυρό του που το ξεφορτώθηκε.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-01-16, 07:34
tacos Ο χρήστης tacos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-12-2006
Μηνύματα: 260
tacos is an unknown quantity at this point
Εχει δεν εχει εμπλοκη,η ευθυνη του ειναι δεδομενη.Ο πατερρας μου οταν μεναμε ζωγραφου πριν φυγει ακινητοποιουσε το αυτοκινητο του για 6-7 μηνες σε φυλασσομενο.Υποχρεωτικα παρεδιδε ενα κλειδι.Συνηθως εχουν ασφαλεια για τετοιες περιπτωσεις.Εαν αποδειχθει εμπλοκη τοτε εχει και ποινικες διωξεις.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-01-16, 08:19
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Συνήθως τα πάρκινγκ ζητάνε κλειδί.Προσωπικά πριν 5-6 χρόνια που ρώτησα μου ζήτησαν κλειδί.Και όταν αρνήθηκα και ρώτησα γιατί,επικαλέστηκε περίπτωση πυρκαγιάς και καλά.Στο ίδιο πάρκινγκ,έβαζα τη μοτοσυκλέτα μου για 4 ολόκληρα χρόνια(2009-2012) χωρίς ποτέ να μου ζητηθεί κλειδί και φυσικά χωρίς ποτέ να πάρω απόδειξη πληρωμής(θα μου τις έδινε μαζεμένες έλεγε).
Αντιλαμβάνεστε λοιπόν ότι σε περίπτωση κλοπής θα έμπλεκα άσχημα.Η μόνη μου απόδειξη ότι η μοτοσυκλέτα βρισκόταν εκεί,ήταν το βιβλίο εισερχόμενων οχημάτων.Φαντάζομαι αυτή την τακτική θα ακολουθούσε ο γκαραζιέρης και με τα αυτοκίνητα που είχε μέσα.Και είχε ακριβά αυτοκίνητα μεταξύ των οποίων και ένα ολοκαίνουριο λευκό ε92 που ήρθε κανά 2 μήνες πριν φύγω στα τέλη του 2012.
Θα έφευγα ούτως ή άλλως από αυτό το πάρκινγκ γιατί το κύκλωμα παρακολούθησης που πλήρωνα ήταν μόνιμα κλειστό,την ημέρα κατέβαινε κάτω όποιος ήθελε(πήγαινα πχ εγώ να πάρω το μηχανάκι με 2 φίλους και τους άφηνε να κατέβουν κάτω μαζί μου ελεύθερα.Για μένα ήταν λάθος αυτό,)Και επειδή στο ισόγειο λειτουργούσε πλυντήριο και τα Σάββατα που είχε φόρτο εργασίας κατέβαζαν αυτοκίνητα και τα έπλεναν στο πάρκινγκ με ένα υποτυπώδες ναϋλον-κουρτίνα για την υγρασία.
Το συμπέρασμα:Kαλύτερα ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ με κουκούλα.Αν είναι να το χάσεις το αμάξι ή το μηχανάκι στο παίρνουν και σε μια επίσκεψη.Μακάρι να αποζημιωθεί ο φίλος σου Στεφ αν και θα πάρει 5-6 χρόνια η όλη υπόθεση...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 09-01-16, 12:27
AlexVag Ο χρήστης AlexVag δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-03-2009
Μηνύματα: 394
AlexVag is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paganis Εμφάνιση μηνυμάτων
Aν δεν έχει πραγματική εμπλοκη στην κλοπή, δεν νομιζω πως έχει να φοβηθεί κάτι.
Τώρα αν έχει, θα πρεπει να το αποδείξεις δια της νόμιμου οδού.
Όπως και να χει, μην προσπαθήσει να βγάλει άκρη μονος του γιατί είναι κυκλώματα...οποτε ας πάρει την ασφάλεια και ας κανει την πάπια και τον σταυρό του που το ξεφορτώθηκε.
Το 1999 εκανε ανταλλαγη ο πατερας μου σε εμπορο αυτοκινητων μια m3 e36 και πηρε μια e39. Οταν μπηκαν οι τελευταιες υπογραφες η m3 εκλαπη απο την εκθεση του εμπορου. Ενημερωσε τον πατερα μου και ετσι ειχε το νου του(ειχαν προσπαθησει 2 φορες να παραβιασουν το αμαξι οσο το ειχεστην κατοχη του ο πατερας μου). Μετα απο καποιους μηνες ειδε το αμαξι ο πατερας μου στο δρομο(ειχε καποια ιδιαιτερα χαρακτηριστικα στο στησιμο και την εμφανιση). Πηρε τηλεφωνο τον εμπορο και του λεει εχω μπροστα μου το αυτοκινητο μου. Η απαντηση του εμπορου ηταν πες οτι δεν το ειδες και φυγε, εχουμε και οι δυο οικογενεια. Ξερω ποιος το εκλεψε και ποιος το κυκλοφορει και δεν τους πειραζει κανενας.
Αυτο που θελω να πω δηλαδη ειναι μεγαλη προσοχη να μην μπλεξει ο φιλος σου σε καταστασεις που δεν μπορει να διαχειριστει.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AlexVag : 09-01-16 στις 12:30
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-01-16, 12:56
Το avatar του χρήστη BMW S1
BMW S1 Ο χρήστης BMW S1 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-10-2008
Μηνύματα: 270
BMW S1 is on a distinguished road
Ο τύπος απο το parking μάλλον θα την βγάλει καθαρή.... άκουσέ με, και ο φίλος σου δεν θα πάρει φράγκο απο την ασφαλιστική.(είναι μου#%@$%να αυτοί) Θυμήσου το. Με δική του ευθύνη και επίγνωση έδωσε τα κλειδιά στο πάρκινγκ (αμέλεια θα πουν) μην το ξεχνάς. Υπάρχουν τα μικρά γραμματάκια.... και μην ξεχνάς , σε όλα τα πάρκινγκ ολιγόωρης στάθμευσης και που νοικιάζεις χώρο και με το μήνα γράφει σε ταμπέλα "ΠΑΡΚΑΡΕΤΕ ΜΕ ΔΙΚΙΑ ΣΑΣ ΕΥΘΎΝΗ" , και σε κάποια άλλα λέει "ΣΕ ΠΕΡΊΠΤΩΣΗ ΠΥΡΚΑΓΙΑΣ ΔΕΝ ΦΈΡΟΥΜΕ ΚΑΜΙΑ ΕΥΘΥΝΗ". Για πες μου κάτι.. λετε οτι σας ζητάνε τα κλειδιά με πρόφαση να τα απομακρύνουν σε περίπτωση φωτιάς...
ΑΠΟΡΊΑ: Αν όντως ξεσπάσει φωτιά... έχεις το κάθε πάρκινγκ τόοοσο προσωπικό για να απομακρύνει όλα τα αυτοκίνητα?????
Φίλος μου είχε αυτοκίνητο με leasing που του είχαν δώσει ένα κλειδί στο χέρι απο την εταιρία και 1 βδομάδα πριν λήξει η σύμβαση και κάνει την εξαγορά και πάρει την κατοχή του αυτοκινήτου του το 'έκλεψαν' κάτω απο το σπίτι , και ποτέ δεν βρέθηκε το όχημα , ούτε πήρε φράγκο και έχασε και τόσα λεφτά!!
__________________
Aυτό που κάνει έναν απλό αθλητή πρωταθλητή ειναι ο εξοπλισμός...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 09-01-16, 14:38
tacos Ο χρήστης tacos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-12-2006
Μηνύματα: 260
tacos is an unknown quantity at this point
Με το ιδιο σκεπτικο δενεχει ευθυνη, σε παρομοια περιπτωση,αν κλαπει και απο το συνεργει που το αφηνουμε για καποια επισκευη.Τα περισσοτερα φυλασσομενα παρκαρουν-ξεπαρκαρουν τα αυτοκινητα οι εργαζομενοι,ζηταν τα κλειδια γιατι δεν εχει το καθενα αυτονομη θεση.-
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 09-01-16, 20:34
Το avatar του χρήστη stef
stef Ο χρήστης stef δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Μηνύματα: 3.953
stef is just really nicestef is just really nicestef is just really nicestef is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BMW S1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο τύπος απο το parking μάλλον θα την βγάλει καθαρή.... άκουσέ με, και ο φίλος σου δεν θα πάρει φράγκο απο την ασφαλιστική.(είναι μου#%@$%να αυτοί) Θυμήσου το. Με δική του ευθύνη και επίγνωση έδωσε τα κλειδιά στο πάρκινγκ (αμέλεια θα πουν) μην το ξεχνάς. Υπάρχουν τα μικρά γραμματάκια.... και μην ξεχνάς , σε όλα τα πάρκινγκ ολιγόωρης στάθμευσης και που νοικιάζεις χώρο και με το μήνα γράφει σε ταμπέλα "ΠΑΡΚΑΡΕΤΕ ΜΕ ΔΙΚΙΑ ΣΑΣ ΕΥΘΎΝΗ" , και σε κάποια άλλα λέει "ΣΕ ΠΕΡΊΠΤΩΣΗ ΠΥΡΚΑΓΙΑΣ ΔΕΝ ΦΈΡΟΥΜΕ ΚΑΜΙΑ ΕΥΘΥΝΗ". Για πες μου κάτι.. λετε οτι σας ζητάνε τα κλειδιά με πρόφαση να τα απομακρύνουν σε περίπτωση φωτιάς...
ΑΠΟΡΊΑ: Αν όντως ξεσπάσει φωτιά... έχεις το κάθε πάρκινγκ τόοοσο προσωπικό για να απομακρύνει όλα τα αυτοκίνητα?????
Φίλος μου είχε αυτοκίνητο με leasing που του είχαν δώσει ένα κλειδί στο χέρι απο την εταιρία και 1 βδομάδα πριν λήξει η σύμβαση και κάνει την εξαγορά και πάρει την κατοχή του αυτοκινήτου του το 'έκλεψαν' κάτω απο το σπίτι , και ποτέ δεν βρέθηκε το όχημα , ούτε πήρε φράγκο και έχασε και τόσα λεφτά!!
Επειδή ΔΕΝ γνωρίζεις τους νόμους σε βλέπω που επιμένεις κιόλας...

Πάρε να μαθαίνεις λοιπόν το τι ισχύει γιατί ανέφερα νωρίτερα ότι άλλο ολιγόωρη στάθμευση και άλλο με τον μήνα:

"Οι όροι περι ''μη ευθυνης σε περιπτωση κλοπής'' εχουν καταπέσει κατα το παρελθόν σε αντιστοιχες περιπτώσεις ως παρανομοι ή καταχρηστικοι.

Οταν παρκάρεις σε φυλασσομενο παρκινγκ για λίγες ώρες και παίρνεις και τα κλειδια μαζι σου , τότε μιλάμε για μισθωση χώρου ,ενω αντιθετα όταν παρκάρεις με το μήνα και παραδίδεις και κλειδια του αυτοκινητου στον εκμεταλλευόμενο το παρκινγκ τοτε μιλάμε για σύμβαση αμειβόμενης παρακαταθήκης.
Στη σύμβαση αμειβόμενης παρακαταθήκης ο θεματοφύλακας (εκμεταλλευόμενος το parking) ευθύνεται σε αποζημίωση του παρακαταθέτη, στην περίπτωση αδυναμίας αποδόσεως του αυτοκινήτου ή βλάβης του ή κλοπής ή απώλειας των πραγμάτων εντος του αυτοκινητου.Αντιθετα δεν υπάρχει τέτοια υποχρέωση στη συμβαση μισθωσης χώρου.

Αν δεν αποδειχθει οτι ο εκμεταλευόμενος το παρκινγκ συνέργησε στην κλοπή (?)με οποιοδήποτε τρόπο , τότε προφανως θα βαρύνεται για κάθε άλλη πραξη του η παράλειψη του που οδήγησαν στη ζημια του παρακαταθετη (ιδοκτητης αυτοκινητου)."

Σε κάθε περιπτωση ο εκμεταλλευόμενος το παρκινγκ εχει μπλέξει.....

ΥΓ: Αυτά δεν τα λέω εγώ, αλλά ο νόμος...
Το ότι θα του πάρει μεγάλο χρονικό διάστημα είναι δεδομένο. Ότι ο ιδιοκτήτης του πάρκινγκ την έχει βαμμένη, επίσης είναι δεδομένο.
Θα σε παρακαλούσα εαν δεν γνωρίζεις κάποια πράγματα νομικώς, να μην είσαι τόσο σίγουρος.
__________________
BMW-SHEER DRIVING PLEASURE

Καλοκαιρινές διακοπές για πάααντα...!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stef : 09-01-16 στις 20:37
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 09-01-16, 23:41
Το avatar του χρήστη BMW S1
BMW S1 Ο χρήστης BMW S1 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-10-2008
Μηνύματα: 270
BMW S1 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stef Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή ΔΕΝ γνωρίζεις τους νόμους σε βλέπω που επιμένεις κιόλας...

Πάρε να μαθαίνεις λοιπόν το τι ισχύει γιατί ανέφερα νωρίτερα ότι άλλο ολιγόωρη στάθμευση και άλλο με τον μήνα:

"Οι όροι περι ''μη ευθυνης σε περιπτωση κλοπής'' εχουν καταπέσει κατα το παρελθόν σε αντιστοιχες περιπτώσεις ως παρανομοι ή καταχρηστικοι.

Οταν παρκάρεις σε φυλασσομενο παρκινγκ για λίγες ώρες και παίρνεις και τα κλειδια μαζι σου , τότε μιλάμε για μισθωση χώρου ,ενω αντιθετα όταν παρκάρεις με το μήνα και παραδίδεις και κλειδια του αυτοκινητου στον εκμεταλλευόμενο το παρκινγκ τοτε μιλάμε για σύμβαση αμειβόμενης παρακαταθήκης.
Στη σύμβαση αμειβόμενης παρακαταθήκης ο θεματοφύλακας (εκμεταλλευόμενος το parking) ευθύνεται σε αποζημίωση του παρακαταθέτη, στην περίπτωση αδυναμίας αποδόσεως του αυτοκινήτου ή βλάβης του ή κλοπής ή απώλειας των πραγμάτων εντος του αυτοκινητου.Αντιθετα δεν υπάρχει τέτοια υποχρέωση στη συμβαση μισθωσης χώρου.

Αν δεν αποδειχθει οτι ο εκμεταλευόμενος το παρκινγκ συνέργησε στην κλοπή (?)με οποιοδήποτε τρόπο , τότε προφανως θα βαρύνεται για κάθε άλλη πραξη του η παράλειψη του που οδήγησαν στη ζημια του παρακαταθετη (ιδοκτητης αυτοκινητου)."

Σε κάθε περιπτωση ο εκμεταλλευόμενος το παρκινγκ εχει μπλέξει.....

ΥΓ: Αυτά δεν τα λέω εγώ, αλλά ο νόμος...
Το ότι θα του πάρει μεγάλο χρονικό διάστημα είναι δεδομένο. Ότι ο ιδιοκτήτης του πάρκινγκ την έχει βαμμένη, επίσης είναι δεδομένο.
Θα σε παρακαλούσα εαν δεν γνωρίζεις κάποια πράγματα νομικώς, να μην είσαι τόσο σίγουρος.
Φίλε stef είσαι νομικός ?????(Που μας την λες κιόλας.)
Έχει συμβόλαιο μαζί του ????Παρκινγκ με ιδιοκτήτη αυτοκινήτου???
Διάβασε τις διατάξεις: άρθρα 574, 575, 822, 914 ΑΚ
ο χρόνος θα το δειξει ποιος έχει δίκιο και ενημέρωσε μας όταν μάθεις τπτ...
Και στην τελική κουβεντα κάνουμε και ο καθένας είναι ελεύθερος να πει την άποψή του. Το θέμα είναι να αποζημιωθει ο φίλος σου , αυτό έχει σημασία.
__________________
Aυτό που κάνει έναν απλό αθλητή πρωταθλητή ειναι ο εξοπλισμός...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.